By 24 Nisan 2013 Devamı →

Migren’in gerçek nedeni bulunduÖzellikle kadınların çokça muzdarip olduğu migren ağrısının nedeni damar genişlemesi olmadığı açıklandı. Uzmanlara göre asıl suçlu ekstra duyarlı sinirler.

Migrenin gerçek nedeni bulunduBugüne kadar migrene kafatası çevresindeki atardamarların genişlemesinin sebep olduğu düşünülüyordu. Ama beyin taramasında migren sırasında atardamarlarda bir genişleme olmadığı görüldü. Yeni yapılan araştırmada ağrıya kan damarlarının çevresindeki sinir liflerinin fazla duyarlı olmasından kaynaklanabileceği belirtildi.

Danimarkalı uzmanlar migren ağrısı ile ilgili kilit öneme sahip bir keşfe imza attı. Bu keşifle bugüne kadar tedavisi bulunamayan migrenin tedavisi için önemli bir adım atıldığı belirtiliyor.

Uzmanlar buluşlarının bugüne kadar yerleşmiş teoriye aykırı olduğunu söyledi. Bugüne kadar kafatası çevresindeki atardamarların genişlemesinin migrene sebep olduğu düşünülüyordu. Şimdi Danimarkalı araştırmacılar başka bir nedeni ortaya attı. Onlara göre kan damarları çevresindeki sinir lifleri ekstra duyarlı olduğu için migren oluyor.

Uzmanlar bu sonuca migren ağrısı çeken 19 kadına beyin MR’ı çekerek ulaştı. Çekilen filmlerde ağrı sırasında atardamarların durumu incelendi.

Araştırmada popüler düşüncenin aksine damarlarda bir genişleme olmadığı görüldü. Bu sonuçtan sonra uzmanlar migreni başka bir şeyin tetiklediğini düşünüp ona yöneldi.

Migren ağrıları sırasında kafatası çevresindeki atardamarların genişlemediği keşfedildi ve bunların kafatası içinde olanlarının sadece biraz genişlediği ve ağrının oradan hissedildiği belirtildi. Diğer tarafta ise bir ağrı hissedilmedi.

Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmada migren ilacı Sumatriptan hakkında da soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Başka bir tarama öncesi migren hastalarına bu ilaç verildi. Bu da gösterdi ki migren ağrısı sırasında kafatası içindeki damarlar hala hafifçe genişliyor. Bunun anlamı ilaç bir işe yaramıyor.

Yeni teoriye göre uzmanlar migrenin asıl nedeninin kan damarları çevresindeki sinir liflerinin aşırı duyarlı olması olarak değerlendiriyor.

Danimarka’daki Glostrup Hastanesi Danimarka Ağrı Merkezi’nden Faysal Muhammed Amin “Bizim bulgumuz migren ağrısını anlamak ve gelecekteki araştırmalar için büyük öneme sahip. Aynı zamanda migren ağrısı sırasında atardamarların genişlediği savı yanlış” dedi.

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi Klinik Tıp Bölümü’nden Helge Kasch da bundan sonra merkezi sinir sistemine odaklanılması gerektiğini söyledi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.