By 07 Aralık 2011 Devamı →

NONİ MEYVESİ YENİ SAĞLIK MODASI MI?Geçtiğimiz yıllarda kuşburnu, keten tohumu ve son olarak altın çilek ilgi odağı olmuş. Bu bitkiler ve içerisinde bu bitkileri taşıyan sağlık ürünleri yoğun bir talep görmüştü. Öyle ki ülkemizde yetişmeyen altın çilek üreticiler tarafından yetiştirilmeye başlanmış, herhangi bir zayıflatıcı özelliği bulunmamasına rağmen içerisine sibutramin ilave edilerek hazırlanan zayıflama ürünleri yok satmıştı.

Miranda KerrGazetelerde Victoria’s Secret’in ünlü mankenlerinden biri olan Miranda Kerr’in yazdığı kitapta 13 yaşından beri noni meyvesinin suyunu içerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, cildinin güzel ve yumuşak olmasını sağladığı haberi yer alıyordu. Sanırım önümüzdeki yılın popüler meyvesi noni olacak. Raflarda çeşit çeşit noni’li ürünler, zayıflatıcı, maksimum güçlü (!), antiaging kremler ve diğerleri.

Peki nedir bu noni nedir?

morinda citrifoliaBilimsel adı morinda citrifolia olan noni küçük ağaç ya da çalı şeklinde ve anavatanı Güney Asya. Buna karşılık tropik bölgelerde kültürü yapılıyor. Meyveleri olgunlaşmamış dut meyvesine benzediğinden ‘Hint dutu’ diye isimlendiriliyor. ABD’de meyve suyu satış miktarının 1999 yılında 33 milyon dolar iken 2005’te 250 milyon dolara çıktığı bildiriliyor. Avrupa Komisyonu tarafından meyve ezmesi ve meyve suyunun geçen yıl yeni bir besin öğesi olarak 2003’te kabul edilmesinden sonra Avrupa ülkelerinde de giderek daha fazla ilgi görmeye başladı. Dolayısıyla meyve püresi ve meyve suyunun içeriğine ve etkiniğine ilişkin ayrıntılı yayınlar sıklaştı.

Kanıtlanmış bir şey yok
Meyve püresi lif, protein ve yağ bakımından fakir, ancak karbonhidrat içeriği dikkati çekiyor (yüzde 7-10). Temel besin öğeleri olarak C vitamininin yanı sıra beta-karoten (A vitamini), B3 (niasin) vitamini taşıyor. Mineral bakımından potasyum, fosfor, kalsiyum yüksek miktarlarda ancak miktarları besin değeri olarak yeterli değil. Mangan ve selenyum içeriği besin değeri olarak dikkati çeken oranda. Bu temel bileşenlerin haricinde iridoit tipi bir bileşen (deasetilasperulozit) yüksek oranda taşıyor. İridoitler acı lezzete sahip olduğu için iştah açıcı olarak yararlanılan fitokimyasallardır. Bu nedenle noni meyve suyunun diğer meyve sularıyla (üzüm suyu) karıştırılarak ya da fermente edildikten sonra pazarlandığı görülüyor.

Noni Meyve SuyuNoni hakkında yazılmış kitaplar, broşürler, internet sitelerinde sağlık için yararlarına ilişkin çok sayıda iddia pompalanıyor. Toplumu en çok ilgilendiren kanser, depresyon, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, ilaç bağımlılığı ve tabii ki şişmanlık. Aynı altın çilek gibi popüler yapılmak istenen diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi bir senaryo. Bu etkileri 1985’te yayımlanan çalışmada çoğunlukla zeronin adı verilen bir alkaloitle ilişkilendirilmiş ancak ne bu maddenin yapısı biliniyor ne de söz konusu etkileri destekleyen başka çalışmalar var. Yani bu etkilerinin doğru olup olmadığı tartışmalı.

Kaynaklara bakıldığında Noni bitkisinin meyvelerinin yanı sıra, yaprak ve kökleriyle ilgili çalışmalar da var. Bu bakımdan öncelikle meyvelerle ilgili olanları ayırmak gerekiyor. Yani yaprak ve köklerin etkisini meyveden beklememek gerekir. İnternet sitelerinde noni meyvelerinin yararlarına ilişkin çok sayıda bilgi mevcut. Şimdiye kadar yayımlanan deneysel (deney hayvanı ya da hücre kültürü) çalışmalarda meyvelerinin iltihap giderici, antioksidan, sinir harabiyetini önleyici (nöroprotektif), yatıştırıcı (GABAerjik etkili), insülin salımını artırıcı, tansiyon düşürücü, karaciğer işlevlerini koruyucu, etkileri tespit edilmiş. Ancak klinik olarak etkinliğini ortaya koyabilecek çalışma yok gibi. ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenen bir çalışmada kanser hastalarında kemoterapi sırasında klinik olarak uygulandığında kanser ilacının zararlarının hafifletilmesinde yararlı olabileceği sonucuna varılmış. Şeker hastalarındaki yararı konusunda yapılan bir çalışmada ise 34 diyabetik hastaya üç hafta süreyle noni meyve suyu verildiğinde kan şekeri ve lipit seviyesi üzerinde belirgin bir yararı gözlenememiş.

Her şey reklam olabilir
Yararı konusunda henüz önemli bir avantaj tespit edilememesine karşılık güvenilirliği konusunda yapılan çalışmalarda güvenilir olduğu, belirgin bir zararının bulunmadığı ifade ediliyor. Bu yıl yayımlanan ve 14 yaşında bir çocukta noni suyu içmesine bağlı gözlenen karaciğer harabiyetinin yanlış alarm olduğu bilimsel raporla bildiriliyor.

Kaynakları araştırırken noni meyvesinin son zamanlarda ABD’nin Florida eyaletinde yetiştirilmeye başlandığı bilgisi dikkatimi çekti. Bu durum bende tam bir Amerikan reklam pompalaması şüphesi yarattı. Ünlü ve güzel model bir kitap yazıyor ve 13 yıldan beri noni meyve suyu içtiğini söylüyor (kendi mi yazdı acaba!; şimdiden dilimiz dahil 13 dile çevirisi yapılmış). Gerisini siz düşünün artık.

Sonuç olarak noni meyvesinin daha önce popülerlik kazandırılan altın çilekten fazla bir yararı bulunduğunu düşünmüyorum. Benden uyarması. Bekleyip göreceğiz.

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin :
eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Noni Meyvesi Yeni Sağlık Modası mı?
* Doğadan Gelen Sağlık : Bitki Çayları
* Ihlamur Doğal Dopinginiz Olsun
* Alzheimer ve B Vitamini
* İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı
* Kolin ve Lesitin Desteği
* Keten Tohumu Yağı ve Yüksek Kolestrol
* Badem Kan Şekerini Düşürüyor
* Kırmızı Meyveler Meme Kanserini Önler mi?
* Guarana ve Kemoterapi
* Badem ile Kolestrol Kontrolü
* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
* Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, ,


Comments are closed.