By 23 Şubat 2012 Devamı →

MENÜSKÜS NAKLİ ARTIK MÜMKÜNYüz nakline de olanak sağlayan mevzuat değişikliği, menüsküs nakillerinin de yolunu açtı.Dürdane Kökbudakİlk nakil de genç voleybolcu Dürdane Kökbudak’a yapıldı. Önüne bürokratik engeller çıksa da hiçbir zaman pes etmeyen genç sporcunun hikâyesini okuyacaksınız.
Sakatlığı nedeniyle sağ dizindeki menüsküsü alınan voleybolcu Dürdane Kökbudak’a (18) organları bağışlanan genç bir kadından alınan menüsküs nakledildi. Ankara Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Murat Bozkurt tarafından gerçekleştirilen ameliyat, Ereğli Belediye Spor’da oynayan Budak’a spor hayatına devam etme şansı verdi.
TEK UMUT NAKİLDİ
Spora yüksek atlamayla başlayan, daha sonra voleybola geçen Dürdane Kökbudak, her iki sporu birlikte yürüttü. 2006’da sağ menüsküsü yırtılan genç sporcu, ameliyat oldu. Ameliyat sonrası 3 yıl spora devam etti. Derken dizi tekrar ağrımaya başladı. Bir yıl önce spora ara vermek zorunda kaldı. Yapılan muayene ve tetkiklerde geçirdiği ameliyatta menüsküsünün onarılmadığı, tümünün alındığı anlaşıldı. Tedavi olmasının tek yolu menüsküs nakli yapılmasıydı.
MEVZUATA TAKILDI
Evinde çaresiz beklerken, milli takım seçmelerinde tanıştığı, beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen GS’li voleybolcu Ayşe Himmetoğlu’nun organlarını bağışladığını öğrenince ailesinden menüsküs istedi. Himmetoğlu ailesi kabul etti ancak mevzuat uygun olmadığı için menüsküs alınamadı.
Kökbudak pes etmedi. Kısa adı BİMER olan Başbakanlık İletişim Merkezi’ne ulaştı. BİMER konuyu Sağlık Bakanlığı’na iletti. Akdeniz Tıp Fakültesi’ndeki yüz nakline de olanak sağlayan mevzuat değişikliği, menüsküs nakillerinin de yolunu açtı. Böylece Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde kemik, kıkırdak doku, menüsküs ve bağlarının saklandığı Doku Bankası kuruldu.
‘TAM GÜN’ DE AŞILDI
Kökbudak, hastanenin ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Mehmet Binnet’e başvurdu. Ancak tam gün uygulaması nedeniyle Prof. Dr. Binnet, hastanede hasta bakamıyor, ameliyat yapamıyordu. Özel izin için Sağlık Bakanlığı’na yapılan başvurular sonuçsuz kaldı. Son çare olarak bankadaki menüsküs, Atatürk Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne ulaştırıldı ve ameliyatı da Prof. Dr. Murat Bozkurt yaptı. Kökbudak’a nakledilen menüsküsün red olasılığı çok az. Bu yüzden Kökbudak’ın bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanması gerekmiyor.
ARTIK BAĞIŞ LİSTESİNDE
Türkiye’de menüsküs nakilleri az da olsa yurtdışından getirilen menüsküslerle yapılıyordu. Şimdi organ bağışları listesine menüsküs de eklendi. Artık organlar gibi doku sınıfına giren menüsküs de bağışlanabiliyor.
MENÜSKÜS NEDİR
UYLUK kemiği (femur) ve kaval kemiği (tibia) arasında yer alan yastıkçıklara menüsküs deniyor. Menüsküs her dizde bulunuyor ve biri içte, diğeri dışta olmak üzere iki adet sert kıkırdaktan oluşuyor. Menüsküsler uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki uyumluluğu arttırır, vücut ağırlığının diz ekleminde dengeli olarak aktarılmasında ve darbe etkisinin azaltılmasında rol oynar. Menüsküs genç sporcularda travma sonucu yaralanır. Yaşlılarda ise kireçlenmeye bağlı yırtılır.
VOLEYBOLCU ARKADAŞINDAN ALAMAMIŞTI
Dürdane Kökbudak’ın voleybolcu arkadaşı Ayşe Himmetoğlu vefat etmiş, fakat o zaman bağış listesinde menüsküs olmadığı için nakil yapılamamıştı. Zamanla mevzuat değişti ve Dürdane’ye doku bankasından menüsküs bulundu.


YARIŞMALI SPORLARA DÖNÜŞ MÜMKÜN


Bozkurt, merkezde ortopedist, spor hekimi, romatolog ve fizik tedavi uzmanlarının bulunduğunu dile getirerek, merkeze ilişkin şu bilgiyi verdi: ”Merkezimize, eklem ağrısı ile başvuran özellikle diz, kalça, ayak bileği, omuz ve dirsekte problemi olan hastalarımıza hizmet veriyoruz. Romatizmal hastalıkları romatoloji, fizik tedavi ile diğer eklem rahatsızlıklarını da ortopedist, spor hekimi, fizyoterapistlerle birlikte tedavi ediyoruz. Cerrahi gerektiren durumlarda ise gerekli müdahale ile tedavi yapıyoruz. Eklem sorunlarında erken tedbir almanın önemini hastalar da yavaş yavaş daha iyi kavrıyor. Bu çok önemli, çünkü erken tedbir alındığında daha sonraki dönemde eklemlerde oluşabilecek geri dönüşümü mümkün olmayan sekellerden hasta kurtulabiliyor. Daha kısa tedavilerle, günlük yaşam aktivitelerini yapabiliyor, hatta yarışmalı sporlara bile geri dönüş mümkün olabiliyor.”
YILDA 10 KIKIRDAK NAKLİ
Spor yaralanmaları içinde önemli bir yer tutan kıkırdak yaralanmalarında da başarılara imza attıklarını belirten Bozkurt, ”Hastanede son bir yıl içinde 10 hastaya kıkırdak nakli gerçekleştirildi. Kıkırdak nakli, Türkiye’de çok az sayıda merkezde yapılabiliyor” diye konuştu.
Bozkurt, kıkırdak naklinde, hastadan kendi kıkırdağının alınarak laboratuvar ortamında çoğaltıldığını ve hastaya nakledildiğini anlattı. Bu şekilde kıkırdak hasarlarının tedavi edilebildiğini dile getiren Bozkurt, kıkırdak nakli için ülke genelinden ve yurt dışından hastaların başvuruda bulunduğunu söyledi.
Bozkurt, ”Kıkırdak naklini gerçekleştirdiğimiz son 3 hastamızdan 2’si İstanbul’dan biri de Almanya’dan geldi” dedi.
Eklem hastalarında protez ameliyatları da yaptıklarını ifade eden Bozkurt, ”Özellikle son dönemde çok güncel olan yüzey değiştirmeyi, büyük hacimli protez koymak yerine kalça ve dize yüzey protez koyma yönünde uygulama yapan önemli bir merkeziz” değerlendirmesinde bulundu.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Comments are closed.