By 17 Ocak 2011 Devamı →

MEPOZDAKİ KADINLARI SARI KANTARON KURTARIYOR
Hafif ve orta derecede depresyonlarda etkisi kanıtlanan sarı kantaronun bir yararı daha var. 50 yaşın üzerindeki kadınlarda gece terlemesi, sıcak basması gibi menopoz dönemindeki şikayetleri de azalttığı ortaya çıktı


Sarı Kantaron ve MenopozGeçen hafta sarı kantaron (St.John’s wort) bitkisinin yara iyileştirici etkisiyle ilgili yürüttüğümüz deneysel çalışmalarının sonuçlarından bahsetmiştim. Ancak sarı kantaronun dünya genelinde daha popüler olan başlıca kullanım alanı; antidepresan etkisine bağlı olarak hafif ve orta derecede depresyonlarda alınan başarılı sonuçlar. Bu konuda etkinliği ortaya koyan klinik çalışmalardan daha önce bahsetmiştim.


50 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık olarak yüzde 75’inde sıcak basması, gece terlemesi gibi vazomotor şikayetler yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir. Östrojen veya östrojen ve progestrin tedavisiyle bu şikayetlerin giderilmesi mümkün olmakla beraber risk-yarar değerlendirilmesi yapıldığında genel olarak bu uygulamadan kaçınılmaktadır. Bu konuda bitkisel ilaçların etkili olabildiği bilinmektedir. Özellikle fitoöstrojenler olarak adlandırılan izoflavon ve lignan yapısındaki bitki bileşenlerinin etkinliği bilimsel çalışmalar ile de ortaya konulmuştur. Bunlar arasında soya ürünlerinde bulunan izoflavonların etkilerinden daha önce de bahsetmiştim.


ETKİSİ SEKİZ HAFTA SONRA ÇIKTI


Yeni yayımlanan bilimsel ölçekte (randomize, çift körlü, plasebo kontrollü) bir klinik çalışmanın sonuçlarına göre sarı kantaronun kadınlarda menopoz dönemi öncesi, dönem içi ve sonrasında sıcak basması gibi vazomotor şikayetlerin giderilmesinde yararlı olduğu, şikayetlerin şiddeti, süresi ve sıklığını belirgin bir derecede azalttığı gözlenmiş.


Çalışma vazomotor şikayetler ile kliniğe başvuran yüz gönüllü kadın üzerinde yürütülmüş. Katılanların ortalama yaşı 50 civarında. Gönüllüler iki gruba ayrılıp sekiz hafta süresince bir gruba sarı kantaron özütü, diğer gruba ise benzer görünümde boş ilaç (plasebo) verilmiş. İlaç uygulamasından dört hafta sonra yapılan ilk değerlendirmede vazomotor şikayetlerde her iki grup arasında herhangi bir dikkat çekici değişiklik görülmemesine karşılık, sekiz haftalık uygulama sonunda yapılan değerlendirmede şikayetlerde istatiksel olarak belirgin bir farklılık gözlenmiş.


İlk dört hafta gözlemlerine göre sıcak basması şiddeti, süresi ve sıklığında sarı kantaron verilen grupta yüzde 26 civarında bir azalma görülürken sekiz hafta sonunda azalma yüzde 50-60 civarında tespit edilmiş. Bu süreçte boş ilaç verilen grupta iyileşme sadece yüzde 23-32 arasında sağlanabilmiş. Muhtemel bitkinin bu etkisinin beyinde serotonin seviyesini artırarak hastanın psikolojik durumunu geliştirmesine bağlı olabileceği düşünülüyor.

* Sarı Kantaron Otu
* Kantaron Yağı ile Saç Kürü Dr. Elif Güveloğlu
* Depresyona Karşı Sarı Kantaron Dr. James Duke


ORGAN NAKLİ OLANLAR DİKKAT!


Daha önce yayımlanan bazı çalışmalarda kohoş (black cohosh) ve sarı kantaron bitkisinin birlikte kullanılmasıyla vazomotor şikayetlerde belirgin bir azalma sağlanabildiği gözlenmiş. Bu uygulamalarda hastanın psikolojik durumu sarı kantaron ile düzenlenirken kohoş hormonal dengenin sağlanmasında yararlı olmaktadır. Önemli husus, kullanım süresidir. Yararlı etkinin görülebilmesi için en az iki ay kullanılması gerekiyor. Sürekli kullanımda sarı kantaron ile etkileşen bazı farmakoterapi ilaçları bulunduğu bilinmektedir. Özellikle organ nakli yapılan hastaların sarı kantaron kullanımından mutlaka kaçınması gerekir. Bu konuda eczacınızdan bilgi alabilirsiniz.

Menopozda Kanama Varsa Prof.Dr. Derin Kösebay
Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural Prof.Dr. Derin Kösebay
Menopozda Genç ve Dinç Olmak Dr. Ceyda Şener
Menopoz Yaşı Düşüyor
Menopozda Kilo Kontrolü Dyt.Dr. Dilara Koçak
Menopozda Alınan Kilolara Dikkat Dyt. Elif Karacanoğlu
Monopozda Hormon Kullanımı Prof.Dr. Osman MüftüoğluProf.Dr. Erdem YEŞİLADAProf. Dr. Erdem YEŞİLADA
Sorularınız İçin : eyesilada@yeditepe.edu.tr

* Metabolik Sendrom ve Bitkisel Çözümler
*
Sonbahar İçin Bitkisel Çaylar
* Eklem Kireçlenmesinde Beslenme
* Nanoteknoloji Zararlı mı?
* Çay Algılamayı Etkiliyor
* Kahve Tansiyonu Yükseltir mi?
* Hamilelikte Çemen Tohumu Kullanımı
* Tip 2 Diyabetin İlacı Çemen Otu Tohumu
* Safranın Kısırlık Üzerine Etkisi
* Tarçın Alzheimer’den Korur mu?
* Spor ve Diyet Yapmadan Zayıflanır mı?
* Ortalama Yaşam Süresi Nasıl Uzuyor?
* Mate Çayı Zayıflatır mı?
* Eklem Kireçlenmesinde Glukozamin Kullanımı
* Şerbetçi otu Sinirsel Uykusuzluğun İlacı
* Zayıflama ilaçları ile Gelen Ölümler
* Altın Çilek Efsanesi
* Hamilelikte Hangi Bitkisel İlaçlar Kullanılabilir?
* Hamilelikte Bitkisel İlaç Kullanımı
* Alzheimer ve Demansı Önlemek için
* Şeker Hastaları İçin Muhteşem Üçlü
* Bitkilerin İlaç Haline Gelmesi Zararlı mı?
* Doğru Bitkisel Tedavi Nasıl Olmalı?
* İdrar Yolu Enfeksiyonu için Kranberi
* Damar Sertliğine Karşı Siyah Çikolata
* Ekinezya Tablet Kullanmayın
* Meyve ve Sebze Kanserden Korur mu?
* Yüksek Tansiyon ve Kolestrol içn Zeytinyaprağı
* Menopozdaki Kadınları Sarı Kantaron Kurtarıyor
* Sarı Kantaron ve Yaraları İyileştirme Gücü

Tüm Yazıları…

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erdem Yeşilada


Comments are closed.