By 27 Mart 2010 Devamı →

ÖDEM NEDİR ÖDEME KARŞI NE YAPILMALIDIR?Ödem oluşumuna son verin

Sabah şiş gözlerle uyanıyorsanız ve vücudunuzun sık sık su topladığını hissediyorsanız ödem problemi yaşıyorsunuz demektir. Uz.Dr. Murat Görgülü, yaz aylarının yaklaşmasıyla vücutta su ve tuz tutulumunun artabileceğine dikkat çekiyor. Ödemin ne olduğunu ve ödemi azaltmak için neler yapabileciğimiz hakkında M.Görgülünün bilgilerine başvuruyoruz.

Vücudunuzu nefes alsanız patlayacakmış gibi ya da sanki teninize sığmıyormuş gibi hissettiğiniz oluyor mu? Tabi ki bunda fazla kiloların da payı olabilir ama bu bahsedilen şişlik hissi vücudun ödem toplamasından kaynaklanıyor. Ödem, vücutta özellikle yumuşak dokuların olduğu bölgelerde, damar içi sıvının damar dışına sızması ile oluşuyor. Belli bir hastalığa bağlı değilse, yenilen gıdalar ya da hareketsizlik nedeniyle oluşabiliyor. Fazla tuz tüketiminin ödemin birinci dereceden sorumlusu olduğunu biliyoruz. Uz. Dr. Murat Görgülü bir gram tuzun vücutta 200 ml sıvı birikmesine sebep olduğunu söylüyor.

Ödem neden oluşur?

Ödem çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşabileceği gibi çok fazla tuz alınması, gereğinden fazla sıvı tüketilmesi ve aşırı hareketsizlik gibi durumlarda da görülebilir. Ancak en sık hastalık hallerinde oluşur; bunları şöyle sıralayabiliriz: Böbrek yetersizliği, kalp yetersizliği, karaciğer sirozu, ileri derecede beslenme bozukluğu ve guatr denilen tiroid bezi hastalıkları. Bu hastalıklar tüm vücutta ödem oluşturur. Damar tıkanıklığı ve hareketsizliğe bağlı ödemler genelde kol ve bacak ya da tek bir vücut bölgesinde olabilir, alerjik ödemler ise tek bir bölgede olabilir.

Vücutta dolaşım bozukluğunun olması ödem oluşumunu hızlandırır mı?

Evet, çünkü hareketsiz kalan kol, bacak gibi organlarda hem dolaşım yavaşlar hem de lenf akımı zayıflar. Bu nedenle o bölgede toplardamar içi basınç artar ve damar dışına sıvı sızarak ödeme yol açar.

Ödemin Belirtileri neler?

Ödemin belirtileri bulunduğu organa göre değişir, vücudun farklı bölgelerinde ödem toplanabilir. Örneğin kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği ve sürekli oturmaya bağlı ödemler yer çekimi etkisi ile ayak bileği ve bacaklarda oluşur. Damar tıkanıklığına ya da toplardamara baskı yapan nedenlere bağlı ödemler ise tek kol ya da tek bacakta şişme ile kendini belirgin olarak gösterir. İç organlarda sıvı birikmelerine bağlı ödemler o organla ilgili bulgular verir, örneğin akciğer ödeminde nefes darlığı oluşur.

Vücuttaki ödem hangi noktadan sonra sorun olarak nitelendirilir?

Özellikle yetişkinlerde ödemin klinik olarak bulgu vermesi için vücutta yaklaşık üç litre fazladan sıvı birikmesi gerekir. Buna bağlı olarak hareket yeteneğinde azalma, ciltte incelme ve sıvı sızması, bunların sonucunda da ödem yaraları gelişebilir.

En çok hangi bölgelerde ödem toplanır? Nedenleri var mı?

Ödem en çok yer çekiminin etkisi ile topuk çevresi ve bacaklarda oluşur, hareketsizliğe bağlı ödemler ise hareketsiz organ çevresinde gelişir. Alerjik ödem ise daha çok göz çevresi ve dudaklarda görülür. Vücut sıvılarında artış gözaltı ve göz çevresinde erken dönemde şişme yapabilir.

