By 30 Ekim 2008 Devamı →

POLİKİSTİK OVER SENDROMUAdet düzensizliğini önemseyin!

Polikistik Over Sendromu (POS)

Polikistik Over Sendromu, problemi olan birçok yetişkin kadın kısırlık tedavisi için başvurana kadar bu probleminin farkında olmayabiliyor. Bu hastalık sadece kısırlık değil birçok yönden de diğer hastalıklarla bağlantılı.

Adet düzensizliğini önemseyin!Hayatın ilerleyen zamanlarında kronik hastalıkların (diyabet, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, endometrial kanser gibi) gelişimini etkilediğinden ergenlikte tedavi edilmesi bu hastalıkları engellemek açısından kritiktir. Aksi takdirde daha sonra finansal ve manevi zorluklar yaşanıyor.Polikistik Over Sendromu (POS), ilk olarak 1935’te fark edilmiş bir hastalıktır. Genellikle, küçük kistler (“poli kistler”) yumurtalıkların etrafını sarar ve ultrasonda bir dizi inci gibi görünürler. Kistler hormonal dengesizliğin sonucudur, bu hastalıkta testosteron gibi yüksek miktarda erkeklik hormonları artmıştır ve insülin direnciyle bağlantılıdır. Bu sebeple yüzde ve vücutta fazla tüy çıkması (hirsutizm), akne, cilt problemleri ve düzensiz âdet kanamaları oluşur.

Belirtiler : POS olan ve insülin direnci olan kadınların çoğu karın bölgesinde kilo alımı, kilo vermekte zorlanma, canlarının aşırı derecede karbonhidrat çekmesi ve kan şekerlerinde ani düşüşler yaşarlar.

Bu semptomların çoğu ergenlik sırasında yaşanan “normal” olaylardır ve bu yüzden kolaylıkla gözden kaçabilirler. Ailenin veya kişinin farkına varmaması nedeniyle de POS teşhisi çok geç olabilir. Oysa erken teşhis önemlidir birçok kadın anne olmak konusunda bu yüzden zorluk yaşayabilmektedir.

Hormonal dengesizlik
Başka önemli bir nokta da, bu işaret ve semptomların bir gen kız için üzücü olabileceği ve duygusal sağlığını etkileyebileceği konusu. Aşırı yüz ve vücut kıllanması, “kirli görünümlü” yüz lekeleri ve akne kişisel imajının geliştiği ergenlik döneminde duygusal sağlığı önemli derecede etkileyebilir.

POS olan ergen kızlarda hormonal dengesizliğe veya vücut imajıyla mücadeleye bağlı olarak depresyon yaygındır. Bundan da öte, kilo vermek için verilen çabalar çarpık beslenme alışkanlıklarına veya yeme bozukluklarına yol açabilir, genç kızlarımızın hızlı kilo verme girişimleri ve çabaları yerine sağlıklı beslenmeyi öğrenip hareketlerini artırmalı hepimizin en önemli hedefi olmalı. Araştırmalar gösteriyor ki hafif bir kilo kaybı (vücut ağırlığının yüzde 5 ila 7 kadarı) semptomları önemli derecede düzeltebilir ve âdet kanamalarının düzene girmesini sağlayabilir.

POS ve beslenme
POS problemi olan ergenlerin nasıl beslenmesi gerektiğine dair yapılan çalışmalar oldukça kısıtlı, var olanlar ise çelişkili. POS problemi olan kadınların daha sıklıkla karbonhidrat arzuladıklarını biliyoruz. Çükü genelde POS ile birlikte insülin direnci oluşuyor ve bu yüzden şeker metabolizmasını düzenlemek gerekiyor. Bu nedenle bazı ergenler karbonhidrat tüketiminin ciddi şekilde kısıtlanmasını zorlayıcı bulabilirler. Düşük karbonhidratlı bir diyet önerilirken, insülin seviyesini kontrol etmek için düşük glisemik indeksli (GI) bir diyet olması da önemli bir nokta.

