By 21 Mayıs 2010 Devamı →

PANKREAS KANSERİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİPankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanserinin erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti görülmez. Hastalığa ait bulgular (semptomlar) ortaya çıktığında çoğunlukla tümör ileri bir evreye ulaşmış ve pankreas çevresindeki dokulara ulaşmıştır. Semptomlar, tümörün yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişir ;

– İştahsızlık
– Nedeni açıklanamayan kilo kaybı
– Üst karında hissedilen ve bazen sırta vurabilen ağrı
– Bulantı
– Depresyon,halsizlik, çabuk yorulma
– Sarılık (Tümörün safra yollarını tıkaması sonucunda ortaya çıkar, bu taktirde göz aklarında sararma, idrarda koyulaşma ve dışkı renginde açılma olur)
Hastalıkta görülebilecek belirtiler pankreas kanseri dışında başka hastalıklarda da görülebilirler. Bu nedenle bu tür yakınmaları olan kişiler bir doktora görünmelidirler.

Pankreas kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmediğinden ve hastalık erken evrede herhangi bir belirti vermediğinden önlem almak zordur. Ailevi ya da genetik yatkınlıktan dolayı pankreas kanseri yönünden artmış bir riske sahipseniz doktorunuzun yardımıyla düzenli aralarla yapılacak tetkiklerle erken teşhis koymak mümkündür.

 

 


Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Abdullah Sağlam Pankreas Kanserini Anlatıyor:

width=”450″ allowScriptAccess=”always” allowNetworking=”all” height=”404″name=”uzmanPlayerqTrQAJNHH9v” type=”application/x-shockwave-flash”/>


Prof.Dr. Hasan Taşçı, Pankreas kanserinin oluşumu ve tedavisi hakkında bilgiler veriyor.


Pankreas Kanseri Hakkında Hastaya ve aileye yönelik bilgiler

Bu bilgiler hasta ve hasta yakınlarının pankreas kanserini ve tedavi seçeneklerini anlamalarına yardımcı olmak için derlenmiş olmasına karşın hekiminizle yapacağınız tartışmaların yerini tutmayacaktır.

Pankreas
– Yaklaşık 15cm boyunda, üst batın içinde derinde ve merkezi bir konumda bulunan bir organdır.
– Mide, ince barsak, karaciğer ve dalakla çevrelenmiştir.
– Bir ucu geniş, diğer ucu dar, ince bir armut görünümündedir.
– Üç kısmı vardır. Geniş olan ucu “baş”, orta kısmı “gövde” ve dar ucu ise “kuyruk” olarak adlandırılır.
Pankreasın iki işlevi bulunmaktadır. Birincisi, yağ ve proteinlerin sindirilmesine yardımcı olan enzimlerin üretilmesidir. Besinler mideye girdiğinde pankreas bu enzimleri ince bağırsağa salar. Herhangi bir nedenle bu enzimlerin salınımı bloke edildiğinde besinler vücut tarafından bütünüyle emilemez, ishal ve kilo kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Pankreasın diğer işlevi, insülin ve diğer birçok hormonu salgılamaktır. İnsülin vücudun kan şekerini (glükoz) kontrol eder. Adacık hücreleri (pankreastaki üç hücre türünden biri) insülin üreten hücrelerdir. Pankreasın sahip olduğu adacık hücre sayısı vücudun kan şekerini normal düzeyde tutmak için ihtiyacı olandan çok daha fazladır. Çoğu hastada görüldüğü gibi, pankreasın yarısı cerrahi olarak çıkarılmış olsa bile kan şekeri normal düzeyinde seyredebilir. Cerrahi sonrasında kan şekeriniz yükselebilir. Bu durumu kontrol almak için ağızdan ilaç ya da insülin kullanmanız gerekebilir.

Pankreas kanseri nedir?
Pankreastaki sağlıklı hücreler anormalleştiğinde ve çok hızlı çoğalmaya başladığında pankeras kanseri gelişir. Anormal hücreler pankreasta tümör olarak adlandırılan bir kütle oluştururlar. Bir tümör vücudun diğer kısımlarına yayılma becerisine sahipse malign (habis) olarak nitelendirilir. Malign tümör için kullanılan diğer bir terim kanserdir. En sık görülen malign pankreas tümörleri adenokarsinom olarak bilinen ve sindirim enzimlerinin üretiminde yer alan hücrelerden köken alan tümörlerdir. Bu hücreler, sindirim ve pankreas sıvısının içinden aktığı pankreas kanalının yüzeyini kaplarlar (kanal hücreleri). Kanser adacık hücrelerinde de oluşabilir ancak bu daha seyrek görülen bir durumdur. Pankreas kanalı hücrelerinin kanseri genellikle pankreas kanseri ya da pankreas adenokarsinomu olarak adlandırılır.

Pankreas kanserine neden olan nedir?

Beslenmeyle ilişkisi olabilir. Ancak sigara tüketimi gibi yaşam biçimiyle ilişkili alışkanlıklar ya da etnik kökenle ilişkili olduğu gösterilmemiştir.
Semptomlar

– Sarılık. Sarılık deride ve gözlerde sararmaya, koyu renkli idrara ve açık renkli dışkılamaya neden olur. Bilirubin adı verilen bir madde kanda biriktiğinde sarılık oluşur. Bilirubin karaciğerde yapılır. Buradan safra kanalına gider, pankreastan geçer ve ince bağırsağın bir bölümü olan duedonuma boşalır. Safra kanalı bloke olduğunda (örneğin bir tümör tarafından) bilirubin kanda birikir. Bu birikim bireyin gözle görülür biçimde sararmasına neden olur.
– Ağrı. Pankreas tümörü sırtta ve üst batında bulunan sinirlere bası yaptığında bu bölgelerde ağrı oluşur.
– Sindirim güçlüğü, iştah eksikliği, bulantı ve kilo kaybı. Bu semptomlar pankreas tümörü mideye ve ince barsağa bası yaptığında ortaya çıkar. Sindirimle ilişkili sorunlar, tümörün konumundan bağımsız olarak başka karmaşık nedenlerden de kaynaklanabilir.
– Aniden ortaya çıkan diyabet ya da diyabetik hastalarda kan şeker kontrolünde gözlenen ani değişiklik. Diyabeti pankreas kanseriyle ilintileyen kesin mekanizma araştırılmaktadır. Diyabet, pankreas kanserinin erken semptomu ya da ilişkili bir risk faktörü olabilir.

Bir Tedavi Seçeneği Olarak Cerrahi
Bir tümör çıkarılabilir olduğunda göz önünde bulundurulan ilk edim kemoterapi ve radyasyon terapisiyle birlikte cerrahi müdahaledir. Tümör pankreasın baş bölümündeyse pankreasın sağ yarısı, midenin ve ince bağırsağın bir kısmı genellikle çıkarılır. Bu operasyon pankreatikduodenektomi olarak adlandırılır. Ameliyattan sonra bir ya da iki gün Cerrahi Yoğun Bakım Biriminde kalmanız gerekecektir. Hastanede kalma süreniz yaklaşık iki haftadır. Yaşadığınız yer ameliyatınızın gerçekleştirildiği hastaneye uzaksa, taburcu olduktan sonra bir ya da birkaç hafta hastaneye yakın bir yerde kalmanız gerekli olacaktır. Normal etkinliklerinize dönmenden önce bir ya da iki ay evde dinlenmeniz gerekebilir.

Tümör iğne biyopsisiyle tanımlandıysa cerrahi müdahaleden önce kemoterapi ve radyasyon tedavisii alabilirsiniz. Öncelikli olarak ameliyatın gerçekleştirildiği olgularda kemoterapi ve radyasyon terapisine ameliyattan yaklaşık 4 ila 8 hafta sonra başlanmaktadır. Pankreas kanseri tedavisinde tek başına cerrahi uygulaması yaygın görülen bir uygulama değildir.

Kanser hücrelerinin radyasyona daha duyarlı hale gelmeleri için radyasyon terapisiyle birlikte düşük dozda kemoterapi uygulanabilir. Radyasyon terapisi 2 ila 5 hafta süresince genellikle günde bir kez uygulanır (Pazartesiden Cumaya kadar). Kemoterapi intarvenöz yoldan verilir. Kemoterapi çizelgesi verilen ilaca bağlı olarak değişir. Kemoterapi ve radyasyon terapisi alan hastaların hastaneye yatması genellikle gerekli görülmez.
Beslenme hakkında
Ameliyattan önce. Birçok pankreas kanseri hastası tanı konduktan sonra kilo kaybetmektedir. Buna karşın tedaviden önce, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında kilonun korunması büyük önem taşımaktadır.
İyi bir beslenme yan etkilerin en aza indirgenmesine ve tedavinin oluşturduğu hasarın onarılmasına yardımcı olacaktır. Kemoterapi ve radyasyon terapisinin neden olduğu yan etkiler yemek yeme kapasitenizi etkileyebilir ve vücudunuzun alışık olduğundan daha fazla kaloriye ihtiyaç duymasına yol açabilir.
Yüksek oranda protein ve kalori içeren besinlerin az miktarlarda ancak sık yenmesi (günde 4 ya da 5 kez) vücut ağırlığınızı ve direncinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Beslenme önerileri başlığı altında bir liste verilmiştir. İntravenöz beslenme ya da tüple beslenme gibi uygulamalar ve beslenme tedavisi gerekli görüldüğü durumda kullanılabilir.

Ameliyat Sonrası Yapılacaklar
Hastaneden taburcu olup eve giderken olasılıkla aşağıdaki ilaçları kullanmanız gerekecektir.Pankreas enzimleri. Hastalığınız ya da pankreasın bir kısmının çıkarılmış olması vücudunuzun besinleri kabul etme biçimini değiştirebilir. Diğer bir deyişle öğünlerden, hafif yemeklerden önce enzim almanız ya da yediklerinizi sindirmenize yardımcı olacak takviyeler kullanmanız gerekecektir. Bu enzimleri kullanmanıza rağmen ishal deneyimliyorsanız lütfen hekiminize ya da hemşirenize danışınız. Mide ülserlerini önlemeye yönelik ilaçlar. Bu tip ameliyatlardan sonra mide ülserinin gelişme riski daha fazladır. Her akşam yatmadan önce antiülser ilaçları kullanmanız gerekebilir. Rutin kontroller için her üç ya da dört ayda bir kliniğe ya da özel doktorunuza görünmeniz istenecektir. Ameliyattan sonra yorgunluk, ishal, kilo kaybı ve öğünlerden sonra ortadan kaybolmayan bir “doluluk” hissi deneyimleyebilirsiniz. Birkaç hafta sonra bu duyumsamalar kaybolur, normal beslenmenize ve rutin işlerinize dönebilirsiniz.