Son yıllarda ödem oluşumu sorunu gittikçe artıyor gibi görünüyor.Bunun sebebi ne olabilir?
Özellikle hazır besinlerle alman tuz miktarının ve çeşitli hastalıkların artmasına bağlı olarak ödem sorunu da büyüyor. Hareketli bir yaşam sürmek, tuz tüketimini azaltmak ve hazır gıdalardan uzak durmak önlem olabilir. Topuklu ayakkabıların da ödem oluşumuna yol açtığı biliniyor. Masa başında oturan hareketsiz toplumlarda bu tip yakınmalar her zaman artarak devam eder.

Besinler Ödem Oluşumunu Tetikler mi?

Bir gram tuz vücutta 200 ml kadar su tutulmasına neden olur.Yenilen besinlerle ödem arasında önemli bir bağlantı vardır; özellikle tuzlu besinler vücutta su toplanmasına neden olur. Belli bir miktarı geçtikten sonra ödem oluşmaya başlar, özellikle kalp ve böbrek hastalarında tuz tüketimi ödemi hızla arttırabilir. Bir gram tuz vücutta 200 ml kadar su tutulmasına neden olur. Tuz içeriği yüksek olan hazır soslar, mayonez, ketçap gibi ürünler ve çerezler ödemi arttırırlar. Şarküteri ürünleri, turşu ve konserve besinler de ödem oluşumunu arttırabilir.

Ödem oluşumunu engellemek için nasıl bir beslenme sistemi önerirsiniz?

Hazır gıdalardan ve soslardan uzak durmak da önemlidir, tuzlu zeytin ve peynirler suda bırakılıp tuzları alındıktan sonra tüketilmeli. Bol taze meyve ve sebze tüketimi özellikle önerilir. Çünkü bu tip besinler ödem yapmaz ve sindirim üzerine olumlu etkileri vardır.

Spor yapmak ödem oluşumunu engeller mi?

Düzenli yapılan spor ödem oluşumunu azaltır, özellikle kardiyo dediğimiz ve haftada üç-dört kez yapılan belli bir ritim ve süredeki egzersizler kalp atım sayısı ve dolaşım hızının artmasını sağlar. Bu da ödem oluşumunu azaltır.

Ödem oluşumunda genetik faktörlerin rolü nedir?

Ödem oluşturan belirgin bir genetik bozukluk yoktur, ancak doğuştan varolan bazı hastalıklarda ödemi gelişebilir. Örneğin kretenizm denilen doğuştan gelen guatr rahatsızlığında çocuğun tüm vücudunda ödem gözlenebilir, yine doğuştan gelen karaciğer hastalıkları, nefrotik sendrom denen böbrek hastalıkları ve kan tuzlarını ilgilendiren metabolik hastalıklarda ödem görülür.

Adet döneminde vücutta ödem toplanmasının nedeni nedir?

Kadınlarda adet döneminde artmış olan östrojen ve benzeri hormonların su, tuz tutucu etkisi nedeniyle ödem oluşumu gözlenir.

Ödeme Karşı Ne gibi önlemler alabiliriz?

Bu dönemde düzenli egzersiz ve tuz alımının kısıtlanması ödem oluşumunu azaltabilir. Ayrıca herhangi bir hormonal rahatsızlık varsa bunun tespiti ve tedavisi de ödemin önlenmesini sağlar.

Sabah kalkıldığında yüz neden şişer?

Ödem, en erken vücutta ki yumuşak dokularda gelişir, göz çevresi de vücudumuzun en gevşek ve yumuşak bölgelerinden biri olduğu için vücutta fazla sıvı biriktiğinde şişer. Yatarken yüzün şişmesinin nedeni yer çekimidir. Ayağa kalktıktan sonra yer çekiminin etkisi ile sıvılar bacaklara doğru yer değiştirir. Uykusuzluk gibi durumlar gözlerde yorgunluk yaratacağından ve özellikle yüz bölgesindeki duyarlılığı artıracağından göz çevresinde ödem oluşumuna yol açabilir.