Özetle POS problemi olanlar için en faydalı diyetin düşük doymuş yağlı ve yüksek lifli, daha çok düşük GI karbonhidrat içeren besinlerden oluşması gerekiyor. Sık yemek yemenin (3 -4 saatte bir) ve her öğünde protein almanın kan şekeri seviyesini dengede tutmaya ve hipoglisemiyi engellemedeki önemi de unutulmamalı. Birçok kişinin yaptığı gibi öğün atlamak bir sonraki öğünden daha fazla acıkmak ve daha fazla karbonhidrat almak anlamına gelebiliyor. Bu durumda fiziksel aktivite en önemli tedavi şekli. Çünkü insülin seviyesini düşürdüğü ve kilo vermeye yardımcı oluğu için mutlaka tedavi protokolünün içinde olmalı.

Protein unutulmamalı
Ara öğünlerde 3 saati geçirmemek önemli. Bu öğünlerde tüketilecek ufak seçimler aslında büyük ölçüde insülin ve şekeri dengelediğinden ana öğün kadar dikkate alınmalı. Mümkün olduğunca karbonhidrat ile birlikte mutlaka proteine de yer verilmeli örneğin elma tek başına değil süt veya yoğurt veya protein kaynağı olan fındık ile yenmeli. Kraker veya grisini yanına yine protein unutulmamalı, süt yoğurt ayran veya peynir eklenmeli.
POS şikâyeti olanlarda hekim ve diyetisyen önerisiyle bu destekler de tedavi içine eklenebilir
Chromium Picolinate: diyabet ve insülin direnci olan kişilerde glukozu ve insülin seviyelerini düşürmeye yarayabilir.
Tarçın: Yapılan bir araştırmada en az 40 gün boyunca 1 ila 6 gram arası tarçın tüketimi tip 2 diyabeti olan kişilerde serum glukozu, trigliseridi, LDL kolesterolü ve total kolesterolü düşürdü.
Omega 3 Yağ Asitleri: İnsülin ve trigliserid seviyelerini düşürmekte ve hormonları düzenlemekte kullanılabilir. Dilara KoçakProf.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU’nun Polikistik Over Sendromu için önerdiği doğal tedavi kür’ünü okumak için tıklayın!

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji, Sağlık

Etiketler:, , ,


16 Yorum Var "POLİKİSTİK OVER SENDROMU"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. ayşee dedi ki:

  slm aleyküm 1 yıllık evliyim 6 aydır cocuk istiyoruz ve pko hastasıyım 3 ay klomen kullandım ama gebelik oluşmadı rabbim izin weririse bu ay iğneye başlıyıcam sorum şu arkadaşlar bu iğneler ne kadar etkili kullanan yada benimle aynı durumda olan varmı? lütfen cewap yazın…:((

 2. isimsiz dedi ki:

  benim 11yıl bebeğim olmadı şimdi 2çocuğum var RABB'İM herkese versin ben çoculklardan sonra over kisti amaliyatı oldum şimdide adet düzensizliği yşıyorum buhastalıkdan kurtulamadım şimdide soğon kürü uygula diyorlar acaba iyigelirmi ne yapmalıyım

 3. gizem toprak dedi ki:

  Bende polikistik Over kisti var.Soğan kürünü 2 kez denedim.Yani 2 ay 15 günlük olarak anlatıldığı şekilde içtim fakat kistlerim geçmedi.Bi iki ay daha içsem bi zararı var mı?

 4. gizem toprak dedi ki:

  Polikistik olupta soğan kürünü içip kistlerden kurtulan arkadaşlar kaç ay içtikten sonra kistleriniz geçti acaba? Benim genelde 5 gün adetim sürüyo sonraki bi iki gün azda olsa koyu renkli akıntım oluyo,bu akıntılar bittikten sonra mı 7 gün sayayım? Yardımcı olursanız sevinirim..

