By 12 Kasım 2011 Devamı →

PANAX HAKKINDA SUÇ DUYURUSUÖzgürce reklamı yapılan ve satılan, bitkisel olduğu için birçok kişi tarafından ‘masum’ kabul edilen ilaçların ciddi sorunlara, hatta ölümlere yol açabildiği malum. Çoğunluğu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı söz konusu ürünlerle ilgili somut bir adım henüz atılmış değil. Türk Kardiyoloji Derneği bitkisel ilaçlar yapan, yalan yanlış vaatlerle satan üç doktorla bir eczacı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu…
Avukat Hasan Tiftik (46) geçen Şubat’ta kalp krizi geçirdi, müdahaleyle tıkalı damarı stentle açıldı. Bir damarında daha yüzde 60 tıkanıklık vardı. Doktorları iki ay sonra bir kontrol anjiyosu istedi. Tiftik, reçete edilen ilaçları kullanmaya başladı. Ama bazı televizyonlarda sık sık boy gösteren Dr. Mustafa Eraslan’ın ürünlerinden Panax Clavis’i de içmeye başladı. Dr. Eraslan’ın anlattıklarından etkilendi, kestirme yoldan iyileşmek istedi. Dr. Eraslan, ilaçlarının altı ay boyunca kesintisiz kullanılmasını söylediği için anjiyosunu geciktirdi. Anjiyoya giderken “Bütün damarlarım kesin iyileşmiştir” diye düşünüyordu. Fakat yüzde 60 oranında tıkalı damarın, altı ayda yüzde 90 oranında tıkandığı fark edildi. Doktoru “Ne yaptın böyle, bu damar nasıl bu kadar kısa sürede, bu kadar tıkandı?” diye sorunca kullandığı bitkisel ilacı anlattı. Tiftik, “Belki anjiyoyu biraz daha geciktirseydim bir kriz daha geçirebilirdim. Doktorlar derhal by-pass’a aldı. Beş damarım değişti” diyor.

RTÜK’E DE BAŞVURDULAR

Türk Kardioloji Derneği derhal bir dava açtı. Dava dilekçesinde, Dr. Mehmet Eraslan ve birlikte çalıştığı eczacı Mustafa Ekin ve Dr. Ömer Coşkun’un “nitelikli, organize ve örgütlü dolandırıcılıkla kişilerin hayatını, sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapıp sattıkları” öne sürüldü. Ayrıca söz konusu ürünlerin reklam ve ilanlarının yasaklanması, piyasadan toplatılması, radyo ve televizyon reklamlarının durdurması ve satış hizmeti veren internet sitelerine ulaşımın engellenmesi talep edildi. Dernek, Dr. Eraslan, Ekin ve Dr. Coşkun ile yapılan televizyon ve radyo yayınları ve ürünlerin reklamlarının durdurulması için ikinci kez RTÜK’e de başvurdu.

MUCİZEVİ VAATLER

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene, bitkisel destek olarak satılan ürünlerin, kalp ve damar sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söylüyor: “Tanıtımı yapılan bitkisel ürünlerle çok büyük vaatlerde bulunuluyor. Toplumda en sık ve yaygın görülen kronik hastalıkları tamamen iyileştirdiklerini iddia ediyorlar. Bir ilaç nasıl olur da hem damar tıkanıklıklarını açar hem de görme bozukluğunu düzeltir, MS, Parkinson, Alzheimer’e iyi gelir, cinsel sorunları çözer, kısırlığı tedavi eder, safra kesesi taşlarını çözebilir, romatizma-eklem hastalıklarını ve tüm kanserleri iyileştirir, diyabetlilerin kan şekerini düzenler? Böyle bir ilaç, tıp devrimi demek. Çağımızın tüm kronik hastalıklarını birkaç ay içinde tamamen iyileştirdiklerini söylerken, modern tıbbın insanları ömür boyu ilaç kullanmaya mahkum ettiğini söyleyerek gerçek tedaviden uzaklaştırıyorlar. Ortalama bir vatandaş, televizyon yayınlarını izlediğinde, internet sitelerindeki bilgileri okuduğunda bunları başlı başına bitkisel bir ilaç olarak görüyor” diyor.

HAYATI RİSKE GİRENLER VAR
Televizyonlardan bu ilaçların tanıtımları izleyen birçok hasta tıbbi tedavilerini terk ediyor. Kimi de reçeteli ilaçlarla birlikte kullanıyor. Prof. Dr. Ergene, “Modern tıp tedavisini bırakan hastaların hastalığı ağırlaşıyor. Bitkisel ürünlerin, modern ilaçlarla etkileşimlerini bilmiyoruz. Bu bitkisel ürünler nedeniyle hayati tehlike atlatan hastalar var.”

ÖLÜMDEN DÖNDÜ

61 yaşındaki Sırma Özcimbit de ‘mucizevi’ ilaçlar satan Dr. Ömer Coşkun’un ürünlerinden mağdur olan, hatta ölümden dönen hastalardan. Felç geçiren ve romatizmal kalp kapağı hastalığı bulunan Özcimbit televizyonda izlediği Coşkun’un vaatlerinden etkildi. Oğlundan kendisini ona götürmesini istedi. Dr. Coşkun hastayı muayene bile etmeden, yaklaşık 15 kutu omega 3, amber çiçeği, ginkgo biloba, turmeriç, böğürtlen kökü, kırkkilit otu, ebegümecili bitki çayı, çörek otu, vitaminler ve biberiye içeren ilaçları verdi. Tümüne yaklaşık bin lira ödeyen Özcimbit, reçeteli ilaçları bir kenara koyup bunları içmeye başladı. Özcimbit, “Televizyonda güzel güzel anlatıyordu. Umutlandım. İyileşeceğimi düşünerek aldım” diyor. Ancak geçen Temmuz’da ölümcül bir ritim bozukluğu geçirdi. Yoğun bakıma alındı, solunum cihazına bağlandı. Hastaneye zamanında ulaştığı için kurtarıldı. Doktoru Doç. Dr. Hüseyin Sürücü, “Böyle bitkisel ilaçlara koşulsuz inanan hasta çok maalesef. İnsanların sağlığını ilgilendiren bu ürünlerin Tarım Hayvancılık ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması son derece yanlış. Bu Sağlık Bakanlığı’nın işi olmalı” diyor.

Clavis Panax Uyarısı
Panax Hakkında Suç Duyurusu
Panax’a Toplatma Kararı
Clavis Panax’a Reklam Kurulundan Ceza

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


54 Yorum Var "PANAX HAKKINDA SUÇ DUYURUSU"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Tamer Açıkalın dedi ki:

  Es-Selâmu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekâtü,
  2010 yılında Dr.Mustafa Eraslan’ın Clavis Panax’ını aldım. İki kutu kullandım. Bir yakınım da iki yıldır dört kutu kullandı. Eskiden tansiyon ilaçlarına bağımlı bir hastayken, şimdi bir tanesine bile muhtaç değilim; yakınım da hem damar ameliyatı olmaktan kurtuldu,tıkalı damarı temiz çıktı hem de benim gibi tansiyon ilaçlarına bağımlı bir hayat yaşamaktan kurtuldu Allah’a sonsuz şükürolsun.

  Yanlış bilinenin birşeyi düzeltmek lâzım: Panax’ı ilk çıkaran da Dr.Mustafa Eraslan’dır. 2011 yılında diğer merdiven altı firmalar Panax etiketi altında sahtesini ürettiler. Bu firmalar bununla da yetinmeyip, bu sahte ürünlerini sanki Dr.Musatafa Eraslan’ın Clavis Panax’ıymış gibi onlarca sahte internet siteleri açtılar; bununla da yetinmeyip,bu sahte Panax’ı eczânelere de ucuz fiyat sloganıyla sızdırmayı da başardılar. Bu vicdan fukârası sahtekârlar, ilaç kapsüllerinin içine orjinal Clavis Panax’ın ham maddesini koymak yerine, içine tarçın tozu gibi damar tıkanıklığı ile alâkası olmayan baharat tozları koyup, millete ucuza kakaladılar, maalesef! Bunları gerçek Clavis Panax sanıp, satın alan vatandaşlar da dertlerine dermân bulamadılar, hâliyle.