Tümörün Cerrahi Müdahaleyle Çıkarılamadığı Durumlar
Tümör pankreastan başka yerlere yayılmışsa cerrahi müdahale bir yarar sağlamayacaktır. Metastaz yapan (yayılan) pankreas kanserleri için en etkili tedavi biçimi kemoterapidir. Daha etkin ilaçlar üretildikçe pankreas kanserine yönelik tedavi seçenekleri de değişebilir. Hekiminiz çeşitli tedavi seçeneklerinin riskleri ve faydaları konusunda sizi ve ailenizi bilgilendirecektir. Tedavi kararıyla ilişkili olarak durumunuzu anlamanız ve kendinizi rahat hissetmeniz için kanser ve tedaviyle ilgili aklınıza gelen her türlü soruyu hekiminize yöneltin. Birçok kişi pankreas kanseri olgularında yaşam süresi ya da prognozla ilişkili istatistikler konusunda bilgi sahibidir. İstatistikler yararlı olmalarına karşın yanlış yönlendirmelere neden olabilirler. Prognozla ilgili sorularınız olduğunda hekiminize danışın. Hekiminiz sizin hakkınızda en fazla bilgiye sahip olan ve bu konuları sizinle tartışabilecek tek kişidir.

Pankreas Kanseriyle Yaşamak
Kanser hastası olmak sizin ve aile bireylerinin yaşamını birçok yönden değiştirebilir. Siz ve aileniz kanser tanısıyla yüzleştiğinizde şok geçirebilir, üzülebilir, kızabilir, korkabilirsiniz ya da kafanız karışabilir.

Bu duygular zaman zaman artar ve azalır; bu deneyim lunaparkta bindiğiniz hız treninde deneyimlediğiniz duyguyla karşılaştırılır.
Kanser, kanser tedavisi ve bunların yaşamınız üzerideki etkisi hakkında pek çok sorunuz olabilir. Bu soruları yanıtlayacak en yetkin kişiler hekimler ve hemşirelerdir.

İşinizin, maddi durumunuzun ve aile ilişkilerinizin ne şekilde etkileneceği hakkında da bazı sorularınız olabilir. Tedavinizden sorumlu olan ekip finansal sorunlarınız, ulaşım, evde bakım ve psikolojik destek konularında yardımcı olabilecek hizmetleri ve kurumları size önerebilirler.

Ciddi bir hastalıkla birlikte yaşamak zor ve mücadele gerektiren bir süreçtir. Duygu ve düşüncelerinizi konunun uzmanı biriyle ya da benzer süreçleri deneyimlemiş hastalarla paylaşmak size yardımcı olabilir. Bu konuları bir din görevlisiyle konuşmak size daha kolay gelebilir. Hekiminiz ya da diğer sağlık personeli destek grupları, danışmanlık hizmetleri ya da diğer kaynaklara ulaşabilmeniz konusunda size yardımcı olacaklardır.

Beslenme önerileri
–  Vücut ağırlığınızı korumaya çaba gösterin
–  Az ama sık yemek yiyin
–  Hafif yemekleri her an hazır bulundurun
Hafif yemek önerileri
–  Simit ve krem peynir
–  Ayran ve mısır ekmeği
–  Tarçınlı tost
–  Kola ve dondurma
–  Süzme peynir ve meyve
–  Muhallebi ve pudingler
–  Kuru üzüm ve kuru kayısı
–  Tahıllar ve süt
–  Taze meyve
–  Sütlü ya da sütsüz gevrekler
–  Katı pişmiş yumurta
–  Sütle yapılan hazır içecekler
–  Peynir ve kraker
–  Peynirli tost
–  Etli tost (1/2) ve meyve suyu
–  Süt ve dondurmadan yapılmış milk shake
–  Süt ve kurabiye
–  Fıstık ezmesi ve kraker
–  Fıstık ezmesi ve sandviç
–  Fıstık ezmeli tost
–  Pizalar (domatesli, düşük yağ içeren peynirli)
–  Taze sebzeler sosla birlikte
–  Şerbetler
–  Krep ya da çörekler
–  Yoğurt (sade ya da meyveli)

Besin destekleri hafif yemeklere dahil edilebilir. Bu konuyla ilgili olarak bir diyetisyenle görüşmek isteyebilirsiniz. Tedavi süresince beslenmeniz hakkında aklınıza gelen sorular için hekiminize ya da hemşirenize danışınız. [Bilgisayarınıza Kaydetmek İçin]

Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavi
Pankreas Kanserinde Erken Teşhis Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Pankreas Kanserine Alternetif Tedavi Prof.Dr. Erkan Topuz
Pankreas Kanseri Tedavisine Danıştay Onayı

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, ,


87 Yorum Var "PANKREAS KANSERİ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. emrah sekban dedi ki:

  öncelikle herkese geçmiş olsun. arkadaşlar bu hastalık gerçekten en kötü hastalıklardan birisi. ilk evrelerde genelde pek belirti vermiyor yada belirti versede günümüzdeki umursamaz cok bilmiş doktorlar yüzünden zaman kaybediliyor hastalık ilerlemiş oluyor. bundan 1 ay önce şiddetli karın ağrısıyla halkalıdaki kanuni hastanesine gittim doktor kan tahlili yaptı birşeyin yok dedi ilaç yazdı gönderdi. aradan 3 4 gün geçti ağrılar devam etti bu sefer cerrahpaşa’da görevli prof Dr Murat Tuncer adında bir doktordan randevu aldım. şikayetlerimi anlattım muayene etti sen ülsersin dedi ilaç yazacağım dedi bende güvendim ilaçları aldım kullandım 1 haftada böyle kaybettim aksine onun verdiği ilaçlar yan etki yaptı sarılık meydana geldi arayıp bildirdim ilaçların etkisi böyle şeyler olur dedi yine 1 kaç gün bekledim geçmedi. bu sefer samatya hastanesine başvurdum sarılık şikayetiyle. kan tahlili idrar tahlili karaciger filmi ultrason tetkikleri uygulayan doktor hiçbirşeyin yok dedi. artık cıldırmak üzereydim nasıl olursa bişeyin yok derler. oda ilaç yazdı kullanmaya devam et dedi. tabi ben artık sıkılmıştım bu sefer samatyadaki KIZILELMA dahiliye polikliniğine randevu aldım bu doktorun ismide Gökalp Avlağı idi. oda muayene etti sen bağırsakları bozmuşsun dedi ilaç yazdı kullan geçmezse yine gel dedi.zaman işliyordu ve bedenimde ağrılar başlamıştı. bu sefer bakırköy devlette KARANKAYA soy isminde bir doktora basvurdum sikayetimi anlattım kan tahlili yaptı idrar tahlili yapyı temiz dedi hiçbirşeyin yok psikolojik tedavide alman gerekiyor dedi. günden güne eriyordum bu nasıl bir hastalıktır ki teşhisi bu kadar zor bunlar nasıl doktorlar ki hiç birşeyden şüphe edipte ultrason , tomografi , MR ,endoskopi , ercp yada bir sürü tetkikler dururken başından savarcasına ilaç yazıp gönderiyorlar.? en son kanuni hastanesinde tanıdık doktor tomografi cekti hiçbirşeyin yok güven bana dedi.şimdi MR cektirdim sonuclarını bekliyorum ama ağrılar arttı sürekli safra boğazıma doldu cok kilo kaybetttim vücut 1 ayda tam 15 kilo kaybetti.hala teşhisi koyamadılar ama ben artık hissediyorum sona yaklaşıldığını cok aşırı zayıfladım saclarım dökülmeye başladı gözlerime kan oturdu bütün eklem yerlerim ağrı sızı içinde. beni bekleyen sonun nasıl olacağını kestiremiyorum. yinede Allahtan ümit kesilmez diyerek ümit ve dua ediyorum. Buradanda basından savma iş yapıp yanlış teşhislerle insanların hayatıyla oynayan doktorları Rabbbim bildiği gibi yapsın hakkımıda helal etmiyorum. sizlerden ricam eğer hastanızda kilo kaybı iştahsızlık sarılık gibi belirtiler varsa hiç vakit kaybetmeden en kral hastaneye en kral onkologlara danışmanızdır. zira devlet hastanelerinde ve kendini profesör sanan kabzımallarin ofislerinde yada hastanelerde boşuna zaman kaybediyorsunuz. bu hastalıktaki en önemli unsur zaman. sakın zaman geçirmeyin. en ufak şüphede en son teknoloji aletleriyle nedenini araştırın. Rabbim herkese rahmet ve merhamet etsin hastalarınıza acil şifalar dilerim. Rabbim ne kadar ömür biçerse okadar yaşıyacağız elbette. ama böyle insanlar yüzünden bu hale gelmekte cok koyuyor adama. henüz hayatın baharında 27 yaşında iken. henüz daha 1 sene önce erkek kardeşimi trafik kazasında kaybederken ve henüz onun acısına yeni yeni alışmış yada alışmaya çalışan annemin babamin durumları göz önüme geliyor. Rabbim diyorum rabbim bu nasıl bir sınav o insanlara. yinede sen verdin canı sen alacaksın bunda şüphe yok.. Allahım yardım et bana lütfen dualarınızı eksik etmeyin..

