By 20 Kasım 2011 Devamı →

ONLİNE VAJİNİSMUS TEDAVİSİPsikolojik danışman Dolunay Kadıoğlu evden çıkamayan, doktorla yüz yüze gelmekten çekinen ya da yaşadığı bölgede uzman bulamayan vajinismus hastaları için internet üzerinden terapi uyguluyor.
Dolunay Kadıoğlu
Araştırmalara göre Türkiye’de yaşayan her 10 kadından biri vajinismus (istemsiz kasılma nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşememesi) sorunu yaşıyor. Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan on-line terapi, vajinismus tedavisinde de kullanılmaya başlandı. Online terapide de danışan ve danışman bilgisayar ve internet aracılığıyla görüşüyor. Böylece aradaki mesafe ve zaman sorun olmaktan çıkıyor.Online terapiyi uygulayanlardan biri de psikolojik danışman Dolunay Kadıoğlu. 10 yıldır yüz yüze cinsel terapilerle çiftlere yardımcı olan Kadıoğlu, son bir yıldır da on-line cinsel terapi uyguluyor. “Aslında konu cinsellik olunca kişiler ofise gelmekten de online görüntülü görüşmekten de çekinebiliyor. Online terapi, yüz yüze danışmanlığa alternatif değil. Ancak özellikle kişinin yaşadığı ilde ya da ülkede yardım alabileceği uzman yoksa, onu anlayacak, aynı dili konuşacağı uzmanı bulamıyorsa, işten izin alma gibi nedenlerle zaman sorunu yaşıyorsa, yüzyüze görüşmekten çekiniyorsa ya da evden çıkmasında bir engel varsa gayet efektif kullanılabilen bir ara甝 diyor.

Terapide kullanılan pek çok yöntemin online da uygulanabileceğini anlatan Kadıoğlu, vajinismus, ereksiyon sorunları gibi cinsel işlev bozukluklarında tek başına çoğunlukla yettiğini söylüyor: “Ofiste vajinismus tedavisinde kullandığım tüm cinsel terapi yöntemlerini online’da da kullanabiliyorum. Vajinismusun çözümünde seans sayısına baktığımda online terapi ve yüz yüze terapi arasında fark yok. Yani her ikisinde de ortalama 4-8 seans arası sürüyor. Bu konuda yapılan çalışmalar henüz sınırlı. Bu nedenle yüz yüze terapinin yerini tutup tutmadığını bilemiyorum. Ama işe yaradığını görüyorum” diyor.

YURTDIŞINDA YAŞAYANLAR İÇİN İYİ BİR ÇÖZÜM
Türkiye’de cinsel tedavi merkezlerine başvuran her iki kadından birinin derdi vajinismus. Ankara’da çalışan Kadıoğlu’nun İstanbul, Manisa, Aydın, Hatay, Batman ve daha pek çok ilden danışanı var. Ama Almanya, Avusturya, Suudi Arabistan, Kanada gibi Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerden de çok sayıda hasta ve çifte de destek veriyor. Kadıoğlu, “Malum geleneksel bir toplumuz, dolasıyla bizdeki vajinismus sıklığı (10 kişiden biri), Batılı ülkelerin kat kat üzerinde (yüzde 1-6). Batılı ülkelerdeki kadınlarımız kendi dilinde sorunlarını anlayacak ve tedavi edecek uzman bulmakta zorlanıyorlar. Onlar için online terapi hayat kurtarıcı” diyor.

Online Danışmanlık Ücret Bilgisi

1 seans 140 TL+KDV’dir. Yani 165 TL’dir 1 saat sürer.

KİMLER İÇİN UYGUN
– Yüz yüze terapi için zaman sorunu yaşayanlar,
– Çalışma saatleri içinde işinden izin alamayan bireyler,
– Cinsel konularla ilgili yüz yüze yardım almaktan çekinenler,
– Yaşadığı ilde yardım alabileceği uzman olmayanlar,
– Yüz yüze psikolojik destek almak istemeyenler, kendilerini karşıdakinin yüzünü görmeden daha rahat ifade edebildiğine inanan bireyler, online görüntülü, sesli, yazılı psikolojik destek hizmeti alabilir

Dolunay Kadıoğlu online danışmanlık Randevu Talebi için

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji, Psikoloji

Etiketler:, , ,


Yorumlar "ONLİNE VAJİNİSMUS TEDAVİSİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. gül nihal dedi ki:

    çok pahalı değil mi,zaten doktorlar fazlasıyla para kazanıyorlar,dahasını istemek insanların çaresizliklerinden yararlanmak değil de nedir…..ben artık insanların para hırsına diyecek birşey bulamıyorum.