By 23 Mayıs 2016 Devamı →

Neden Adet Görmüyorum?Ülkemizde genç kızların adet görme yaşı 11-12 civarında. Belli yaşa gelip hâlâ ilk kanama başlamadıysa mutlaka bir uzmana başvurun. Bazı testler, hormon tahlilleri yapılır ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak sorunun kayağı tespit edilip tedaviye başlanır…

jinekolojik sorunlarNeden adet görmedim?
16 yaşındayım. Büyüme belirtilerim var ama adet görmedim. Sizce ciddi bir sorun mudur?

CEVAP Sevgili okuyucum, bu yaşa kadar normal şartlarda adet olmanız gerekirdi. Dolayısıyla bu gecikmenin sebebinin mutlaka araştırılması gerekir. Genetik testler, bazı görüntüleme yöntemleri ve hormon düzeyleriniz kesin tanının konulmasında yardımcı olacaktır. Tanıya göre de tedavi uygulanır.

Aşırı kanamam oldu

28 yaşında kadınım. 1.5 yıllık evliyim. İlk evlendiğimde doğum kontrol hapı kullandım. 7 ay sonra aşırı kanamadan bıraktım. Doktora gittim, rahmin ters olduğunu söyledi. 7 aydır korunmamama rağmen gebelik gerçekleşmiyor. Sorun rahmin ters olması mı? Adetim düzenli ama çok fazla oluyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçları aşırı kanama yapmaz. Tam tersi adet miktarında azalmaya neden olur. İlacınızı atlamadan kullanmanıza rağmen kanama yoğun oluyorsa rahmin içinde patoloji var mı onun araştırılması gerekir. Bazen myom, polip gibi rahmin iç zarında olan yapılar aşırı kanama nedeni olabilir. Bunu ultrasonla anlamak mümkün olur. Şüphede kalınan durumlarda da gerekirse rahim içinden biyopsi yapılması gerekir. Rahmin ters olmasıyla kısırlık arasında ilişki bulunmaz. Kanamalarınız da fazla olduğuna göre başta hormonlarınıza bakılarak, jinekolojik muayeneden geçmenizi ve neden çocuk sahibi olamadığınızın artık araştırılmaya başlanması gerektiği taraftarıyım.

Gebe kalma riski var mı?

47 yaşında, 2 çocuk annesiyim. 3 ay önce 15 günde bir düzensiz adet dönemi başladı. Doktorum parça aldı ama bilgi vermedi. Sadece “Takip edeceğiz” dedi. Benim spiralim vardı, onu aldılar. Şu anda gebelik riski var mı? Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP Sevgili okuyucum, düzensiz adet kanamalarınız nedeniyle sizin yaşınızda bir kadında biyopsi yapılmış olması çok doğru bir karar olmuş. Doktorunuzun düzenli kontrolünde kalmanız gerekir. Spiral çekildiği için artık korunmuyorsunuz demektir. Ama 47 yaşında kendiliğinden gebe kalma ihtimaliniz yüzde 1’in altında olduğundan boşu boşuna tekrar spiral taktırmamanızı öneririm. Bu spiral yüzünden de kanamalarınız yoğunlaşmış olabilir

Genital bölgede çıkan siğillere HPV virüsü neden oluyor. Bazen bu oluşumlar kendiliğinden gerileyebilir. Ama bağışıklık sistemi zayıfladığında yeniden ortaya çıkıyor ve yayılmaya başlıyor.

Küçük parçalar çıktı ne olabilir?
Genital bölgemde dış yüzeyde küçük parçacıklar çıkıyor. Meme ucuna benziyor, 2 mm civarında. Kaşınıyor. Arada çıkıyor, 1 ay kadar geçmiyor. Eşimde de birkaç tane çıktı. Sizce bunlar ne olabilir?

CEVAP Sevgili okuyucum, genellikle genital bölgede ele gelen pürtüklü yapılar HPV enfeksiyonuna bağlı ortaya çıkan siğillerdir. Yine de görerek hatta en doğrusu biyopsi yaparak teşhis koymak en doğrusu olacaktır. Eşinizde de olması zaman zaman kendiliğinden geçip tekrar ortaya çıkması, bulaşıcılığı ve yayılımı sevmesini gösterir.

Bunları tedavisiz bırakmanız halinde sizde olduğu gibi kendiliğinden gerileme ihtimalleri bulunsa bile sıklıkla bağışıklık sisteminiz zayıfladığı zaman yayılma ve büyüme eğilimindedir. En doğrusu eşinizin bir üroloji uzmanına, sizin de kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızdır.

İlaç kullanırsam adet görüyorum

39 yaşındayım. 1 yıldır adetlerim düzensiz. İlaç kulandığım zaman adet oluyorum yoksa 3 ay geçiyor ve adet görmüyorum. Hormon tahlili yaptırdım, henüz menopoza girmemişim. Yumurtalığımda kist vardı ama tamamen düzeldi. Bu ilacı doktorum devamlı kullanmamı istiyor ama ben kilo alıyorum, karnım çok şişiyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP Sevgili okuyucum, bu zamana kadar adetleriniz her ay düzenli olurken 39 yaşında başlayan adet düzensizliklerinde ilk akla getirilmesi gereken yumurta rezervinizin azalıp azalmadığıdır. Menopoz adetlerden tamamen kesilme demektir.