 2. Fatih dedi ki:

  Selamlar, benimde babam pankreas kanseri. 8 ay önce ocak ayında teşhis kondu. Haziran ortasına kadar 2-3 kür kemo aldı. Kemo ile birlikte Prof.Dr. Can… Sez… in onayladığı bitkisel destekler verdik. İlk kür sonunda karaciğer mesastazı söndü ve pankreas lenflerinde kanser söndü. Bitkisel destekler işe yaradı fakat doktorumuz fazla ümitlenmeyin tekrar mesastaz olabilir dedi. Tedaviye devam ettik fakat haziran ortasında gözlerde sararma yani safra tıkanmasından kaynaklı tıkanma sarılığı oldu. Karaciğere tekrar sıçradı. Kan değerlerinde bilirubin yüksek olduğu için kemo veremediler. Normal ağrı kesicilerle geçmeyen çok şiddetli ağrıları olmaya başladı. Hastanede safra yoluna stend takıldı fakat stend çok işe yaramadı ve sarılık geçmedi. 3 kez stend ve ERCP operasyonu geçirdi fakat sarılık geçmedi. Hastanede yattığı sürede ağrıları azaldı. Fakat karaciğer safrayı atamadığı için karaciğeri ve karnı çok şişti. Ayaklarda da şişme oldu. Karaciğere katater ile torba takıldı. 1-2 hafta içinde karnı ve ayakları indi. Fakat bu seferde şiddetli halsizlik ve bitkinlik başgösterdi. Halsizlik gün geçtikçe arttı. WC ye bile gidemez oldu. Yataktan doğrulup kaba küçük tuvaletini yaptı. Bir süre sonra uzun süreli antibiyotik almasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm idrar yolu enfeksiyonu oldu. 1 aydan fazla hastanede kalmasından kaynaklı morali çok bozuldu ve eve çıkmak istedi. Yapılacak birşey kalmadığı için eve çıkardık. Eve çıkardığımız gün idrar yolundaki enfeksiyondan kaynaklı çok şiddetli ağrılar ve inlemeler oldu Sabahı zor ettik ve ambulansla hastaneye götürdük. Çok ağrılı bir işlemle sonda taktılar ve tekrar eve çıktık. O gün de idrar yol ağrıları devam etti fakat ertesi gün geçti. Şu an idrar yolu ağrıları yok fakat aşırı halsiz ve bitkin. Yatakta doğrultsak bile çok yoruluyor ve 5 dk başını kaldıramıyor. Bu arada yaklaşık 10 gündür sürekli ph ı yüksek alkali su ve kolloidal gümüş suyu veriyorum. Suyu bile çok zor içiyor. Günde 1 veya 2 tane mama içiyor. Ağrı bandı ve contramal damla veriyoruz ve ağrıları kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Durumu çok ağır ve konuşamıyor. Fakat en azından şiddetli ağrısı yok ve bilinç kaybı olmadı. Gözleri açık uyuyor ve bu yüzden olduğunu düşündüğüm görmede de sorunlar başladı. Sona geldiğimizin farkındayız. Bu illet babama da bize de çok çektirdi. Neler yaşadığımızı detaya girmeden anlattım. Çünkü bu hastalıkta detaylar sadece şiddetli ağrılar ve çaresizlikten ibaret. Bu ölüm makinesi pankreas kanseri hastayı bir deri bir kemik bırakana kadar yaşatıyor ve sonra öldürüyor. Tüm yorumlarda gözümüzün önünde eridi yazmışlar. Hepsi doğru. Hasta resmen eriyor.Bağırsaklara safra gitmediğinden büyük bir iştah kaybı oluyor. Mideye ve bağırsaklara sıçradığı için kusma da olabiliyor. Bizde kusma olmadı. Kaşınma da olmadı. Şimdilik eski şiddetli ağrıları da yok. Fakat kimsenin yaşamak istemeyeceği bir süreç malesef insanın başına geliyor. Babam dışında herkes durumu biliyor ve artık babamın da anladığını düşünüyorum fakat tabi söylemiyoruz.Sarı ve soluk gözlerle çaresizlik içinde bize bakıyor ve insan kahroluyor. Ne kadar daha bunları çekeriz bilemiyorum fakat artık sağlık dilemek anlamını yitiriyor ve ağrısız ve çabuk bir ölüm dilemek durumunda kalıyoruz. Hastalığı yeni öğrenenler geçirecekleri aşamaları hep merak eder. Ben de çok merak etmiştim. Ama bu aşamaları bilmek hiçbirşeye önlem almaya yetmiyor. Ne yaparsanız yapın bunların hepsi tüm pankreas kanseri hastalarda oluyor. Bunlara nasıl dayandım bilmiyorum ama başına gelince ilginç bir şekilde insanın sinirleri kemikleşiyor ve başediyor. Babamın moralini bozmamak için en ağrılı anlarında bile sanki biryeri kesilmişte kesilen yer ağrıyormuş gibi durumu önemsizleştirmeye çalışan cümleler kurdum. Bunların babamın moraline faydası olduğunu gördüm. Aslında anlatacaklarım bitmez ama çok uzun oldu. Sonuç olarak yaşayan herkes zaten detaylı araştırıyor ve ne yapacağına kendi karar veriyor fakat benim nacizane tavsiyem kesinlikle kemoterapi aldırmayın. Pankreas hastası kanserden değil karaciğer yetmezliğinden ölüyor. Karaciğeri sağlamsa daha fazla kemoterapiye dayandığı için daha uzun yaşıyor. Babamda alkolden kaynaklı karaciğer zayıf olması nedeniyle 3 küre anca dayandı. Şimdiki bilgim olsaydı hiç kemo aldırmadım ve bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler ve bitkisel destekler verirdim. Hastanıza sürekli alkali su yani karbonatlı su içirin. Alkali su hücre oksijenini arttırıyor ve hücrelerin kanserli hücrelerle savaşma gücünü arttırıyor. Ayrıca vücuttaki bakterilerin ve virüslerin bağışıklık sistemini zayıflatmaması için kolloidal gümüş suyu verin. Ben bunları çok geç öğrendim. Kemal Milar ın facebook sayfasını incelemenizi tavsiye ederim. Yazılan tüm yorumlara bakın. Ölen kanser hastaları hep kemoterapi almış. Evet kanser belki öldürür ama kemoterapi kesin öldürür. Tabi kemo ile kurtulan da var ama ben bunun geçici olduğunu düşünüyorum. Zaten pankreas kanseri hastalara iyileştirici bir kemoterapi uygulamıyorlar yani aslında doktorlar da işe yaramadığını biliyorlar. Hastalığı yavaşlatmak ve acıları azaltmak amacıyla hafif doz kemo veriyorlar fakat bu hastalığı yavaşlatmıyor ve karaciğeri bitiriyor. Bir ipucu daha; hastanızın kan değerlerinden GGT yi takip edin. Bilirubin yükselmeden önce GGT yükseliyor. Bu safra yolunun tıkandığını gösteriyor. Bilirubin yükselmeden bu değer bakıp safra yoluna stend taktırırsanız maçı baya uzatırsınız. Tabi doktoru da ikna etmeniz gerekiyor. Unutmayın stend takıldıktan sonra hemen eve götürmeyin çünkü gaz sancısı oluyor ve çok şiddetli olabiliyor. Daha çok ayrıntı var ve malesef doktorlar bunları söylemiyor. Ben 8 aydır araştırıyorum ve bu illetten kurtulanı görmedim. Tüm çabalarınız sadece ömür uzatmak üzerine oluyor malesef. Umarım faydalı olabilmişimdir…

  • munup dedi ki:

   Bizim babamizda pankreas ca kemo aliyrz anck canfeza beyden bitkisel destek aldik yeni baslycaz bize verilen yeterli mi size verilen neydi paylasabilir misiniz

   • Fatih dedi ki:

    Malesef ben babamı 15 gün önce kaybettim. Şimdi yazacağım şeyler tamamen benim fikrimdir. Lütfen araştırıp kararınızı verin. Gidişat benim yaşadığımdan farklı olabilir. Fakat benim tüm araştırmalarım genelde hep bu şekilde olduğu yönünde. Çektiklerimi ve yaşadıklarımı unutmam çok zor. Umarım siz yaşamazsınız. Babanızın genel sağlık durumuna göre Canfeza hocanın bitkisel kürüyle beraber kemo da aldırırsanız ilk veya 2 kürden sonra kitlede veya metastazda küçülme görebilirsiniz. Canfeza hocanın küründe 2 sıvı şişe 2 de hap şeklinde bitkisel destek aldık. Zerdeçal, zeytinyağı ekstraktı, reishi mantarı hapı yanlış hatırlamıyorsam birşey daha vardı ama adını şu an hatırlayamadım. Bunlar gerçekten çok etkili fakat mutlaka düzenli kullandırmalısınız. Bunların sayesinde doktorun bile beklemediği bir düzelme görebilirsiniz. Fakat bu durum malesef geçici oluyor ve sadece maçı uzatıyor. Babanızın karaciğeri çok iyi durumdaysa ve kemoterapilere daha uzun süre dayanırsa süre baya uzuyor. Ben çok araştırdım fakat bundan kurtulanı malesef görmedim. Umarım babanız benim gördüğüm ilk olur. Malesef bu hastalık çok ağrılı günler yaşatabiliyor fakat öldürmüyor. Öldüren her zaman kemoterapi oluyor. Herşey çok iyi giderken kemoterapi illaki birgün vücudu çökertiyor.İşler biranda tersine dönüyor. Bizim için haziran ortasına kadar çok iyi gidişat varken birden durum döndü ve tıkanma sarılığı oldu ve ne yaptıysak durumu döndüremedik. Çaresizlik içinde araştırırken çok geç bulduğum bir çözüm oldu fakat malesef bunu babamda uygulayamadık. Facebook ta Kemal Milar ın sayfasını detaylı olarak çok vakit ayırıp incelemenizi tavsiye ederim. Çok basit bir şekilde sodyum bikarbonatlı su ve kolloidal gümüş suyu ile çok ilginç sonuçlar elde edilebiliyor. Burda uzun uzun anlatmayayım lütfen siz inceleyin. Kan değerlerinden GGT yi takip edin. Yükseldikçe safra yolu tıkanıyor demektir. Tıkanma sonunda sarılık meydana geliyor. Tıkanmadan safra yoluna stend taktırırsanız bu çok vakit kazandırır. Tıkandıktan sonra bunu yapmak çok işe yaramıyor. Çünkü karaciğer malesef bitmiş oluyor. Tabiiki karar ve tercih sizin ama ben şu an en başta olsaydım kemoterapi aldırmazdım. Doktorların çözüm diye sundukları bu zehir öldürmekten başka bir işe yaramıyor. İnanması çok güç ama bence gerçek çözüm 4 maddeden geçiyor. Sodyum bikarbonatlı su, kolloidal gümüş suyu, bol çiğ sebze yani magnezyum ve D vitamini. Bunları uygularsanız bence babanız kurtulabilir. Tabiki ben doktor değilim ama insan o kadar çok uğraşıyorki doktorların görmek istemediği çözümleri görüyor. Umarım yazdıklarım size yardımcı olur. Sormak istediklerinizi mutlaka cevaplarım ama bu sayfaya genelde akşamları bakabiliyorum.Allah acil şifa versin…

    • şükrü yılmaz dedi ki:

     fatih bey, yazınızı sonuna kadar okudum, hoş siz en son geçen yazmışsınız, sizin yaşadığınız evrelerin hepsini bizlerde yaşıyoruz babam adına söylüyorum, bende aynı düşüncedeyim kemoterapi konusunda, belirttiğiniz 4 madde doğal yönden savaşma ve güçlenme içeriyor, bunun yanına eğer iştahsızlık çok fazla artarsa bitkisel kürlerden kullanabilirsiniz. bizde 3 ile 4 evra arasındayız ve görünen oki seneyi görebilirmiyiz emin değiliz.

     yaşananları fatih bey anlattığından bundan hiç bahsetmeye gerek yok, farklı olarak şunları söyleyim
     babam 12 kür kemoterapi aldı, biz canfeza beye güvenemediğimizden gitmedik ama hata yaptığımı şu zamanda anlıyorum, çünkü kemoterapi alıyorsanız mutlaka destek almanız gerek. 6. kürden sonra çok güzel sonuç sonuç görüldü hemen ameliyat şansı denen ama aslında oda şans falan değil ama onun için PET-CT çekimi yapıldı sonrasında Tomografi çekimi derken 2 ay geçti aradan ne ameliyat oldu nede fayda oldu sonrasında ilaçda fayda vermedi günden güne kötüye gider oldu. ben alkali su ve kolloidal gümüş suyuna yeni başlıcam bunun için çok geç kaldım ama şifa rabbimden işte, o nekadar vermişse ömrü ona göre biz elimizden geleni yapacağız.
     Bütün hastalara rabbimden şifa diliyorum.

