By 16 Eylül 2010 Devamı →

NELER BAŞ AĞRISINA YOL AÇAR?Neler baş ağrısına yol açar?

Baş ağrıları hafif, orta dereceli, sinir bozucu veya halsizleştiren türde, ağrının şiddetine göre çeşitlilik gösterebilir ancak tek bir önemli ortak özellik taşırlar: Kendinizi çok kötü hissedersiniz, gününüz mahvolur, hiçbir şey ile uğraşmak istemezsiniz ve tabii ki bu da hiç iyi bir şey değildir…NELER BAŞ AĞRISINA YOL AÇARBaş ağrılarının çoğu, trigeminal adlı sinirin işleyişinden doğar. Trigeminal sinir, beyinden direkt çıkan ve yüzü kaplamak için 5 dala ayrılan büyük bir sinirdir. Çeşitli tetikleyici nedenler bu sinirde ve çevreleyen dokularda iltihaplanma ve iritasyona neden olur. Bu da bizim baş ağrısı olarak hissettiğimiz ağrıya yol açar. Bir diğer başlıca sebep ise kan damarlarının genişlemesidir. Fazla genişlemiş damarlar direkt ağrının sebebi olabilir veya çeşitli kimyasalların damarlardan yavaşça sızıp beynin içine ve etrafındaki dokulara işlemesi ve böylece iltihaplanma oluşturması da ağrıya neden olabilir.

Yaklaşık yüzde 15’imizin kalbinde doğuştan küçük delikler vardır. Bu delikler kapanmazsa, kan akciğerleri es geçip doğrudan beyne gider. Bu delikler kendiliğinden kapanmazlarsa daha ileride kateterizasyon yöntemiyle şemsiye biçiminde bir aletle yama yaparak kapatılması da mümkündür. Akciğerlerimiz kandan gelen birçok zararlı kimyasalı temizler, zehirden arındırır. Kimyasallar bu detoks işlemini görmezlerse beyne gidip beyin damarlarını genişleterek baş ağrısına yol açabilirler.

Baş ağrısı sırasında mutluluk hormonu olan serotonin seviyesi düşer. Bu da trigeminal sinirin nöropeptit denilen kimyasalların salınımına yol açarak kan damarlarının genişleyip iltihaplanmasına neden olur. Migrende, serotonin ilk olarak yükselir, sonra düşer bu da sizi ağnya daha duyarlı hale getirir. Migren ilaçları serotonini taklit eder yani hücreler bunu daha etkili biçimde
kullanabilir. Ayrıca bu ilaçlar kan damarlarının genişlemesini önlemek için nöropeptitlerin salınımını durdurur.

Değişik türdeki baş ağrıları

Baş ağrısının birçok çeşidi vardır ve sizinkinin hangi türde olduğunu bilmek onu yok etmenize ve bir daha oluşmasını önlemenize yardımcı olur. Yapmanız gereken ilk şey, baş ağrınızın ikincil tipte olmadığından emin olmaktır. İkincil baş ağrısı, problemin kendisi değildir; yüksek tansiyon, enfeksiyon, felç, sinüs problemleri, temporomandibuler eklem (çene eklemi) hastalıkları, kalbinizde delik olması, beyin tümörü veya anevrizma (arterlerin genişlemesi) gibi bazı diğer sağlık problemlerinin yan etkisi olarak ortaya çıkar. Nedenini bir doktorun bulmaya çalışması yararlı olabilir ama siz de baş ağrınızın tetikleyicilerini tanımlamaya çalışmalısınız. Tarih, saat ve son 48 saat içinde ne yapıp ne yediğinizi (ve kadınsanız baş ağrısının adet döneminizin hangi zamanında oluştuğunu) yazdığınız bir not defteriniz olsun. Eğer suçu neyin işlediğini bulabilirseniz, ağrıya neden olan suçluyu bir daha saldırıya geçmeden yok edebilirsiniz. En yaygın baş ağrıları migren kaynaklı, tansiyona bağlı ve sinirsel oluşan baş ağrılarıdır.

