By 24 Haziran 2010 Devamı →

OMEGA-3 FAYDALARI VE ÖNEMİHangi omega-3 daha değerli?

Hangi yaşta olursanız olun vücudunuza yeteri kadar omega-3 kazandırdığınızdan emin olmanız gerekiyor.
omega-3Son yıllarda beslenme tarzımızdaki değişiklikler nedeniyle hepimizde ortaya çıkan ciddi omega-3 açığı oluştu. Vücudumuz bir yandan “omega-6” deposu haline gelirken, diğer taraftan tam bir omega-3 fakirine dönüştü. Bu da ciddi sağlık sorunları yaratabilen “omega-6/omega-3 dengesizliği”ne sebep oldu. Bu nedenle yiyecek planlarımızda omega-3 zengini besinlere ağırlık vermeliyiz.

Ayrıca eğer mümkün olursa omega-3 ihtiyacımızı bitkisel omega-3 “Alfa Lipoik Asit’ten (ALA) çok doğrudan hayvansal omega-3’lerden (EPA ve DHA) karşılamamızda fayda var. Çünkü bitkisel omega-3’lerin önemli bir kısmı insan vücudunda aktif işe yarar omega-3’lere, yani EPA ve DHA’ya dönüştürülürken önemli miktarı yok oluyor. Bu nedenle omega-3 ihtiyacımızı cevizden semizotundan, lahana veya keten tohumundan gidermeye kalkmak, omega-3 desteği olarak keten tohumu yağından faydalanmayı yeterli bulmak doğru değildir.

EKSİKLİĞİ HASTA EDİYOR

Omega-3 yağları sağlık yaşamanın yaşlanmanın temel maddelerindendir. Hücrelerimizin sağlıklı çalışabilmesi ve hücre duvarlarının bütünlüğünü koruyabilmesi için vücudumuza mutlaka ya bitkisel omega-3 ALA ya da doğrudan hayvansal omega-3 yağ asitleri EPA veya DHA’yı kazandırmak zorundayız.

Ayrıca son yıllarda beslenme tarzımız geleneksel yapısını kaybettiği için çoğumuzda ciddi ölçülerde omega-3 fakiri olduk. Omega-3 eksikliği muhtemelen birçok kronik hastalığın salgın haline gelmesinde en azından bu hasta-lıklarla mücadele gücümüzün azalmasında önemli bir faktör olmalı.

Bazı uzmanlara göre oluşumunda omega-3 eksikliğini rolü olmadığı bir hastalık yok gibi. Eğer doğal meralar yerine özel ahırlarda küspelerle beslenip büyüyen ineklerin etlerini sütlerini ya da özel kümeslerde neredeyse gün yüzü görmeden gelişip yetişen tavukların et ve yumurtlarını yemeye devam eder, balık ihtiyacımızı çiftlik balıklarıyla karşılamayı sürdürürsek eksiklik zaman içinde artarak devam edecek. Bu durumda yapılacak şey mümkün olduğu kadar yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve benzeri yiyecekler, doğal yetişmiş balık tüketmek, eğer bunlara imkanımız yoksa balık yağı kapsülleri ve/veya omega-3 desteklerinden faydalanmak olacaktır.

Neden önemli?
Beynin yüzde 60’ı yağdan meydana geliyor ve bu yağların üçte biri omega-3 asitlerinden oluşuyor. Omega-3 yağ asitleri olmadan hücre duvar bütünlüğünü bile koruyamıyor. Bu yağların başka fonksiyonları da var. DHA ve EPA’nın iltihap azaltıcı, ağrı azaltıcı, hatta kanser önleyici özellikleri olduğu biliniyor.

Damar iç yüzeyini kayganlaştırdığı ve tamir ettiği, damar duvarını genişlettiği için özellikle damar düşmanı olarak bilinen hipertansiyon, şeker hastalığı gibi durumlarda ve koroner kalp hastalığı ile mücadelede çok önemli fonksiyonları var. Romatizmal hastalıklarla mücadelede ciddi faydaları olabileceği birçok defa gösterilmiş.