 3. hüma dedi ki:

  Bu aciyi yasayan bilir yasayan ates dustugu yeri yakiyor 4 aydir annem ahh ahh annem bu nasil bir hastaliktir ya rabbim biz prof.dr bulent berkardaya gidiyoruz istanbul fulyada insulinli kemoterapi ve hipertermi yapiyor ama gercekten baska yok uzerine turkiyede inanin bu hastaligi iyilestirdigi insanlari gorduk orda tavsiye ediyorum dua edun ne olur anneme adi ülkü

 4. ALPER KAYIŞ dedi ki:

  Selamun aleykum arkadaslar bugun 16,01,2014 Bundan Yaklasık 4 ay önce anneannemde sırt ve mıgde arısıyla hastaneye basvurduk butun tahlıller yapıldı ama sonuc temız cıkdı ama anneannemın agrıları bı turlu dınmıyordu hemen hemen hergun 2 defa sabah aksam hastaneye gıdıp serum taktıryorduk buda gosterıyorkı doktorların serefsızlıgı adam gıbı ılgılenmıyorlar 1 ay sonra ankara onkolojı hastanesıne götrdüm orda pankreas ca teshısı konuldu ve ana damarı sarmıs kıtlenın amelıyatla alınamayacagını soyledıler kemoterapı ve ışın tedavısı aldı 2 ay boyunca erıdı tukendı tam ışın tedavısı bıttı çoruma donduk 2 hafta dınlendı gayeet superdı 6 kılo bırden aldı ve tekrar ankaraya goturduk bu sfer doktor baska kemoterapı ılacı yazdı ılk oncekı 5fu olarak adlandrırlan ılac gayet ıyı gelmıstı sımdıkı ılac ıse gemzar gemıstrabın bu ılac 3 kür aldı ama hayatımızı zından ettı karında şişlik başladı karından bacaga gden damar resmen bıttı kan gıtmıyor ve geceler okadar cekılmez oldukı ınanın ALLAH (c.c) dan ölmesını ıstyoruz ılk hastalıqı ogrendıqımızde ona bıse olrsa ben naparım dıyordum ama ınsan alısıyo sevdıgının okadar acı cekmesını gördüğü zaman onun biran önce ölüpte kurtulmasını acı cekmemesını ıstıyor Rabbım hepınızın hastasının mekanını cennet etsın umarım daha fazla kımse canı yanmadan bu hastalıga bı care bulunur Sormak ıstedıgınız bısey olursa 05468116895 numaramı arayabılrsınız .

  • Burçin dedi ki:

   Mrb öncelikle basınız sağolsun mekanı cennet olsun benim babamda pankreas kanseri 2 senedir çekiyor şu 3 aydır eridi daha çok sadece bi iskelet sürekli kusuyor hiç bişey yiyemiyor inanın bende artık kurtulsun istiyorum çok acı bişey karşımızda böyle erimesi acı çekmesi resmen şekli değişti 3 ay önce bundan iyiydi görüntüsü karinda ve cigerde şu birikti o sular alindiktan sonra çok zayiflafi acaba daha ne kadar böyle çeker sizin basınızdan geçmiş bilirsiniz..

 5. yilmaz dedi ki:

  slm benim babam da pankreas kanseri haziran 2012 de cikti chemoterapiden baska bisey yapmiyorlar aldigi halde dagliyor cok üzüyüyoruz ama elimisden bisey gelmiyor türkiyeye getirmrk istedik türkiyedede chemoterapiden baska bisey yapamaslar diyorlar durumu iyi morali felan ama bizde biyerden sifasini ariyoruz insallah …. almanyadayiz…………

 6. hacı zaim dedi ki:

  öncelilkle derdimizi veren allahım dermanımızıda versin benim canım annemde pankreas yeni bulundu kan değerleri yüksek çıkıyo suan hiç bi çikayeti yok ama dtrlar bir anda alt ederbilir diyolar çaresizlik insanı yıkıyo ona bakamıyorum bi şifa biçare bulan varsa lütfen yazsın birbirimize destek yardımcı olalım .0531 551 4879

 7. Nuray Sonay dedi ki:

  Allahtan herkese acil $ifalar dilerken benim e$imin de ayni hastaliktan geçen seneden beri bogu$tugunu fakat çok iyi bakim ve moralle bu sureci daha kolay geçirdigimizi belirtmek isterim Oyleki geçen yilba$inda konulan te$histen bir yil sonra bu yilba$ini guney Fransada tatil yaparak geçirip çok guzel gunler ya$adik Bol fotograflar çektik halen bu sikintilara ragmen her gunumuzun degerini bilerek ya$iyoruz ve asla Allahtan umidimizi kesmiyoruz . Bu hastalikla bizim gibi ba$etmek zorunda olan herkese morallerini bozmamalarini tavsiye ediyoruz .

 8. HÜSEYİN CAN dedi ki:

  BENİM BABAMA DA PANKREATİT DEDİLER STENT TAKILDI.DAHA İLERİ TETKİK İÇİN EGE ÜNİVERSİTESİ GASTROLOJİ PROF.HOCAYA GELİP GİDİYORUZ.ORADA DA STENT TAKILDI,KAN TAHLİLLERİ BİYOPSİ ….İKİNCİ BİR SEFER GİDİŞİMİZDE YANLIŞ DUVARDAN BİYOSİ YAPILMIŞ DENDİ,TEKRARDAN ERCP TAHLİLLER,BİYOPSİ.GEÇENLERDE BİYOPSİ SONUCU İÇİN GİTTİK BİOPSİ(-)YANİ NEGATİF ÇIKTIĞINI BİR PROBLEM OLMADIĞINI SÖYLEDİ PROF. HOCA.PEKİ BU ADAM BİŞEY YİYEMİYO(KATI),KARIN AĞRISI DEVAMLI VAR DEDİK,ZAMANLA GEÇER DEDİ.BABAM ÇOK ZAYIFLADI,AŞIRI KİLO KAYBI VAR.BU PERŞEMBE YANİ 27 ARALIK 2012 SAAT 08'DE YİNE EGE DE OLACAĞIZ.BU ARADA ERASLAN HOCADAN İLAÇ İSTEDİK,HENÜZ GELMEDİ.HAKİKATEN BU HASTALIK ÇOK MÜZMİN,ÇOK ZOR,ÇOK KÖTÜ BİR HASTALIK.ÖNERİLERİNİZ OLURSA MEMNUN OLURUM.TÜM HASTALARIMIZA ALLAHTAN ACİL ŞİFALAR TEMENNİ EDERİM İRTİBAT NUMARAM:05419319846

 9. FURKAN ERSANLI dedi ki:

  Malesef 3 buçuk ay önce babamızı kaybettik Babam pankreas kanseriydi Babamın acı çekişi çok kötü bir durum Ben 9 yaşındayım Benim küçük olmam pisikolejimi etkiledi SEVĞİ BERKİ BİTKİ TEDAVİSİNE GÖTÜRÜRSENİZ İYLEŞİR AMA BİZ BABAMI BİTKİ TEDAVİSİNİ DENEDİK OLMADI BİZ BABAMI GÖTÜRDÜK ŞANSINI DENE AMA OLMADI GENÇSEN ALIŞIRSIN AMA BENİM GİBİ KÜÇÜKSEN ÇOK ZOR OLUYOR

 10. meryem alıcı dedi ki:

  görümcem pankreans kanseri karacigere geçmiş yaşama şansı varmı kemotarapi vermiyorlar kanı yüksek çıkıyo gözlerinde sarılık çok fark ediliyo 37 yaşında ilk günler aya kalkamıyordu şimdi iyiyim diyo ayakları şiş kendi kalkıyo iyiyemi işaret

 11. abdullah sabanogulları dedi ki:

  ben Abdullah Sababanogulları ablam Aynur Gönül pankreans kanserine yakalandı yaklasık 2 haftadır yatmakda fakat yogun bakımdan cıkamamakda sıkındı büyük doktor beyler yaşamasının mucice oldugunu söylediler allahımıza dua ediyoruz kurtulması icin allah büyük can verende allah alanda allah hamd olsun

 12. orhan kalaycı dedi ki:

  arkadslar benimde annemde gözlerde sarılık karında şişme var idrarıda koyu geliyor sürekli olarak halsizlik var dahiliye doktoruna getirdim bişey cıkmadı ilgilenmiyorlar zaten doğru düzgün ne yapmalıyım hangi hastane ve hangi bölüm bakıyor bu hastalıga yardımcı olurmusunuz lütfennn

 13. filiz dedi ki:

  annem 10 aydır pankreas ca …ameliyat oldu kemoterapi alıyor ..verdiği kiloyu geri aldı şeker tokluk yükseliyor diye diyet yaptırıyoruz şekeri tamamen kestik açlık kan şekeri şimdilere 90-100..gayet iyi bence morali iyi olmalı bu çok önemli annem kitle olduğunu ve alınıp iyileştiğini düşünüyor karaciğerin olduğu taraf biraz şiş ve sert ama dr..önemli değil dedi…1 aydır kemoterapiye ara vermiştik son 2 kürü alıcak şimdi tip 2 pankreas ca için durumu çok iyi bence ağı bantı kullanıyoruz tabi hafif ağrılar mevcut..

 14. eyüp soyyyigit dedi ki:

  hiçmi vicdanı yok bu doktorların ya kardeşım biliyosanız bu illetin çaresini söyleyin ne olur.

 15. eyüp soyyyigit dedi ki:

  babam 18 aydır pankreas hastası son evrede ve 1 aydır agrıları dahada sıddetlı bır care yokmuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 16. eyüp soyyyigit dedi ki:

  yokmu bu illetın bır ılacı ınaanılmaz bırsey ya babam gozumuzun onunde erıyo ne yapcaz ya

 17. muhteşem oran dedi ki:

  benim babamdan pankreas kanseri burdaki arkadaşlara tavsiyem umutsuz olmayın. babam 2 yıldır yaşıyor. Allah ömür versin yeter ki . durumu çok da kötü değil 6 cm olan tümör 2,5 cm e düşmüş yani kemoterapi işe yaramiyor diye bişey yok. moral çok önemli babam kemoterapi ve ışın tedavisine kendisi gidip geldi doktorlar bile hayret ediyor ama bu hastalık babamı bitiremedi. Allah bizim ve bütün hasta ve yakınlarının yardımcısı olsun. çok dua edin ve herkese rica edin hastaniz için yasin okuyup şifa dilesinler.

