By 16 Mayıs 2013 Devamı →

Nemlendiricilerin Önemi“Kış aylarının soğuk, kirli, isli, kuru, rüzgarlı havası cildimizin karşı koyması gereken ‘sabotaj faktörleri’ oluyor. Bu olumsuz iklim koşullarının etkisi ile cildimiz nemini kaybediyor, kuruyor, hassaslaşıyor, ışıltısını kaybediyor ve yaşlanıyor.

Doç.Dr. Alev EkenCilt bakımımda ‘temizle, nemlendir, koru’ kuralını her zaman uyguluyorum. Sabah akşam özellikle yumuşak temizleyiciler ile cildimi temizliyor, su içeriği fazla yoğun nemlendiriciler, antioksidan içerikli serum ve maskeler kullanıyorum.

Nemlendiricimi kıyafetim gibi düşünüyorum.

Cildimin o günkü ihtiyacına, hava şartlarına, sosyal hayatıma ve aktiviteme göre değiştirebiliyorum. Dışarıdan sürülen yüzeysel ürünlerin geçici çözümler olduğunu, cildin gözeneklerinden geçerek beklenen etkiyi göstermeleri, cildi neme doyurmaları ve korumalarının çok olası olmadığını düşünüyorum.

Özellikle kuru ve nemsiz kış aylarında, ayda bir, soğuk ve kirli havaya maruz kalan cilt bölgelerime (yüz, eller, boyun, dekolte) küçük iğnelerle cilt yüzeyinin altına özel olarak formüle edilmiş hyalüronik asit enjekte (mezolifting) ediyorum. Bu işlem cildimi koruyor, nem veriyor ve canlandırıyor. Aynı işlemi saç diplerime de uyguluyorum. Gün içinde de makyajımın üzerinden mineral destekli, antioksidan içerikli termal sular sıkarak cildimi sık sık nemlendiriyorum.

Ayrıca cildimin ve saçlarımın nasıl görünmesini istiyorsam o şekilde beslenmeye, sağlıklı yaşamaya dikkat ediyorum. Omega 3 yağ ve serbest yağ asitlerinden zengin gıdalarla (ceviz, badem, kabuklu yemişler, tahıllar) besleniyorum. Günde 1000 mg Omega 3 ve 250 mg resveratrol besin takviyesi kullanıyorum. Hava kirliliğinin oluşturduğu, yaşlanma sürecinin kilit oyuncuları serbest radikallerin zararlı etkilerinden korunmak için, antioksidan seviyeleri yüksek olan taze meyve (nar, portakal, kivi, kırmızı elma, bal kabağı, ananas vb) ve sebze (ıspanak, kırmızı pancar, havuç, kırmızıbiber ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, domates suyu vb) tüketiyorum.”

Deri Hastalıkları Uzmanı
Doç. Dr. ALEV EKEN

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, ,


Comments are closed.