Geri tepen (ribaund) baş ağrısı nedenleri

Bir basketbol maçında ‘ribaund’ gerçekten harika olabilir ancak başınız çok ağrıyorsa hiç de iyi değildir. Çılgın rock’n roll konserlerine gidenler tehlikeli bir tuzağa düşer; başınız ağrır böylece ağrı kesici alırsınız. Evet doğru, ancak buna uzun süre devam ederseniz, ilaçla yok etmeye çalıştığınız baş ağrısı, aşırı ve yanlış ilaç kullanımına bağlı ‘tepki baş ağrısı’ denilen ağrıya dönüşür. Ağrı kesici kullanımınızı (reçetesiz satılan ilaçlar dahil) art arda 3 günden veya toplam 10 adet ilaçtan daha aza indirmeniz gerekiyor. Bundan daha fazlası, tepki baş ağrısına yol açacaktır. Düzeninizi sıfırlamak adına ağrı kesici içermeyen 3 günlük bir detoks deneyin. Ayrıca egzersiz yapmak da faydalıdır çünkü egzersizin sağladığı doğal endorfin ağrının etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Hangi vitamin, mineral ve takviyeler baş ağrısını önlemeye yardımcı olur?

Baş ağrısını önlemeye yardımcı vitamin, mineral ve takviyelerden bazıları; lapaza çiçeği (önlemek için günde iki kere 50-75 miligram veya aktif migren sırasında her 3 saatte bir 3 doz 100 miligram), B2 vitamini (sabahlan 400 miligram riboflavin); koenzim Q10 (günde 3 kere 200 miligram), ve magnezyum sülfat (günde iki kere 200-400 miligram, ishal görülürse daha az)… Bunların yararlı olup olmadığı konusunda fikir ayrılıkları vardır ancak eğer kronik problemleriniz varsa, denemeye değer. En az 6 hafta sizde işe yarayıp yaramadığını görmek için deneyin.

Magnezyum migren tedavisinde yardımcı olur mu?

Magnezyum yetersizliği birçok baş ağrısında önemli rol oynayabilir. Pek çok araştırmacı düşük magnezyum düzeyinin hem migren ve hem de gerilim baş ağrıları arasında önemli bağlantılar olduğunu göstermiştir. Magnezyum takviyesi migren baş ağrılarını önlemede son derece etkili olabilir. Fındık, tofu gibi yüksek magnezyum içeren gıdaların alımı ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi de etkili olacaktır.

Boyun kaslarınızı güçlendirmek baş ağrısını önler

Baş ağrısı, zayıf boyun kaslarından da kaynaklanabilir. Progresif zayıf kaslar bilgisayar için fazla vakit harcadığında ağrı ensede başlar ve aşağı doğru iner, sonra tekrar yukarı çıkar. Ensenizdeki kaslar ağrıyorsa bu, sırtınızın üst kısmında bulunan trapez kasın güçsüzlüğünden kaynaklanıyor olabilir. Egzersiz yapabilmeniz için semptomatik tedavi ve ağrı kesici ilk kuraldır. Trapez kasını güçlendirmek bu tarz ağrıları yüzde 80 oranla azaltabilir.

Baş ağrısı ve hamilelik arasındaki ilişki nedir?

Hormon seviyesi ve migren arasındaki ilişkiye bakılacak olursa, hamilelik sırasında korkunç baş ağrıları yaşamanız da şaşırtıcı değildir. Ancak bazı kadınlar özellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerinde migrenlerinde azalma yaşarlar. Eğer siz de yaşıyorsanız, tetikleyicileri bulmak adına atağa geçin (kafein ve çikolata gibi) böylece bu uyarıcıları ortadan kaldırmış olursunuz. Baş ağrısı ısrarla devam ediyorsa, bu stresli problemin şiddetini ve sıklığını azaltmak için bir uzmana başvurun. İlaç kullanmak da işe yarayabilir. Hamilelikte kullanılabilecek güvenli birçok seçenek vardır.