 18. meltem sandalcılar dedi ki:

  Merhaba, bende dün teyzemin pankreas kanseri olduğunu öğrendim ve yıkıldım. Bu zamana kadar kulaktan dolma hep bu hastalığın kanser türünün en kötüsü olduğunu ve kurtuluş olmadığını duymuştum. ne yazıkkı bu amansız hastalık şimdi benim çok sevdiğim teyzemde. ne yapmalı nasıl davranılmalı bilmiyorum. yukarıdaki yorumlarda hep hastalık belirtileri ve aşamasından bahsedilmiş. ben ondan ziyade işin başka bir boyutu olan , bir insanın sevdiği bir kimseyi kaybetmesine değinmek istiyorum. bilmiyorum hayatta kaç kişi çok yakınının acısını yaşamıştır. muhakkak çoktur ama bir o kadar yaşamayan da çoktur. tabii allah yaşatmasın o ayrı konu ama. o kişilere şunu söylemek istiyorum başa gelmeden bilmek zor, o yüzden şu an çevrelerindeki insanların kıymetini varlığını anlayamazlar. kaybedincede zaten artık çok geçtir. işte o duygularını yaşamasınlar diye benim tavsiyem şudur ki, çevrenizde tüm yakınlarınız duruyorsa ana, baba, kardeş, çocuk , eş ve daha kimleri yakın hissediyorsanız, onları fark edin, onları kırmayın, onların varlığına şükredin,,,,,geç olmadan,,,,,çünkü gerçekten o an gelince herşey için çok geç oluyor. ben bu gerçekle babamı kaybettiğimde tanıştım ve 20 yaşındaydım. hayatımın en kabus dolu günleriydi. hatırlamak ve düşünmek istemiyorum bile. bu hastalığa gelince, okuduğum yorumlardan görüyorum ki bu hastalıktan kurtulan olmamış, er yada geç ömür bitiyor ve de hastalar çok acı çekerek. umarım teyzem içinde hayırlısı olur. onu çok seviyorum. galiba kendimizi alıştırmaya başlamalıyız. Tüm hastaların şifa bulması ve şifası olmayan hastalıkları olanlarında hakkında hayırlısını diliyorum.

 19. ecrim gül dedi ki:

  merhabalar benim de çok yakın bir arkadaşımın babası bu amansız hastalığın pençesine yakalandı ne yazıkki ve bunu doktorlardan duyan oğluna söylemek zorunda kalanda ben oldum bizim hastamızdada yazılan bütün belirtiler var şu an stent takılı evde 1 ay sonra kontrol için bekliyolar doktorlar ama herkezin dediği gibi bu belirsizlik insanı bitiren bundan sonraki aşamada bizi ne bekliyor bilmek istiyoruz herkeze allah şifa versin

 20. Ayşegül dedi ki:

  yorumlarınızı tesadüfen okudum.benim annemde şu an pankreas kanseri .sarılık oldu stend takıldı.Allah herkese kolaylık versin

 21. Mithat Özyavuz dedi ki:

  tümör ameliyatla alınmadıysa,sürekli kusma oluyorsa,zayıflıyorsa çaresi yok dostlar,acımız büyük,gözlerimin içine baka baka 7 ayda gitti anacığım.hiç bir hastanede bir şey yapılamadı.uyuşturucu flasterlerle acılar azaltılıyor,bazen morfinle azaltılıyor acılar.ama çare yok.nerde varsa Allah yardımcısı olsun,gerçekten çok zor.

 22. Adil T. dedi ki:

  arkadaşlar bende bir çare arıyorum kemoterapi ve radyoterapi yaptırıpta çare bulan varsa beni arasın

 23. hatice tor dedi ki:

  arkadaşlar ümidinizi kırmak istemem ama..hastalık bekirti verdii zaman zaten yüzde 50 ilerlemiş oluyor..annemde de bu belirtilrin hepsi olmasına rağmen drlar bir teşhis koyamadı..herşey 1 ay içinde gelişti ve daha kemeoterapiye başlanmadan annemi kaybettik..herşey 1 ay içinde oldu ve bitti..bu belirtilerden 1 veya birkaçı varsa çok iyi araştırın hastalık ilerlemeden çözüm yolları arayın..çok çabuk ilerliyor..nasıl bir illetmiş allah kimsenin başına vermesin..ne olduğunu anlamadan canım annemi kaybettik sadece 1 ay içinde

 24. ALTEKİN dedi ki:

  arkadaşlar allah istemedikçe hiç birşey olmaz benimde dedem pancreas kanseri hemde 3 yıldır kendisi 85 yaşında 6 ay yaşar diyordu doktor 3 yıldır yaşıyor, artı tüm organlara yayılmış durumda allaha şükür ağrısı felan yok arasıra yüksek ateş, bulantı, iştahsızlık oluyor ama ne isterse canı veriyoruz, kendisi diyabet hastası aynı zamanda açlık şekeri 500'e çıkıyor kimi zaman insülin ile düşürüyoruz… kimse ailesinde varsa moralini bozmasın hasta rahatsızlığını bilmezse çok iyi olur çünkü hasta psikolojisi açısından önemli diyorum… birde arkadaşlara bir önerim var kendimde sağlık personeliyim türkiyede sağlık sektörü bitmiş durumda eğitim araştırma hastanelerine gidin ankara atatürk hastanesini önerebilirim çünkü biz dedemizi gezdirmedik hastane bırakmadık hiçbiryerde teşhis koyamadılar atatürk hastanesinde pancreas Ca tanısı konuldu… allahım size ve ailenize sabır versin diyorum…

 25. ismimi vermesem dedi ki:

  benimde amcamda safra kesesinde tas var dediler sonra pankreas kanseri cıktı kendisi bilmiyo sürekli kusuyo hiç bisey yemiyo sadece serumla duruyo cok zayıfladı yarı ameliyata gircek dua edin obizim ailemzin diregiydi allahım ne olur amcama acı cektirme allahım cok acıymış sevdigin birinin acı cekmesi

 26. Gül Mozakoğlu dedi ki:

  Herkese merhaba,
  Öncelikle kanser hastalarına şifa hasta yakınlarına sabır diliyorum.Ben annemi pankreas, babamı kolon kanserinden kaybettim.Hasta yakınlarına tavsiye edebileceğim tek şey doktorunuzun dediklerinden dışarı çıkmayın.Denize düşen yılana sarılır misali,hastalık döneminde duyduğumuz herşeyi iyi gelir umudu ile yapmak istiyoruz.Kime ne iyi gelir bilemem ama hariçten kullanılan bitkisel otlar özellikle kemoterapi gören hastaların kan ve diğer bakılan değerlerinde yanıltmalara sebeb olabiliyor.Buda hastamıza yardım edelim derken yanlış sonuçlar verdirebiliyor.Sizlere önerebileceğim tek tavsiye(doktor tarfından söylenen)kemoterapi gören hastaların aldıkları kemoterapiden sonra kan değerlerinin yükseltilmesi için kırmızı pancar suydur.Dışı siyah genellikle trakya bölgesi köylerinde bulunan (şeker pancarı ile karıştırmayın)bir sebze.Dış siyah kabuğunu soyduktan sonra katı meyve sıkacağında sıkıp, ayrıca tülbentten süzün.Çok yoğun bir toprak kokusu oluyor içimi biraz zor.Ama kan değerlerini anında yükseltiyor.Ben bu şekilde annemle,babamın kan değerlerini bir an önce yükseltme imkanı buldum.Ama mutlaka denemek istiyen varsa doktorunuza danışıp öyle yapın.Tüm kanser hastalarına Allahtan şifa dilerim.Kurtulma imkanı olmayanlarada Alla çektirmesin diyorum.Bu hastalığı çeken ve yaşıyan hasta yakınları bilir.Çeken çok acı çekiyor , hasta yakını hergün ölüyor.

 27. hediye dedi ki:

  Annem seni çok özledim.Geçen sene bugündü seni toprağa verdiğimiz..
  Nur içinde yat güzel annem:((

 28. feride pınar yıldırım dedi ki:

  benimde dedem pankreas kanseri.. yeni öğrendik ameliyat olacak.. pankreasın yarısı midenin yarısı ve safra kesesi alınacak.. ameliyattan sonra nasıl bir tedavi uygulanır yada kurtulma şansı %kaç?

 29. fulya dedi ki:

  bende annemi kaybettim. kemoterapi hiçbir işe yaramıyor. daha çok akciğeri ve diğer organları bitiriyor. vucut şişmeye başladı an, bu çok büyük bir acı, onlara son dokunuşlarımız oluyor. Mekanları cennet olsun inşallah. (amin)

 30. selvi balta aras dedi ki:

  bende en değerlimi annemi bu hastalıktan kaybettim.hemde öğrendikten bir hafta sonra.allah tüm hastalara şifa versin özellikle annelere

 31. MEHMET AYTEKİNOĞLU dedi ki:

  ARKADAŞLAR HASTALIĞI VERENDE ALLAH DERMANINI VERENDE ALLAH.UNUTMAYIN AÇIN OKUYUN BU HASTALIKTAN İYİLEŞEN BİRÇOK HASTA VAR.AMA %10 LUK BİR ŞANSINIZ VAR.HERKES BU YÜZDE 10 LUK ŞANSI KENDİNE KULLANMAK İSTESE VE HASTASINA İYİ BAKSA EMİN OLUN BU ORAN %50 DE OLUR.HASTALARIMIZA İYİ BAKIN SÜREKLİ YEDİRİN KİLODAN DÜŞÜRMEYİN.BABAMDA ÖYLE,6 AYDIR HASTA.AMELIYAT OLDU İŞLEM YAPILMADAN AMELİYAT YARASI AYNEN GERİ KAPATILDI,20 KİLO VERDİ AMA ŞİMDİ 10 KİLO GERİ ALDI MAŞALLAH.SİZ SİZ OLUN HASTANIZA İYİ BAKIN VE BU HASTALIKLA YAŞAMAYI SAVAŞMAYI ONA DA ANLATIN.HERŞEYİN BAŞI BAKIM VE MORAL..İYİ GÜNLER TÜM HASTALARIMIZA BOL ŞİFALAR…

 32. güneş dedi ki:

  bu nalet hastalılığı acı çekmeden giden yok mu Allah aşkına yazın lütfen . 4 gün oldu öğreneli malelef annemde de varmış . Ağlamaktan gözlerim çıktı.

