By 07 Nisan 2010 Devamı →

MOL GEBELİK NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİRHer kadının başına gelmesi muhtemel olan mol gebelik, oldukça ciddi bir hastalıktır. Gerçek hamilelik belirtileri ile ortaya çıkan bu gebelik şekli hakkında merak ettiklerinizi Kadın Hastalıkları ve Uzmanı Doç. Dr. Tolga Ergin anlatıyor.

MOL GEBELİK NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR
Mol gebelik, gestasyonel trofoblastik hastalığı (GTH) başlığı altında sınıflandırılan ve halk arasında, “üzüm gebeliği” olarak da bilinen hastalıklar grubudur.

Mol gebelik, yumurta hücresi ile spermin döllenmesi sırasında meydana gelen, genetik bir hata sonucu oluşan kromozomal yapının sebep olduğu bir durumdur.

Bu hastalıklar grubu, embrionik dönemde bebeğin plasentasını ve de zarını oluşturan trofoblastik hücrelerden köken alan, aynı zamanda gebelik ürününün sağlıklı bir şekilde gelişme gösterememesi ile birlikte, rahim içinde üzüm tanesi gibi çok sayıda vezikül adı verilen, içi sıvı dolu yapıların olduğu, anormal bir gebelik şeklidir.

Mol gebelik kimlerde daha sık görülür.

Yurdumuzda sıklığı tam olarak bilinmeyen mol gebelik hastalıklarının oranı, ülkeler arasında önemli değişiklikler göstermektedir.
Mol gebelik, kadınlarda doğurganlık döneminin hastalığıdır. 15 yaşın altında ve 40 yaşın üzerindeki kadınların gebeliklerinde daha sık görülür.
Mol gebeliği kendiliğinden oluşabileceği gibi doğum, düşük veya dış gebeliğiniz sırasında da görülebilmektedir. Çok düşük yapmış olmanız riskinizi artırırken, çok doğum yapmış olmanızın koruyucu rolü olduğu uzmanlar tarafından kabul edilmektedir.
Ayrıca istatistiklere göre, daha önce trofoblastik hastalık geçirenlerde, tekrar aynı hastalığa yakalanma ihtimaliniz artmaktadır. Eşinizin 45 yaşın üstünde olması, A vitamini eksikliğiniz, hiç doğum yapmamış olmanız da risk faktörleriniz arasında sıralanmaktadır.

Mol gebeliğin belirtileri.
* Mol gebeliği olanlarda, değişik sürelerde adet gecikmesi olur.
* Kanama en sık ve genellikle ilk görülen bulgudur. Kanama koyu kahve renkli akıntı veya kan nakli gerektirecek kadar fazla miktarda olabilir.
* Bazen vajinadan üzüme benzer tanecikler düşebilir.
* Bulantı ve kusmanın olması olasıdır. Bu durum normal gebelikte görülen bulantı ve kusmalarla aynı olur.
* Görülen genel hastaların yaklaşık yarısında, rahimleri gebelik haftasına göre beklenenden büyüktür.

Mol gebelik tanısı.

Günümüzde ultrasonografinin gebeliğin erken döneminden itibaren yaygın olarak kullanılması ile hastaların çoğunda teşhis erken dönemde yapılabilmektedir. Böyle bir durumda USG’de gebelik kesesi görülmez. Bunun yerine mol veziküllerinin oluşturduğu tipik görüntü izlenir.

Mol gebeliğin tedavisi.

Tercih edilen tedavi şekli genel anestezi altında, vajinal yoldan yapılan boşaltma işlemi olan vakum aspirasyonu olmalıdır. Yapılacak olan müdahale, steril ameliyathane şartlarında, tecrübeli bir hekim tarafından yapılmalıdır. Normal kürtaja göre risk ve komplikasyonlarınız daha yüksektir.

Mol gebeliğin tehlikeleri.

Mol gebeliği geçiren hastaların yaklaşık %10–15’inde plasentaya ait hücreler gebeliğin bitmesinden sonra da çoğalmalarını sürdürürler.
Çoğalan plasenta hücreleri çeşitli yollarla diğer organlara yayılabilir. Yani akciğer ve vajinaya yayılmakla birlikte, vücudun tüm organlarına yerleşebilir. Uygun bir şekilde tedavi mümkün olmadığında bu yayılımlar sonucunda ölümle sonuçlanabilir.

Mol gebeliğin takip ve tekrarı.

Mol gebeliğiniz vücudunuzdan boşaltılmasından sonra genelde kabul edilen izlem süreniz 12 aydır. Mol gebeliğiniz, kürtaj ile vücudunuzdan uzaklaştırıldıktan sonra nadiren ilave bir tedaviye gerek olur.