Bellek bozuklukları ile mücadelede de önemli fonksiyonları olabileceği anlaşılıyor. Çocukların zihinsel gelişimlerine büyük katkıları var. Öğrenmeyi ve konsantre olmayı kolaylaştırıyor, dikkati arttırıyorlar. Göz gelişimi için de anahtar rol oynayan bu yağların görme bozukluklarını önledikleri de bilimsel olarak gösterilmiştir.

Kısacası kanserden kalbe eklemden bağışıklık sistemine bellekten görmeye kadar pek çok nedenle bu yağlara ihtiyacımız var.

Keten tohumu seviyorsanız…

Omega-3 yağlarının ısıtıldıkları zaman çabucak oksitlendiklerini ve besin değerlerini kaybedebildiklerini hatırlatalım. Bu nedenle eğer keten tohumundan faydalanmayı düşünüyorsanız onu kavurarak kullanmamaya özen gösterin. Balık yağı satın alıyorsanız soğuk presleme yöntemiyle üretilenlerini tercih edin.

Benim önerim keten tohumunu olduğu gibi değil de kahve değirmeninde öğütüldükten sonra yoğurdunuza, salatanıza, hatta zeytinyağlılarınıza, çorbanıza ilave etmenizdir. Keten tohumu özellikle öğütüldükten sonra saklanması güçtür, besin değeri azalmaktadır. Bu nedenle öğütülmüş keten tohumu en az 24 saat içinde tüketilmelidir.

Keten tohumu kullanacaksanız günde yarım tatlı kaşığıyla başlayıp miktarı yavaş yavaş arttırmalısınız. Gaz ve ishal yapabileceği aklınızda olsun. Ayrıca yüksek oranda östrojen içerebileceği için meme kanseri hikâyeniz veya riskiniz varsa doktorunuza danışmadan keten tohumu kullanmayın.

Hangi balıklarda daha çok omega-3 var?
Omega-3 kaynağı olarak balıklardan istifade ederken bir noktaya dikkat etmenizde fayda var. Maalesef özellikle kirli denizlerde (okyanus balıkları dâhil) büyüyüp yetişen balıkların çoğu cıva arsenik ve benzeri ağır metallerle dolu! Bu nedenle mümkün olduğu kadar temiz deniz ve sularda yetişmiş balıkları yemenizi tavsiye ediyorum.

Ayrıca iri balıkları yediğinizde en azından derilerini soyup pişirmenizi öneriyorum. Mümkünse küçük boylu balıkları –bebek balıkları değil– balık yemeyen balıkları yani uzun süre denizde kalıp gelişip büyüyüp bedenine ağır metal ve toksin depolamayan genç, taze balıkları yemeniz daha akıllıca olacaktır.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Kolestrol Nedir?
* Protein Tozları Kas Yapar mı?
* OMEGA Sözlüğü
* Botoks’da Son Gelişmeler
* Enginar Karaciğeri Korur mu?
* Zayıflama Sektörüne Dikkat!
* Çocuklar Diyet Yapmaz
* Genç ve Sağlıklı Cilt İçin
* Diyet Gazisi Olmayın
* Göbeğiniz Varsa Dikkat
* Medeni Diyet ve Mutlu Son
* Antioksidanlar Kanseri Önler mi?
* Suda Bekletilen Ceviz Kolestrolü Düşürür mü?
* 2010 Beslenme Anayasası
* Bel İncelten Diyet Planı
Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


10 Yorum Var "OMEGA-3 FAYDALARI VE ÖNEMİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. ayşe dedi ki:

  İstanbul gibi havası egzoz dumanından geçilmeyen bir yerde kesinlikle kullanmanız gereken şey. Balık yağı kalbi bu berbat dumandan korur. Ama omega3 yüksek kaliteli bir şey kullanın. Ben möllers kullanıyorum mesela

 2. Kerem B dedi ki:

  …..

