By 17 Aralık 2008 Devamı →

NAR ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARINar Çekirdeğinin Faydaları

Nar Çekirdeğinin FaydalarıNarın dünya mutfağında hem içecek hem de çeşni olarak kullanımı yaygındır ama şifa amaçlı kullanımı yakın zamanlarda popüler olmuştur. Orta Doğu’da ve Yunanistan’da ise yüzyıllardırt şifa amaçlı kullanılan bir meyvedir.

Şifa amaçlı kullanılan şekli konsantre ekstresi ve çekirdeğidir. Nar çekirdeği, tüketimi hızla artan çok fonksiyonlu bir gıda desteğidir. İlahi kitaplarda, cennet meyvesi olarak tanımlanır. Hatta, bazı kaynaklar Havva’nın Adem’e verdiği meyvenin elma değil, nar olduğunu iddia ederler.

Nar çekirdeği, yüksek dozda polifenolik bileşikler, tannin ve antisiyoninler içerirler ki bu maddeler bilinen en güçlü antioksidanlardır. Antioksidanlar, bizi kanserden koruyan en güçlü silahlarımızdır. Yaşadığımız, soluk aldığımız sürece vücudumuzda oksidanlar, yani toksik oksijen artıkları oluşur ve bunlar hem yaşlanmamıza hem de kronik hastalıkların oluşmasına sebep olurlar. Antioksidanlar ise bu maddeleri bloke ederek hem yaşlanmayı geciktirirler hem de kronik dejeneratif hastalıkların ve kanserin meydana gelmesini önlerler. Virüs öldürücü antiviral etkisi de vardır.

Kolestrolü ve şekeri dengelediği, ishali kestiği ve bağışıklık sistemini güçlendirirmeye yardımcı olduğu yönünde çalışmalar mevcuttur.

Nar çekirdeğindeki diğer önemli bileşenler, linoleik ve oleik asitlerdir. Linoleik asitin hayvan deneylerinde kalın barsak kanseri üzerinde önemli iyileştirici etkisinin olduğunu gösteren hayvan deneyleri mevcuttur. Prostat ve meme kanserinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Prostat kanseri yanı sıra prostatın iyi huylu büyümesinde, şeker hastalığında ve lenf kanserinde de etkili olduğuna dair ABD’de yapılmış çalışmalar mevcuttur. Linoleik asit kandaki kötü kolesterol oranını düşüren önemli bir ajandır. Kötü kolesterolün damar çeperini delip duvara yerleşmesini ve plakaların, tıkanıklıkların oluşmasını önler. Kötü kolesterol oksidasyonu, damar sertliğinin ilk halkalarından biridir. Ateroskleroz denen damar sertliğine karşı koruyucudur. Damar açıcı ve damar elastikiyetini artırıcı özelliği vardır. Nar çekirdeği bileşeninde bulunan linoleik asit ve polifenollerin kalp damar hastalıklarındaki koruyucu etkisi hakkında deneysel ve klinik çalışmalar mevcuttur. Kan basıncında artışa sebep olan ACE adlı enzim aktivitesini azaltarak kan basıncını düşürücü etki sağlar, hipertansiyonda faydalıdır. Bu enzim tansiyonumuzu artıran kötü bir maddedir ve hatta,piyasada bu enzimi bloke etmek için kullanılan birçok tansiyon ilacı vardır.
Çok yüksek doz C vitamini içerdiğinden kuşburnunun tahtını devirdiği söylenir.

Limon, portakal, greyfrut ve kuşburnundan daha yüksek doz C vitamini içerir ki artık yüksek doz C vitamininin kansere karşı koruyucu etkisine dair bir çok bilimsel çalışma mevcuttur.

C vitamini yanında yine yüksek doz B vitaminleri, demir, fosfor, sodyum, potasyum, çinko ve magnezyum içerir.
Nar çekirdeğinin antioksidan ve kollojen yapımını uyarıcı etkilerinden dolayı kozmetik değeri de anlaşılmıştır. Nar çekirdeği yağından yapılan sabun ve cilt bakım ürünleri birçok ülkede revaçtadır. Cilt sıkılaştırıcı ve tazeleyici özellikleri vardır bu ürünlerin . Nar çekirdeği partiküllü peeling ve maske ürünleri de mevcuttur. Tıbbi kremleri ise geçmeyen kronik yaralarda kullanılır.