  2010 yılından beri, Sağlık Bakanlığımız, gerçek Clavis Panax’ın mucîdi olan Dr.Mustafa Eraslan’a sâhip çıksaydı, bunca zamana kadar vatandaş, orjinal Panax’ı, Bakanlık ruhsatlı bir şekilde sadece eczânelerden alacaktı; merdiven altı sahtekâr üreticiler de böyle meydanı boş bulmayacaktı; bu kadar mağdur vatandaş ta olmayacaktı. Çok geç kalınmış değildir; zararın neresinden dönülse kârdır İnşâallah.

  Allah, hastalarımızı iyilerle karşılaştırsın; dertlerine devâ bulmayı nasîp etsin İnşâallah.

 2. Serdar taşkın dedi ki:

  Clavis Panax Dr. Ömer Çoşkun’a ait değildir. sadece Panax Dr. Ömer Çoşkun’a aittir. Panax ı ilk çıkaran Dr. Ömer Çoşkun dur. Panax tutununca Panax ın önüne arkasına değişik isim yazarak marka alanlar ürün çıkardılar, örneğin clavis panax kibarlı panax gibi bunlar panax dan sonra piyasaya çıkan adı değişik olduğundan (önüne arkasına isim ekleyerek marka alınanlar)markalı farklı ürünlerdir. Bu yanlışı düzeltelim. Dr. Ömer Çoşkun’un panax ını kullandım memnun kaldım. Diğer panaxları kullanmadım. Kullanmadığım için bir şey diyemem.

 3. yauz yüzkırkyedi dedi ki:

  Dr. Mustafa Eraslan’ın televizyon programlarına telefonla bağlanan yurttaşlar”Tavsiyenize uydum,hastalıklarımdan kurtuldum.Teşekkür etmek için aradım.”ın dışında bir laf eden var mı?”Allah hakkı için bir yurttaş ta bu bitkisel ürünler bana iyi gelmedi”Diyene rastladınız mı?Sonra hiç tavsiye duydunuz mu o programlarda? Bu düşündürücü değil mi sizce?Saygılarımla…

 4. elif yıldırım dedi ki:

  2011 yılı kasım ayında annemi kalp krizinden kaybettim. Psikolojik olarak çok etkilendiğim için Dr Mustafa nın ürettiği Panax adlı damar açıcı ürünü tedbir olarak kullanmak istedim. 3 ay düzenli kullandım..Bu süre sonunda halsizlik, yürümekte güçlük, ve nefes darlığı sıkıntılarım başladı. Doktora gittim ..daha önceden bu sıkıntılarım olmadığı için kullandığım üründen bahsettim.Yapılan tahlilller sonucunda kalp damarlarımda sıkıntı olduğunu ve anjio olmam gerektiği söylendi ki, bütün kardiyoloik muayelerim 3 ay önce yapılmıştı hiç bir sıkıntım yoktu bu ilaç beni mahvetti aman diyeyim kullanmayın. Ne onu ne de diğerlerini

 5. ahmet karagulcu dedi ki:

  bunlar iyi bir rant kurmuslar ozellikle mustafa eraslan denen saxxx bende panax veE1 kullandim 4.5ay kullanmadan once test verdim kullandiktan sonra test verdim tamamen hayal kirikligi

 6. yağmur dedi ki:

  ooooziiii dedenin tarifi nedir bilgilendirir misin .

 7. enver eşsiz dedi ki:

  bende panax kullanıyorum ama hiç bir faydasını görmedim.ayriyeten şikayetlerim iki katına çıktı .hiç tafsiye etmiyorum para tuzağı ndan başka birşey deyil.

 8. oziiiiiii dedi ki:

  benim babamda kalp hastası,içim parçalanıyor ona baktıkça…panax reklamları okadar inandırıcıki insan umutlanıyor fakat yorumlara bakınca hüsran.insan canı bu kadar değersiz malesef..sağlık bakanlığı nerde….tarım bakanlığı onaylı ürünler ne kadar doğru olabiliyor.çok yazık çok.ben inanamıyorum almıyorum.RABBİM tüm hastaların şifasını versin….

 9. yılmaz dedi ki:

  arkadaşlar damar açıcı istiyorsanız ki kullanıldığı hafta içerisinde etkısını göstermeye başlıyan dededen kalma bi tarıf bılıyorum bahsettiğim dede aynı zamanda muskacıydı ama aynı zamanda birtakım iksirler hazırlayıp tanıdıklarına damar sertliğine iyi gelen iksir verdiği kişide 4 gunde sonuç aldı onda sadece damar açıcı değil şekeri olan kişilere de formuller hazırlıyor kullanıldığı günden itibaren kişilerin ağız kuruması kesılıyor şekeri ilerlemesi kesiliyor istiyen bana ulaşabılır yardımcı olurum

 10. selen dedi ki:

  tanımadığınız bayilerden almayın .doktora tanışın ondan sonra alın

 11. koray başoğlu dedi ki:

  Gökçek beyin yıllardır mustafa eraslanı taşladıgını biliyoruz zaten 🙂 yorumların %80 inde ona ait görünüyo. Şuan bir tane aldım ve babama göndericem, yakınımdaki insanların bir çoğu ailecek kullanıyorlar.. unutmayın Orjinal ürün aldıktan sonra gerisi sorun değil.muhtemelen yukarıda aile fertlerini kaybeden kardeşlerimizin aldıgı ürünler sahte.. allah gecinden versin.Ama herşey birbirine karışmış durumda, peki çevremde en az 40 kişi kullanıyor ürünü vede memnunlar.. Ben gözümle görmeden inanmam. gökçek aktardır doktor değildir, hatta turşucudur, çok ilginç doktor gibi ahkam kesiyor.

 12. kemal ak dedi ki:

  bal dünyasından panax 3kutu panax aldım sahte çıktı aldanmayın

 13. ALİRIZA KOÇ dedi ki:

  DEVLET ve TABİB ODALARI UYUYOR HALKA BAKIYORUM BU BİTKİCİ SAH… YAPTIKLARI VURGUNLARDAN HALK ŞİKAYETCİ..BENDE TABİB ODALARINA ŞİKAYET ETTİM FACEDEN KÜFÜR ASLA KULLANMADIM USLÜBÜM SAYGILIYDI..CEVAP BEKLERKEN MESAJIMI TÜM ŞİKAYET ETTİGİM TABİB ODALARI SPAM OLARAK İŞARETLEYİP ŞİKAYET ETMİŞLER..KENDİMİ BERBAT HİSSETTİM OLURMU..BEN KÖTÜ BİŞEYMİ DEDİM..YUKARDAKİ TÜM İNSANLARDAN FARKLI BİŞEY YAZMADIM SÖYLEMEDİM ANCAK KAPILAR YÜZÜME KAPANDI SEBEBİNİDE ANLAYAMADIM.TÜRKİYEDEN .UMUDUM YOK..YALANCI ŞAH..DOGRUCU BEDBAH OLUR…

 14. gül kabult dedi ki:

  BENDE MAGLESEF BU S*** INANIP BU ILACDAN ALDIM ;DAHA DOGRUSU ALMANYADAN SIPARIS VERDIN 79 euro verdim,ZEHIR ZIKKIM OLSUN ;ÜC GÜN ICINDE FENALASTIM ;ALLAH BUNLARIN BELASINI VERSIN INSANLARIN SAGLIGIYLA OYNUYORLAR;BENIM PARAYI BIRAK;;ÜC GÜN NE CEKTIGIMI BEN BILIRIM;BUNUN HESABINI KIM VERECEK SIMDI;MILETT BUNLARA KANMAYIN SAKIN ;KEMAL DÜNDAR !)19. 11.2012

 15. dogan demir dedi ki:

  sevgili arkadaşlar burası türkiye cuhuriyeti nasıl oluyorda önüne gelen zelevizyonlarda yasal olmayan bu tür ilaç kırem pazarlaya biliyor. bunu devlet yöneticileri görmüyormu körlermi? nasıl oluyorda tehlikeli ilaçlar ayan açık reklamla satıla biliyor? gerçi burası türkiye 3 5 tererüsle başa çıkamayan binlerce şehit verilen ülkede ne beklenirki .

