By 26 Kasım 2010 Devamı →

MENOPOZDA HORMON KULLANIMIMenopozda hormon kullanmalı mı?
Yakın zamana kadar yaşlanmanın kadında doğal bir dönümü gibi görülen menopoz, ciddi bir orta yaş sorunu olarak değerlendiriliyor.
Son yüzyılda kadınların ortalama yaşam süresinin 20-25 yıl uzaması, kadınların yaşamlarının üçte birinden fazlasını menopozda yaşaması bunun en önemli nedenidir.
HORMONLAR NEDEN KULLANILIYOR?
1950’li yıllarda ömrünün sadece 5-10 yılını menopozda geçiren kadınlar, şimdi 25-30 yıl süren bir menopoz dönemi yaşıyor. Menopozda geçirilen günlerin sayısı arttıkça, ateş basması ve terleme nöbetleri, eklem ağrıları, kemik kırıkları yaşayan kadınların sayısı da çoğalıyor. Menopoz süreci iyi yönetilmediği zaman yaşlanma kalitesini bir hayli azaltıyor.
Sağlıklı ve mutlu bir menopoz geçirmek her kadının hakkıdır. Bunun için menopoz biyolojisini iyi bilmek, bu dönemde oluşan sağlık problemlerinde doğru mücadele stratejileri oluşturmak gerekiyor. Hormon yerine koyma tedavileri işte bu noktada devreye giriyor.
Çünkü menopozda olup bitenlerin en önemli sorumlusu östrojen hormonunun eksikliği… Bu eksikliğin yerine konması halinde belirtilerin özellikle ateş basması, terleme, yüz kızarması ve uyku sorunları- pek çoğu geriliyor.
YENİ BİR YAKLAŞIM VAR
Son yıllarda hormon yerine koyma tedavisinin biçimi, kullanılacak hormonların yapısı ve tedavi süresi önemli değişimlere uğramıştır. Özellikle meme kanserine yakalanma korkusu bu ilaçların yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu konuda araştırmalar sürmekle beraber, telaşın ve tereddüttün doğru olduğunu ama biraz abartıldığını gösteren bulgular ağırlıktadır.
Hormon yerine koyma tedavisinin kişiye göre değerlendirilmesi, hormon tipi ve kullanım süresinin her kadın için özel olarak dizayn edilmesi ve sürenin mümkün olduğu kadar kısa tutulması, riski en aza indirmektedir. Kullanılan ilaçların pek çoğunda kısa ve uzun süreli riskler vardır. Önemli olan bu riskleri bilmek, hastayı doğru bilgilendirmek, tedaviyi iyi planlayıp yönetmektir.
Bizim kanaatimiz hormon yerine koyma tedavisinin bilgili ve tecrübeli hekimler tarafından yapılması ve dikkatli bir hasta-hekim ilişkisi kurulması sayesinde oluşabilecek sorunların azalacağı, tedavi başarısının ise artacağı yönündedir. Hormon yerine koyma tedavisinin size uygun olup olmadığına dair en doğru kararı, kadın hastalıkları doktorunuz verecektir.Menopoz sorunları ile nasıl baş edeceksiniz

Menopozda ortaya çıkan birçok problem var. Sıcak basmaları daima ilk sıralarda yer alıyor.
Kafasını “Bir fırının içine sokmuş gibi” hisseden, “Yüzünün alevler içinde yanıp tutuştuğu“nu söyleyen orta yaşlı kadınlara üzülmemek mümkün değil. Araştırmalar, menopoz dönemi kadınlarının neredeyse yüzde 75’inin bu sorundan yakındığını gösteriyor. Sıcak basmalarının sebebi östrojen hormonundaki hızlı düşme. Sıcak basması ataklarının sıklığı ve şiddeti her kadında farklı. İlk adet gördüğünüz yaşa, genetik durumunuza, kaç doğum yaptığınıza, hangi yaşta menopoza girdiğinize, ekonomik düzeyiniz, hatta öğrenim durumunuza göre değişebiliyor.

NE YAPABİLİRSİNİZ
Sıcak basmalarını azaltmak istiyorsanız bu öneriler işinize yarayabilir:
Sıcak basmasını fark ettiğinizde hemen yüzünüzü soğuk su ile yıkamaya çalışın. El ve kollarınıza soğuk su temas ettirin. Ilık veya soğuk bir duş daha iyi gelecektir.
Baharatlı yiyecekler, alkollü içecekler, kahve ve çayın fazlasının, yağlı gıdaların sıcak basmalarını tetikleyebileceğini unutmayın.
Stresten uzak durmaya, rahatlamaya çalışın.
Egzersiz yapın.
Sıcak basması ile birlikte soğuk su için.
Rahat ve bol giysiler giyin. İnce giyinin. Yüzde 100 pamuklu giysiler kullanın.
Hormon replasman tedavisi için doktorunuzla konuşun.
Eğer hormon kullanmak istemiyorsanız bitkisel östrojenlerden (isoflavonlar) yararlanmayı düşünün.
Soya ürünleri (soya sütü, peyniri, kıyması), keten tohumu, kuru fasulye, bezelye, mercimek ve diğer bakliyat grubu besinler bitkisel östrojenlerden zengindir. Beslenmenizde bu besinlere daha çok yer verin.
Tablet veya kapsül halindeki isoflavon içeren besin desteklerinden yararlanmak için doktorunuzla konuşun.
Cimifuga, Black Cohosh ve Wild Yam gibi doğal bitiksel desteklerden yararlanmayı da düşünebilirsiniz. Bitkisel ürünlerden faydalanırken doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Menopozda Alınan Kilolara Dikkat Uz.Dyt. Elif Karacanoğlu
Menopozda Kilo Kontrolü – Uz.Dyt. Dilara Koçak
Menopozda Kanama Varsa – Prof.Dr. Derin kösebay
Menopozda Genç ve Dinç Olmak – Dr. Ceyda Şener
Menopoz Yaklaşırkan 4 Altın Kural – Prof.Dr.Derin Kösebay
Menopoz Yaşı Düşüyor

