By 17 Ekim 2012 Devamı →

ORGANİK VE DOĞAL KOZMETİK ÜRÜNLERE DÜZENLEMESağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, üzerinde ’organik ve doğal’ ibarelerini kullanan kozmetik ürünlerle ilgili düzenlemeleri içeren kılavuz hazırladı.
Kılavuzda doğal kozmetik ürünlerin bileşiminin en az yüzde 95’inin doğal içerikli olması gerektiği, bu şartları taşımayan ürünlerin organik veya doğal ibareleri kullanılarak satılamayacağı kaydedildi.Piyasada satılan kozmetik bir ürünün sunumu, etiketlenmesi, kullanımına dair açıklamalara veya üretici tarafından sağlanan bilgiler dikkate alınarak önerilen kullanım şartlarına göre uygulandığında, insan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olması gerektiğine dikkat çekilen kılavuzda, kozmetik ürünlerle ilgili bilgilerin doğru olması gerektiği vurgulandı. Hazırlanan kılavuzda şöyle denildi:
“Etiketlerde, ürünlerin satış için sergilenmesinde ve reklamlarında kullanılan metin, isimler, ticari marka, resim, figüratif desenler veya diğer şekiller, ürünlerin gerçekte sahip olmadıkları nitelikler varmış gibi kullanılamaz. Ayrıca, bu yönde imada bulunulamaz. Organik/ekolojik kozmetik ürün: Organik tarım faaliyetleri esaslarına uygun olarak üretilmiş ham maddeler kullanılarak, ham maddeden bitmiş ürüne kadar organik olma gerekliliklerini sağladığını kanıtlayan bitmiş kozmetik ürünü.
Doğal kozmetik ürün: Bileşiminin en az yüzde 95’inin doğal içerikli olduğu, bununla birlikte bu içeriğin doğal olma gerekliliklerini sağladığını kanıtlayan kozmetik ürünü ifade eder. Organik kozmetik ürünlerin bileşiminde, formülasyon yardımcı maddeleri olan koruyucular ve doğal kaynaklı sentetik modifiye maddeler hariç yalnızca doğal kaynaklı madde veya karışımlar kullanılabilir. Organik kozmetik ürünlerdeki organik bileşen yüzdesi hesaplanırken su ve mineraller hesaplamaya dahil edilmemelidir. Kozmetik ürünlerde kullanılan bitkisel, hayvansal veya mineral bileşenler, insan sağlığına zarar verecek kısım, safsızlık ve bulaşanları içermemelidir.”Detaylar :
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.