By 18 Ağustos 2015 Devamı →

Parklardaki Spor Aletleri Zararlı mı?Parklarda bulunan spor aletlerinin bilinçsiz kullanılması faydadan çok ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

spor-aletleriSpor aletlerinin bilinçsiz kullanılmasının yol açacağı sağlık konuları ile ilgili Hisar Intercontinental Hospital Fizyoterapisti R. Ömre Ofluoğlu’nun açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda giderek kullanımı artan spor aletlerinin bilinçsiz kullanıldığında sağlığımız açısından büyük tehdit yarattığına dikkat çeken Ofluoğlu; ‘Sağlıklı ve aktif bireylerde bile bir egzersiz uygulaması yapılırken kullanılan cihazın ergonomisi, kişinin boy-kilosuna uyumu, egzersiz sırasında eklemlerin kazandığı açılar, uygulanan direnç, ağırlık gibi parametreler büyük önem taşır. Yaşı ileri, spora yatkınlığı olmayan ve fiziksel bir rahatsızlığı bulunan kişilerde bu noktalar daha önemli hale gelir. Özellikle ısınmadan yapılan ani ağırlıklı hareketler, bireylerde ciddi sakatlıkların oluşmasına neden olabilir. Bel, boyun problemleri, omuz, diz ve kalça eklemi ile ilgili sıkıntısı olan bireylerin parklardaki egzersiz aletlerinden önemle kaçınması; sağlıklı bireylerin de muhakkak bilinçli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekir. Ayrıca egzersiz programlarının kişiye özel hazırlanması gerektiği de unutulmamalıdır’ açıklamasında bulundu.

Parklardaki spor uygulamalarının geliştirilmesi adına;

Cihazlar daha ergonomik, kişiye göre ayarlanabilir hale getirilmeli,

Egzersiz istasyonlarının başına hareketlerin doğru bir biçimde nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalar eklenmeli,

Hatta konulabiliyorsa istasyonlara rotasyonlu spor eğitmenleri yerleştirilmeli,

Ayrıca fiziksel bir rahatsızlığı bulunan kişiler egzersiz programından önce mutlaka bir uzmandan yardım alarak, rastgele egzersiz yapmaktan önemle kaçınmalıdır.

www.hisarhospital.com

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber, Sağlık, Spor

Etiketler:, , ,


Comments are closed.