By 09 Ocak 2011 Devamı →

PAMUK GİBİ AYAKLAR İÇİNPamuk gibi Ayaklar İçin Doğru Ayakkabı


Vücudunuzun bütün yükünü sırtlanan ayaklarımızın sağlığı, hem beden hem de ruh sağlığı için önem taşıyor. Ayağında oluşacak ufacık bir nasır, tırnak batığı, topuk çatlakları veya ayak parmak aralarındaki mantar enfeksiyonları hem ayak hem de vücut sağlığımızı derinden etkiliyor. Uz.Dr. Ayfer AYDIN, ayak sağlığının birinci kuralının, doğru ayakkabı seçilmesi olduğunu dile getiriyor…


Uzak doğu inanışlarında ayak tabanındaki özel akupunktur noktalarının ayak sağlığının ruh sağlığı üzerinde de ne kadar etkili olduğunu gösterdiğini belirten Uz.Dr. Ayfer AYDIN , “Refleksoloji de ayağa yapılan masajla tüm vücudumuzun stresi ortadan kalkar. Estetik kaygılarla bilhassa kadınların tercih ettiği sivri uçlu ve yüksek topuklu ayakkabılar nasır oluşumuna yol açarak ve gün boyu yorgun ve huzursuzluk yaratarak sağlığımızı olumsuz etkiler” diyor… Dr. Aydın, sağlıklı bir ayakkabı seçimi ve ayakların korunmasıyla ilgili kuralları anlatıyor:


RAHAT VE ORTOPEDİK


özellikle de hanımlar elbette çekici ve şık ayakkabılar giyinmek ister; ancak günlük yaşamda ve çalışırken daha rahat ve ortopedik ayakkabılar seçmek sağlıklı olanıdır. Tersi durumlarda kolaylıkla nasır gelişir. Mevsim de ayakkabı seçiminde önemlidir. Sıcak havalarda kapalı ayakkabılar giyinmek, hatta kış mevsiminde dahi uzun süre botların içinde ve havasız kalan terleyen ayaklarda mantar enfeksiyonu gelişimini kolaylaştıracaktır. Yaz mevsiminde açık ayakkabılar tercih edilmeli. Eve girer girmez çorapları çıkarıp ayakların hava almasını sağlamak doğru olacaktır.

Ayak mantar enfeksiyonları ayaklarda küçük sıyrık ve çatlaklar oluşturarak bakterilerin girişi için bir kapı oluşturur.


HAVUZA DİKKAT


Oluşan bu bakteriyel enfeksiyonlar, mantarın tekrarlayıcı bir hal alıp hastanın sürekli antibiyotik almasına sebep olur. Mantar enfeksiyonları bulaşma riski taşıdıkları için ortak kullanım alanlarını kullanmak (havuz, sauna, buhar odaları) sosyal sorumluluk gerektir. Ayakkabı, çorap, havlu gibi kişisel eşyalar bulaşma riski taşıdığı için ortak kullanılmamalıdır.


ALETLERİ AYIRIN


Tırnak bakımı temizliğin de önemli bir parçası. Sağlıklı ve güzel tırnaklara kavuşmak doğru koşullarda yapılan manikür ve pedikür ile mümkündür. Ancak manikür pedikür aletlerinin ortak kullanımı, sağlık için uygun değildir. Diş fırçası ne kadar kişiye özel bir bakım aracı ise manikür pedikür setleri de kişiye özel olmalıdır. Kadın erkek herkesin kuaförüne giderken kendi bakım setini kullanmasını ya da tek kullanımlık aletleriyle işlem yapmalarını öneriyorum. Ayrıca manikür ve pedikürün steril ortamlarda ve bu konunun uzmanı olan kişilere yaptırılması gerekir.


PEDİKÜRE ÖZENİN

AYAKLARINIZI sabunlu ılık suda bekletin. Nemini alıp, ayak törpüsüyle ölü derilerinizi temizleyin. Tırnak etlerini törpünün ucuyla geriye itin. Bir pens ya da tırnak makası yardımıyla etlerinizi dikkatlice kesin. Ayaklar iyice ovaladıktan sonra yıkayın.


