By 28 Kasım 2011 Devamı →

PARASETAMOL UYARISIUzun süreli ağrı kesici kullanımı doz aşımı sebebiyle ölüme neden olabilir…

Uzun süreli Parasetamol Kullanımına Dikkat!Kronik ağrılarını doktora danışmadan sürekli Parasetamol kullanımıyla bastırmaya çalışanlara Edinburg Üniversitesi’nden bir uyarı var. Ağrı kesici özelliğe sahip olan bu ilaç uzun süreli kullanımda doz aşımı sebebiyle ölümcül olabiliyor. Çünkü hastanın da doktorun da Parasetamolde doz aşımını tespit edebilmesi zor.

Parasetamol yavaş yavaş öldürebilir!

İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesi doktorları, uzun vadede gün aşırı kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip olan parasetamolün aşırı doz etkisi yaparak ölüme yol açabildiğini söyledi.

Üniversitenin araştırma ekibi, Edinburgh’daki hastanelerden birinde son zamanlarda bu duruma işaret eden 150’yi aşkın vaka tespit edildiğini açıkladı.

Dr. Kenneth Simpson, ”Bu kişiler intihar etmek amacıyla bir anda çok miktarda parasetamol almış kişiler değiller, ama az miktarda sürekli bu ilaçtan aldıkları için zaman içinde vücutlarına verdikleri hasar, aşırı dozun öldürücü etkilerine benziyor” dedi.
Doktorlar, yavaş ilerleyen aşırı doz vakalarını tespit etmenin zorluğuna işaret ediyor. Araştırma kapsamında, 1992-2008 yılları arasında Edinburgh Royal Infirmary Hastanesi’ne, parasetamolün neden olduğu karaciğer yetmezliğiyle kabul edilen 663 hastanın durumu incelendi.
VÜCUTTA UZUN SÜREDE BİRİKMESİ DAHA TEHLİKELİ
Doktorlar, bu kişilerden 161’inin genellikle baş ya da mide ağrısı için sürekli parasetamole başvuran ve karaciğerlerine verdikleri zarar zaman içinde biriken hastalar olduğunu belirtiyor.
Aşırı dozda parasetamol beyne, böbreklere ve solunuma da zarar verebiliyor. Dr. Simpson, tek bir seferde intihar amaçlı parasetamol alanlara kıyasla, yavaş yavaş biriken aşırı dozdan hastalanan kişileri kurtarmanın daha zor olduğunu söylüyor.

Parasetamol Kullanımı Güvenli mi? Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:,


Comments are closed.