By 27 Temmuz 2011 Devamı →

OSTEOPOROZUN ÇARESİ EGZERSİZÖzellikle ellili yaşlar sonrasında kadın sağlığını tehdit eden başlıca sorunlardan biri osteoporozdur.

Kemiğin iç dolgusunu oluşturan ana maddenin kaybı ve sonuçta kırılganlığının artması anlamına gelen bu sorunu önlemek veya yavaşlatmak ilaçsız da mümkün olabiliyor!

Çok özel bazı durumlar dışında alacağınız basit bazı önlemlerle osteoporoz riskinizi ciddi biçimde azaltabiliyorsunuz. Bu önlemler 50’li, 60’lı yaşlarda başlasanız da işe yarayabiliyor. Osteoporozdan koruyan önlemlerin ilk sırasında kalsiyumdan zengin beslenmek geliyorsa, hemen ikinci sırayı düzenli egzersiz faaliyetleri alıyor. Kısacası egzersiz, osteoporozu önlemede mükemmel bir çare.Egzersize ne kadar erken başlarsanız osteoporoz önlemeniz de o kadar garanti oluyor. Özellikle kemik büyümesinin henüz tamamlanmadığı 20’li yaşlar öncesinde yapılan egzersizler kemiklere maksimum kalsiyum stoklanmasını sağladığı ve kemiğin organik-inorganik yapısını tümüyle güçlendirdiğinden çok ama çok faydalı bulunuyor.
YAŞ ÖNEMLİ DEĞİL
Eğer orta ve ileri yaşlardaysanız “ben vakti geçirmişim” diye hayıflanıp üzülmeniz de gerekmiyor. Çünkü bedeninizdeki 206 kemiğin her birinde metabolik faaliyetler yaşınız ne olursa olsun devam ediyor. Çünkü büyümeniz sona erdikten sonra da kemikleriniz eskileri atıp yeni dokular oluşturarak kendini sürekli yeniliyor.Eğer bu yenilemeye destek olmak istiyorsanız yapacağınız iki temel şey var: Bir taraftan kalsiyumdan zengin şeyler yiyip içmek (süt, yoğurt, ayran, peynir, dondurma, badem, ceviz, fındık, yeşil sebzeler), diğer taraftan düzenli egzersiz yapmak.
KEMİKLER DAİMA YENİLENİYOR
Şunu noktayı lütfen unutmayın: Gençliğinizde kemiklerinizde yapım faaliyetleri yıkım faaliyetlerinin önündedir. Bu süreç 20’li yaşlara kadar kemiklerinize kalsiyum pompalanması ve enine boyuna kemiklerinizin gelişip büyümesi şeklinde sürer gider.30’lu yaşlardan sonra ise durum tersine dönmeye, yıkım faaliyetleri yapım faaliyetlerinin önüne geçmeye başlar. Özellikle menopoz döneminde yıkım faaliyetleri ciddi biçimde hız kazanır.

İşte bu nedenle bir taraftan kalsiyum zengini besinler yiyip içerek, kemiklerinize kalsiyum pompalamaya, diğer taraftan da düzenli egzersiz yaparak kemik yıkım hızınızı yavaşlatmaya çalışmalısınız. Şu önemli noktayı da hep hatırlayın: Eğer kemiklerinizi güçlendirmek istiyorsanız ağırlık taşımanız gereken direnç-güç egzersizleri yapmanız gerekiyor. Kemiklerin üzerine direnç egzersizleri yükledikçe, onlar gövdelerine daha çok kalsiyum depolamaya başlıyor.

Bu nedenle direnç-güç egzersizleri (ağırlık-itme) çok önemli.
Önce zarar vermeyin!
BİR ÖNERİ
Holistik tıbbın ünlülerinden Dr. Andrew Weil diyor ki: “İyileşme, doğal bir güçtür”. Eğer tabiat ananın görevini yapmasına olanak verirseniz ve bu süreci iyileşme inancı ile desteklerseniz, sağlık sorunlarınızın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun nedeni yine Dr. Andrew Weil deyimiyle “vücudun sağlıklı olmayı istemesi”dir.

