By 21 Ocak 2012 Devamı →

MİDE GRİBİ NORAVİRÜS NEDİR?Noravirus, mide ve bağırsakları etkileyerek gastroenterit ya da “mide gribi” olarak adlandırılan hastalığa yol açar. Noravirusların gastrointestinal hastalıklara sebep olabilecek bakteri ve parazitlerle de ilişkisi yoktur.NoravirusNoravirüs’ün belirtileri ilk enfeksiyonun ardından 24 ila 48 saat içinde görülmekle birlikte, 12 saat gibi kısa bir süre sonra da görülebilir. İlk belirti aniden başlayan bulantı ve ardından gelen şiddetli kusma ve sulu ishaldir. Bazı insanlarda hafif ateş, baş ağrısı, mide krampları ve kol ve bacak ağrıları da olabilir. Nadir norovirüs olgularında nöbetler de görülebilir. Belirtiler normalde 12 ila 60 saat sürebilmektedir ancak hastalıktan etkilenenlerin çoğu bir ila iki gün içinde tamamen iyileşir. Ancak ishal biraz daha uzun sürebilir. Tedavi Hastalığı seyrine bırakmak dışında, norovirüs için belli bir tedavi yoktur. Bol miktarda su içmek ishal ve kusmalar nedeniyle kaybedilen suyu geri kazandırarak dehidrasyona uğramanızı engeller. Bu özellikle dehidrasyona daha çok meyilli olan yaşlılarda ve çocuklarda önemlidir ve dehidrasyon meydana gelmesi halinde bunun hastanede tedavi edilmesi gerekebilir. Yetişkinler eczanelerde reçetesiz olarak satılan ishal engelleyici ilaçlardan alabilir.
Ancak bu ilaçlar çocuklar için uygun değildir.

Norovirüs belirtileri ilk enfeksiyonun ardından 24 ila 48 saat içinde görülmekle birlikte, 12 saat gibi kısa bir süre sonra da görülebilir. İlk belirti aniden başlayan bulantı ve ardından gelen şiddetli kusma ve sulu ishaldir. Bazı insanlarda hafif ateş, baş ağrısı, mide krampları ve kol ve bacak ağrıları da olabilir. Nadir norovirüs olgularında nöbetler de görülebilir. Belirtiler normalde 12 ila 60 saat sürebilmektedir ancak hastalıktan etkilenenlerin çoğu bir ila iki gün içinde tamamen iyileşir. Ancak ishal biraz daha uzun sürebilir. Tedavi Hastalığı seyrine bırakmak dışında, norovirüs için belli bir tedavi yoktur. Bol miktarda su içmek ishal ve kusmalar nedeniyle kaybedilen suyu geri kazandırarak dehidrasyona uğramanızı engeller. Bu özellikle dehidrasyona daha çok meyilli olan yaşlılarda ve çocuklarda önemlidir ve dehidrasyon meydana gelmesi halinde bunun hastanede tedavi edilmesi gerekebilir. Yetişkinler eczanelerde reçetesiz olarak satılan ishal engelleyici ilaçlardan alabilir. Ancak bu ilaçlar çocuklar için uygun değildir.

Korunma :

Norovirüs kapmaktan korunmak mümkün olmasa da, hijyene dikkat etmek enfeksiyonun yayılmasını sınırlandırabilir. Özellikle tuvaletten çıktığınızda ve yemek hazırlamadan önce ellerinizi sık sık ve iyice yıkamanız gerekir. Ayrıca çiğ ve yıkanmamış gıdalardan uzak durmanız ve sadece güvendiğiniz kaynaklardan gelen istiridyeleri yemeniz gerekir çünkü bunların da norovirüs taşıdığı bilinmektedir. Norovirüsünüz varsa, belirtileriniz geçtikten sonra en az 48 saat boyunca başkalarıyla doğrudan temas kurmaktan kaçınmanız gerekir. Ayrıca belirtileriniz geçtikten sonra en az üç gün boyunca başkalarına yemek yapmamanız gerekir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Comments are closed.