 33. vermek istemiyorum dedi ki:

  bnm erkek arkadşımda sürekli mide bulantısı ishal kabız mide şişkinliği yorgunluk sürekli uyuma isteği var sizce ne olabilir ?? yardımlarınızı bekliyoruumm

 34. sezai yelken dedi ki:

  kola ve dondurma ???eminmisiniz?en zararlı ikili ve hafif denmiş????

 35. bülent öner dedi ki:

  benim dayım pankreas kanseri oldu tam 7 ay önce şimdi doktorlar herşeye hazır olun dio.yapılan bütün tıp tedavileri dayıma daha cok zarar verdi hatta diyebilirim ömrünü kısalttı.size tavsiyem şudur kemotorabi yok radyotrapi yok amerıcadan gelen ilac mış hepsi koca bi yalan.bunların hepsi para tuzağı bu kesin kanım kesin bi tedavi yok ama şu bi gercek bütün hastalık ların başı tokluktan geliyo size sacma gelebilir ama vucut acken hastalık daha zor yayılır vucuda veya şöyle diim vucut acken savunma mekanizması olan organlar daha ii calışır.mesala bal herşeye faydası vardır ama ac karnına yiyeceksin tok karnına deil.allah şifasını vermediği hiçbir hastalık yoktur.ama şifayı yanlış yerde ararsan şifa yoktur dersin.ben sizlere ne ii gelir die yazıcam ama kesinlikle hasta bunları ac karnına yiyecek

 36. Mehmet erdoğan dedi ki:

  Herkese slmlar,
  Allah hepinize, eşinize dostunuza şifalar versin. Kanser tedavisinde kişinin yaşayacağına inanması ve morali çok önemlidir. Tüm hastalıklar ve yaşam da başımıza gelen olaylar geçmişimizden gelmektedir. Bu geçmiş sadece sizin hayatınız değil dedelerinize kadar uzanır.
  Kişinin hastalığı kabul etmesi ve bu hastalık üstüne tüm sorumluluğu kabul etmesi gerekir. bundan sonra kişi sorumluluk bilnic ile iyileşeciğini düşünmeli daima yarını düşünürek yarın nasıl olacağını düşünmeli. yarın iyi olduğunu düşünürsen yarın iyi olmayabilirsin ama 2 gün sonra iyi olduğpunuzu göreceksiniz. İnsan muhteşem bir varlıktır vüdumuzdaki kanser hücreleri sonsuza dek yaşamak isterler çoğalan hiçbir kanser hücresi kendini yok etmez sonsuza kadar yaşamak ister. Son yapılan araştırmalar insan düşüncesinin dna üzerindeki etkileri net bir şekilde gözlemlenmiştir. Kanser hücreleri geçmişinizdir. Bu hastalık ve her hastalık sizindir sizin sorumluluğunuzdadır. beyninizin yaydığı her dalga vücüdüunuzda manyetik alan kurar ve bu manyetik alanın etkisini yaşarsınız. bu manyetik alanı bazı anlarda temizleyebilrsiniz fakat beyin üretmeye devam ettikçe yapacak birşeyiniz yok. Beynin gerçekliğini kabul etmediği hiçbirşey gerçekleşmez. Kabul edilen tüm gerçekler eğe hatalı ise temizlenmelidir. hastalıklar gibi. nasıl temizleriz. Manyetik alanı temizlemeniz için Vüducunuza duyacağınız minnettarlık ve şükran duygusu hissetmeniz ve özür dilemenizden geçer. Ve beynin ürettiği bu manyetik alanı temizlemeniz ise iyi olduğunuzu düşünmek vücüdunuzdan özür dilemek, minnettarlık şükran dileklerinizi söylemek. en sonuncusuda Allah'tan yaratıcıdan bu durum için bağışlanama dilemek durumun sorumluluğunu kabul etmek ve yaşadıklarım için özür diliyorum beni affet demektir. Eğer çaresiz ve elinizden birşey gelmiyorsa bu söylediklerim mantığınıza uymasada yapmamnız için önünüzde bir engel yok ayrıca bu sadece kişinin yapacağı bir eylem ile de değil hasta olan kişiye karşı yapacağnız tüm düşünce ve duygular onu iyileştirecektir bu konu çok derindir yazmak ile bitiremem inşallah bir kitap halinde tamamını yayınlayacağım.

 37. tuğba dedi ki:

  ancak yasayan bilir bu tarifsiz acıyı.Sarılmak isteyipte sarılamamak sabahlara kadar uyuyamamak anne ilk defa senden birşey saklıyorum oysa yaşadığım bu en büyük acının tesellisini sende bulamamak yanlız kalmak ve kalacağmı bilmek beni senin acıların kadar yakıyo.Ben sensiz ayakta duramam yürüyemem düşerim ya gitme yada benide götür.

 38. yasin ankara dedi ki:

  Evet hastalıkların bir kısmı var ki; eğer ölümle neticelense, manevî şehid hükmünde şehadet gibi bir velayet derecesine sebebiyet verir. Ezcümle: Çocuk doğurmaktan gelen hastalıklar
  {(Haşiye): Bu hastalığın manevî şehadeti kazandırması, lohusa zamanı olan kırk güne kadardır.}
  ve karın sancısıyla, gark ve hark ve taun

  ile vefat eden, şehid-i manevî olduğu gibi, çok mübarek hastalıklar var ki, velayet derecesini ölümle kazandırır. Hem hastalık, dünya aşkını ve alâkasını hafifleştirdiğinden, vefat ile dünyadan, ehl-i dünya için gayet elîm ve acı olan müfarakatı tahfif eder; bazan da sevdirir.(hastalar risalesinden ) Bediuzzaman(Rh.A.)

 39. yasin ankara dedi ki:

  ONBEŞİNCİ DEVA:
  Ey âh ü enin eden hasta! Hastalığın suretine bakıp âh! eyleme. Manasına bak oh! de. Eğer hastalığın manası güzel birşey olmasa idi, Hâlık-ı Rahîm en sevdiği ibadına hastalıkları vermezdi. Halbuki hadîs-i sahihte vardır ki:
  -ev kema kal- yani: "En ziyade musibet ve meşakkate giriftar olanlar, insanların en iyisi, en kâmilleridirler." Başta Hazret-i Eyüb Aleyhisselâm, enbiyalar sonra evliyalar ve sonra ehl-i salahat çektikleri hastalıklara birer ibadet-i hâlisa, birer hediye-i Rahmaniye nazarıyla bakmışlar; sabır içinde şükretmişler. Hâlık-ı Rahîm'in rahmetinden gelen bir ameliyat-ı cerrahiye nev'inden görmüşler.

 40. bülbül dedi ki:

  benim babam da 16 gün önce öldü.. hastalığı öğrenmemizle babamın vefaatı 3 buçuk ay sürdü. çok kötüydü hayatımın ben berbat 4 ayıydı. acıları hiç dinmedi. sürekli acı çekti. ölene kadar kıvrandı acıdan. ölürken sağlam bir tek organı bile kalmamıştı. önce pankreas sonra akciğer ve karın boşluğu sonra karaciğer beyin böbrek . karnına su biriktiğinde doktoru kendinizi hazırlayın son günleri dediler. biz zaten hazırdık. bende sizler gibi hastalığı ilk öğrendiğimde acaba bi tedavisi varmı diye ne kadar site varsa hepsini aradım. her baktığım site umutlarımı biraz daha köreltti. tedavisi yok çok çabuk yayılan ve çok ağrılı bi kanser bu.. biz de babama diyemedik başta hastalığının bu kadar kötü olduğunu. o son ana kadar iyileşeceğim die düşündü. hafızasının zayıflayıpda bizi tanımadığı zamanlar bile oldu.. sesinin kısılıpta bizimle konuşamadığı zamanlar. babamla son çekildiğim fotoğraflarımı gören arkadaşlarım onu dedem zannettiler çünkü tanınmayacak kadar çöktü ve zayıfladı. yemek yiyemedi su bile içemediği zamanlar oldu. evet kemoterapi aldı ama hiç bi işe yaramadı ona daha fazla acı vermekten başka ……….,
  hastalığın son aşamasında sizde oturup nolur allahım al canını artık da acıları bitsin die dua edersiniz. evet şimdi size mantıksız gelebilir ama o çektikleri sıkıntıları görünce sizde ölmelerini istersiniz
  allah bütün kanser hastalarının ve yakınlarının yardımcısı olsun …………

 41. hediye dedi ki:

  hepsinin mekanı cennet olsun…..bakanlara Rabbim sabır versin…

  çok zor çokkk…insanın bir sevdiğinin ,,,gözleri önünde eriyip gitmesi…:((((((

 42. sevcan dedi ki:

  Ben de annemi bu pis hastalık sebebiyle yaklaşık 2,5 ay önce 25 temmuzda kaybettim malesef,14 şubatta şekeri birden 470 lere çıkarak verdi ilk belirtilerini,en iyi hastanelere dr.lara götürdük anlamadılar,ateşi 40 lara çıktı,üşüme titreme geldi,kusmaya başladı ,sürekli kusuyodu,böbreklerinin altında kist varmış böbreğe baskı yapıp şişirmiş,3 ay boyunca sürekli böbrekle ve yumurtalıktaki kistle uğraştı dr.lar kimsenin aklına pankreas kanseri olacağı gelmedi,yumurtalıktaki kistten biyopsi yaptılar temiz çıktı bizde rahatladık,bayram yaptık o zaman…
  böbreğe katatar taktılar biriken pisliği akıttılar canım annem elinde torbayla yaşamaya tam alışmıştıki kanser olduğu ortaya çıktı,dağ gibi kadın zayıfladı 100 kilodan 70 lere falan düştü,sarılık oldu gözlerinin içi sapsarıydı yüzü kapkara aynaya bakamıyordu,sonra gittiğimiz doktor gerçekleri yüzüne tokat gibi söyledi yatağa düştü o zaman toparlayamadı kendisini,tedavi istiyorum ben diyordu iyileşmek istiyorum,doktorlara yalvarıyodum kemoterapi için psikolojik olarak rahatlasın diye,2 kür kemoterapi gördü 21 gün arayla 3.kürü görecektiki mide kanaması geçirdi hastaneye kaldırdık sürekli tansiyonu 5 lerde 6 lardaydı bilinci kapanıyodu,verdikleri serumla gözlerini açıyordu,eli ayağı şişti ve en sonunda anacığımı kaybettik mekanı cennet olsun inşallah…5,5 ay sürdü toplamda hastalığın ortaya çıkması ve onu kaybedişimiz..