 5. ayşe gül dedi ki:

  slm ben de 5 yıldır POS hastasıyım 1 yıl boyunca doğumkontrol hapı kullandım ama bu süre içinde 11 kilo aldım sonra ilaçı bıraktı bu kiloların bir kısmını verdim ama hala kilo verme sıkıntısı çekiyorum şimdi ise bir yılldır adet görmüyorum soğan kürü konusunda bilgi alm kaistiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 6. Esra Kunduzer dedi ki:

  doktorumun dediğine göre benim sorunum da polikistik over’mış. neyseki tüp bebek tedaimiz sonuç verdi ve evlat sahibi olabildik en sonunda. yoksa 4 yıl ugraşmıştık eşimle doktora gitmeye çekindiğimizden. doktorumuz selman laçin bey çok anlayışlı çıktı allahtan

 7. Aylinn dedi ki:

  20 yaşındayım ve polikistik over hastasıyım .Söktürücü ilaçlar sayesinde adet oldum.Adet dönemim başladıktan sonra doğum kontrol hapı verildi ve kullanıyorum fakat bu hapı devamlı hayatım boyunca mı kullanmak zorundayım .Bu hastalığın nedeni ve çaresi var mı merak ediyorum. Bilginiz var mı cevaplarınızı bekliyorumm

 8. ömür dedi ki:

  Slm bende polikistik over hastasıyım bu soğan kürünü 15 gün kullanılacak diye yazıyor 15 gün bittikten sonra ne zaman tekrar kullanılacak bir bilginiz varmı? cevabınızı bekliyorum……

 9. DİLEK YILDIZ dedi ki:

  MRB BEN POLİP KİSTİM VAR VE GERÇEKTENDE BAZEN ÇK ÇARESİZ KALIYORUM BU HASTALIK BENI ÇOK YORDU VE BEN ARTIK BEBEK İSTİYORUMİNŞALLAH RABBİM HER İSTEYENE İÇİNDE DE BANA VERİR GERÇEKTEN BUNU YAŞIYAN BİLİR ÇOK ZOR BİR HASTALIK ADET OLAMIYORUM ARTIK İLAÇ TA KULLANMIYORUM SOGAN KURUDE NE KADAR İŞE YARIYACAK GORUCEZ RABBIM HERKESE ŞİFA VERIR İNŞALLAH

 10. isim yok dedi ki:

  ben polikistik over hastasımıyım tam olarak bilmiyorum ama araştırmalarım sonucu öyle olduğumu düşünüyorum. ne yapıcağımı bilmiyorum. ve doğum kontrol hapları kısırlık yapıyor mu diye sormak istiyorum. şimdiden teşekkürler.

 11. ayşe dedi ki:

  bir şey sorucam polikistik over hastalarında adet kanaması devam eder mi ???????

 12. isimsiz dedi ki:

  arkadaşlar ..dilara hanım ..yine böyle bir sitede insanları ben şöyle yaptım böyle yaptım falan diyerek bitkisel kürler satışı yapan bir herbalist yönlendiriyo ..sözünü etdiyim sitede yönlendirdiyi kişilerin gazabına ugrayınca ortadan kayboldu şimdi yeni açılmış olan bu siteyi kullanarak bırak dıgı yerden devam edicek galiba …lütfen dikkat li. olun pko kesin tedavisi olmayan ancak dr gözetiminde kalınarak sonuç alınabilen bir rahatsızlıktır …bu yorumumdan sonra kendini savunur bir yorum yazarsa geçmiş yorumları size göndererek sizi dilara nın gazabından kurtarırım ama kendisini daha fazla rencide edilmesini istemiyorsa umarım yazma gereyide duymaz ..teşekkürler..

 13. NEFÜDE dedi ki:

  Arkadaşlar soğan kürünü kesinlikle uygulayın. Et parçası halinde kistlerinizden kurtulduğunuzu göreceksiniz. ALLAH tealadan yardım isteyin şifa veren odur. LAFZA İ CELAL İ HÜRMETİNE CÜMLE İNANANLARA ŞİFALAR VERSİN MEVLAM.

 14. fatma dedi ki:

  merhaba…bişi sormak istiyorum pos hastasıyım ve 17 yaşındayım kullandığım ilaç itibariyle kilo alıorum ve bu benm sinirimi çok bozuyor eski kiloma geri dönmek istiyorum bi öneriniz olabilir mi acaba???

 15. emine bayrak dedi ki:

  merhaba emine benim siz bir sorumolacak ben 13senedir evliyim benim çocugum olmuyor neyapmam lazim bana yardimci olursaninz sevinirim

 16. dilara dedi ki:

  slm arkadaslar ben dilara yumurtaık kistinden hatırlayanlar bilir bilgilerimizi paylasıma buradan devam edelim