By 05 Kasım 2011 Devamı →

PANKREAS KANSERİNDE LU177-DOTA TATEPankreasına metastas yapmış nöroendokrin tümör nedeniyle ölen Apple’nin patronu Steve Jobs’un İsviçre Basel’de aldığı radyonüklit tedavinin aynısı İstanbul’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde uygulanıyor.
Jobs uzun süre tıbbi tedaviyi reddetmiş ancak 2009’da sessiz sedasız Basel’e giderek, radyoaktif Lu177- Dota tate ilacıyla yapılan tedaviyi almıştı. İlacın özelliği ticari bir firma tarafından değil, laboratuvarda yapılması. Vücuda verildiğinde direkt tümörü bulması
Birçoğumuz nöroendokrin kanserlerini Jobs’la fark etti. Nadir görülen bu kanser, sessiz ilerliyor. Genellikle pankreas, mide-bağırsak sistemi, akciğerde çıkıyor. Hastalar, çok uzun süre belirti vermeyen hastalıkla yaşıyor. Tanısı genellikle tesadüfen konuyor. Fark edildiğinde de iyice yayılmış oluyor. Uzmanlar tam da bu nedenlerle hastalığa ‘Sessiz ölüm’ diyor.İşte bu sessiz ölüme karşı Avrupa’da beş merkezde yapılan bu tedavi, bir yılı aşkın bir süredir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Nükleer Tıp Anabilim Dalı Kliniği’nde de uygulanıyor. Bunun için AB’nin desteklediği European Cooperation of Science and Technology (COST), TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi ve Eczacılık Fakültesi’yle bir bağışçıdan alınan destekle yaklaşık 1 milyon liraya laboratuvar kuruldu. Radyoaktif madde ve bunu tümöre taşıyan bir molekülden oluşan ilacın üretiminde kimyacı, fizikçi, eczacı ve tıp doktorları birlikte çalışıyor. Kurşun duvarların içinde üretilen ilaç damar yoluyla, serumla birlikte veriliyor. Tümör hücresine ulaştığında çok yüksek bir enerji bırakarak ortadan kaldırıyor.

Laboratuvarda üretilen ilaçla şimdiye kadar 80 hastaya tedavi uygulandı, 50 hasta da bekleme listesinde.

SGK KARŞILIYOR
Prof. Dr. Levent Kabasakal’ın verdiği bilgiye göre, yöntem ABD’de uygulanmıyor. Çünkü ilaç ticari bir ürün değil. Dolasıyla ruhsatı yok. “Jobs hastalığın tanısı ilk konduğu dönemde bu tedaviyi alsaydı bence hâlâ hayattaydı. Hastalığı tamamen ortadan kaldıramazdı belki ama yaşam süresini uzatıyor. Bugün ABD’de neden bu tedavinin bulunmadığı, neden hastaların Basel veya diğer merkezlere gitmek zorunda kaldıkları tartışması yapılıyor. Bizdeki hastalar ise daha şanslı, SGK (Sosyal Güvenlik Kurulu) bu tedaviyi karşılıyor” diyor.

Lu-177 DOTA TATE uygulandıktan sonra ilacın kanserli dokularda yoğun olarak tutulduğunu görüyoruz