 43. emine gökçe özkara dedi ki:

  merhaba herkese geçmiş olsun diliyorum.ben daha öncede yazdım.annem 51 yaşında şekerle başladık bu hastalığa ve 13 ay yaşatabildik canım annemi.tam 50 kilo verdi gözlerimin önünde eridi bitti.hastalığını bilmiyodu bizde yalanlarla geçiştirdik ama olmadı bu hastalığın çaresi malesef yok.artık son günlerde yalvardık Allah a canını al baride çekmesin diye.:(((( çok kötü bir illet.bitkiselmiş oymuş buymuş boş hepside fakat doktorlaarımız sağolsun son nefesine kadar ilgilendiler sanki kendi annesi gibi baktılar onlara çok teşekür ediyorum.annemi hiç gücendirmediler.Nur içinde yat canım annem.seni çok özledim :(( herkese Allah kolaylık ve sabır versin yaşamayan bilmez bu anlattıklarımızı..iyi günler herkese

 44. SİBEL NARİN dedi ki:

  malesef 20 gün önce annemi kaybettik..önce ameliyat sürecinden beri yaklaşık 8 aydır her gün yavaş yavaş annemin karnı şişmeye başlamıştı, sonra ayakları bi süre sonra bi ara ayaktaki şişler inmeye başladı karnı hiç inmedi.hiç bi zaman ağrıları azalmadı bi gün bile oh çok iyiyim demedi,sonra ev hastane arası geçirdik bu süreci gün içinde sürekli yattı uyumadı sadece yattı ağrıları yüzünden,30 kilo kaybetti ameliyattan sonra,bi gün nefes alırken problem yaşadı ağrı bandından dolayı olabilir diye ağrı bandını çıkardık ama o ona rağmen o gece hiç uyuyamadı yatıp uzanamadı çünkü yatınca ağrısı artıyordu o gece sürekli evde dolandı ertesi gün gündz uyur diye bekledk olmadı hastaneye oksijen tüpü takaralar düşüncesiyle yola çıktık yolda çok kötüleşti en yakın hastaneye gittik orda akciğer filmi çekildi doktor bana akciğerlerinn bittiiğini söyledi yoğun bakıma girmesi gerekiyo dedi, devlet hastaneleri almaz dedi, sağolsun doktorumuzun çabasıyla başka bi hastanede yer bulundu oraya giderken yolda kalbi durmuş geldiğinde 20 dakika kalp masajı yapmışlar hayata dönmüştü bilinci açıktı 1 hafta hastanede geçirdik ilk günler çok iiydi maske vardı ,çok hareketliydi yoğun bakımdaki bilinci açık tek hastaydı, sonra ağırlaştı makineye bağlı solunuma geçti doktor bize hiç ağrısı olmadığının garantisini verdi,ben zaten her yanına gittiğimde soruyordum ağrın var mı diye yok dedi hep bu çok önemliydi hastanede acı çekerek vefat etmesini istemiyorduk ALLLAH tan da hiç acı çekmedi 1 hafta sonunda gece fenaşmış kalbi durmuş doktor çok müdahale etmedim,bıraktım dedi,iyikide öyle yaptı o saatten sonra ona bu acı verirdi can çekiştirirdi sadece..sadece 8 ay sürdü..dayımın 22 ay sürmüştü..küçük dayımın ise 3 ay..bizde genetik umarım bu hastalık daha çok canımızı yakmaz,mekanları cennet olsum umarım çare bulunurda sizlere bi faydası dokunur..

 45. fırat dedi ki:

  benim annem 51 yaşında mart ayıında teşhis konuldu 11 kilo verdi çok zayıfladı kemoterapi gördü hap olarak almaya devam ediyor. bu hastalığı yaşayan hasta yakınlarından ricam benimle iletişime geçsinler çok çaresizim lütfen bana ulaşın her anlamda annem için sizin için bilgi alışverişi iyi olacaktır lütfen bana ulaşın. 555 502 19 63

 46. Seren dedi ki:

  Kimsenin moralini bozmak istemiyorum ama annemi bu hastalik yuzunden 3 ay once kaybettim, her aninda yanindaydim, kemoterapi, radyoterapi, ot kok saman, hicbirsey ise yaramiyor, gunden gune eriyor, hergun kusuyor oyleki artik kan kusmaya basliyor, basinda bekliyorsun gozlerinin onunde bir deri bir kemik oluyor, o kadar cok agrisi oluyorki artik uyusturucuya baslaniyor, kolunu kaldiramiyor, konusamiyor. sanirim bu hastaliga yakalanan kisinin biran once hayatini kaybetmesi daha iyi cunku cok acilar cekiyor 🙁
  Yine de Allahtan umit kesilmez bunu biliyorum ve inaniyorum, bu hastalikla savasan herkese Allah sifa versin.

 47. hediye dedi ki:

  canım annem de ,bu amansız hastalıkla 13 ay savaştı…gözlerimizin önünde eriyip gitmesi bizleri mahvetti. hastalığının ne kadar illet olduğunu kendisi hiçbir zaman bilmedi…son nefesine kadar hep iyileşeceksin dedik..biraz daha sabret dedik…binbir türlü yalanlarla geçiştirmeye çalıştık…tam 1 sene boyunca hergün kustu..hiçbirşey yiyemez hale geldi..ne kemoterapi ne radyoterapi hiçbiri fayda etmedi…son zamanlarında altını bağladık..tansiyonu 5-6 lara düştü..ama biz ona gene yalan söyledik.yatmaktan vücudu morardı yaralar çıktı..karnı şişti..su aldırdık ama ertesi gün gene şişti..ayaklarıda cabası…Allahtan hiçbir zaman ümit kesilmez ama malesef bu hastalık çok zor ve bir tedavisi de yok…nur içinde yat annem …mekanın cennet olsun..:((

 48. YAVUZ YILDIRIM dedi ki:

  DERDİ VEREN ALLAH DERMANIDA VERİR ALLAHTAN ÜMİT KESİLMEZ AYNI ACIYI 2 GÜNDÜR YASIYORUZ

 49. pınar koçak dedi ki:

  bu nasıl bi ileettir ya çaresi dermanı yok tıpta araştırmıyor zatenn

 50. zahide dirican dedi ki:

  merhaba… ben daha önce de yazdım bir çare olur diye ama ne yazık ki yok çaresi yok… annemin 5 ay önce pankreas kanseri olduğunu ve çok ilerlediğini öğrendik. son zamanlarında karnı şişti sürekli kusuyordu hiçbirşey yemiyordu. doktorlar sadece acısını dindirmeye çalıştı. ama olmadı 5.5 ay sonunda annemi kaybettik. çok zor ama kendinizi alıştırın. allah kimseye yaşatmasın bunu ama yok çaresi yok gözümüzün önünde yavaş yavaş annemi kaybettik ve birşey yapamadık. umutlarınızı kırmak için değil çok acı bir durum olduğu için yazıyorum. ALLAH şifa versin dayanma gücü versin..

 51. emine gökce özkara dedi ki:

  slm nazan hnm ve sibel hnm.benimde annem pankreas kanseri 11 aydır yaşıyo.Allah a şükür ağrı yok.fakat karın şişkinliği çok fazlaydı ve sürekli kusuyodu.ayaklarda şişilik olmasıda karaciğerede sarmış olması annemdede oldu.biz doktora götürdük hemen.acile.çok zayıftı çünkü ve ölmek üzereydi.doktorumuz 30 gün yatırdı.bağırsağı kanser tıkamış ve kusma ondan ileri gelmiş.ameliyata alamadı çünkü annem çok zayıf ve kansızdı.bağırsağına stent taktırdı ve kanallar açıldı.tabi mideye de yayılma olmuş bu illet.şuan evde annem sağ omuzuna kateter taktı doktorumuz.mama ile besleniyo evde hem damardan hem ağızdan besleniyo toparlamak üzere.ama şu var tabi kanserden kurtuluşumuz yok onu biliyoruz.sadece ömür uzatıyoruz büyüklerimiz için.acı çekmesin istiyoruz sadece.karın şişliği indi annemin ayaklarının şişiliğide indi tabi.şuan yürüyo ve iyi.Allah a şükür.bilgi verebiliceğim bunlar.şu da var sakız otçu çöpçülere kanmayın biz kandık nerdeyse annem ölüyodu.hepinize geçmiş oldun diliyorum.acınızı çok iyi anlıyorum.çünkü benim annem 50 yaşında ve ben düğün günümde öğrendim kanser olduğunu.o günü hiç unutmuyorum.çok acı.hiç beklemediğim anda duydum doktorun o kelimelerini.

 52. sibel narin dedi ki:

  arkadaşlar ayaklarda ve karında gitgide şişlikler artıyo ne yapmak lazım süreç nasıl ilerler kötüye doğru gidiyoruz apaaçık ama bi nebzede olsun bilginiz varsa lütfen paylaşın

 53. Nazan şahin dedi ki:

  Anneciğim 81yaşında. Bugün 3ay oldu sarılıkla ortaya çıkan pannkreas kanseri. İştahsızlık,kilo kaybı,halsizlik ve sonunda bulantılar başladı. Birde dili şiş ve koyu kırmızı. Benim merak ettiğim bizi daha neler bekliyor?doktora biz söylüyoruz o oda olur buda olur diyo,önceden bilmek istiyorum daha neler bekliyor bizi. Bilgisi yada tecrübesi olan varsa lütfen yazsın. Teşekkürler.

 54. tülay karaca dedi ki:

  ben kafirin büyük harflisiyim diyen hakan altıoklar senin kafir olman ilahi taktiri degiştirmez. şunu iyi anla ALLAH istemezse yaprak bile dalından düşmez. inkarın seni yakar. yaradanı inkar etmek hem dünyanı hem ahiretini mahveder.istersen bir araştır ALLAH seni niye yarattı ögren bak o zaman hayat nasıl farklılaşıyor. ALLAH'a inanan insanlardan neden nefret ediyorsun…? unutmaki onların sahibi allah tabi seninde sahibin ALLAH…….

