By 11 Ocak 2011 Devamı →

METABOLİK SENDROM VE ŞİŞMANLIK2 erkekten biri, 3 kadından ikisi ŞİŞMAN
Erkeklerde 94, kadınlarda 80 santimetrelik bel çevresi dikkate alındığında, Türkiye’de her 2 erkekten biri, her 3 kadından da ikisi şişman.Son yıllarda göbek çevresi ölçümüyle gündemden hiç düşmeyen şişmanlık sorunu, diyabet ve kalp damar hastalıklarına yol açması nedeniyle de önemle vurgulanan bir öncelik olmayı sürdürüyor.


Araştırmalar erkekte bel çevresinde 102 santimetreyi, kadında ise 88 santimetreyi geçenler için tehlike sinyallerinin çaldığını söylese de, son yıllarda yapılan çalışmalar erkeklerde bu sınırı 94 santimetreye, kadınlarda ise 80 santimetreye kadar indiriyor. [Bel Ölçüsü – Prof.Dr.ÖZ]

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rüştü Serter, “Metabolik Sendrom” olarak adlandırılan, içinde kalp damar hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, kan yağları yüksekliği, gizli şeker gibi sağlık sorunlarını barındıran riskler demetinde en önemli ölçümün bel çevresindeki kalınlık olduğunu vurguluyor.

Doç. Serter, erkeklerde 94, kadınlarda 80 santimetrelik bel çevresi dikkate alındığında ise Türkiye’de her 2 erkekten birinin, her 3 kadından da ikisinin şişman olduğunun ortaya çıktığını söylüyor. Bu ölçüme göre erkeklerde şişmanlık oranı yüzde 45, kadınlarda ise yüzde 73 gibi dramatik oranlara ulaşıyor. [İdeal Bel Ölçüsü Ne Olmalı-Video]

RİSK ÖNLEYİCİ TEDAVİLER ÖNEMLİ

“Metabolik Sendrom” adı verilen riskler demetinin bir hastalık olarak tanımlanmasının gerekçesini, diyabet ve kalp-damar hastalıklarının ölüme neden olması şeklinde açıklayan Doç. Dr. Rüştü Serter, şunları söylüyor:

“Diyabet ve kalp-damar hastalıklarını önlemek için risk önleyici tedaviler uyguluyoruz. Eğer kişide metabolik sendrom varsa kalp-damar hastalığı ve diyabet riskinin ortaya çıkma riski 3-4 kat artıyor. Bu riski azaltmak için bel çevresi ölçümü ve gerekirse vücuttaki yağ oranının tespitiyle işe başlamak ve mevcut ise kolesterol düzeyinde, kan basıncında yükselme, şeker metabolizmasındaki bozukluklara karşı önlem almak gerekiyor.” [Diyabetin Mucize Bitkisi]

İNSÜLİN DİRENCİ HASTALIKLARI DAVET EDİYOR

İnsülin direnci ve buna bağlı yükselen kan şekeri damar kalitesini bozuyor, kişide damar sertliği gelişiyor, uzun vadede kalp damar hastalığına yol açıyor. Abdominal obezite olarak adlandırılan karın çevresi şişmanlığı ve buna bağlı gelişen insülin direnci, metabolik sendromun merkezindeki esas bozukluk.

Metabolik Sendromda Çilek Tüketimi Prof. Dr. Erdem YEŞİLADA
Metabolik Sendrom Testi Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Metabolik Sendrom be Bitkisel Çözümler Prof. Dr. Erdem YEŞİLADA
Metabolik Sendromlu musunuz? Dyt.Özlem Sert Aydın

Diğer yandan ise insülin direnci, kilo vermeyi zorlaştırıyor. İnsülin direnci sorununu aşmak için yaşam tarzı değişikliği yapmak gerekiyor. Sağlıklı beslenmeyi ve düzenli egzersizi ömür boyu yaşamın bir parçası haline getirmek önem taşıyor. Bu yöntemleri belli süre uygulayıp, bıkıp yarıda bırakmak kısır döngüye ve tedavide başarısızlığa neden oluyor.

İnsülin Direnci Belirtileri
İnsülin Direnci Nasıl Çözülür?
İnsülin Direnci Diyeti
Tip 2 Diyabet ve Tedavisi
Diyabet ve Diyabet Karmaşası
Diyabete Doğal Umut (Video)
Doğal İnsülin

Doç. Dr. Rüştü Serter

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, , ,


Comments are closed.