By 23 Aralık 2011 Devamı →

NAR SUYU ROMATİZMA AĞRILARINI HAFİFLETİRNar suyu, egzersiz ve romatizma ağrılarını hafifletebilir.
Nar SuyuEgzersiz günümüzde sağlıklı bir yaşamın temel anahtarlarından biri. Ancak kol ve bacak kaslarını kuvvetlendirmek ve tendonların gerilmesini sağlamak amacıyla yapılan ekzentrik hareketlerin kaslarda yol açtığı geçici hasar sonucu doğal olarak yangı ve ağrı meydana gelir. Diğer taraftan koyu kırmızı renkli meyveler zengin polifenolik içeriği nedeniyle yangı ve oksidatif hasarı giderici etki gösterir.

Vişneli tart sever misiniz?

Birkaç yıl önce yapılan bir çalışmada polifenolik bileşikler bakımından zengin bir meyve olan vişneyle hazırlanmış tart yenilmesinin gönüllülerde kas ağrılarının iyileşme sürecini kısalttığı ortaya konulmuştu.

Çalışmada vişneli tartın ne şekilde yararlı olduğu deneysel olarak incelenmemiş ancak yapılan yorumda polifenolik bileşiklerin antioksidan etkileri nedeniyle yangı ve oksidatif baskının azalmasını sağladığı ileri sürülmüştü.

Nar suyunun faydası var mı?

Yeni yayımlanan ve bilimsel ölçekte (randomize, çift körlü, boş ilaç kontrollü) bir klinik çalışmada ise bu defa polifenolik bileşikler bakımından zengin bir başka meyve olan narla alınan sonuçlar açıklanıyor. Daha önce nar suyunun kuvvetli antioksidan etkisine bağlı olarak diyabet ve kalp hastalarında karotid arterlerde (şah damarı) aterosklerotik plak oluşumu riskini azalttığını bildiren çalışmalardan bahsetmiştik. Bu defa antioksidan aktivitesinin ekzentrik egzersizlerden sonra oluşan kas ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olup olamayacağı incelenmiş.
ABD’de Teksas Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada sigara kullanmayan 23-25 yaşlarında, 16 sağlıklı erkek gönüllü seçilmiş. Gönüllülerin daha önce olduğu şekilde yaşamlarını ve fiziksel aktivitelerini sürdürmeleri ama vitamin, mineral formüllerini ve ağrı kesici kullanmamaları istenmiş. Bir ay bu şekilde koşullandırılan gönüllüler iki gruba ayrılmış ve bir gruba dokuz gün süreyle sabah ve akşam günde iki defa yarım litrelik özel bir nar özütü içeceği (elajik asit-punikalagin bakımından zengin) ve diğer gruba ise benzer görünümde boş içecek verilmiş. Uygulamanın beşinci günü her iki gruba da kol ekzentrik hareketleri yaptırılmış ve ardından dört gün süresince kas kuvveti ve ağrılardaki gelişim gerek sorgulama anketi ve gerekse kan tahlili sonuçlarıyla (kreatin kinaz, miyoglobülin, interlökin 6 ve C reaktif protein) izlenmiş. Sonuç olarak nar içeceği verilen grupta iyileşme sürecinin kısaldığı tespit edilmiş. Şüphesiz, az sayıda gönüllü üzerinde yürütülen bu çalışmanın sonuçlarına bakarak kesin bir yargıya varılması mümkün değil ancak günlük egzersizlerden sonra bir bardak nar suyu içmenin yarardan başka bir zararı olabilir mi!

Kabuğuyla da deney yapıldı

Geçen ağustos ayında yayımlanan bir başka çalışmada bu defa narın suyundan değil dış kabuğundan hazırlanan özüt kullanılmış. Deney hayvanlarında oluşturulan deneysel eklem yangısı modelinde olumlu sonuçlar gözlenmesi üzerinde araştırmacılar ufak bir gönüllü grubunda klinik etkinliğini denemek istemiş.

Sekiz aktif romatoid artrit hastasına üç ay boyunca yemeklerden önce günde iki defa 5 ml özel nar kabuğu özütü verilmiş (bu miktar 200 mililitre nar suyuna eşdeğer). Uygulamadan önce ve üç ay sonunda hastalarda eklemlerin durumu (DAS28) ve serum oksidatif (lipit peroksidasyonu, total tiyol grubu, paraoksonaz 1 aktivitesi) parametrelerindeki değişim değerlendirilmiş.

 

Sonuç olarak eklem sertliğinin belirgin bir şekilde (yüzde 62) azaldığı, serum oksidatif durumunda belirgin bir düzelme sağlandığı tespit edilmiş. Burada bir husus belirtmekte yarar görüyorum. Nar kabuğu ekstresi dikkat edilirse çok düşük miktarda (iki defa 5 mililitre, yani bir tatlı kaşığı) uygulanmış, fazla miktarda alınırsa bayağı sert, tansiyonu düşürüp sersemletir, yani önermem. Dolayısıyla eşdeğeri miktar olan iki su bardağı nar suyu içilmesi daha akılcı.

Nar Çekirdeğinin Faydaları Dr. Elif Güveloğlu
Nar Suyu Romatizma Ağrılarını Hafifletiyor Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Çay ve Narın Koruyucu Gücü Prof.Dr. Erkan Topuz
Nar Binbir Derde Deva Prof.Dr. Erkan Topuz

Prof.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin :
eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Nar Suyu Romatizma Ağrılarını Hafifletir
* Sağlık Yap-Boz Oyunu mu?
* Baharatlar Sağlık Deposu
* Kemik Erimesine Karşı Kuru Erik
* Noni Meyvesi Yeni Sağlık Modası mı?
* Doğadan Gelen Sağlık : Bitki Çayları
* Ihlamur Doğal Dopinginiz Olsun
* Alzheimer ve B Vitamini
* İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı
* Kolin ve Lesitin Desteği
* Keten Tohumu Yağı ve Yüksek Kolestrol
* Badem Kan Şekerini Düşürüyor
* Kırmızı Meyveler Meme Kanserini Önler mi?
* Guarana ve Kemoterapi
* Badem ile Kolestrol Kontrolü
* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
* Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada

Etiketler:, ,


Comments are closed.