Özellikle yetişkinlerde ödemin klinik olarak bulgu vermesi için vücutta yaklaşık üç litre fazladan sıvı birikmesi gerekir. Buna bağlı olarak hareket yeteneğinde azalma, ciltte incelme ve ödem yaraları gelişebilir.

Uz.Dr. Murat Görgülü

Ödemin İlacı Diyetisyen Sevil Nas Can
Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz Prof.Dr. Erkan Topuz
Şişlik ve Ödemleri Atmak İçin
Ödemden Kurtulmak İçin Dyt.Özlem Sert Aydın

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:,


6 Yorum Var "ÖDEM NEDİR ÖDEME KARŞI NE YAPILMALIDIR?"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. sivasli dedi ki:

  k gelsın murat bey ben 9 ay önce inşaata 1 metre yerden dustum ayagımı bilegim dondu ve şişti ve ben hastaneye gitmedım evde buz ve zeytin ezmesiyle gecırdım sımdı agrısını cekıyorum fızık tedavi gittim ödem oldugunu soyledı 1 ay gecti bilek ve ayagıma vurmaya basladı agrılarım ve doktor mr de bişe gormedııgnı ve ufak bir ödem kaldıgını soyledı sizce durum nedir acaba ?

 2. Remzi dedi ki:

  Merhaba ben 33 yasindayim ve goz altin da sisme oluyor 15 senedir bu sorunum var ve cesitli dokturlarda her turlu testi yaptirdim hic bir sorun cikmadi doktura her gittigim de ilk once bobreklerden olur diyorlar testlerini yaptiriyorum sorun yok diyorlar bu siskimlikten dolayi goz dokturunu lazer ameliyoti oldum yine duzelmedi ama alerjik sorun olur dediler her turlu olusabilecek seylere dikkat ettim bir sorun bulamadim ama son gunler de dikkatimi cekti hafta da birgun hali saha da mac yapiyorum gittigim her yerde ayna gordugun de ilk baktigim sey goz altlarim iki haftadir dikkatimi cekti bir saat top oynayip iyice terleyip mac sonu aynaya baktigim da goz altlarim 3 de 2 si kaybulmus goruyorum sizce benim sorunum nedir bir arkadasim soyledi …tuz … a alerjim mi vardir veye vucutta tuz mu fazla geliyor cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum bu sorunum benim piskolojimi iyice bozdu kendimden nefret ediyorum goz alti torbasini gorunce tskederim

 3. Sanane Bea dedi ki:

  Çok çok beğenmedim xDe

 4. ahmet erol dedi ki:

  slm göz bölgesin de ameliyat sonrası elmacık kemiği üzerinde oluşan sıvı kütlesi sertleşim ödem haline geldi bunun daha fazla büymesi söz konusu mu? bi çaresi var mı? bitkisel çözümü varmıdır?

 5. büşra aygün dedi ki:

  kolumda ödem var ödem büyürmü ne kadar sürede büyür büyürs nelere yol açabilir tedavisi nedir ? ne yapmalıyım zararları neler beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler .

 6. selma dilek dedi ki:

  ben 15 seneden beri sedef hastasıyım bunun icin (DİPROSPAN) iyneyi ayda 1 olmak kaydı ile vurundum sedeflerim yok oldu iyneyi bıraktım sedeflerim tekrarladı bu arada bu ignenin böbreklere zarar verdigini ögrenince iyenyi bıraktım ama igneden mi olsa gerek aşırı kilo aldım bence bu kilo degilde vucut su topladı yani (ödem ) oluştu bunu hissediyorum bu ödemi atmam icin karabaş otu ogul otu ve medine gülü bunları kaynar suda 1 müddet bekletip suyunu iciyorum idrara cıkmam cok iyiydi şimdi o kadar cıkamıyorum acaba bu karışımın faydası olmuyormu ben bu ödemi nasıl atabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz size güveniyorum pc kullanmasını fazla bilmiyorum bana mail olarak yollarsanız cok sevınırım tşk ler