 16. adil al dedi ki:

  bir market portor muanesi gecmiş diye garibanın ekmek teknesini kapadıyoda panaks bukadar zararlı madem neden engel olamıyo budr eraslana ve coskuna karalama kampanyası oldugunu dusunuyorum saygılar

 17. ibrahim gökçek dedi ki:

  Bunlar artık Kibarlı Panax diye Google bile reklam veremiyorlar, peki neden bu üründen yok yoğun şekilde yüzlerce insan rahatsız olduğu ve şikayet ettiği için.Siz bir deneyin Google reklam vermeyi problem olmaz.Parayı ödeyen herkes reklam verebilir bunlar hariç çünkü bunlar insan sağlı ile oynayan para için herşeyi yapabilecek gözleri dönmüştür.Geniş bilgi için bakın dogaltedavi.net/f259/

 18. İDRİS KÖKSAL dedi ki:

  SN. MUSTAFA ERASLAN OLDUĞUNUZ ŞEKER İÇİN YAPMIŞ OLDUĞUNUZ BİTKİSEL ÜRÜNLER HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR BEN BU İLAÇLARA VERDİĞİM PARAMI GERİ İSTİYORUM 21 KUTU İLACINIZI KULLANDIM BU GÜN DÜNYA YARIN AHİRET TOPRAĞIN ALDINDA BU HESABI VERMESSİN BU DÜNYA DA İKEN PARAMI ÖDEYİN 2 YIL KULLANDIM İLAÇLARINIZI BİR FAYDA GÖRMEDİM 2007 YILINDA ŞEKERE YAKALANDIM 2008 YILINDAN İTİBAREN BİTKİSEL ÜRÜN KULLANIYORUM ARALIKSIZ SİZ 6 AY DİYOSUNUZ BEN 1 YIL 2 YIL 6 AYRI KİŞİLERİN ÜRÜNLERİNİ KULANDIM HİÇBİRİSİNİN FAYDASI OLMADI VERDİĞİM PARALARA ÖBÜR DÖNYADA HEPİNİZDEN AYRI AYRI ALACAM…

 19. koyun değiliz! dedi ki:

  ben de bugün 100 tl ye aldım yorumlara baktım gerçekten hiç guvenim kalmadı hatta ve hatta devletede günim kalmadı,2005 ten bu yana devlet resmen halkını aldatanlara patronluk ediyor! yani ortaklaşa yapiyorlar oyle değilse sağlık bakanlığı tüm bunlar gormuyor mu.? seçim günü herkes gene uyumayı isteyecek.!! devlet baba, deyip geçmeyin.1 uyanın artık çevremizde canlı kalmadı bu hükümet sayesinde , bende uyumu verdim ancak uyandım!

 20. mehmet dedi ki:

  anlmadığım konu iki ayrı yerde panaks satılıyor ve ikiside tedavi özellikleri aynı anlatıyor ve ikiside bu ilacı dünyada bizim imalat diyor sadece bir birinin üç katı fıyat biçiyor ben çözemedim çözen arkadaşlar varsa yardımcı olursa memnun kalırım.

 21. ibrahim gökçek dedi ki:

