By 09 Temmuz 2011 Devamı →

NEFES BORUSU NAKLİ GERÇEKLEŞTİUluslararası bir cerrahi ekip İsveç’te dünyanın ilk sentetik organ naklini yaptı. Hastanın kök hücreleriyle kaplı sentetik soluk borusu başarıyla nakledildi.İLK NEFES BORUSU NAKLİ GERÇEKLEŞTİLondra’da bilim insanları, hastadan alınan kök hücrelerle kaplayarak geliştirdikleri yapay soluk borusu naklini 9 Haziran’da başarıyla yerine getirdi.

Donör gerektirmeyen teknik sayesinde vücudun organı reddetme riski de bulunmuyor. Cerrahlar sentetik nefes borusunun birkaç günde yapılabileceğini belirtiyorlar.

Karolinska Üniversite Hastanesi’nde İtalyan Profesör Paolo Macchiarini başkanlığındaki ekibin yürüttüğü 12 saat süren operasyonun üzerinden bir ay geçtikten sonra 36 yaşındaki kanser hastasının durumunun iyi olduğu bildirildi.
Organ naklinde devrim niteliğindeki tekniği şimdi nefes borusu deformasyonuyla doğan 9 aylık bir Koreli bebeği tedavi etmek için kullanmak istediğini söyleyen Profesör Macchiarini, daha önce 10 soluk borusu nakli yapmıştı. Tamamı donörlerden alınan soluk boruları hastaların kök hücreleriyle kaplanmıştı.
Son tekniğin kilit noktasının, hastanın kendi soluk borusunun tıpatıp aynı modeli olan bir yapı veya yapı iskelesini oluşturmak olduğunu belirten bilim insanları, bunun için İzlanda’da jeoloji yüksek lisansı yapmakta olan Afrikalı hasta Andemariam Teklesenbet Beyene’nin İngiliz uzmanlarınca elde edilen 3 boyutlu görüntülerini kullandıklarını kaydettiler.Devrim niteliğindeki naklin kahramanı olan hasta, tüm kanser çeşitleri arasında görülme oranı sadece yüzde 1 olan nefes borusu kanseri hastasıydı. Dr. Macchiarini, hastaya kemoterapi, radyasyon ve ameliyatlar dahil her türlü tedavi şeklini denediklerini ancak yapay nefes borusu üretilene kadar hiçbir yöntemin sonuç vermediğini ifade etti.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "NEFES BORUSU NAKLİ GERÇEKLEŞTİ"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. evren polat dedi ki:

    3 ay yoğun bakımda kalan abimşu anda genel durumu ve sağliğı cok iyi antalya ünüversitesinde yattı uzun süreli solunum makinasına bağlı kaldığı için nefes borusu tıkalı 3 kez ameliyat oldu ama caresiz başarılı olmadı şu anda buğazı delik yani oyle nefes ala bili yor yardım ede bilirmisiniz