Nar ve daha yoğun olarak nar çekirdeği bitkisel östrojen içerir, bu özelliği ile de menapozda görülen sıkıntıların azalmasına yardım eder.

Nar Çekirdeğinin Faydaları Dr. Elif Güveloğlu
Nar Suyu Romatizma Ağrılarını Hafifletiyor Prof.Dr. Erdem Yeşilada
Çay ve Narın Koruyucu Gücü Prof.Dr. Erkan Topuz
Nar Binbir Derde Deva Prof.Dr. Erkan Topuz

Dr. ELİF GÜVELOĞLU

Mercimek Meme Kanserine Karşı
Saçlarınız Kışa Hazır mı?
Kansızlık ve Anemi
5’i Biryerde Çayı
Unutkanlığa Çözüm Olan Bitkiler
Köpekbalığı Yağı Faydalı mı?
Aşırı Terlemeye Adaçayı
Kan Dolaşımı Nasıl Güçlenir
Kış Bitki Çayları
Nar Çekirdeğinin Faydaları
Gençliğin Gizli Faktörü
Doğal Antibiyotik
Kansızlığın Doğal Formülü
Hepatit Bitkisel Tedavi
Mutfakdaki Eczane
Kantaron Yağı ile Saç Kürü
Cildi Canlandırmak
Kaç ve Kirpiklere Destek
Genç Kalmanın Sırrı
Dr. Elif Güveloğlu Kimdir?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Elif Güveloglu

Etiketler:, ,


10 Yorum Var "NAR ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. erci_slatkata dedi ki:

  misutgaru nasil alabilirim yunanistandan

 2. BİRCAN BATU dedi ki:

  merhaba,bir arkadaşımdan bir kavanoz öğütülmüş nar çekirdegi aldım.zayıflamaya yardımcı oldugunu biliyorum fakat nasıl kullanılacagı konusunda bilgim yok.bana yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim. nar çekirdegi

 3. penbe dedi ki:

  nar çekirdeğinin varize faydası varmıdır

 4. aylin dedi ki:

  ürünü adresinden sipariş edebilirsiniz..

 5. ÖZGÜR TATOĞLU dedi ki:

  % 100 doğal nar çekirdeği temin edilir. 0534 816 7174

 6. Aktuğ Tanrıverdi dedi ki:

  Sn.Betül Ünlü'ye cevaptır.
  Göz altı morlukları için ben de çok uzun süre kapatıcı krem, ilaç v.s. kullandım. Sonra, bu morlukların kılcal damarlara kanın ulaşmamasından dolayı damarların kurumasıyla morarmanın başladığını öğrendim. Tedavisi de gerçekten çok basit. Günde 1 tatlı kaşığı üzüm çekirdeğini sabah aç karnına alıyorsunuz. Üzerine en az 1 saat başka bir şey yeyip, içmiyorsunuz. Ben tane olarak dişlerimle ezemediğim için çekilmiş olarak yuttum. Ama aslında ağızda tükürükle beraber ezerek yutmak çok daha hızlı sonuç veriyormuş. Yaklaşık 1,5 yıldır devam ediyorum. Çokta faydasını gördüm. Esrarkeşler gibi bir yüz ifadem vardı. Artık aydınlık, tabi henüz tamamen geçmedi. Ama epey ilerleme var. Bu arad Üzüm çekirdeğinin diğer faydaları, damar açıcı ve elastikiyetini devam ettirici, damar içi ve dışı kireçlenmeyi ve yağlanmayı uzun süreli tedavi ile yok ediyor. Annemin de kolestrolü yok artık. Damar tıkanıklıkları da. Tanıdığınız herkese iletin lütfen.! Sevgiyle ve sağlıklı kalın.. Aktuğ T.

 7. cengiz dedi ki:

  nar çekirdeği yağı nı soguk pres makinalarımızda saf katkısız olarak üretmekteyiz . mersinemirgida@hotmail.com adresinden sipariş verebilirsiniz

 8. betül ünlü dedi ki:

  göz altı morlukları için ne yapmalıyım? evde ki malzemelerden söyleyin lütfen alcak gücüm yok.

 9. 123 456 dedi ki:

  slm ben yaşar güzel olmuş ama fazla bişey anamadımmm bana elma çekirdeginin faydalarını gönderirseniz iyi olur msn me gönderin lütfen

 10. KAAN ile ZAYIFLAMA dedi ki:

  Nar çekirdeği bitkisel östrojen içeriyorsa erkekler için tüketimi nasıl olmalıdır?