  Mustafa Eraslan üretiği Panax Ginseng İsimli bitki hakkında hiçbir bilgiye sahip değildir, bu konuda tek bir makalesi dahi yoktur. Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp Kıtabım: Avrupalı; Osmanlı ve Arap’tan (endülüs) aldığı ilimle başlattığı rönesans ile bugünlere geldi.Türk milletinin 200 yıllık gerilemesinin sebebini doğru teşhis eden Atatürk, Türk rönesansını (yeniden yapılanma ve maturidi’ye dönüşü) başlattı, fakat 1940’lardan sonra bu hareket baltalandı ve 80 yıl daha kaybettik.Araştırma yapmadan taklit etmeye yeniden başladık. Yani şifaları bitkileri araştırmadan, Avrupa’dan hazır ilaçları almaya başladık. ”Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp” alanında 200 yıllık geri sayımımıza ” dur” diyebilecek bu eseri yazdım . Bu kitabı yazmak için 27 yıl çalıştım.Bu kitapta diğer kitaplarda olmayan çok yenilik göreceksiniz. Özellikle çeşitli hastalıklara karşı 1000′ e yakın reçete bulacaksınız. B u alandaki Türk rönesansını başlattığım için çok mutluyum. Bu kitap 3 cilt, 1818 sayfa olup şifalı bitkiler çok yönlü olarak ele alınmıştır. Hastalıklar, tedaviler ve çeşitli gene bilgilerden oluşmaktadır. Bitkinin Türkçe, Almanca ile Latince isimleri halk arasındaki isimleri , bitkini drogları (şifalı kısmı), tarihçesi, botaniki yetiştirilmesi, hasat zamanı, bileşimindeki maddeler, bileşimdeki bazı önemli maddelerin açık formülü, tesir şekli, klinik araştırmalar ve sonuçları, klinik araştırmalarına göre kullanış şekli, komisyon E’ye göre kullanış şekli, aroma terapideki yeri, homöpatideki yeri, çayı, çay harmanları , tentürü , posyonu, eterik yağları, ekstresi, kremi vs. yan etkisi var mı? Bütün bunlar irdelenmektedir. Ekim 1978’de almanya ‘ ya gittim, 29 yıl kaldıktan sonra döndüm.Tedavi olmak için doktora gitmeye başladım, fakat nafile.Bunu üzerine 1980’de şifalı bitkiler üzerine araştırma lara başladım.Türkçe yayınlanan kitaplardaki reçeteleri 3 yıl denedim ve faydasını görmedim.Umutsuzluğa kapıldığım bir anda Avusturyalı M. T. Allah’ın Bahçesi ”¦ adlı kiytabıyla tanıştım..Oradaki bölgelerden bir reçete geliştirip uyguladım ve çok şükür Fibromyalji’den (Yumuşak doku romatizması kurtuldum.Besin alerjisine yakalandım. 17 senede alerji ile mücadele ettim ve buna karşı Gökçek İksir ve Gökçe tonik geliştirdim. Hamdolsun şimdi iyiyim. Kimya Mühendisliği eğitimine devam ederken, kimyasal ilaçların yan tesirlerini 1983’de yaptığım deneylerle tespit ettim.Bu eser için binlerce Almanca kitap okudum ve 10 bine yakın yakın dergi inceledim, 12 yılda 1000 bitkinin 7000 fotoğrafını çektim, 2 yıl açık öğretime (bitkisel tedavi uzmanlığı) devam ettim ve tabii en önemlisi önce bu bitkini droglarını kendi üzerimde denedim. Türkiye’de yayınlanan bir çok kitap yığınla yanlışlıkla doludur.Hatta internetteki Türkçe metinler daha çok ilkel, 1000 yıllık eski bilgileri olduğu gibi yayınlıyorlar. Bu eserin en önemli farkı; ABD , Almanya, Fransa, İngiltere,Rusya, Çin, Japonya, Hindistan, İsrail gibi ülkelerde 1000’den fazla Üniversite kliniğinde yapılan tedavi denemeleri, araştırmaları, değerlendirmeleri ve sonuçları kaynakları ile verilmektedir yani bugüne kadar yazılan kitaplarda olduğu gibi mişli muşlu masalımsı değildir. Yanlışlara örnekler vereyim; kekik deyince hangi kekik akla geliyor? Türkiye’de 52 tür kekik yetişmektedir ve bunlardan sadece hakiki kekik otu (thymus vs. ) sinizüt ve bronşite karşı kullanılır, diğerlerinin özellikleri de henüz incelenmemiştir.Ak kekik (toros kekiği) en az hakiki kekik kadar etkili olmasına rağmen üzerinde herhangi bir araştırma yapılmamıştır.Türkiye’de 83 çeşit adaçayı yetişmektedir ve bunlardan sadece şifalı adaçayı( salvia o.) şifa maksatıyla kullanılabilir ve bu bitki yazın en hararetli aylarında bile harareti düşürür. Alıç’ın Türkiye’de 90 türü yetişmektedir ve bunlardan sadece loplu veya dişli alıç , kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarına karşı kullanılır. Kılıçotunun bilinen 400 türü mevcuttur ve bunlardan sadece (hypericum) sinirlilik, depresyon, korku ve iç huzursuzluğa karşı kullanılır. Türkiye’de bana bazı aktarlar, benim istediğimi değil kendi istedikleri bitkileri satmaya kalktılar.Bu kitapta adı geçen şifalı çevrenizden temin etmeye çalışırsanız büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Burada adı geçen bazı bitkileri biz yurtdışından getirtiyoruz. Bu kitap tıp alanındaki araştırmalara katkı yapmak amacıyla hazırlanmıştır.Buradaki bilgileri kendi başınıza kullanmayınız.Aşağıdaki internet adresimdeki iletişim bilgilerinden bana ulaşın.Gerektiğinde sizi uzman doktorlara başvurmanızı sağlarım Şifalı Bitkiler: Benim yayına hazırladığım Kitapta 551 bitkiyi inceledim ve monografisini bitirdim. Bu bitkileri önce etkilerine göre5, sonrada zehirli olup olmadıklarına göre 6 gruba ayardım. Bunlardan birkaç tanesini aşağıda görebilirsiniz.Sizlere burada her yerde bulabileceğiniz bitkilerden bahsedece*ğim, çünkü Türkiye’de henüz bu alanda yeterince gelişme olmamıştır. Meşale Türkiye’de 83 tür adaçayı yetişmektedir ve bunlardan sadece ŞİFALI ADAÇAYI tıbbi maksatla kullanılır. Diğerlerinin ise her-hangi bir özelikleri yoktur.Antalya’da en az 30 aktar ve de baharatçı bana Ginseg yerine havlıcan satmak istediler, bu nedenle herkesçe bilinen şifalı bitkiler-den, şifalı zannedilen bitkilerden ((Çay, Kahve, Kakao) ve de zararlı bitkilerden (Koka, Tütün, şerbetçiotu,…) kısaca bahsedeceğim. I. Şifalı bitkiler etkilerine göre 5 Kategoride değerlendirilir. 1.) Üni. kliniklerinde yapılan tedavi denemeleri ile etkisi ispatlan-mış şifalı bitkiler.. 2.) Komisyon E’unun hakkında monografi yayınladığı şifalı bitkiler. 3.) Homeopati Uzmanları tarafından deneme tedavileri ile etkisi ispatlanmış şifalı bitki*ler. 4.) Aromaterapatistler tarafından etkisi ispatlanmış şifalı bitkiler. 5.) Halk arasında kullanılan bitkiler. II. şifalı bitkiler zehirliklerine göre 6 gruba ayrılırlar. 1.) Zehirsiz bitkiler Çörek, Oğulotu…. 2.) (Çok içildiğinde rahatsızlık veren bitkiler Kekik, adaçayı…. 3.) Hafif derecede zehirli bitkiler Arnika, Sedefotu…. 4.) Zehirli bitkiler Nevruz kökü, K.Sarı kökü…. 5.) (Çok zehirli bitkiler Güzelavratotu, Boğanotu 6.) Çok çok zehirli bitkiler Kargabüken Türkiye’de şifalı Bitkiler: Dünya’nın en güzel ülkesi ve binlerce şifalı bitkiler yetişmesine rağmen insanlarımız bu bitkileri tanımamakta ve tanıdığını söyleyenlerde şarlatanlıktan başka bir şey yapmamaktadırlar. Ayrıca şifalı bitkileri kurutma tarzı da çok ilkel, Güneşin karşısında kurutulan şifalı bitki zaten etki gücü olmaz, çünkü birleşimindeki maddelerin çoğu yok olur. Yani gölgede kurutmak gerekir. Birde şifalı bitkileri paketleme ve ambalajlama işlemi var ki tam bir felaket, neden mi? Çünkü plastik torbalara konup ağzı kapatılan şifalı bitkiler Güneşin altında sergilenmekte buda bitki sıvısının buharlaşması demektir, buharlaşan bitki özü bitki akşam içeri alınınca sıvılaşmakta ve torba içinde sıvı oluşmak*tadır. Bu sıvı ise küflenmeye sebep olur yani çok tehlikeli olabilir. Birde çuval ve torbalarda muhafaza edilen ve genellikle ağzı kapatılmayan açıkta sergilenen şifalı bitkiler vardır ki, buda bir felakettir. Neden mi? çünkü her türlü haşere bu bitkinin şifalı kısmına musallat olur. 1.) İstanbul’da 8-9 Mayıs’ta baharatçı ve aktarları gezerken ve hatta sokak ortasında bazı kişiler adamotu kökü diye bir kok satı*yorlar. Birine sordum bu ne ise yarar diye 40 çeşit hastalığa karşı iyi gelir dedi. Oysaki adamotu kökü çok zehirlidir ve asla yenmez ve sadece homeopatide kullanılır. Vatandaş havuç gibi soyup yediği kökün faydalarını anlatıyordu. Adamotu kökü grimsi kahve renkli iken vatandaşa adamotu kökü diye sattığı bitkinin dış kabuğu koyu kahve renklidir. 2.) Kekik suyu diye satılan su kekik suyu olmayıp Güve otu suyudur. Türkiye’de kekik otu diye satılan bitkilerin çoğunun kekikle ilgisi yoktur ve genellikle İzmir kekiği ve İstanbul kekiği diye bilinen güve otu tür*leridir. 3.) Adaçayı diye satılan çayların hiç bir hakiki adaçayı ile ilgisi yoktur ve genellikle dallı veya yüksük adaçayı satılır ki bununda bir etkisi yoktur. 4.) Kılıç otunun etkili olan kısmı yapraklarıdır, Türkiye’de ise yaprakları değil kurutulmuş goncaları satılmaktadır ve etkisi yaprağına göre yok denecek kadar azdır. 5.) Ginkgo yaprağı kurutulduktan sonra etkisizdir ve 10 ton çayını içseniz bir faydasını göremezsiniz. Ginkgo’nun yaprakları taze iken ekstraktı yapılır ve bundan haplar üretilir. 6.) Ekinezya kökü taze olarak işlenir ve kurutulmuşunun bir etkisi yoktur. şurubu veya hapı etkilidir şayet taze kökten yapılırsa, ama kuru*tulmuş kökü etkisizdir. 7.) Hakiki Yavşan otu etkilidir, fakat Türkiye’de yavşanotu diye satılan bitki ne işe yarar şimdiye kadar bu konuda bir araştırma yapıl*mamıştır. 8.) Türkiye’de Altın başak otu yerine bu bitki ile hiçbir benzerliği olmayan altın otu satılmaktadır. 9.) Aktarların çoğu ginseng diye havlıcan kökü satmaktadır. 10.) Papatyanın bilinen 400 türü vardır ve etkili olanı yarim küre şeklinde olan çiçek göbeğinin ortası boşsa bu hakiki papatyadır. 11.) Alıcın bilinen 900 türü vardır ve sadece piç alıcın yaprak ve çiçeği etkilidir, bu türün meyvesiz yenmez çünkü çok küçüktür ve içi çekirdek doludur. şifalı Bitkileri Gökçek Aktar’dan almanızı tavsiye ederim, çünkü Türkiye’de olamayan şifalı bitkileri yurtdışından getirmekteyiz ve hijyenik olarak hazırlamaktayız. Bana bile alavere dalavere ile satış yapmak isteyenler sizi haydi haydi kandırırlar.Çayların fiyatını pahalı bulanlarda oluyor. Türkiye’de bulunmayan bazı şifalı bitkileri Almanya’dan Türkiye’deki aktar getirtiyorum. Gökçek Aktar’da 15 TL olan çay harmanlarını bazı uyanık sözde uzmanlar 1000 YTL’ ye satıyorlar. Para kazanmak gerek ama namuslu olmak şartı ile, Almanya’da şifalı bitkiler satılan Reformhaus’larda 1 kg bir şifalı bitki birinde 10 Euro ise diğerinde 11 Euro veya 9 Euro’dur. Öyle fahiş fiyat olmaz. Bizde malum sözde uzmanlar Çin, Hindistan, Malezya veya Brezilya’ dan getirttiklerini iddia ettikleri şifalı bitkilerin çok pahalıya mal olduğunu söylemektedirler. Örneğin hani şu ayağımızın altında her yerde yetişen bir bitki var ye şu Sinirli ot dünyanın en egzotik ürünlerinde (Mango, Noni vs) daha şifalıdır. Kliniklerce etkisi ispatlanmıştır. Hakiki kekik yerine güve otu, hakiki adaçayı yerine dallı adaçayı, altın başak otu yerine altın otu, ginseng yerine havlıcan, adamkökü yerine dövülmüş avrat otu kökü, yavşanotu yerine Kafkas yavşanotu satılıyor burada örnekleri çoğalta*bilirim. Bu konularda geniş bilgi sahibi olmak istiyorsanız, x.