VASİYETİMDİR organlarımı bağışlayın
Yazıyı yazdığım geçen çarşamba sabahı itibariyle bu yıl hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde 1079 beyin ölümü gerçekleşti. Bunların sadece 283’ünün ailesi organ bağışı yapmayı kabul etti. Alınan 413 böbrek, 221 karaciğer, 74 kalp, 3 akciğer, 18 pankreas ayrı ayrı hayat kurtardı. Kat kat fazla sayıda hastanın işine yarayacak onlarca organsa toprağa karıştı. Çünkü 796 aile ‘Hayır’ dedi. Canından can gitmiş ana, baba, kardeş, evlat, eşten organ istemenin ne kadar zor olduğunu tahmin etmek zor değil. Ailenin acısını bir tarafa bırakıp, bu kararı vermesinin güçlüğünü de… Ancak canlıyken bedeninin bir parçasını, böbreğini, karaciğerini vermeye razı olanların ölüsünü vermemesini anlamakta zorlanıyorum. Ve buradan bir kez daha duyuruyorum: “Vasiyetimdir, başıma bir şey gelir de beyin ölümü tanısı konursa organlarımı gönül rahatlığıyla bağışlayın.” Eğer niyetiniz organlarınızı bağışlamaksa size de önerim, benim gibi bunu yakınlarınıza duyurmanız. 18 yaşınızı geçtiyseniz, organlarınızı il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapılan merkezlerde, iki şahit imzasıyla bağışlayabilir, bir organ bağış kartı edinebilirsiniz. Yasal olarak bunun anlamı, uygun koşulların oluşması halinde organlarınızın alınabileceği. Ancak doktorlar pratikte böyle bir kart olsa ve yasalar izin verse bile mutlaka ailelerin onayını istiyor. Aile izin vermezse organları almıyorlar. Dolasıyla niyetiniz varsa açıkça, yüksek sesle yakınlarınıza beyan edin, emanet ettiğiniz organlarınız toprakta çürümesin.

Doktora, hastaneye kızan ‘Hayır’ diyor

Uzun yıllar Organ Nakli Koordinatörleri Derneği Başkanlığı yapan halen de Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Koordinatörleri Bilim Kurulu üyesi olan Dr. Ahmet Çakıroğlu’na neden organ bağışında hedeflenen noktadan çok uzakta olduğumuzu soruyorum. Çakıroğlu, olumsuz yanıtın en sık sisteme tepki nedeniyle verildiğini söylüyor. Ambulansın geç gelmesi, hastası yatarken yeterince bilgi verilmemesi, geç müdahale edildiğini ve yeterince ilgilenilmediğini düşünmesi, hekime tepki gibi nedenlerle zaten kızgın ve kırgın olan yakınlar cömert davranmıyor. İkinci sırada acının bencilliği yer alıyor. Pek çoğumuzun sandığı gibi dini nedenler ve ölünün bütünlüğünün bozulması ilk sırada değil, 4’üncü veya 5’inci sırada.

Nakillerde torpil işlemiyor
Organ bağışını engelleyen efsanelerden biri de, ölmeden organların alınabileceği, satılabileceği. Bu Türkiye koşullarında mümkün değil. Dört doktorun onayıyla alınan beyin ölümü kararı olmaksızın organ bağışı talep edilmiyor. Beyin ölümü sadece yoğun bakım ünitelerinde gerçekleşip, tespit edilebiliyor. Yani trafik kazası geçirip, olay yeri, yolda veya hastanenin yoğun bakım dışında bir bölümünde ölen birinin organları kullanılamıyor.

Bir hatırlatma daha, kişilerin bir bedel karşılığı organlarını vermeleri 2238 sayılı yasaya göre yasak. Ülkedeki bütün beyin ölümleri ve organ bekleyenlerin listesi Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Koordinasyon Kurulu’na bildiriliyor. Bağışlanan organlar Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından tıbben acilliği ve doku uyumuna göre en uygun alıcıya naklediliyor. Bu belirlemede zengin, fakir, ırk ve cinsiyet gibi ayrımlar kesinlikle yapılmıyor. Ayrıca organları alınan kişinin cenazesi, bir torba içinde teslim edilmiyor. Aksine son derece özenli bir şekilde vücut bütünlüğü bozulmadan teslim ediliyor. Bu konuda özellikle hassasiyet gösteriliyor.

Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavi
Pankreas Kanserinde Erken Teşhis Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Pankreas Kanserine Alternetif Tedavi Prof.Dr. Erkan Topuz
Pankreas Kanseri Tedavisine Danıştay Onayı
Pankreas Kanserinde Beslenme ve Uyarılar Prof.Dr. Erkan Topuz
Pankreas Kanserine Karşı Bitkisel Öneriler Prof.Dr. Erkan Topuz

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.