By 09 Ocak 2011 Devamı →

PANKREAS KANSERİNE ALTERNATİF TEDAVİ
Pankreas Tümörüne Karşı Diyabet İlacı Müjdesi


İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erkan Topuz, 20 yıldır diyabet tedavisinde kullanılan bir ilacın son bir aydır pankreas kanseri tedavisinde kullanılmaya başlandığını söyledi. Erken teşhisin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Erkan TOPUZ, şunları söyledi: PANKREAS KANSERİNE ALTERNATİF TEDAVİ“Diyabet tedavisinde kullanılan bir ilacın pankreastaki tümörün büyümesini önlediği, kansere karşı da koruyucu etkisi olduğu, yapılan araştırmalarla belirlendi. İlaçtan çok, erken teşhisi halinde cerrahi müdahalenin etkin olduğu bu hastalıktan korunma ve hastalığın önlenmesi yolunda yapılan çalışmalar halen sürüyor. Her hastanın tedaviye verdiği cevap farklı. Bazı hastalar hiç umulmadık biçimde tedaviye yüzde 70 ve üzeri cevap verebiliyor. Erken cerrahi durumunda kurtulma şansı yüzde 10′ lara vardı. Cerrahi müdahale sonrası kemoterapi ve radyoterapi yapılmalı. İkisi beraber yapıldığında hastalarda ortalama sağ kalma 20 ay. Kemoterapi görmeyenlerde ise 11 ay olarak kabul edilmiş.”


Bu Belirtilere Dikkat


Erken teşhisin önemine değinen Topuz, “Hafif karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, bulantı, hazımsızlık, sık ishal, bazen çok nadir olarak ses kısılması, hıçkırık gibi şikâyetleriniz var ve doktorunuzun verdiği ilaç bir ay içinde fayda vermiyorsa vakit kaybetmeden ileri tetkikleri için doktorunuza başvurun. Tanı konulması için ültrasonografi (US) veya BT eşliğinde ince iğne aspirasyon denilen biyopsi yapılmalıdır. Kan tetkiki de bu hastalığın belirlenmesinde çok önemli” diye konuştu. ‘Bitki tedavisi yok sadece PANKREAS kanserinde hiçbir bitkinin tedavi edici yönünün olmadığına dikkat çeken Prof.Dr. TOPUZ, bitkisel ilaç vaat ederek umut tacirliği yapanlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı. Prof.Dr. TOPUZ, gıdaların dengeli verilmesi halinde hastanın durumunu güçlendirmenin mümkün olduğunu belirtti.


Bitki tedavisi yok sadece destek olur


Pankreas kanserinde hiçbir bitkinin tedavi edici yönünün olmadığını dikkat çeken Prof.Dr. TOPUZ, bitkisel ilaç vaat ederek umut tacirliği yapanlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı. Prof. Topuz, gıdaların dengeli verilmesi halinde hastanın durumunu güçlendirmenin mümkün olduğunu belirtti.


Ne Yemeli Ne Yememeli


– Yoğurt, dana veya kuzu eti haftada bir veya iki kez verilebilir
– Yağsız peynir ve günde 1 rafadan köy yumurtası verilmeli
– Brokoli , karnabahar, lahana verilmeli
– Kereviz, yer elması, çörek otu, özellikle zerdeçal, kimyon tüketilmeli
– Aşırı yağ ve katı yağlardan kaçınmalı
– Kilo kaybına engel olmak için organik elma, nar, ananas, havuç ve kara üzüm suyu
– Haftada en az 3 gün baklagil verilmeli
– Az çiçek balı, kara üzüm pekmezi
– Haftada 2-3 kere (dip ve kültür balığı dışındaki) balık yemeli. Somonu her zaman yiyebilir

Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavi
Pankreas Kanserinde Erken Teşhis Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Pankreas Kanseri Tedavisine Danıştay Onayı


Prof.Dr. Erkan TOPUZ

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr

Önceki Yazılar :
* Karaciğer Metastazında Tedavi Önerileri
* Karaciğer Yağlanmasına Karşı
* Kanser Hastaları Kobay mı?
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz


Yorumlar "PANKREAS KANSERİNE ALTERNATİF TEDAVİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. celal açıkgöz dedi ki:

    Ben 58 yaşında 2009’un 10. ayında yakalandım bu hastalığa. alkol ablasyon oldum. kitlemin büyümesi durdu. seyahatim yerinde fakat arada bi gaz sıkışması nedeniyle hastaneye yatıyorum. gelecekte bana ne gibi sıkıntılar verir ? ne önlem almalıyım ? ne gibi önerileriniz olur hocam ? sizin sağlık haberlerinizi dinliyorum çok memnunum. allahtan başarılar diliyorum size..

  2. aslında kanserin ana sebebi bir anlamıyla kimyasallar,yani katkılı saf olmayan yiyecekler,elbette içki sigara vs gibi bazı etkenlerde var tabi.Yani sadece kanser için değil diğer bir çok tehlikeli hastalıklarda aynı etkenlerin bazıları olabilir.Yani sebepler aslında birer perde misali kısmen saklıyorlar olayları ama neyse o yaşanıyor tarafımızdan.Bu şu olmamalı sigara içende kanser oluyormuş elbette lakin yüzde kaç oluyor ve buna bakarak davranmak doğru mu?Bence doğru değil,zira zaten içki alkol ve diğer hayatımızı bozan şeylerin hemen hepsi zaten bize yasak edilmemiş mi?Bizim sahibimiz tarafından yani sahip derken yaratıcımız ALLAH,olay dini boyutlu değil ilmi boyutta içinde ALLAH lafı geçiyor diye ilimden çıkmaz aksine ilmin daha da derinliğine gider.Ve işte kanser sayfası veya başka bir sayfada olsa bu hakikatin boyutu değişmez,Allah şifa versin.

  3. ismail doğanay dedi ki:

    hocam benim babam pankreas kanseri zamanı geçtiği için ameliyat etmediler karaciğere sıçradığı için metaztaz olmuş şuan kemoterapi görüyor ama hiçbir faydası olmuyor çok şiddetli ağrıları var verilen ilaçlarda fayda etmiyor neolur yardımcı olun hocam neyapmalıyız