By 30 Nisan 2012 Devamı →

NEDEN ÇOCUĞUMUZ OLMUYOR?Neden bizim çocuğumuz olmuyor?
21 yaşında, 6 senelik evli kadınım. 3 yıl önce tedaviyle çocuk sahibi oldum. Uzun zamandır korunmuyorum ama çocuğumuz olmuyor. Çok akıntım var. Bir de 5 yıl önce göğsümde çıban çıktı, doktor ilaç verdi ama geçmiyor. Her ay yeniden şişiyor ve patlıyor. 3 yıldır hiç doktora gitmedim. Sizce ne yapmam lazım?
CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Sevgili okuyucumuz, cevap aslında sorunuzun içinde. “3 yıldır hiç doktora gitmedim” diyorsunuz… “Çok akıntım var” diyorsunuz, (“Çocuk istiyoruz, olmuyor” diyorsunuz. Göğüste her ay şişip sizi rahatsız eden bir şişlik (Muhtemelen bir ufak apse) olduğunu söylüyorsunuz. Peki doktora gitmeyi neden düşünmüyorsunuz? Doktorluk uzaktan bazılarına çok kolay görülse de sadece kitaptan okunarak yapılabilecek bir şey değil. Muayene, tahliller, röntgen ve bazen daha pek çok şey yardımcı olarak kullanılarak hastalık aşılabiliyor. Size tavsiyem kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına başvurun ve şikayetleriniz biran önce tedavi edilsin ve istediğiniz gebeliğe güvenle başlayın, sevgiler.
Hep ilaç mı kullanacağım?
27 yaşındayım, polikistik over teşhisi konuldu. Doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. Doktora “Ne zamana kadar kullanacağım, ne zaman geçer?” diye sorduğumda ömür boyu geçmeyeceğini söyledi. Bebek istediğim zaman başka bir tedavi yapacakmış. Bundan kurtulmanın yolu yok mu?
CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Polikistik over hastalarının tedavisinde kullanılan doğum kontrol hapları yumurtalıkların fonksiyonlarını bir ölçüde düzene sokup gereksiz birçok ufak folikül kistlerinin oluşmasını önleyerek yumurtalıkları bir anlamda korur. Ayrıca erkeklik tipi hormonların çıkışını (salgılanmasını) önler ve bu şekilde tüylenmede azalma olur. Adetler düzene girer. Bu tedavi devam ettiği sürece durum stabil kalır. Ama ilaç bırakılırsa birkaç aydan sonra şikayetler yine başlayabilir. Gebelik için size söylenildiği gibi doğum kontrol hapı kesildikten sonra yumurtlamayı sağlayacak bir tedavi gerekir. Gebelik ve doğumdan sonra birçok hastanın ilaç kullanma ihtiyacının kalmadığı görülmektedir.
İlacı kullanırken kanamam oluyor
32 yaşındayım, sürekli doğum kontrol hapı kullanıyorum. İlacın yarısında şiddetli bir şekilde siyah kanama yaşıyorum. Özellikle son bir yıldır her ay oluyor. Ciddi bir rahatsızlığım olabilir mi?
CEVAP – Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Doğum kontrol hapı kullanırken adet ortasında hafif leke tarzında kanamalar olabilir. Ama devamlı olarak aynı durumun tekrar etmesi çok sık görülen bir şey değil. Bence muayene olup rahim içinde kanama yapan bir şeyin olup olmadığı kontrol edilmeli ve gerekirse ilaç değiştirmelisiniz. Bir başka olasılık da ilaca birkaç ay ara verip durumu yeniden değerlendirilmesidir.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY (Memorial Hastanesi)
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Rahmin Ters Dönmesi Zamanla Düzelir mi?
» Kist Kısırlığa Neden Olur mu?
» Genital İltihaplar (Adneksit)
»
Rahim Ağzı Kanseri Nedir? (Video)
»
Genital Sigiller HPV Virüsüdür
» Menopoza Girdim Çocuğum Olur mu?
» Adet Düzensizliği ve Kistler
» Doğum Kontrol Hapları Hakkında
» Hepatit B ve Hamilelik
» Neden Düşük Yapıyorum
» Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu?
» İdrar Yaparken Yanma
» Spiral Ne Zaman Değiştirilmeli?
» Hepatit C ve Cinsel Yaşam
» Myom Ameliyatı Olmam Gerekiyor mu?
» Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural
» Gebelik için 1 Yıl Beklenmeli
» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İçin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, ,


Yorumlar "NEDEN ÇOCUĞUMUZ OLMUYOR?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. hakan yılmaz dedi ki:

    dilek hanım eşiniz bir irolojiye görünsün eğer ikinizdede bir sorun çıkmazsa siz kırşehirde karakurt adında bir kaplıca var gidin şifalı sudur allahın izniyle hamile kalırsınız biz denedik oldu allah sizede nasip eder inşallah

  2. dilek kara dedi ki:

    merhaba ben 1 senelik evliyim korunmadıgım halde hala gebe kalamadım :((( doktora gıtmek istıyorum ama kendım kadın doguma gıdecegımde eşim için hangı bölüme gıtmemiz gerekiyor ???şimdiden teşekkürler.