 55. emine gökçe özkara dedi ki:

  daha öncede yazdım arkadaşlar.annem 50 yaşında ve 11 ay önce pankreas kanseri olduğunu öğrendik.çok çabaladık ameliyet dediler antalya tıpta profösere ameliya olduk ve sadece açtı kapattı çünkü tümör yani kanser dedik kemoterapi pankreasa etki etmezmiş öyle söyledi sadece acı çeker dedi doktorumuz ve alternatif tıpa yöneldik bitkisel bir su bulduk sadece bu suyu içecek dediler normal su içirmedik anneme ama yinede olmadı hala yaşıyo ama şuan hastanede ve ölümü bekler gibi çaresiz.masum hemde çok masum.arkadaşlar boşuna çare aramayın malesef çaresi yok pankreas kanserinin kaçışıda yok gerçek üzücü ama olay bu.hele hele bitkiselcilere asla inanmayın biz inandık ama siz kanmayın sadece iyi besleyin gezdirin moral verin bu ömrü uzatıyo sadece moral…

 56. EMRE ALKAN dedi ki:

  dayımpankreas kanseri pankreasında 4.30 cm kadar ve kara ciğerindede 3 ayrı noktada 1.5 cm kadar yayılmış ameliyat olma şansı yok kemoterapi görücek iyleşme süreci nasıl olur ve iyleşirmi beni acilen bilgilendirirseniz cok sevinirim

 57. ZAHİDE DİRİCAN dedi ki:

  Annem 64 yaşında 3 ay önce pankreas kanseri olduğunu öğrendik. biyopsi yapılması hastaya eziyet dediler yaptırmadık çünkü kanserin 4. aşamasında. yapacak şey olmaması çok zor.internette araştırırken adana da MİRALİ PURBAGER adında radyoloji uzmanı denediği bir yöntemle pankreas için umut oldu diyorlar. bu tedaviye ne kadar güvenebiliriz bilmiyorum ama hiçbirşey yapmamak çok kötü. lütfen bilgisi olan yardımcı olsun ne yapalım

 58. hakan altıoklar dedi ki:

  ben kafirin büyük harflisiyim o zaman. allahtan umudu kesmeyin hastalık sınav,herkesin sınavı kolay geçsin.bunu yazmış.o sınav başından eksik olmasın.bilimden uzak gerçi bilimde çare bulamadı.böyle angutlar olursa daha çare bulunmaz.bırakın bu teselli sözcüğünü çare arayın çare bulun.

 59. ŞÜKRAN KOCATÜRK dedi ki:

  (babam canım babamm 2 buçuk ay önce bu sayılan belirtilerle dr a götürdük.pankreas kanseriolduğunu anladığımızda yıkıldık((.ameliyat dedi dr.umuz ok.ledik ameliyata soktuk canım babamı.kendisi kanser olduğunu bilmeden ameliyat masasına yattı((.dr.umuzun ameliyat sonrası açıklaması yıktı bizi(.canım babamın ameliyatını yapamamışlardı sadece açıp kapadılar((.çaresizliğin gerçek acısını o an tatmıştım(.nasıl söleyecektik canım babama bunu nasıl açıklayabilirdik(.babaa sen kansersin ama ameliyatta olamadınnasıl söylenirki arkadaşlar((.ağrıların son bulamıcak nasıl denir nasılll?CANIMM BABAMMMM SENİ ÇOKK AMA ÇOK SEVEN KIZIN((

 60. Kadir Uğur İmamoğlu dedi ki:

  Tüm yorumları okudum.Özellikle kanser hastalarının yakınlarına şiddetle önerim ısırgan otudur.90 yaşında vefat eden rahmetli ananemin yegane tavsiyesini paylaşmak istiyorum.Köylerden taze ısırgan otunu toplayıp bir tencerede kaynatın (Mutlaka taze yeni toplanmış olacak) daha sonra süzün süzdüğünüz suyu buzdolabında saklayın yani dinlendirin ve her sabah büyükçe bir bardak aç karnına hastaya oda sıcaklığına gelince içirin.En büyük faydası vücudun bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde yukarıya çekmesidir.Tüm kanser tedavilerinde tüketilmelidir.k_imamoglu2000@yahoo.com

 61. emine özkara dedi ki:

  benim annemde pankreas kanseri.10 aydır hala yaşıyo.fakat şuan karnı hep şiş son günlerde ayaklarıda şişmeye başladı.ne yapmamız lazım lütfen bir cevap yazın acil…

 62. bircan öztapacı dedi ki:

  benim kayınvaldem pankreas kanserine yakalandı öğreneli 1yıl oluyo 30kilo kaybı var ve vücudunun her yerinde yaralar var malesef geçmek bilmeyen k.valdem şuan zakkum tedavisi görüyor kemoterapiyi red ettik bakalım inş çare olur

 63. selen şenol dedi ki:

  bu hastalık çok kötü

 64. mehmet mehmetli dedi ki:

  Allahdan ümidi ancak kafirler keser..Hastalıklar birer sınav.hem hasta yakınlarına hem hastanın kendisine birer sınav.hastalılar günahların kefaretidirde .Allah hepimizin sınavını kolay kılsın inşallah.hepimize bol şifalar ve bol sabırlar versin..

 65. mehmet gezegen dedi ki:

  arkadaşlar sakın ola sakın şu ot iyi gelir bu ot iyi gelir gibi otçul sahtekarlara kanmayın.isminin başında prof yazsa bile inanmayın ot çöp diye milleti dolandırıyorlar.daha geçenlerde kanal kanal gezen meşhur otçulardan birini içeri tıkdılar.adam ot çöp diyerek insanların paralarını götürüyor

 66. Sonay Yanık dedi ki:

  Benim babam da pankreas kanseri. Şuan kemoterapi görüyor. Henüz iki kere gördü. Cevap veririse ışın tedavisine başlanacak. Herşey birer bahane. Kimine yaşar derler 3 ay sonra kaybedilir. Kimine yaşamaz derler 3 sene ve üzeri yaşar. kimbilir.. Önemli olan Allah dan ümidi kesmemek ve elden gelinen herşeyi yapmak ..
  Bilip bilmeden saçma sapan ' yok şu kadar yaşar yok bu kadar yaşar yok en fazla bu kadar' falan.. Böyle yersiz yersiz yorumlar yapılmasın lütfen!

 67. sibel narin dedi ki:

  sırt ağrınız varsa idrarınızın rengi koyuysa muhakkak gidin doktora önce ercp yapılıyo sonra pankreastan parça alıyolar ama çok arkada olduğu için genelde biyopsi sonuçları güvenilir olmuyo bi de ca-19 diye bi şey var kanda ona baktırın onun oranı çok net şekilde tümör olup olmadığını ortaya koyuyo babanızda annenizde varsa kesinlikle doktora gidin genetik değil diolar ama hepsi zırvalama benim dayım 8 sene önce pankreas kanserinden vefat etti geçen hafta aynı hastalıktan büyük dayım vefat etti ve 2 ay önce de annem aynı hastalık yüzünden wipple ameliyatı oldu kemoterapiye başladı..bu kadar tesadüf olamaz herhalde..

 68. Feriştah Ferican Tabar dedi ki:

  benim eşimde pankreas kanserine yakalanmıştı …
  2009 yılının şubat ayında boynunda bezeler çıkmıştı…teşhis ''malign sitoloji'' dendi..kanser hücrelerinin adıymış….idrarında koyu renk görüldü..öylece başladı….önce teşhis edilemedi..teşhis sonucu çıktıgında malesef 10 gün sonra vefat etti..yani belirtiler teşhis tedavi…sadece 4 ay sürdü..kaybettik malesef:((

 69. balak dedi ki:

  cemil kardesim her seye hazirlikli olun karin asit toplamaya baslamissa hastaligin son evresi demektir.allahim babaniza güc versin tabi sizede bu saatten sonra cani ne istiyorsa yaptirin su yarar bu yaramaz demeyin …….. bende abimi gecenlerde kaybettim 46 yasindaydi cok caresiz bir hastalik ,ama tabiki allahtan ümit kesilmez her zaman umut tasiyin allah sifa versin .selamlar

 70. cemil sonkurt dedi ki:

  benim babam pankreas kanseri karnından devamlı su alınıyor karınında şişlik var ayak be bacaklarında var aşırı kilo kaybı var tedavisi münkünmü yada ne kadar yaşar imelim ardsim yok tl:bırakacam 0546 964 03 61

 71. havva çınar dedi ki:

  pakreasın izlenebilen baş ve korpusunda hafif boyu artışı gözlenmişir. (27mm) nasıl tedavi edilebilir bizim ne yapmamız gerekiyor.

 72. bunların hepsi faso fiso hastanın yaşabileceği en fazla 6 ay

 73. sitare kulin dedi ki:

  bunlar nasıl hafif yiyecekler bir kere şeker pankreas kanserinin tetikleyicisidir en önemliside kola hafif tarifte kola geçiyo pankreas hastaları için kesinlikler güvenmeyin o liste zırvalığına

 74. ece gök dedi ki:

  hafif dediginiz yiyecekler bunlarmı? bir kere yumurta pankreas rahatsızlıklarının en büyük tetikleyicisi..ama bu listede varrrr…..

 75. oğuzhan şahin dedi ki:

  benim kayınbabada tansiyon sıfırlanıyor ve bir süre sonra istifra etmeye başlıyor kendinden geçiyor bazen bilinç kaybıda yaşanıyorama bilinci tansiyon sıfırrlandığı sırada gerçekleşiyor ambulans ile hastaneye kaldırılıyor ama birşey bulamıyorlar pankreas olabilirmi???LÜTFEN HEMEN CVP VERİN

 76. harun sarı dedi ki:

  benim anneme pankreas başı kanseri teşhisi koyuldu karaciğerde de metastazlar var ne yapabiliriz. diğer organları temiz biopsi alındı ne önerirsiniz

 77. şafak aydoğdu dedi ki:

  benim dayımıda pankreas kaserinden kaybetik ben uzun süredir karın ağrısı çekiyorum özellikle geceleri sabaha karşı şikinlilk sırta vuran ağrılar bir çok defa dokdora gittim sipastik kolit ve midemede özefajist tehşisi konuldu ve bir yıldır tedavi görüyorum hala iyi olamadım aynı şikayetlerim devam ediyor pankreasla ilgili bir şey olabilirmi lütfen cevap verin

 78. Ramazan ERVAR dedi ki:

  benimde pankreas kanalında taş oluşması sonucu diebet hastalığına yakalandım .tedavi olarak kronik pankreatit teşhisi koydular. belirli dönemlerde taş yapması sonucu ercp ile alınmaktadır. benim korkum ise bu hastalık pankreas kanserine yol açabilir mi? cevap verirseniz sevinrim .iyi çalışmalar

 79. fatma yılmaz dedi ki:

  pankreas gençlerde görülürmü bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 80. kübra alkan dedi ki:

  allah tüm kanserli hastalarımıza şafi isminden şifa versin tez zamanda…allah yar ve yardımcınız olsun.

 81. hanifi kurt dedi ki:

  sürekli belim ve karnım agrıyor idrarımı yapamıyorum safra kesesi dediler safra kesemi aldılar fakat agrılar gittikce cogaldı doktora gidiyom bişeyin yok diyorlar fakat doktorun birisi bana pankiras kanserisin dedi ne yapmalıyım

 82. sevgi dedi ki:

  Bilgiler için çok çok teşekkürler

 83. mehmet ertan dedi ki:

  benim halam pankreans kanseri bunun tedavisi nasıl lütfen mesajlarınızı bekliyoruz yardım edin