By 16 Kasım 2007 Devamı →

PNÖMOKOK NEDİRPnömokok nedir? Nerede bulunur? Nasıl Bulaşır?

Pnömokok

Pnömokok, bebeklik ve çocukluk çağında sık rastlanan ve menenjit, zatürre, kan iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi hastalıklara yol açan bir mikroptur.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre pnömokoklara bağlı hastalıklar, dünya üzerinde her yıl 5 yaşından küçük yaklaşık 1 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır.

Pnömokoklar bebeklik ve çocukluk çağında burun, geniz ve boğazda yaygın olarak bulunurlar. Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediğinden, pnömokok hastalıklarına karşı daha savunmasızdırlar.

Burun içinde ve boğaz bölgesinde pnömokok bulunan bebek ve çocuklar mikrobu diğer bireylere bulaştırabilirler. Bulaşma, öksürme veya hapşırma esnasında havaya yayılan damlacıkların solunması, yıkanmamış ellerin ağız ve burun bölgesi ile teması veya yakın temas yoluyla olur.

Pnömokok özellikle çocukların toplu halde bulunduğu kreş ve anaokulu gibi yerlerde çok hızla yayıldığından, kreşe giden çocuklarda pnömokok taşıma oranları ve buna bağlı hastalıkların görülme sıklığı daha yüksektir.

Pnömokok hangi hastalıklara sebep olur?

Zatürre

Zatürre, çocukluk çağında en sık ölüm nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Zatürre, akciğerlerde bulunan hava keseciklerinin iltihap ile dolduğu ve yeterli hava alışverişinin yapılamadığı ciddi ve tehlikeli bir solunum yolu hastalığıdır. Pnömokoklar insandan insana genellikle hava yoluyla bulaşır.

Zatürrenin belirtileri arasında, koyu kıvamlı, sarı-yeşil renkli veya kanlı balgamın eşlik edebildiği öksürük, yüksek ateş ve titreme, nefes darlığı, göğüs ağrısı, halsizlik, zor ve hızlı soluk alma sayılabilir.

Menenjit

Pnömokoklar beyin ve omuriliği koruyan sıvıya ulaştıkları zaman menenjite neden olurlar. Menenjit, beyin ve omuriliği kaplayan ince zarların ve kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Son derece ciddi bir hastalık olan menenjit, ölümle veya işitme kaybı, görme bozuklugu, zeka geriliği, hareket bozuklukları gibi kalıcı sakatlıklarla sonuçlanabilir.

Menenjitin belirtileri arasında, yüksek ateş, ense sertliği, baş ağrısı, kusma, aşırı yorgunluk, huzursuzluk ve iştahsızlık sayılabilir. Tedavisi çoğunlukla hastaneye yatırılarak yapılır.

Kan iltihabı

Pnömokoklar, bazı durumlarda kana karışarak burada çoğalabilirler. Pnömokokların kanı istila etmesi durumuna kan iltihabı denir. Vücut, mikroplara ve mikropların salgıladığı maddelere karşı organ yetmezliğiyle sonuçlanan bir tepki verebilir. Kan iltihabı ölümle sonuçlanabilen son derece ciddi bir hastalıktır.

Hastalık belirtileri arasında, yüksek ateş, böbrek, karaciğer gibi organların fonksiyonlarında bozulma, bilinç bozulması, davranış bozuklukları, nefes darlığı sayılabilir.

Orta Kulak İltihabı

Pnömokokların neden olduğu önemli hastalıklardan biri de orta kulak iltihabıdır. 0-2 yaş arasındaki her 10 çocuktan 9’u en az bir kez orta kulak iltihabına yakalanmaktadır. Bu hastalık, soğuk algınlığı, grip gibi diğer solunum yolu hastalıkları ile birlikte de görülebilir.

Orta kulak iltihabının uzun sürmesi ve tekrarlaması işitme kaybına, buna bağlı olarak konuşma bozukluklarına yol açabilir. Bazı durumlarda, tedavi edilmeyen orta kulak iltihabı, kulak çevresinde kemik hastalıklarına, menenjite veya yüz felcine dahi neden olabilmektedir .