 22. ibrahim gökçek dedi ki:

  Panax damar açıcı değil, panax bütün dünyadan halsizlik, dermansızlık gibi rahatsızlıklara karşı kullanılırken neden Türkiye'de damar açıcı kalbi güçlendirici olarak lanse ediliyor.Panax Ginseng ile en detaylı bilgi benim yazmış olduğum kitapta çok geniş olarak yer almaktadır.Bir kişi şayet panax damar açıcı diyorsa mutlaka o ürünün içinde kimyasal madde var.Yani Çinlilerin yaptığı gibi Tağşiş yapılıyor.Tağşiş çok tehlikeli olabilir.Nitekim bir çok sitede ölen insanların olduğunu görüyoruz.

  Panax ile ilgili yüzlerce klinik araştırma yapılmıştır ve klinik araştırmalarda halsizlik, dermansızlık ve adeptasyon problemine karşı kullanılır.Kalp-Damar için ise dünyada en etkili ürün alıçtır bu bitki ekstresi ile de yüzlerce klinik araştırma yapılmıştır.
  Araştırmalar:
  1) 1968-1990yılları arasında toplam 37 klinik araştırma yapılmış ve bu araştırmalara 238 sporcu, 527 metabolizma hastası, 943 yaşlı ve 159 Menopoz rahatsızlığı olan toplam 2562 kişi üzerine tedavi denemesi yapılmıştır. Tedavi sonucu 1572 kişinin genel sağlığında iyileşme, 846 kişinin fiziki kabiliyetlerinde iyileşme görülmüştür. Bu klinik araştırmaların 10’unda zihinsel kabiliyetin arttığı, 11’inde metaboliz*manın daha iyi çalıştığı tespit edilmiştir.
  2) L.D’Angelo, R.Grimaldi, M.Caravaggi, M.Marcoli, E.Perucca, S. Lecchini, G.M.Frigo ve A.Crema 1986’da yaşları 20-24 arasında olan 32 erkek öğrenciye 12 hafta süreyle günde 3 defa 100mg Ginseng ekstresi verilmiştir. Bu tedavi denemesi sonunda öğren*cilerin zihinsel güçlerinin arttığı gözlenmiştir. (H.H.B.VI.28)
  3) C.Siegl, H.J.Siegl ve ekibi 1979’da yaş ortalaması 71,5 olan 10’u erkek 50’ai kadın toplam 60 huzurevi sakini üzerine Ginseng ekstresi (3x350mg Ginseng tozu) ile tedavi denemsi yapılmıştır. Bu yaşlı insanlara Ginsengin psikolojik, psikofizik durumları ve psikosozial davranışlarına etkileri araştırılmıştır. Ginseng ilacı alanlarda genel durumlarının iyileştiği, günlük işlerinde daha az hata yaptıkları, konsantrasyon ve hatırlama hafızalarının iyileştiği görülmüştür. (Age)
  4) E.Dörling, A.M.Kirchdorfer, K.H.Rückert ve ekibi 1980’de yaşları 22-80 arası olan 30 erkek ve 30 kadın üzerinde 12 hafta süreyle günde 3 defa 200mg Ginseng ekstresi ile tedavi denemesi yapmışlardır. Bu tedavi denemesinde deneklerin psikofiziksel drurumları (genel du*rum, ahenk, konsantrasyon, hafıza ve uyku durumları) üzerinde durulmuştur. Ginseng ekstresi alanların plasebo (etkisiz ilaç deney için) alanlara göre genel durumlarının iyileştiği görülmüştür. (Age)
  5) Dr.Dilzegros ve ekibi Kudüs’te Ginseng ekstresi ile nefes yolları 15 hasta üzerinde tedavi denemesi yapmışlardır. Bu tedavi süresi so*nun*da hastaların sağlık durumunda iyileşme görülmüştür. (ZP.6.97. 355 ve 1.94.349)

  Araştırmalar: Alıç ekstresi ile binlerce klinik veya muayenehanede binlerce kalp zafiyeti olan hasta üzerinde tedavi denemeleri yapılmış ve çok güzel sonuçlar elde edilmiştir.
  1) Sadece 1991-1994 yıllarında 14 kontrollü klinik araştırmasında toplam 741 kalp zafiyeti olan hasta üzerinde tedavi denemesi yapılmıştır. Bu araştırmalarda önce hastalara günde 180mg Alıç ekstresi (Alıç yaprak ve çiçek ekstresi) verilmiş ve bu miktar sürekli artırılarak 1994’den itibaren günlük 900mg’ın daha etkili olduğu tespit edilmiştir. (RP.104)
  2) Toplam 3664 kalp rahatsızlığı olan hasta üzerinde 940 doktorun kendi muayenehanesinde veya Üniversite kliniğinde kimyasal ilaçlarla veya Alıç ekstresi ile tedavi denemesi yapılmıştır. Alıç ekstresi (Alıç yaprak ve çiçek ekstresi) alan 1476 hastanın kimyasal ilaç alanlara göre daha iyi duruma 8 haftada ulaştıkları tespit edilmiştir. Alıç ekstresinin hiçbir yan tesri olmadığı gibi diğer organlarda olumlu etkileri vardır. Bu tedavi sonunda hastalarda görülen güçsüzlük, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, kalp teklemesi, ödem, göğüs basıncının artması (göğüs sıkışması), zorlanarak öksürme gibi rahatsızlıkların iyileştiği görülmüştür. (ZP.1.98.22)
  3) A.Förster ve ekibi 1994’de kalp zafiyeti olan 40 hasta üzerinde Alıç ekstresi ile 8 hafta süren tedavi denemesi yapmıştır. Bu tedavi so-nucu, dermansızlık, hemen yorulma, zorlanmada nefes darlığı, göğüs sıkışması ve güç kaybını iyileştirdiği tespit edilmiştir. (ZP.1.94.20)
  4) Tauchert ve ekibi 1994’de Leverkusen’da kalp zafiyeti olan 132 hasta üzerinde klinik araştırması yapılmış ve bunlardan bir gruba günde 3x500mg Alıç ekstresi, diğer gruba kimyasal ilaç olan Kaptopril verilmiştir. Tedavi 8 hafta sürmüş ve Alıç ekstresi alanların kimyasal ilaç alanlardan daha etkili olduğu anlaşılmıştır. (ZP.2.94.78)
  ibrahim gökçek eklemiş. | 06.08.2012 Saat 16:25
  Burada olumlu yazı yazanlar ya bayi, ya cematin (Haydar Baş) veya partinin (BTP) adamı?Olumsuz yazacak halleri yok, onların işi bu.Malesef bunlara biz bir ara ürün verdik.Ürün yetiştiremyince bizim Cemre İksir ve Cemre Tonik'in sahtesini üretiler.İçeriğini bilmedikleri ürünleri üretip insan sağlığıyal oynamak ahlaki bir davranış değildir, çünkü üretiğiniz ürünün ne gibi yan tesirlerinin olacağını bilmiyorsunuz.