Yumurtalık rezervi azaldığında derhal menopoz oluşmaz, kadının önce adetleri düzensizleşir. Adet araları giderek uzar ve en sonunda ilaçla bile adet görememeye başlar. Ancak bundan sonra menopozdan söz edilebilir. Çocuğunuz varsa endişelenecek bir durum yok. 40’lı yaşların başında menopoza girme riskiniz var.

Çocuğunuz yoksa size önerim derhal üreme tıbbı alanında deneyimli bir uzmana başvurarak bir an önce yumurtalık rezervlerinize baktırmanız.

Evliyseniz çocuk sahibi olmaya çalışmalı, değilseniz de ileri de anne olabilme şansınızı yitirmemek adına yumurtalarınızın dondurulup dondurulamayacağını araştırmalısınız.

Doğum kontrol hapları kadını istenmeyen gebeliklerden koruyor. Bu hapları almadan önce doktora gitmek şart. Bu ilacı bıraktıktan birkaç ay sonra hamile kalabilirsiniz, boş yere endişe etmeyin.

Kontrole gideyim mi?
Evleneli 9 ay oldu, hiç korunmadım. Eşim prezervatif ile korunuyor. Bir yıla kadar çocuk istemiyoruz. İleride bu bize sıkıntı yaratır mı? Muayene ya da kontrol gerekli mi?

CEVAP Sevgili okuyucum, şu anda kullandığınız korunma yöntemi bizim genellikle çok güvenip önerdiğimiz bir korunma yöntemi değil. Prezervatifi çoğunlukla cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma amacıyla öneririz. Prezervatifle bile gebe kalabilen çok fazla çift vardır.

Çocuk istemeye karar verdiğinizde 6 ay deneyin. Eğer herhangi bir sonuç alamıyorsanız o zaman size önerim en azından daha fazla beklemeden önce bir sperm analizi yaptırın. Sperm normalse ve sizin yaşınız da gençse o zaman 3-6 ay daha kendi kendinize deneyebilirsiniz.

Haplar gebe kalmamı engeller mi?

27 yaşındayım, 6 yıllık evliyim. 3 yaşında bir çocuğum var. Bugüne kadar hep eşim korundu. Sağlık sorunum yok. Doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum. Ama yeniden çocuk sahibi olmak istersem bu haplar hamile kalmamı engeller mi? Bir de nasıl kullanılmaya başlanır?

CEVAP Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçları kısırlık yapmaz. Ama mutlaka bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Başlamadan önce mutlaka jinekolojik muayene olmalı, kullanıma uygun olduğunuzdan emin olmalısınız. Her şey uygunsa bile 1-1.5 yıllık periyodlarda kullanıp birkaç ay ara verip sonra tekrar devam etmenizi ve toplam 10 yıldan daha uzun kullanmamanızı öneririm.

Spiralim düşmüş
31 yaşındayım. Spiralim vardı, düşmüş. Ne yapmam lazım?

CEVAP Sevgili okuyucum, spiral takıldıktan sonra belirli aralarla kontrole gitmeniz ve yerinde durup durmadığından emin olmanız gerekir. Genellikle yoğun adet kanamalarında, iyi yerleştirilmediği durumlarda ya da ilişki sonrasında fark edilmeden yerinden kayabilmekte hatta bazen düşebilmektedir.
Bu ay bekleyin. Eğer adetinizde gecikme olursa mutlaka gebelik testi yaptırın. Bu ay beklediğiniz zamanda adet olursanız yani kazayla gebelik oluşmamışsa o zaman adetliyken kadın doğum uzmanına başvurarak tekrar taktırabilirsiniz.

Gebelikten korunmak için spiral takılan kadınlarda adet kanamalarında ve sıklığında artış görülebiliyor. Eğer bu durum 6 aydan fazla sürerse kansızlığa ve sıkıntıya neden olduğundan çıkartılıyor

Kist sorun yaratır mı?

Yaşım 31, 4 yıllık evliyim. 4 santim folikül kistim var. 2 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Ne kadar sürede geçer? 3 ay korunmadık doktora gittim. Takipten sonra kist oluştu. Bu gebelik için sorun mudur?

CEVAP Sevgili okuyucum, folikül kistleri basit kistler olup genellikle 1-2 ay içinde kendiliğinden ya da doğum kontrol ilaçları kullanarak kolaylıkla geçer. 2 ay ilaç kullanmanıza rağmen halen geçmezse, o zaman bu folikül kisti olmayabilir, buna dikkat etmek gerekir. Folikül kistiyse bu o ay için yumurtladığınızın göstergesi olduğundan şu an için bir sorun yok gibi. Size önerim 6-9 ay içinde kendiliğinden gebe kalamazsanız en azından araştırmaların başlatılması için bu alanda uzman bir hekime başvurmanız.

Nasıl korunmalıyım?