Orta kulak iltihabı belirtileri arasında, kulak ağrısı, çocuğun ağrı nedeniyle kulaklarını kaşıması veya çekiştirmesi, ateş, huzursuzluk ve ağlama sayılabilir.

Sinüzit

Yüz kemiklerinde, sinüs adı verilen içi hava dolu boşluklar bulunur. Pnömokokların bu boşlukları kaplayan zarlara yerleşmesi sonucunda sinüzit oluşabilir.

Sinüzit belirtileri arasında, göz arkasında basınç hissi, yüzde ağrı, burundan soluk alıp verme güçlüğü, genizde akıntı, uzun süreli – bazen kanlı burun akıntısı ve yüksek ateş sayılabilir.

PNOMOKOK TANITIM FİLMİ

– Aile Broşürü (Pdf)

Kaynak ve Daha fazlası için : www.pnomokok.com

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , ,


25 Yorum Var "PNÖMOKOK NEDİR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. ebru dayıcık dedi ki:

  Merhaba oğlum 2.5 yaşında 8 aylıkken 1 tane pnömokok aşısı oldu(150 milyon olanından).Benim yaptırmam gerekiyomu gerekiyosada hangi aşıyı yaptırmalıyımPnömo 23 mü yoksa premar mi olmalı bilgi verirsesiniz sevinirim

 2. berna boyar dedi ki:

  mrblar benim kızım 04.08.08de doğdu pnömokok aşısının ilk dozu 08.11.08 tarihinde doktoru tarafından yapıldı yani 3 aylıkken yapılmış oldu ilk dozun 2.ayda yapılması gerektiği söyleniyor herhangi bir sorun olurmu tşkler

 3. filiz naran canlı dedi ki:

  33 yaşındayım, sigara kullanıyorum, okuduğum bir yayında pnömokok aşısı yaptırmam gerektiği yazıyordu.Nasıl ve nerde yaptırabilirim?Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum…

 4. ŞEYHMUS HATAPOĞLU dedi ki:

  Benım oğlum 4 yaşında.En son yapılan teşhiste allerjik bronşit hastalığı geçiriyor. Halen tam olarak iyleşmiş değil.Bu durum da pnomokok aşısı yapılır mı? Ayrıca allerjık bronsıt hastalığına bır faydası olur mu?

 5. RAHMİ ASLAN dedi ki:

  MERHABA İKİ AYLIK BEBEĞİM VAR PNÖMOKOK AŞISINI YAPTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ.ANCAK BCG VE DBT Sİ YAPILDI.BU AŞILARDAN NE KADAR SÜRE SONRA PNÖMOKOK AŞISI YAPILMALI ?

 6. xprodoksit dedi ki:

  AŞI SORUNLARINIZ İÇİN LÜTFEN EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞUNUZA DANIŞINIZ. VEYA
  0 800 211 45 45 'İ ÜCRETSİZ ARAYINIZ.

 7. berrin çolak dedi ki:

  benim doktorum bebeğimle tanıştığında 9. ayındaydı. 10. ve 12. ayda pnomokok aşısı yaptırdık. Fakat sonra doktorumuzun bulunduğu bölgeden ayrıldık. Kendisine ulaşamıyorum. Diğer dozları ne zaman yaptıracağım konusunda yardımcı olabilir misiniz?

 8. şerife selek dedi ki:

  merhabalar
  benim 5 yaşında ve 10 yaşında 2 oğlum var.
  bu aşıları yaptırmalımıyım ? diğer aşılar hakkında da çok bilgim yok. sağlık ocağında ne yaptılarsa onlar . şimdi 8 yaşından sonra bazı aşılar tekrarlanmalı diyorlar siz ne düşünüyorsunuz ?

 9. nermin aksoy dedi ki:

  benim oğlum bu gün oldu biraz uykusu geldi iyi de oldu dinlendim. Şimdilik iyi bakalım nasıl olacak.9 aylık 3 doz oldu çapa da sağlık bakanlığı karşılamıyor. 130.00. ytl ye aldık.

 10. aylin saka dedi ki:

  benim kızım 15 yaşında sinizütü var uzun süre orta kulak iltihabı hikayesi vardı. aşı yapılmadı bu saatten sonra aşı şansı varmı?

 11. Xprodoksit dedi ki:

  Kimler Risk Altındadır?