  Kenan Bey'in açıklamalarını daha ikna edici buldum ve daha samimi ve sıcak bir dille sakin bir uslupla yazılmış olduğunu gördüm. çok ayrıntılı ve bilimsel verilerle anlatılmış ve aksi görüşte olan arkadaş ise bunlara tatmin edici bir cevap verememiş. hatta bu saldırganca uslubundan bir art niyet de sezilmiyor değil.

  ….

 3. BKARA dedi ki:

  Kenan adındaki kişinin yazdığı bilgilendirmelerin halk sağlını olumsuz etkileyeceğinibilmediğini, cahilce, bilgisizce, bilimsellikten uzak olduğunu soylemeden edemeyeceğim. Bu urunlerin bakanlık onaylarlarından geçtiğini ozelliklede sağlık bakanlığından onaylanmış urunlerin bir dolu analize tabi tutularak içeriklerinin uygunluğunun test edildiğini ve bunlarında kopuk bardak tabak gibi saçma sapan şeylerle yapılmadığını bilmenizi isterim. Boyle saçma bir bilginin birileri tarafından da deneniyor olması halkımızın kulaktan dolma bilgileri ve bu tip fantazileri sevmesmesinden kaynaklandığına inanıyorum.

  Bahsettiğiniz ürün sadece kopuk bardakla test edilmiş olduğuna ve sağlık bakanlığı tarafından onaylanmadığına gore neden sağlığım için içinde omega 3 değil de asit içeren bir ürünü kullanıp kendime zarar vermek isteyeyim.
  Bu tip ilaçlar vucutta once mideden geçerler sonra bağırsaklardan ve sonra da karaciğerde metabolize olurlar. Daha henüz damara ulamadan kopuk bardağa yaptığı şeyi mideme ve bağırsağıma yapmayacağını siz mi garanti ediyorsunuz. Ayrıca vucut 36.5 derece iken suyun kaynama ısısı 100 derecedir. Bu durumda kanın sıcak olduğunu idda etmenizde hiç bişey bilmediğini kantlıyor. kan bu durumda sıcak değil ılıktır. saçma bilgilerinizi kendinize saklayınız
  Yapmanız gereken şey bir eczaneye gitmek içinde sadece omega 3 yağ asitleri içeren ürünleri, hangi kaynaktan uretiliyor olduğunu ve sağlık bakanlığı onayı olup olmadığını ilaveten de fiyatını sormak. Yapacağınız en doğru iş budur. Butçenize en uygun ve en doğru formulasyonu bulacağınıza eminim. Bu tip safsatalara inanmamanızı halktan biri ve fen bilimleri içinde olan bir insan olarak şiddette oneririm. Sağlıcakla kalın.

 4. YAŞAR BATMAZ dedi ki:

  47 YAŞİNDAYIM GÖZLERİM YAZILARI OKUYAMAZ OLDUM 2NUMARA GÖZLÜK KULLANIYORUM OMEGA 3 KULLANSAM FAYDASINI GÖRÜRMÜYÜM GÖZLERİM OKUMAYA BAŞLADIMMIYA BOL YAŞ GELİYOR BU İLACIN HANGİSİNİ KULLANSAM VAYDALIDIR