27 yaşındayım. Pıhtılaşma sorunu olduğu için doğum kontrol ilaçları kullanmam yasak. Prezervatife karşı alerjim var. Nasıl korunayım?

CEVAP Sevgili okuyucum, pıhtılaşmaya yatkınlığı olan, ailesinde felç hikayesi bulunan kadınlara genellikle doğum kontrol ilaçlarını içerdikleri östrojen hormonu nedeniyle önermiyoruz. Prezervatifin koruyuculuğu düşük olduğundan bu yöntemi gebelikten çok cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak amacıyla tercih ederiz. Bu yönteme de alerjiniz varsa korunmak için kullanabileceğiniz iki seçeneğiniz var; çocuğunuz varsa o zaman en rahat yöntem spiral taktırmak olacaktır. Ama henüz çocuğunuz yoksa o zaman size önerim ayda 1 veya 3 ayda bir yaptırılan sadece progesteron içermesi nedeniyle pıhtı riskini arttırmayan iğnelerden yaptırabilirsiniz.

Kanama miktarı çok arttı

31 yaşındayım, 1 çocuğum var. Korunmak için spiral taktırdım. 20 günde bir aşırı adet görüyorum. Spiralden mi kaynaklanıyor? Çıkartırsam sorunlarım biter mi?

CEVAP Sevgili okuyucum, spiral takıldıktan sonra en çok rastladığımız şikayet adet miktarında ve sıklığında artıştır. Eğer 6 aydan fazla sürerse kansızlığa ve kadında konforsuz bir duruma yol açtığından hasta tarafından çıkarttırılır. Çıkartıldığı zaman adet kanamalarınızın miktar ve sıklığının normale dönmesi beklenir. Eğer çekilmesine rağmen kanamalarınız eskiye dönmezse o zaman mutlaka myom veya polip gibi rahim içinizde bir sorun var mı detaylı olarak bir kadın doğum uzmanı tarafından araştırılması uygun olacaktır.

Yumurtalık rezervi bazı kadınlarda erken tükense de yaşla birlikte bitiyor. Özellikle 37 yaşından sonra her kadında bu rezerv azalıyor. Bu nedenle anne olmak istiyorsanız vakit kaybetmeyin

Bu sonuçlarla hamile kalır mıyım?
FSH değerlerim 8.59 çıktı. Bunu düşürmek için ne yapmalıyım? Yumurtayı güçlendirici verilemez mi? Bir de bu değer her ay artar mı? Biz korunmuyoruz, hamile kalacak mıyım?

CEVAP Sevgili okuyucum, bahsetmiş olduğunuz FSH değerinde herhangi bir olumsuz yön yok. FSH 12’e hatta bazen 15’e kadar rezervin kötü olduğunu gösteren bir bulgu olarak kabul edilmez. Yumurtalık rezervi azaldığı zaman bunu arttırıcı bir ilaç yoktur. Ama FSH 8 ile, eşinizde bir sorun yoksa gebe kalabilirsiniz. FSH değeri yaş ilerledikçe artar, özellikle 37 yaşında sonra biyolojik olarak yumurtalık rezervi her kadında azalır. Sizde eşlik eden başka bir sorun yoksa, kendi kendinize deneyin. 1 yıl içinde gebe kalamazsanız o zaman bizim fikrimizi almanız doğru olacaktır. Şu anda sadece FSH 8 ile endişelenecek bir durum olduğunu düşünmemekteyim.

Yumurtada enfeksiyon varmış, ne olacak?

Ultrason muayenesinde, endemetriumda düzensiz kalınlaşma (14mm) ve sağ over’de ödem tespit edildi. Bir de yumurtalarda enfeksiyon, bu arada adet döngüsünde 20’nci gündü. Sizce bu önemli sorun mudur? Karnımdaki ağrı sebebiyle apandist ve kadın hastalığından şüphelendiler. Ne yapmalıyım?

CEVAP Sevgili okuyucum, adetinizin 20’nci gününe göre endometrium kalınlığınız beklenen ölçülerde. Genellikle endometrium düzensizliklerinde bir sorundan şüphelendiğimizde hastayı adet bitiminde tekrar görüp değerlendirmek isteriz, endometrial patolojiler esas bugünlerde daha net değerlendirilebilir.

Apandisit saptanmadıysa, gerek sağ yumurtalığınızda ödem, gerek genital bölgede enfeksiyon ve karında hassasiyet, pelvik enflamatuar hastalık denilen durumu düşündürüyor. Bu durum genellikle vajinal enfeksiyonların önce rahme oradan da yumurtalıklara yayılmasına bağlı görülür. Size önerim enfeksiyona yönelik bir an önce gerekli antibiyotik tedavisine başlamanızdır. Aksi taktirde enfeksiyon abseleşerek cerrahi müdahale gerekecek kadar ilerleyebilir ki bu hiç tercih etmeyeceğimiz bir durumdur.

Bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka Uzman bir Doktor ile görüşülmelidir. 

Opr. Dr. Hande Akbaş – Posta

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji, Sağlık

Etiketler:, , , , , , ,


Comments are closed.