  Beş yaşından küçük çocuklarda pnömokokal infeksiyonlar ağır hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklar arasında; menenjit, kan infeksiyonu ve orta kulak iltihabı mevcuttur. Bunlar dışında zatürre, sağırlık ve beyin hasarı da söz konusu olabilir.

  İki yaşın altındaki çocuklar en yüksek risk grubunu oluştururlar. Pnömokok bakterisi insandan insana yakın temas ile bulaşır. Pnömokok infeksiyonlarının tedavisi zor olabilir çünkü son dönemlerde bakteriler antibiotiklere karşı daha dirençli olmaktadırlar. Bu nedenle infeksiyonun önlenmesi daha da önem kazanmaktadır.

  Önlem Alınabilir mi?

  Solunum yolu ile geçen hastalıklarda eller, en önemli bulaşma araçlarından biridir ve ailelerin çocuklarına el yıkama eğitimi vermeleri çok önemlidir. Çocukların; yemek, tuvalet ve oyun öncesi-sonrası 10-15 saniyelik süre ile ellerini sabun ve suyla yıkamalarının yeterlidir.

  Pnömokokun neden olduğu hastalıklardan korunmada en etkili yol pnömokok aşısıdır

  Çocukların hasta olduğu bilinen insanlarla kapalı ortamlarda bir arada bulundurulmaması gerekmektedir. Ülkemizde yeni uygulamaya giren konjuge pnömokok aşısı, ilk 5 yaş içerisindeki çocuklarda, özellikle menenjite, kısmen de zatürre ve orta kulak iltihabına karşı koruyucudur.

  Konjuge pnömokok aşısı menenjit ve kan infeksiyonu gibi ciddi pnömokok hastalıklarını önlemekte yardımcı olur. Aynı zamanda bazı orta kulak iltihaplarını da önleyebilir. Ancak kulak infeksiyonlarının birçok nedeni olduğundan pnömokok aşısı bazılarına karşı etkilidir.

  Konjuge pnömokok aşısı süt çocukları ve oyun dönemi çocuklarında önerilmektedir. Süt çocuğu döneminde aşılananlar bu tür infeksiyonlara karşı en yüksek risk taşıdıklarında korunmuş olurlar.

  Kimler Aşılanmalı?

  İki yaş altındaki çocuklar aşılanmalı. Dört dozluk konjuge pnömokok aşısı, olağan düzen içinde, 2, 4, 6, 12-15 aylıkken yapılır. Bu aylarda aşılanmamış çocuklar yine de aşılanabilirler. Gerekli doz sayısı yaşına bağlıdır dolayısıyla anne babaların bir uzman hekimle bu konuyu görüşmeleri gerekmektedir.

  2-5 yaş arasındaki çocuklar:
  Aşılanmamış ve ağır pnömokokal hastalık ile yüksek risk taşıyacak çocuklar da aşılanmalıdır.

  Yüksek risk taşıyan çocuklar:

  Orak hücreli anemi olanlar
  Dalağı alınmış veya hasarlı dalağı olanlar
  HIV/AIDS olanlar
  Şeker hastalığı, kanser veya karaciğer hastalığı olup da savunma sistemi etkilenmiş hastalar
  Savunma sistemini etkileyen ilaç kullananlar; (Kortikosteroid, kemoterapi gibi)
  Uzun süren kalp veya akciğer hastalığı olanlar

  Aynı zamanda, konjuge pnömokok aşısı aşağıdaki durumlarda da dikkate alınmalıdır:

  Üç yaşın altındaki çocuklar
  Kreşe giden çocuklar
  Alaska ve Amerika yerlileri ile Afro-Amerikalılar

  Konjuge Pnömokok Aşısının Riskleri

  Araştırmalarda bu aşının hafif derecede yan etkilerinin olduğu gösterilmiştir.
  Aşı bölgesinde kızarıklık, hassasiyet ve şişlik (yüzde 25)
  Ateş
  Huzursuzluk, uykuya eğilim veya iştahsızlık

  Şu ana kadar ciddi bir reaksiyon bildirilmemiştir. Ancak herhangi bir ilaç gibi aşılar da ciddi sorunlara yol açabilirler; örneğin ağır derecede alerjik reaksiyon. Bu aşının ağır derecede zarar verme veya ölüm olasılığı son derece küçüktür.