 5. Savaş Arif FAKIOĞLU dedi ki:

  xxx dan omega3 ve diğer ürünlerinde faydalarıa bakabilirsiniz. Aynı zamanda alabilirsiniz. Ben alıp kullanıyorum faydası var yan etkisi yok her yaşta kullanılır. yutamayan çocuklara 2 parça halinde verin. fakioglu@flptr.com adresine msj atabilirsiniz. günde 2 tablet kullanacaksınz. ben sattığım ürünü takipeder nasıl olduğunu sorarım. OMEGA 3 NE İŞE YARAR? KUR AN DA AYETLERDE(NAHL,MAİDE,KEHF SURESİ) BİLE BAHSİ GEÇEN, BALIKTA BULUNAN YAĞ ASİDİ MUCİZE SAYILABİLİR Mİ?”¦. *KALP VE DAMAR TIKANIKLIĞINI ÖNLÜYOR.KALP KRİZİNE KARŞI MÜKEMMEL KORUYUCUDUR.*FELÇ RİSKİ ORTADAN KALKIYOR. *ŞEKER HASTALIĞI TEDAVİSİNDE KULLANILIR. *BEYNİ GELİŞTİRİP HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR.*GÖRMEYİ GÜÇLENDİRİP GÖZDAMARLARINI AÇIYOR. *DEPRESYON TEDAVİSİNDE BÜYÜK İŞ”¦LEVE SAHİPTİR.DEPRESYONDA OLAN KİŞİLERİN VÜCÜDUNDA AZ YAĞ ASİDİ OLDUĞU BİLİMSEL OLARAK SAPTANMIŞTIR. *RİTİM BOZUKLUKLARINI AZALTIYOR.*BELLEĞİ DESTEKLİYOR.*YAĞLARI YAKTIĞI İÇİN KİLO VERDİRİYOR.*DEPRESYONU ÖNLÜYOR. *EKLEMLERİ YAĞLIYOR.*KANSERE KARŞI GÜÇLENDİRİYOR.*TRİGLİSERİDİ AZALTIYOR. *KAN BASINCINI DENGELİYOR.*İYİ KOLESTROLÜ YÜKSELTİYOR.*KANI İNCELTİYOR.*BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE İYİ GELİYOR. *3 TANESİ 1 SOMON BALIĞI DEĞERLERİNİ TAŞIYOR*DOLAŞIM BOZUKLUKLARINI NORMAL HALE GETİRİYOR *EKLEM ROMATİMASI OLMANIZI ENGELLİYOR*UNUTKANLIKLA ALAKALI SIKINTILARI KALMIYOR*ÇALIŞMA AZMİ VEREREK BIKKINLIĞI ÖNLÜYOR *HALSİZLİK BİTKİNLİK GİBİ ŞİKÂYETLERİ BİTİRİYOR*VARİSLERİN KISA SÜREDE TEDAVİSİNİ YAPIYOR *KULUNÇ VE AĞRILARINI HIZLA ONARIR.*KİREÇLENMEYİ ÖNLÜYOR*OMEGA3 RUHUNDA GIDASIDIR *DERSİ ALGILAYAMAYAN ÇOCUKLAR İÇİN İDEALDİR*DİKKATİN YOĞUNLAŞMASINI ,ODAKLANMAYI SAĞLAR *ERKEK VE KADINLARDA DUYU KAYBINI ÖNLER*SABAHLARI YORGUN KALKMA ŞİKÂYETLERİNE İYİ GELİYOR *DERİ HASTALIĞI TEDAVİSİNDE KULLANILMAKTADIR.. *AKŞAMLARI YATINCA UYKUYA KOLAY DALMAYI SAĞLAR *DIŞI DOMUZ JELÂTİNİYLE KAPLANMIŞ OLAMAMASINA DİKKAT EDİNİZ * İŞE YARAR OLDUĞUNU ANLAMANIZIN KOLAYLIĞI KAUÇUK (KOLESTROLE EŞDEĞERDEDİR BUNU ERİTİRSE SERBEST RADİKALLERİDE VUCUTTAN TEMİZLER)Almak isteyenler bu numaralardan ulaşabilir. 0 536 879 29 xxx Farklı ürünlerimizde var hepsi %100 doğal ve bitkisel gıda tamamlayıcılardır. Polen, Propolis, Pomesteen vs”¦ Uluslararası hekim camiasının antiaterosikloratik (damar açıcı özellik) testleri köpük bardak ile yaptıkları gözlenmiş. Sebebi sorulduğundaysa, köpük bardak ile damarda biriken ve zamanla sağlıklı damarı tıkayan ateromplaklarının (depolanan atıkların) asi yapısıyla eş değer olduğunu belirtmişlerdir. Tezleri ise şu; eğer doğru balıkyağı damarların içerisindeki ateromplaklarını yok ediyor ise köpük bardağı da yok etmesi, parçalaması gerekiyor. (Ben testimde o an köpük bardak bulamadığım için köpük tabak kullandım. Sonuçta aynı şey..) Not 1: Testte sıcak suya, balıkyağı kapsülü bir iğne yardımıyla delinerek içerisindeki sıvı boşaltılır ve posası da içerisine atılır(kapsülün kendisini de yutuyoruz sounuçta). Sıcak su kullanmamızın sebebini de şöyle açıklayabilirim; kanın da sıcak olması ile alakalı olup bir de hemen tepkimeyi görebilmek adına.. Soğuk suyla da aynı sonucu almanız mümkün. Yalnız, sıcak su ile yarım dakikada göreceğiniz sonucu; soğuk suda 3-4 saat beklemeniz gerekebilir. Not 2: Köpük Tabağı Parçalayan Balıkyağı Ya Damarlarımı da Parçalarsa? Merak etmeyin doğru balıkyağı ateromplaklarını parçalayıp damar içini açarken; aynı zamanda damar yapısını da güçlendirip elastikiyetini arttırır. Forever Living Products Firması Arctic-Sea Balıkyağının Özellikleri – Omega3(Balıkyağı)+Omega9(Zeytinyağı) – Omega3 Fatty Acids 375mg – EPA 225mg – DHA 150mg – Oleic Acid 150mg – Vitamin E %3 – Damar açıcı özelliği VAR – Arctic-Sea’yi Forever kendi üretiyor. (Yani dışa bağımlı değildir. Dışa bağımsız olmak güç gerektirir) – 45 saniye içerisinde köpük bardağı parçaladı. -1 saatlik süreçte köpük bardaktaki tahribat daha da çoğaldığı görülmektedir. Bu değerleri doktorunuza da danışarak bilgi alabilirsiniz. Kendilerinin de söyleyeceği ilk bilgiler EPA ve DHA değerleri olacaktır. Ancak bir balık yağını doğru bir balık yağı yapan en önemli özellik kırmızı olarak yazmış olduğum damar açıcı özelliğinin bulunması. Bu değerler ve özelliklerden dolayı Forever Living Products Firması‘nın ürününü kullanıyor ve tavsiye ediyorum. Eğer kullanmak isterseniz, Biz ailecek kullanıyoruz bu ürünü. Siz de sağlığınız için kullanın derim.. Sağlıklı günler ve yaşamlar dilerim..