 23. ibrahim gökçek dedi ki:

  Betul
  Mayıs 17th, 2012 at 13:31
  Bu insanlara guvenip clavis panax kullanan babam bir ay once sabah aniden kalp krizi sonucu vefat etti. Firma yetkilileriyle gorustum ama gayet ukala tavirlarla isterseniz saglik bakanligina isterseniz mahkemeye basvurun bizim ilaclarimiz bitkisel hic bir korkumuz yok cevabi verdiler, boyle rezillik gormedim, bu dunyada kacsaniz da obur dunyada bu insanlarin eli yakanizda olacak!
  Bu yukarıdaki metin Betül hanıma aittir, bu hanım Efendi bunu şikayetimvar.com.tr de yazmıştır.
  http://www.sikayetimvar.com.tr/2012/05/16/dikkat-kibarli-panax-korpa-panax-yasaklandi/

 24. ibrahim gökçek dedi ki:

  Hüseyin Demir
  merhaba ibrahim bey bir sorum olacak size ben yaklasik 4 ay önce internette eraslan beyde annem icin damar bitgisel ilacini aldik ve 4 hafta sonra annemi kaybetim annem beyinde felcliydi dediki bu bigisel ilaci alsin damarlari acilir malesef tam tersine annemi kaybettim ne yapacam bilmiyorum ve size bir danisayim dedim
  Bu metin Hüseyin Demir beye aittir.
  http://www.facebook.com/messages/?action=read&tid=id.211648288929668

 25. Hüsamettin KASAP dedi ki:

  ARKADAŞLAR, PANAX"ın kutusu üzerinde kapsulün içeriği yazıyor. Sadece 2 tane soruya cevap verilirse durum netliğe kavuşacaktır;
  1- Sağlık Bakanlığı bize desin ki ; (Çoban Çökerten + Yulaf + Ginseng Exrtartı) karışımı damar açma gibi bir özelliği yoktur ve aynı zamanda yan etkisi vardır ve ne olduğunu açıklasın.
  2- Tarım ve Köyişleri bakanlığı söz konusu ürünlere onay verdiğine göre acaba yapılan her üründen bir numune alıp içeriğini kontrol ediyormu?
  bu kadar. Nokta.

 26. Hüsamettin KASAP dedi ki:

  Yorumlarin HEPSİNİ okudum, SONUÇ MU? KAFAM KARIŞTI VE KARARSIZ KALDIM. Diğer Arakadaşları sordukları O BASİT soruyu bende tekrarlamak istiyorum. NEDEN SAĞLIK BAKANLIĞI SON NOKTAYI KOYMUYOR … 1000 KEZ HAYRET DİYORUM.

 27. osman demirci dedi ki:

  ben gemlikte avm de bulunan nurs lokman hekim mağazasından 150 tl karşılığı 3 adet panaks ve hediyesi olarakta 3 adet bitki çayı almıştım. 3 ay kullandıktan sonra kendimi çok daha iyi his etmeye başladım. bu üründen çok memnunum tanıdıklarımada tavsiye ediyorum.

 28. Cenk Cemil dedi ki:

  Evet arkadaşlar… Bu bitkisel ürün pazarlayıcıalrın alayı xxxxx…Bizlerin başına musallat olmuş ve yüzlerce TL. bedellerle ifade edilen ve hiçbir etkisi bulunmayan bu ürünelriyle milleti soyan bu yamyamlara tarım bakanlığı neden müdahale etmiyor ve serbestçe ürünelrinin satılmasına izin veriyor anlamak mümkün değil ! !’! Ben şahsen tarım Bakanlığına bu konuda bir yazı yazdım.”Kesinlikle Almayın” diye bir cevap gönderdiler. A be kardeşim. Almayalım da millet kanıyor ve “Bir deneyeyim” diyor. Madem bu ürünlerin sakıncalarını ve hiçbir etkilerinin olmadığını siz biliyorsunuz neden satışlarına müdahale etmiyorsunuz ? Sizin göreviniz sadece Millete “Almayın” demek mi ? Valla, düzen soygun düzeni aziizim … Hiç kimse bu xxxxüzerine gitmiyor-gitmek de istemiyor !

 29. Salim Güzeyer dedi ki:

  Madem bu kadar zararlı neden sağlık bakanlığı bunu yasaklatmıyor ayrıca bu kişiler hapse atılmıyor anlamak güç.

 30. ercan dedi ki:

  ben ömer coşkun eski bir bayisiyim.bu adam şeytana papucunu ters giydirir.5 liralık sigara bırakma zayıflama cinsel ilacları millete 100tl ye sattık.onun sayesinde 6 ayda 2 ev aldım ama vicdanım rahat degil.cinsel hapları çinden geliyor orjini impatus man.işlerim iyiyken bir anda bayiligi bıraktım kafam rahatladı.öteki dünyada bunun hesaplarını veremez.ben gücüm ölcüsünde hayır yaparak vicdanımı rahatlatıyorum.adanada nurs lokman hekim var sizde parayı bastırın sizede her türlü bitkisel hapı yapıyor ömer beyde oraya yaptırıyor.allah yar ve yardımcınız olsun saygılar

 31. İbrahim ülger dedi ki:

  Ben panax adlı ürünü bir buçuk aydır kullanıyorum ve şekerimi düşürdü,vücuduma zindelik geldi şahsen ben çok memnun kaldım iki kutu bitirdim iki kutu daha alacağım inş.

 32. Fatih Kan dedi ki:

  Panaxı mahkemeye veren kişiler zaten rahatsızlığı ilerlemiş kişiler. Adamın kalp damar tıkanıklığı yüzde 60 seviyesine gelmiş, ameliyat olmak zorunda olduğu halde bunu geciktirip panax kullanmış ameliyat olmadığı için klap damarlarındaki tıkanıklık arttı diye panaxı mahkemeye vermiş. Yuh diyorum. Bizim ülkenin insanları kandırılmayı hakediyor. Ama ilaç firmaları tarafından kandırılmayı. Kardeşim insan ameliyat olması gerekiyorsa olur. Panax satılırken de damar tıkanıklığını geçirir diye bir garanti verilmiyor ki! Tümüyle bitkisel ve önleyici bir bitkisel çözüm. Damarlarının zaten tıkanıksa amleiyat olmak zorundasınız.

 33. Emre dedi ki:

  Allahım,madem böyle birşey var neden hala ürünler kalabalık semtlerin tam meydanına standt kurup ilacı rahatlıkla satabiliyorlar buna aklım ermiyor ! Bakırköy meydanın oraya bi dükkan açıp doldurmuşlar panaxları içeriye baktığımda ne göreyim iğne atsan yere düşmez derece kalabalık şu an o kadar şaşkınımımki anlatamam.