  Orta veya Ağır Derecede Reaksiyon Olursa Ne Yapılmalıdır?

  Anormal durumlara dikkat edilmelidir; örneğin ciddi alerjik reaksiyon, yüksek ateş veya anormal hareketler.

  Ciddi alerjik reaksiyon herhangi bir aşı ile son derece enderdir. Eğer gelişirse genelde aşı uygulamasından sonraki ilk birkaç dakika veya saat içinde gelişecektir. Bu durumda solunum sıkıntısı, ses kısıklığı veya hırıltı, boğazda şişkinlik, yorgunluk, hızlı kalp atımı, baş dönmesi, cilt döküntüleri (kurdeşen) ve solukluk görülür.

  Bilgiler için Memorial Hastanesine (www.memorial.com.tr) teşekkürler

 12. MERCAN BORAN dedi ki:

  ÇOCUGUM HENÜZ BİR YAŞINDA FAKAT ALTI AYDIR SÜREKLİ HASTALANIYOR NEFES DARLIĞI,ÖKSÜRÜK,BURUN AKMASI OLUYR DR.LAR ZATÜRE BAŞLANGICI TEŞHİSİNİ KOYDULAR 16 AYLIK OLMADAN YAPILABİLİRMİ HASTALIĞIN ÇOK İLERLEMEMESİ İÇİN.

  TEŞEKKÜRLER.

 13. hacer ifsat dedi ki:

  aşının yan etkileri nelerdir ve nekadar sürer.

 14. xprodoksit dedi ki:

  Detaylı sorularınız için Lütfen ücretsiz telefon Ücretsiz Danışma Hattı 0800 211 4545 'i arayınız!

 15. FİGEN EKİNCİ dedi ki:

  PNÖMOKOKU TANITIMLARDAN YENİ DUYDUM. 9 YASINDA BİR KIZIM VAR. ORTA KULAK İLTİHABI SORUNUMUZ VAR. ÜŞÜTTÜĞÜ ZAMANLARDA ÖKSÜRÜK VE KULAK AĞRISI İLE AZ İŞİTME KAYBI İLE NÜKSEDİYOR. EN SON GİTTİĞİMİZ DOKTORUMUZ EN KISA ZAMANDA GENİZETİ, BADEMCİK AMELİYATLARININ YAPILMASINI VE KULAĞA TÜP VEYA KULAĞIN ÇİZİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. SÖMESTRE DE YAPTIRACAĞIZ İNŞALLAH. SORMAK İSTEDİĞİM SORUNUMUZ PNÖMOKOKLA NE KADAR BAĞLANTILI , AŞILARI YAPTIRMAMIZA GEREK VARMIDIR.
  TEŞEKKÜRLER FİGEN EKİNCİ

 16. SİNEM ALKAN dedi ki:

  sağlık alanında reformlara gidilirken ,yine geleceğimiz olan çocuklarımız gözardı mı ediliyor? Bu kadar önemli ve gerekli olan bu aşı niçin devlet tarafından yapılmıyor?Avrupa birliğiiçin canını dişine takan bazı şahıslar avrupanın sağlık politikası için neden uğraş vermiyor ve avrupanın bu yüzünü görmezden geliyorlar? Parası ve bilgisi olanın çocuğu sağlıklı olsun diğer çocukları boşverin demek mi bu? NE ZAMAN AKLIMIZ BAŞIMIZA GELECEK? ÇOK GEÇ OLMASIN!

 17. XprodoksiT dedi ki:

  2 yaş altında çocuklara sağlık bakanlığınca

  1. ayda Hepatit B, 2 ayda BCG + DBT + OPV + Hib, 3.ayda DBT + OPV + Hib
  4. ayda DBT + OPV + Hib, 9.ayda Hepatit B, 12. ayda MMR + Hib
  16-24.ayda DBT + OPV (BCG: Verem aşısı DBT: Difteri-boğmaca-tetanoz aşısı OPV: Ağızdan çocuk felci aşısı Hib: Hemofilus influenza Tip B menenjiti aşısı MMR: Kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı dT: Difteri-tetanoz aşısı Rubella: Kızamıkçık aşısı IPV: Kas içine çocuk felci aşısı Rotavirüs: İshal aşısı Varisella: Suçiçeği aşısı)

  aşıları yapılıyor bunlara ilaveten 2. ve 3. aylarda Konjuge Pnömokok + IPV + Rotavirus 1-valan + Rotavirus 5-valan, 4. ayda Konjuge Pnömokok + IPV + Rotavirus 5-valan, 12. ayda Konjuge Pnömokok + Varisella + Hepatit A + IPV, 16-24.ayda Hepatit A + IPV aşılarının yapılması lazım

  Aşılarınız için en yakın sağlık kuruluşuna da başvurabilirsiniz.