 6. kenan dedi ki:

  omega 3 kapsülü – Kalp ve damar hastalıklarına karşı – İnsülin kullanımının artmasında – Çocuk gelişiminde – Romatizmal rahatsızlıklarda gibi durumlarda yardımcı ve destek olarak kullanılabilir. ürünü xxxx adresinden yada xxxxx adresinden sipariş edebilirsiniz.

 7. Aslı yeşim dedi ki:

  benim iyot almamam lazım ama omega3 de almam gerekiyor. Omega3 de balık yağı var. Balık da da iyot var. Omega 3 yerini alabilen bir ilaç var mı?

 8. Sevda dedi ki:

  Mrb.45 yaşım var demek olar ki hiç hastalanmadım sadece safra ameliyatı oldum ama OMEGA 3 kulanmak istiyorum lakin bu ilacı nasıl ve günde kaç kere vede kaç mg olanını kulanmam lazım.Teşekkürler.

 9. Serpil A. dedi ki:

  Cilde faydası var. Şişmanlatmaz. O senin dediğin normal balık yağı. Bu ise yağ asitidir. Balığın en değerli kısmıdır. Hatta tam tersi damarlardaki yağları da eritir. Tıkanmış damarları açar. Kalp-damar hastaları için yüzyılın mucizesidir… Aşağıda bayağı bilgi tek bir yerde toplanmış.

  facebook.com/ZaferHerbalifeLand

 10. meyrem kilic dedi ki:

  omega 3 haplarinin cilde bir yarari varmi? vede sismanlatiyormu?