 34. Seher Aydın dedi ki:

  Öncelikle sahte ve taklit ürünlerin verdiği zararlar ile orjinal kibarlı ürünlerinin sağdığı faydaları birbirinden ayırtetmek gerek. Kibarlı resmi adresi xx

 35. clavis panax dedi ki:

  Ömer coskun bu ürünü bitirmek için elinden geleni yapmıştır ve endi çıkarmış olduğu ürün kalitesiz bir üründür. Amacı clavis panax'in itibarini yok etmek ve bu uğurda insanların hayatları ile oynamaktanda kaçınmamıştır.

 36. hasan kurtoğlu dedi ki:

  pensilvanya daki değilse nasıl yaşayabilecek?Bu ürünler satılmazsa,iyi düşünün beyler…

 37. DOGAN KAYA dedi ki:

  bügün bütün aile bir araya toplandık ve yemeğin ardından koyu bir sohbete dalmışdıkki benim tele fonum caldı 02129873003 lü birnumara herkesin susmasıyla acdım ve dr ömer coşkuner cinsel icerikli bitkisel destek ürünü hakkında tanıtım yapıyor herkez duydu ve gercek den cok utandım beni böylesine bir zorduruma düşürmenin kimsenin hakkı yokdur şimdi düşünüyorumda iyki bana gelmiş bu tetefon aile üyelerinden herhangi birisinin eşine bir bayana geldiğini düşünücek olursak daha vahim bir durum olurdu sanırım Yani bukadar pervasızca kimse kimseyi rencide edemes
  Şimdi siz burada bitkisel ürünün faydalı yada kandırmaca olduğunu tartışıyosunuz insanların özel hayatına , toplum içi haysiyet ve onuruna bukadar rahat saldıra bilen bir organizasyon kimbilir daha neler yapmışdır onun için HERKEZİN BİRKERE DAHA DÜŞÜNMESİ GEREK

 38. süleyman dogan dedi ki:

  clavis panaxsı ben de aldım annem için şeker hastası 2 kutuyu bitirdik anneme doktorlar şeker göze vurmuş ameliyat olman gerekiyor denildi ama kör olma riski vardı bende mustafa hocadan etkilendim ve ilaçları aldım annem kullanıyor annemin gözlerinin içinde kaşıntı oluyordu o yok gözlüksüz bakamıyordu şimdi bakıyor ayakları kaşınıyordu oda geçdi biz tekrar göze muayeneye gittik ameliyata gerek yok dendi sadece gözüne igne yapıldı mustafa hocaya teşekkürler birisi bir ürün üretmiş degerli bir türk doktoru bunu analiz etmeden yaygara yapılıyor bu ilaç amerikan gelseydi bu kadar şamata olmazdı türkiyede işini hakkyla yapan insanların önünü kesmeyelim bu arkadaşlara yardımcı olalım saygılarımla süleyman dogan

 39. ÖĞR. KENAN S. dedi ki:

  CLAVİS PANAX ' ı DÖRT AY KULLANIP BİR AY ARA VERDİM DAHA SONRA BİR KUTU DAHA KULLANACAĞIM. KULLANDIĞIM SÜRE İÇERSİNDE MÜTHİŞ FAYDASINI GÖRDÜM .ANCAK KİBARLI PAZARLAMADAN BU ÜRÜNÜ BİZZAT ALIRKEN ÇOK DENEYİMSİZ GENNÇLERLE KARŞILAŞTIM.EHLİYETLİ KİŞİLERİN OLMASI GEREKİRDİ .SADECE DR. MUSTAFA ERASLANA GÜVENDİĞİMDEN BU DURUMU GÖRMEZDEN GELDİM.YAŞI 40 VEYA 50' Yİ GEÇEN BÜTÜN İNSANLARA TAVSİYE EDİYORUM .TEŞEKÜRLER.

 40. HAYAT DEVAM EDIYOR dedi ki:

  BASBAKAN ERDOGAN NERDESIN BIZE YARDIM ET …clavis panax midir nedir YARDIM LÜTFEN

  ARKADASLAR BUNU GÖZDEN GECIRMEK LAZIM BASBAKANIMIZA SESLENMEK LAZIM BELKI

  BIZIM VATANA ZEHIR OLABILIR ?? DIKKAT EDELIM LÜTFEN !!

 41. MECİT KANMAZ dedi ki:

  benim okuduğum yorumlarda heb ömer çoşkunun adı geciyor ben de panax kullanıyorum ama mustafa eraslanın clavis panax olanını ve yanında e 1 ve d 1 ide yanında faydasını gördüm zararını görmedim yani demek istediğim taklitleri almayın orjinal markaları kullanın. insanlarımız bazı şeyleri alırken araştırmalılar. bakanlı 45 ürünü toplatacağını acıkladı ama bu ürünlerin adını ve firmaları acıklamadı. bunların acıklanması gerekmezmi ?

 42. hasan dal dedi ki:

  bu tür bitki lerden yapılmış ürünkerin tarım ve köy işleri bakanlığından onaylı diye gösterip satanlara karşı bakanlık ne iş yapıyor neden bir duyuru yapmıyor TRT den ve diğer kanallardan halkın sağlığı ile oynayan insanları ve ürünleri neden teşhir etmiyorlar 13 aralık veya 14 aralık günü televizyonun biri 45 adet yasaklı bitkisel ürün diye yayın yaotı ancak bu ürünlerin ismini bile veremedi, bakanlık bunları yayınlayabilir ve duyuru yapabilir.

 43. Clavis Panax dedi ki:

  Kibarlı Doğal Sağlık Ürünlerinin 17 Aralık 2011 tarihinde yaptığı resmi açıklamada ‘Kibarlı Clavis’ markalı orjinal ürünlerin satışı tamamen serbesttir denildi

  BİTKİSEL DESTEK ÜRÜNLERİ’NİN LİDER İSMİ KİBARLI’DAN
  KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU;