 18. GÜZİDE GÜN dedi ki:

  2 yaşın altındaki çocuklara neden aşı yapılmıyor korumak için ne yapmalıyım gerçekten çocuğum için çok endişeliyim her anne gibi

 19. xprodoksit dedi ki:

  Sağlık bakanlığınca zaten bu aşıların bir kısmı yapılıyor fakat ilaveten yapılması gereken aşılar mevcut detaylar için şu adrese bakmanızda fayda var.

  http://www.pnomokok.com/pnomokokhastaliklari.html#sss3

 20. aylin m.hamzaoğlu dedi ki:

  sağlık ocaklarının bilgilendirilmesini istiyorum.çünkü bir çoğu gerek olmadığını söylüyor.

 21. xprodoksit dedi ki:

  Ücretsiz Danışma Hattı
  0800 211 4545

 22. suna oban dedi ki:

  bu aşıları nerelerde bulabiliriz?

 23. Ahmet ılıkoglu dedi ki:

  Bu aşılar devlet tarafından çocuklara yapıyormu veya aileler kendi imkanlarıylamı yapılıyor.

 24. xprodoksit dedi ki:

  Özlem Hanım Yukarıda verilen Aile broşürünü okumanızı öneririm.
  Sorunuza gelirsek :

  Bebek ve çocukları pnömokok hastalıklarından korumak için ne yapılabilir?
  Başlıca koruma önlemleri arasında bebeğin/çocuğun yeterli beslenmesi (anne sütü ve çinko alımı gibi), ev içi hava kirliliğinin azaltılması, el yıkamak ve aşılama yer almaktadır. Erişkinler ve 2 yaş üstü çocuklar için bu hastalıklara karşı korunma sağlayacak aşılar yıllardır vardı, fakat bebekler ve küçük çocuklar için uygun olan konjuge pnömokok aşısı 2000'de Amerika Birleşik Devletleri tarafından onaylanmıştır ve diğer birçok ülkede de başarıyla uygulanmıştır.

  Bebek ve çocukları pnömokok hastalıklarından korumak için en etkin yöntem nedir?
  Pnömokok hastalıkları, dünya genelinde aşı ile önlenebilen çocuk ölümlerinin ilk sıradaki nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü antibiyotik direncinin giderek artması ve tedavinin zorlaşması sebebiyle, bebek ve çocukları pnömokok hastalıklarından korumanın en etkin yollarından biri olarak aşılamayı önermektedir.

  Pnömokok hastalıklarından korunmak için iki tip pnömokok aşısı bulunmaktadır:

  1. Polisakkarit pnömokok aşısı risk grubundaki büyük çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda kullanılmaktadır ve koruyuculuk süresi sınırlıdır. Bu aşı 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamaktadır.

  2. Konjüge pnömokok aşısı ise, pnömokok hastalıklarının en fazla görüldüğü grup olan 2 yaşından küçük çocuklarda yaşamın 2. ayından itibaren kullanılmakta ve uzun süreli koruyuculuk sağlamaktadır. Araştırmalar, konjuge pnömokok aşısının Türkiye'de menenjit ve kan iltihabı hastalıklarına sebep olan pnömokokların çoğuna karşı etkili olduğunu göstermektedir. Bu aşı, 2 yaşından küçük çocuklarda hastalık yapan pnömokokların %88.9'una, 2-10 yaş grubunda hastalık yapan pnömokokların da %74.2'sine karşı koruma sağlamaktadır.

 25. ÖZLEM BAS dedi ki:

  ÇOCUGUMU BU HASTALIKTAN BASKA NASIL KORUMAKIYIM?