Sağlık bütün sistemlerin rahat işlediği, enerji dolaşımının serbestçe gerçekleştiği tam ve mükemmel bir denge durumudur. Bu denge bozulduğunda vücut pek çok sistemlerini devreye sokarak doğal mekanizmalarla dengeyi yeniden kurmak ister. Sizin yapmanız gereken şey (çoğu zaman) ona bu dengeyi kurma çabasında yardımcı olmak (dinlenmek, doğru beslenmek, rahatlamak ve inanmak), onun bu çabalarını engelleyecek yanlış uygulamalardan, ilaçlardan, bilinçsiz kullanılan doğal ya da bitkisel desteklerden uzak durmaktır.

Hipokrat’ın iki önemli öğüdü bugün de hâlâ geçerliliğini koruyor: Bir, önce zarar vermeyin (Primum non nocere), iki, doğanın “iyileştirme gücüne saygı gösterin” (vis medicatrix naturae).
Çocuklara diyet yaptırılmaz
UNUTMAYIN
Çok özel durumlar dışında büyüme çağındaki çocuklara (12 yaş altı) diyet yaptırılmaz. Kilo problemi olan bir çocuk için hazırlanan yaş ve cinse uygun beslenme planının temel özelliği doğru, dengeli, çeşitli ve besin kalitesi yüksek bir mönüdür. Mevcut kilo sorununun çözümü için mutlaka gerekli görülüyorsa son derece ılımlı bir kalori kısıtlaması programı yapılır ve bu bir süre uygulanır.

Bu durumda da mutlaka bir “Çocuk Sağlığı Uzmanı” ile birlikte çalışılır. O uzmandan bilgi, destek, onay ve izin alınır. Kısacası çocukların kilo probleminin çözümünde diyet yapmak değil “dengeli beslenme” ve düzenli bedensel aktivitelerden faydalanılır.

Osteoporoz Nedir?
Kendi Kendize Osteoropoz Testi
Osteoporoz Tehlikesi
Osteoporozun Çaresi Eğzersiz
Her 3 Kadından 1’inde Var

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Kalsiyum Deposu Besinler
* Doğa Şifa mı Tehtid mi?
* Neden Terliyoruz?
* Bu Kadar İlaç Nerey Gidiyor?
* Sağlığa Zararlı Yaz Yanlışları
* En İyi Krem Hangisi?
* Cilt Yaşlanmasına Karşı Kırışıklık Kürü
* Tansiyonu Düşük Olanlar Daha Şanslı
* Anti-Aging Rüyası Bitiyor mu?
* Unutkanlık ve Kötü Beslenme
* DUKAN Diyet Zararlı mı?
* Çölyak Hastalığı Yayılıyor
* Kolestrol İlaçları Tehlikeli mi?
* Kolestrol Neden Yükselir?
* Yorgunluk ve Hipoglisemi İlişkisi
* D Vitamini Sorunu
* Depresyonu Tetikleyen Sorunu Bulmak
* Bitkisel Yağlar Sağlıklı mı?
* Zayıflama Hapları ve Zararları
* Domates ve Prostat
* Detoks Kürü Yapmalı mı?
* Menopoz Kolestrolü Yükseltir mi?
* Bir Avuç Fındık Şişmanlatır mı?
* Karaciğer Yağlanması Neden Yaygın?
* Omega-3 Yağ Asitleri
* Her gün Aspirin Yutmak Ne Kadar Doğru?
* Tiroid Nodülü Nedir?
* Metabolizmanız Hızlı mı Yavaş mı?
* Diyet Programları Neden Başarısız?
* Neden Kilo Alıyoruz?
* Troid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
* Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:,


Comments are closed.