ENFEKSİYONLARA KARŞI

ORTAK kullanılan manikür ve pedikür aletleri; bakteriyal, viral enfeksiyonlar ve mantar için risk taşır. Başta Hepatit B başta olmak üzere kan dolaşımı ile gecen pek çok hastalığa neden olabilir.


ASETON ve ojeler tırnağı kurulur, çatlamasına ve kolay kırılmasına neden olur. Elbette bakımlı el ve ayaklar için tırnakların temiz görünümü ve ojeli olması önemlidir. Ancak oje uzun süre tırnakta tutulmamalı, tırnakların nefes alması sağlanmalıdır. Oje sürmeden önce tırnaklara tırnak besleyici vitaminli solüsyonlar sürmek tırnakları bir miktar koruyacaktır. Tırnaklar için özel besleyici kremlerin akşamları yatmadan önce sürülmesi de tırnakların korunmasında kolay çizgilenip çatlayıp kırılmalarını önleyecektir.


YALINAYAK GEZMEYİN


Demir B12 ve Folik asit bakımından zengin beslenmek tırnak sağlığımız için önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, tohumlar, baklagiller bu vitaminlerce zengindir.

Daha çok kuru ciltlerin problemi olan çatlaklar, topuk ve ayak tabanın da görülür.


Ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak, yalınayak gezmek, küçük ayakkabı giymek gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar.

Banyodan sonra ponzo taşıyla yumuşak hareketlerle ölü deriyi temizleyin, sık sık kremleyin. Çatlaklarınız kaybolana dek, sürekli çorap ve kapalı ayakkabı giyin.

Kendi ayaklarınıza masaj yapmak gayet kolay ve keyiflidir. Ayaklarımızda, vücudun her orga nına karşılık gelen bir nokta olduğu varsayılır. Alternatif tıp yöntemlerinden biri olan refleksoloji de beyin, tiroit, akciğerler, kalp, gözler gibi her organ için ayakta farklı bir noktayı uyarır.


Ayak Peelingi


Peeling ayaklarınızdaki tüm ölü derileri temizler ve kalınlaşan topuklarınızı yumuşatır. Aynı zamanda da ayaklarınızdaki kan dolaşımını arttırır.


Nasırlar


Ayaktaki nasırlar dar ve sivri uçlu ayakkabıların derimize yaptığı bası sonucy oluşur. Nasır tedavisinde de ilk başvuruların kuaförlere yapılmas, ya da evde kesici aletlerle koparılmaya çalılması doğru değil. Cilt hastalıkları uzmanından yardım almalısınız.


Uz.Dr. Ayfer AYDIN (Dermotoloji Uzmanı) Uz.Dr. Ayfer AYDIN
Amerikan Hastanesi 444 3 777
Yazıları :
Dr. Ayfer Aydın Kimdir?
Canlı Cilt İçin
Behçet Hastalığı
Kışın Bakımlı Saçlar İçin İpuçları
Lazerle istenmeyen Tüylerden Kurtulmak
Kimyasal Peeling Nedir Nasıl Uygulanır?
Güneşin Aldatıcı Cazibesi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ayfer AYDIN


Yorumlar "PAMUK GİBİ AYAKLAR İÇİN"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. eda edlek dedi ki:

  merhaba ben eda benim fen ve teknoloji öğretmenim bir ödev verdi
  gözdeki sarı leke nedir bana acaba açıklar mısınız?
  çok acıl!!!!
  şimdiden teşekkürler…

 2. sevtap dinçsun dedi ki:

  Teşekkürler bilgiler için

 3. duygu demirhan dedi ki:

  22 yaşındayım ve iki ayağımında ikinci parmağımın altında ortaya doğru nasırlar var nasıl geçirebilirim tedavisi nedir bilgilenmek istiyorum. bir de sağ ayağımın topuğunda görünürde hiç bir şey yok elleyince çok hafif belli belirsiz küçük nohut gibi şişlik elime geliyor elime ve batıyor yürümekte zolanıyorum acıyor bazen kendiliğinden geçiyor bazen yine geliyor bunun adı teşh,s, nedir ne yapmam lazım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim saysılar.