Üzüm Gebeliği (Mol Gebelik) Kansere Dönüşebilir – Prof.Dr. Erkan Topun

Doç.Dr. TOLGA ERGİN 
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Acıbadem Hst. Kadıköy

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji

Etiketler:, ,


8 Yorum Var "MOL GEBELİK NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. BİRGÜL MODEY BALCI dedi ki:

  merhaba..3 aylık hamileyken mol gebelik dendi bebeğimin ilk kalp atışlarını duymuştum.sonra mol gebelik bebek karnınızda ölmüş dendi kürtaj oldum akciğerlerime bakılmadı kan değerlerim yüksek çıkıyor şimdi burda böyle bir ciddiyet oldğunda mı akciğerlere bakılıyor?nasıl bir süreç olmalı yardımcı olurmusunuz tekrar yaşamamak adına saygılarımla

 2. Ayşe Yavuz dedi ki:

  Ben 43 yaşındayım 6 tüp bebek denemesi 2 kere supseptus uterus opr geçirdim 1 i açık 1 i laporskopik iki supontanoluşan gebelik sonlandı 1 tüp ted bozuldu en son Şubatta supontan hamile kalmıştım oda inkomplet hidatiform mol olarak Nisanda kürtajla temizlendi benim sorum 1 yıl bekleme süresi neye göre gebeliğin başladığı yada kürete edildiği yada bhcg nin 0 landığı zamana göremi baz alınıyor.A vitamini eksikliğiyapar diye okudum acaba Avitamini kullansam yada eşimindemi kullanması gerekli ?septum yüzünden tutunamıyordu geç teşhis yüzünden 5 deneme çöpe gitti endemetrum hep inceydi lik defa normal gelişti o da mol çıktı ne yapabilirim bilgilerinizi bekliyorum saygılarımla çok teşekkürler.

 3. FİDAN BİŞKİN dedi ki:

  ama ben uzman doktora göründüm tehlike yok dendi ilç içtim ve şuan çok iyiyim ama yemek yiyemiyorum kusamıyorum karnımda tekme ğöğüslerimden süt geliyor

 4. FİDAN BİŞKİN dedi ki:

  psikolojim çok bozuk çünkü 1.ci bebeğimi aldırmak zorunda kaldım antideprasan kullandığım için şuanda şaşkınlık içindeyim karnımda tekmeler var

 5. FİDAN BİŞKİN dedi ki:

  ben erken gebelik geçirdim kanamam oldu fakat 2,5 aydır adet olamıyorum

 6. emine delibaş dedi ki:

  mrh yi günler ben mol gebelik iki defa geçirdim.ilk bebegim 8 aylıkti aniden karnimda oldu ve suni sanci ile dogum yaptm.ikinci bebegm 3 aylikti yine karnmda öldüve kürtaj oldum.1 yıl boyunca ve halen dogum knt.hapı kullanmaktayım.kan degerlerm ilk aylarda yüksek çıkmaktaydi şimdi sıfırlandı fakat halen dogm knt.hapi kullanmaktayım çünkü çok korkuyorum bdaha ölür dye.bana bilg verrseniz teşşkr ederim.

 7. duygu şat dedi ki:

  iyi günler ben 9 haftalık gebeydim doktora gittim mol gebelik teşhisi koydular beni hemen amiliyata alıb kürtaj yaptılar benden aldıkları mol parcaları inceleyip 15 sonra sonuclarına bakacağız ve sonuc iyiyimi kötümü ona göre size bir tedavi önereceğiz şimdilik bana doğum kontrol habı ve antibiyottik ve ağrı kesici hab verdiler benim yasım 40 3 kere tüb bebek tedavisi gördüm gebe kalmadım bu bende oluşan bol gebelik tüp bebek değil nor yoldan gebe olmuştum bunun tedavisi varmı varsa nasıl gelişir bir daha gebe kalabilirmiyi lütfen bana bilgi veririseniz cok sevinirim tsk

 8. ilkay kocatürk dedi ki:

  iyi günler diliyorum.benim 8 haftalık gebeliğim vardı.ama mol gebelik teşhisini koydular ve kürtaj oldum.peki bundan sonra ne olacak?tekrar yenilermi.tekrar gebelik olabilirmi.çok karamsar oldum.internette de bakıyorum tedavisi güç falan yazıyo ne yapacağımı bilmiyorum.henüz tedavi de başlamadı.sizin öneriniz nedir?bilgilendirirseniz sevinirim.