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Wellness Yaşam Tarzıdır.
* Erkek Ömrünü Tüketen Yanlışlar
* Probiyotik Mucizesi
* HDL Kolestrolünüz Düşük mü?
* Hangi Kansere Hangi Bitki Kitabı
* Tokluk Şekeri Neden Önemli
* Kilo Sorununu Ciddiye Alın
* 7 Büyük Diyet Yanlışı
* Dizlerinizin Kıymetini Bilin
* Beyaz Şeker Zararlı mı?
* GUT Atakları Önlenebilir mi?
* Yalancı Hipertansiyona Dikkat
* Sağlıklı Beslenme Sahası
* PSA Testi ile Erken Teşhis
* Kilo Yönetiminde 5 Önemli Tavsiye
* Erken Teşhis Hayat Kurtarır
* TROİD Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
* Bilinçli ve Sağlıklı Beslenme
* Memehmet ÖZ’de Kanser Olabilir
* İnsülin Drenci Diyeti
* Kanser Testleri Ne Kadar Güvenli?
* İnsülin Direnci Belirtileri ve Önlemler
* Enerji Düzeyinizi Arttırın
* Üzüm ile Gelen Sağlık
* Bu Hapları Yasaklayın

Tüm Yazıları İçin

Menopozda hormon desteği gerekli

Menopoz kadının cinselliğe bakışını olumlu etkiliyor. Hormon desteği ile hem psikolojik hem de cinsel ilişki problemleri ortadan kalkıyor.

Bolu’daki Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Melahat Dönmez, menopoz döneminin kadının cinselliğe bakışını olumlu etkilediğini söyledi. Dönmez, “Bu dönemde hormon desteği alan kadınlarda hem psikolojik, hem de cinsel ilişki problemleri ortadan kalkmaktadır” dedi.

Prof.Dr. Melahat Dönmez, kadınlarında menopoza girme yaşının 47-49 olduğunu, yumurtalıkların yaşam süresi, menopoza ne zaman girileceğinin yumurtalık içerisindeki yumurta hücre göre ve hormon düzeylerine göre belirlendiğini anlattı. Günümüzde kadınlarımızın ortalama yaşam süresinin 75 olarak kabul edildiğine dikkat çeken Prof.Dr. Dönmez, şöyle dedi:

“Menopoz yaşı 49 civarı olduğuna kalan 25-26 yılı yani kadın hayatının yaklaşık 3’te 1’i menopoz döneminde geçmektedir. Bu nedenle 25 yılı kaliteli yaşamak gerekir. Yaşam kalitemizi artırmak için çaba sarfetmeliyiz. Menopozal dönem hastalık değil, doğru ve yeterli takiplerle sağlıkla ve mutlulukla geçirilecek ikinci bahar dönemidir. Bunun için bu döneme yaklaşıldığında mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek özellikle de ileri yaşlarda sıklığı artan ‘kötü huylu kadın’ hastalıklarından korunmak amacıyla gerekli kontrolleri yaptırmalıdır.”

Menopozu, ‘Yaşamın ikinci baharı‘ kabul edip, bu dönemi çok iyi geçirmek gerektiğini söyleyen Dönmez, “Bunun hayatın fizyolojik doğal dönemlerinden biri olduğunu kabullenmek, psikolojik olarak hazırlıklı olmak, hormonal değişimlerin etkilerine uyumu kolaylaştıracaktır. Bu dönemde beslenme, ailevi destek, fiziksel egzersizler, çeşitli uğraşı ve hobiler ile tıbbı yardım önemlidir” diye konuştu.

Prof.Dr. Dönmez, menopoz döneminde gebelik riskinin ortadan kalkmasının kadınların cinselliğe bakışını olumlu etkilediğini açıklayarak, şöyle konuştu:

“Hormonal yetersizlik sebebiyle vaginada kuruluk, ağrılı cinsel ilişkiye sebep olabilmektedir. Bu dönemde hormon desteği alan kadınlarda psikolojik, hem de cinsel ilişki problemleri ortadan kalkmaktadır. Tüm bunların yanı sıra hormonal destek uykuyu düzenlemekte ve psikolojik sıkıntılarda belirgin azalmaya sebep olmaktadır. Hormon tedavisi kadının bu döneme uyum sağlamasını kolaylaştırır. Ateş basması, terleme, vaginada kuruluk sebebiyle ortaya çıkan cinsel problemlerin giderilmesinde faydalı olduğu gibi, erken başlanması durumunda kemik erimesi sürecini de yavaşlatmaktadır. Hormon tedavisinin uyku düzeni üzerindeki olumlu etkileri, kalın bağırsak kanseri riskini azaltması, alzheimer hastalığı riskini azaltması, psikolojik durum üzerinde olumlu etki göstermesi, vajina ve idrar yollarında incelmelerin önlemesi gibi yararlı etkileri göz önünde bulundurulduğunda hormon tedavisi önerilir.”

Prof.Dr. Melahat Dönmez, kadınların menopoz döneminde kepekli ekmek, yeşil sebze, kök bitkiler, baklagiller, balık, taze meyve, beyaz et, zeytin yağı, yeşil çay, ceviz ve fındık yemelerini önerirken fiziksel aktivite ve egzersiz programları ile sağlıklı vücuda sahip olacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Melahat Dönmez
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , ,


Comments are closed.