  Kibarlı Clavis Panax başta olmak üzere dağıtımını yaptığımız bitkisel destek ürünlerimizin tamamı, ilgili bakanlıklardan onlarca onay ve ruhsat almıştır.
  Bugüne kadar yüzbinlerce vatandaşımız, kullandıkları ‘Kibarlı Panax’ ve diğer bitkisel destek ürünlerimizden büyük fayda gördüklerini ifade etmektedirler.
  Bu fayda sebebiyledir ki, maşeri vicdanda bütün bitkisel ürünlerimizin, insanımız için faydalı bitkisel destek ürünü olduğu kanaatı ve kararı oluşmuştur.
  Kibarlı Doğal Sağlık Ürünleri, Türkiye’de bitkisel destek alanında adeta bir çığır açmıştır.
  Yüce Milletimiz ve insanlık, Kibarlı Clavis Panax ve diğer bitkisel ürünlerinden gördüğü faydaya şahittir.
  Bu büyük oluşu ve bitkisel çığırı hazmedemeyenler, önce çok sayıda taklit ve sahte Panax’lar üreterek başta ‘Kibarlı Clavis Panax’ olmak ve bize ait bitkisel ürünlerin önünü kesmeye çalışmışlardır.
  ‘Kibarlı Doğal Sağlık Ürünleri’ olarak, bu taklit ve sahte ürünlerin hukuken takipçisi olduk. Mahkeme kararıyla binlerce sahte ve taklit ürünü piyasadan toplatmayı başardık.
  Sahte ve taklit ürünlerle Kibarlı’nın önünü kesemeyenler, Clavis markalı ürünlerimizin tamamı Sağlık Bakanlığı kararı ile toplatılıyormuş algısını toplumda oluşturmaya çalışmaktadırlar.
  Sağlık Bakanlığının Clavis Panax ve Clavis ürünlerinin sağlık açısından tehlike oluşturduğu gerekçesi ile aldığı bir toplatma kararı yoktur.
  Sağlık Bakanlığı tarafından verilen karar, Clavis ürünlerinin satışının durdurulması değil, reklamlarda endikasyon belirtilerek satış yapılmasının engellenmesidir.
  Söz konusu reklam tarzının da Kibarlı’ya ait olmadığı herkes tarafından bilinmektedir.
  ‘Kibarlı Doğal Sağlık Ürünleri’ olarak, bu söz konusu reklam tarzının da takipçisi olduk ve bütün mecralardan bu reklamları kaldırttık.
  Yani, özü itibariyle karar; sahte ve endikasyon içeren ürünlerin toplatılması iken, yorum hatası yapılarak, Clavis markalı ürünler toplatılıyor şeklinde servis yapılmış ve kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir.
  Kibarlı Clavis Panax ve Clavis markasıyla halka sunduğumuz ürünler, mevzuata uygun olarak üretilen bakanlık onaylı, ruhsatlı gıda takviyeleridir, başka bir deyişle bitkisel destek ürünüdür.
  Bu ürünlerin, belirli hastalıkları tedavi ediyor iddiasıyla tanıtımı yapılamaz.
  Bazı yazılı ve görsel yayın organlarında bu iddialarla tanıtım yapan, ürünlerimizin sahtesini halkımıza satmaya çalışan sahteci ve taklitçilerle mücadele etmek, endikasyon bildiren, sahte ve taklit ürünlerin toplanması için Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde olacağımızı Sağlık Bakanlığına bildirdik.
  Bu durumu, kamuoyu ile de paylaşıyoruz.
  Sonuç olarak, endikasyon bildirilmeden ‘Kibarlı Clavis’ markalı orjinal ürünlerimizin satışı tamamen serbesttir.
  Biz, yasalara uygun üretim ve satış yapmaktayız.
  Kibarlı Doğal Sağlık Ürünleri olarak, başta ‘Clavis Panax’ olmak üzere tüm ürünlerimiz ilgili bakanlıklardan onlarca onay ve ruhsatı bulunan, faydası, güvenirliliği ve içeriğindeki maddeleri tescilli olan bu ürünlerimizi değerli halkımıza ve insanlığa sunmaya devam edeceğiz.
  Bizim ürünlerimize teveccüh gösteren yüzbinlerce insanımıza ve ürünlerimizi yasal mevzuat çerçevesinde müşterilerimize ulaştıran yetkili bayilerimize teşekkürlerimizi arz ederiz.
  Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

  KİBARLI DOĞAL SAĞLIK ÜRÜNLERİ

 44. Clavis Panax dedi ki:

  Sahte ve Taklitçilere darbe !
  YAKLAŞIK 3 YILDIR PİYASADA BULUNAN PANAX İSİMLİ BİTKİSEL GIDA TAKVİYESİNİN KULLANICILARDA OLUŞTURDUĞU OLUMLU ETKİLER ÜZERİNE ONLARCA SAHTE VE TAKLİT PANAX PİYASAYA ÇIKTI.

  3 yıldır piyasada bulunan ve kullanıcılarda çok büyük memnuniyet oluşturan

  Panax isimli gıda takviyesinin sahtesi ve taklitleriyle ilgili olarak İstanbulda önemli bir operasyon yapıldı.

  Ömer Coşkun'nun tanıtımını yaptığı , Nurs Klavis Panax isimli taklit ürünler için mahkeme kararıyla bir çok noktaya birde şok baskınlar düzenlendi.

  Bu adreslerden biri de İkitelli basın Expres yolu üzerinde bulunan Ömer Coşkuna ait iş yeriydi.

  Çok sayıda Avukat ve Polis eşliğinde yapılan baskında binlerce taklit ürüne el konuldu

  baskın sırasında çok hareketli anlar da yaşandı.

  4 katlı iş yerinde bulunan taklit ürünleri gizlemek isteyen görevliler çok sayıda koliyi ve ürünü kaçırmaya çalıştı.

  polis ve çilingir yardımıyla açılan kapı ve depolardan binlerce taklit ürün çıktı.

  Marka uzmanları eşliğinde tespit edilen taklit ürünler toplatılarak mühürlenip yediemine teslim edildi.

  sahte ve taklit ürünlerle ilgili soruşturmanın sürdüğü açıklandı.

 45. Haydar KURNAZ dedi ki:

  yerli firmalar için birileri ölene kadar öldürüyorda olsa ses cıkaran yok elbetteki yerli firmalar arasında kaliteli ürün üretenlerde vardır ama ben göremedim hi galiba 🙂 ama yabancı ve gerçekten çok çok kaliteli onaylı referanslı bilime dayanarak ve bilimsel tartışmalarını sonlandırmış firmalara gelince ellerinden gelen engeli takozu koyuyorlar dünyada inanılmaz derecede sağlıklı gerçekten hiçbir zararı olmadığı bilimsel olarak ıspatlanmış bilimsel tartışması bitmiş mükemmel ürünler gerçekten somut sonuçlar alınan harikulade ürünler var ki bunlarında insanlara duyrulması için ellerinden gelen engeli koyuyorlar Türkiyenin en büyük sorunu insana hiç değer verilmemesi mesela bildiğimiz sofra tuzunun soframıza geldiği hale getirmek için içne 12 ayrı kimyasal katıldığını bunların içinde alhzaymer hastalığının başlıca sebebi olan maddenin olduğunu biliyormuydunuz bunun yanında tamamen sağlıklı ve tamamen doğal cıkarıldığı gibi kullanabileceğimiz 250 milyon yılda oluşmuş bir tuzun olduğunu kaçımız biiliyoruz fikir paylaşımları için facebook ta Haydar Kurnaz olarak bulabilirsiniz

 46. erkan taranaci dedi ki:

  Bu panax calavis denilen ürün yaklasik bir seneden beri her kanalda reklami veriliyor, nerde bu devlet uyuyormu illede birisi ölünce anca devreye giriyor, yaziklar olsun bu saglik bakanligina, görünen o ki ortak calisiyorlar, göz göre göre milleti zehirliyorlar .

 47. ercan güzel dedi ki:

  ya ben bu insanları anlamış değilim nasıl bir mantık var insanlarımızada ve olduğu belirsiz insanlar bu ilaçları pazarlıyor ve insanlar buna 100 lerce tl para verip alıyor yapmayın lütfen doktorunuzun önerdiği ilaçlardan başka ilaç kullanmayın

 48. sefer dedi ki:

  madem böyle bişey var neden bu insanlar hala satış yapıyo,vede bunlardan hasta olanlar varsa neden piyasaya cıkmıyor? bizi bilgilendirin.ben ömer coşkunu yanlış yaptığı kanaatinde değilim.yanlışı varsa lütfen bize ispatlayın.

 49. kardiyolog dedi ki:

  Avukat Hasan Tiftik bizim hastamızdı yaşadıklarının bizzat şahidiyim tek damar tıkalıyken 3 damar tıkalı geldi

 50. hasan yüksek dedi ki:

  ben klvıx panaxı bugün aldım bende dr. ömer coşkundan etkilendim. şimdi birtane içtim bir şey olmaz inşallah…size uyarım ben bunları okuduktan sonra anladım lütfen sizde almayın benim 100.00tl em çöpe gitti nese can sağlığı

 51. salih hanoğlu dedi ki:

  clavis panax adlıürünü aldım 3 gun kulandım. vucudum şişmeye başladı heryerim kaşındı. satın aldığım siteyi aradım mantıklı cevap veren hiç kimse yok hakimizi nasıl arayacağız. yan etkisi yok dıyorlar ben 3 gundur uyku uyuyamıyorum.

 52. murat deniz dedi ki:

  benyaklaşık ikisene önce sigarayı bırakmakistedim bunlarıntelevizyondakireklamlarını görünce birkutu aldım 100tl aldığı para zehir zıkkım olsun hepsi palavra hiçbir faydasını görmedim bunun şahıslar din yoluyla milletinparasinını parasını alıyor bunlara kanmayın sakın millet