By 02 Şubat 2014 Devamı →

Obezite ve Kanser İlişkisiObezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla görünen, diyabet, kalp krizi, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi birçok ciddi rahatsızlığa sebep olan bir sağlık problemi olarak hayatımızda yerini almaktadır. Toplumun geneline bakıldığında birçok insanın obezite ile mücadele ettiği görülmektedir. Örneğin Amerika’da yetişkinlerin 1/3’ü obez olarak değerlendirilirken, 6 – 11 ve 12 – 19 yaş arası çocukların %18’inde obezite görülmektedir.  Türkiye’de ise TUİK’in yaptığı araştırmalarda 15 yaş ve daha yukarı yaştaki nüfusun %17,2’sinin obez ve %34,8’inin fazla kilolu olduğu görülmektedir.

Obezite toplumumuzda sadece kilo ile ilgili bir hastalık olarak algılansa da birçok hastalığın habercisi olabilmektedir. Yapılan araştırmalar obezitenin günümüzde farklı türde kanserlerin de(meme – kolon ektum, endometrium, böbrek, tiroid ve pankreas gibi)  tetikleyicisi olduğunu ve önümüzdeki yıllarda obeziteye bağlı yeni kanser vakalarının ortaya çıkacağını göstermektedir. Ancak uzmanlar, obeziteyi kontrol altına alarak kanser başta olmak üzere birçok hastalığın önüne geçilebileceğini de savunmaktadırlar.

Obezite nedir? Nasıl Ölçülür?

Obezite kısaca insan vücudundaki orantısız yağ miktarı ile ifade edilmektedir. Kişinin vücudundaki yağ oranını ölçmek için Vücut Kitle İndeksini  (VKİ) bilmesi gerekmektedir. Boyun kilo ile oranı hesaplanarak Vücut Kitle İndeksine (VKİ) ulaşılır.

Yaş Aralığına Göre Vücut Kitle İndeksi Oranları

Kısa bir örnek ile Vücut Kitle İndeksinin nasıl hesaplanacağına bakalım:

  • Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Vücut Ağırlığı (kg.) / Boy uzunluğunun karesi (m.)
  • İdeal Kilo = Ulaşılmak istenen VKİ değeri x Boy uzunluğunun karesi

Vücut Kitle İndeksi kişinin yaş aralığına göre değişiklik göstermekte ve yaş ilerledikçe vücut kitle indeksinde bir artış olabilmektedir. Yaş aralıklarına göre ideal vücut kitle indeksinizi öğrenmek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

YAŞ İDEAL VKİ
19-24 19-24 kg/m2
25-34 20-25 kg/m2
35-44 31-26 kg/m2
45-54 22-27 kg/m2
55-65 23-28 kg/m2
+65 24-29 kg/m2

Obezite ve Kanser Riskini Nasıl Azaltabilirsiniz?
Obezite ve kanser riskini azaltabilmenin en iyi yollarından birkaçı günlük olarak egzersiz yapmak ve porsiyonlarınızı kontrol altında tutabileceğiniz sağlıklı bir diyet programı uygulamaktır. İşte size birkaç öneri:

  • Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın.
  •  Her öğününüzde farklı sebze ve meyvelerden tüketin.
  • Kırmızı et tüketiminizi azaltın ve işlenmiş et ve et ürünlerinden kaçının.
  •   Vücut kitle indeksinizi, sağlıklı kilonuzu koruyun.

http://www2.mdanderson.org/cancerwise/2013/09/obesity-and-cancer-prevention.html

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


Comments are closed.