Dondurma baş ağrısı nedenleri

Üç kat soslu çikolatalı dondurmanızı biraz çabuk mu bitirdiniz yoksa? Buzlu yiyeceklerle birlikte gelen ani ağrının neden kaynaklandığı üzerine iki teori bulunmaktadır. İlki, sinüsün ön duvarındaki havanın hızla soğuyarak oradaki ağrı reseptörlerini tetiklediği teorisidir. İkincisi ise, soğuk alındığında ağzın üst ve arka taraflarındaki kan damarlarının rahatlamış ve böylece bölgeye hızla kan dolarak oradaki ağrı reseptörlerini aşırı yükleyip ağrıyı baş kısmına doğru sürüklemesidir.

Bazen bunlar migren ağrılarıyla da karıştırılabiliyor çünkü bu ağrıların nedeni de arterlerin genişlemesinden kaynaklanıyor. Ağrıyı azaltmak için; dilinizi damağınıza değdirmeyin ve çok fazla dondurma yemeyi bırakın!

Egzersiz baş ağrısını önler

Yürüyüş yapmak, yüzmek ve bisiklete binmek yalnızca kalp sağlığınız için değil, bel çevreniz ve cinsel çekiciliğiniz için de yararlıdır. Düzenli aerobik egzersizleri, düzenli baş ağrılarınızın azalması anlamına gelir. Nasıl mı? Stresin azalmasına yardımcı olarak ağrı kesici endorfin seviyesinin artmasına sebep olur. Aynı şekilde yoga, esneme hareketleri ve meditasyon da gerilimi azaltarak baş ağrısına neden olan kimyasalların etkisini azaltır.

Hava durumu migreni etkiler mi?

Hastalar yaygın olarak düşük atmosfer basıncı ve sıcaklığın yüksek olduğu havalardan baş ağrılarının etkilendiğini bildiriyorlar. Bu konuyla ilgili bazı araştırmalar var ancak acil servise gelen incelemeler şiddetli baş ağrılarının birçok türünün sıcaklıkların yüksek olduğu havalarda daha yaygın olduğunu gösteriyor.

Sonuçlar atmosferik basıncın migren kaynaklı olmayan baş ağrıları üzerindeki etkileri konusunda tutarsız. Şaşırtıcı olarak, yapılan son araştırmalar, atmosfer basıncının migren ağrıları üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ancak gerçekten kesin bir şey söylemek için yeteri kadar araştırma yapılmamıştır.

Prof.Dr. Mehmet ÖZMEhmet ÖZ

* Gıda Zehirlenmesi Belirtileri
* Kafein Detoksu
* Mehmet ÖZ’den Yeni Reçete
* Hamilelik Efsaneleri
* Diyet Yapma Sırları
* Gıda Takviyeleri Tehlikeli mi?
* Toksik Şişkinlik ve Nedenleri
* Çölyak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
* Kanser Risk Faktörleri
* İki Hafta Diyeti
Kalp Krizi ve Mide Yanması
* Yorgunluk ve Halsizlik Aynı mı?
* ACAİ Bitkisin Sırrı Ne?
* Yoğurt ile Gülümseyin
* Doğru Beslenme Önerileri Mehmet ÖZ
* Genç Görünme ve Genç Kalmak
* Ev Yapımı Ketçap Kullanın
* Doğal Tatlandırıcışar ve Şeker
Kalp Sağlığı için 5 Öneri

Tüm yazılar için…….

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Mehmet OZ

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "NELER BAŞ AĞRISINA YOL AÇAR?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. ghjk dedi ki:

    2,5 aylık hamileyken baş ağrısını ne keser?