By 03 Kasım 2010 Devamı →

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATINDA KORKMAYINMeme küçülmek artık çok kolay
Kadın güzelliğinin en önemli parçalarından birisi olan memeler, aslında kadınlar için bitmek bilmez bir sorun kaynağı. Yüksek kanser riski ve bunun yarattığı tedirginlik bir tarafa, estetik görünümü ile de kadınların sürekli başını ağrıtıyor. Çoğu kadın memelerinin görünümünden memnun değil. Küçük olanlar büyütmek, büyük olanlar küçültmek istiyor. Büyüklüğünden memnun olanlar ise yaşla ve doğumlarla ortaya çıkan sarkmalardan şikâyetçi.meme estetiğiMeme büyütme işlemi silikon protezler yardımı ile kısa izlerle çözülebilse de, küçültme ameliyatları birçok kadın için korkutucu. Meme küçültme ameliyatları ile ilgili çok uzun yara izleri, iyileşmeyen yaralar, korkunç ağrılar, günlerce hastanede yatma ve işe gidememe gibi bir takım korku efsaneleri mevcut. Bu da memesi büyük olup küçülttürmek isteyen pek çok kadının ameliyat fikrinden uzak durmasına neden oluyor.

Büyük memeler genç kızlarda bir cinsel obje gibi göründüğü endişesine yol açıyor ve sosyal ortamlardan, spor faaliyetlerinden uzaklaşmasına, bol kıyafetler giyinip kendilerini geri çekmelerine neden oluyor. Büyük memeler kadınları olduğundan daha şişman ve hantal gösteriyor. Kadınlar olduklarından daha yaşlı ve anaç görünüyorlar. Memeler formlarını kısa sürede kaybediyor ve sarkıyor. Zamanla terlemeye bağlı meme altında pişikler ve cilt sorunları oluşuyor. Sütyen askıları omuzlarda derin izler bırakıyor. Boyun ve sırt ağrıları büyük memeli kadınlarda daha sık gözleniyor.

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel meme küçülme ameliyatları ile ilgili yaygın inanışın doğru olmadığına dikkat çekiyor.
Artık hedeflerinin minimum ve maksimumlar olduğunu söylüyor: minimum ameliyat süresi, minimum ağrı, minimum iz, minimum nekahat süresi, maksimum estetik, maksimum kalıcılık. Yani minimum eziyet, maksimum sonuç.

“Modern ça𔝠olarak tanımlanan günümüzde, dış görünüş en önemli önceliklerin başında geliyor. Kadın ya da erkek hemen herkesin önceliği, düzgün fiziki hatlar, biçimli bir yüz ve iyi bir görünüm. Günümüzde artık herkes, kendini daha özgüvenli hissederek, giydiğini yakıştırmak istiyor. Plastik ve estetik cerrahideki birçok yenilik ve gelişme de, insanları çeşitli operasyonları yaptırma konusunda cesaretlendiriyor. Birçok kişi daha estetik bir görünüm için çeşitli cerrahi müdahaleleri tercih etse de, özellikle son dönemde kadınlar arasında ciddi bir şekilde “meme küçültme” operasyonları ilk sıralarda yer alıyor. Meme küçültme operasyonu, estetik görünümün yanı sıra çeşitli sağlık sorunlarından kurtulmak için kadınlar tarafından yaptırılan işlemlerin başında geliyor. Örneğin Amerikan Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre 2009 yılında estetik ameliyat yaptıran 10 milyon kadının 311 bin 957’si meme küçültme ameliyatı yaptırmış. Estetik operasyonlar sıralamasında meme küçültme ameliyatları ilk sıralarda yer alıyor. Yücel, iri memeye sahip kadınların, yaşları ilerlemiş de olsa estetik düşüncenin dışında rahatlamak, rahat elbise giyebilmek, gittikçe artan bel ve boyun ağrılarından kurtulmak için meme küçültme ameliyatı olmak istediklerini belirtiyor. Türkiye’de de meme küçültme ameliyatlarının yıl geçtikçe arttığının altını çizen Prof. Dr. Yücel, yapılan bir meme küçültme ameliyatının meme kanseri oluşma riskini de azalttığını belirtiyor.

Estetik görünmenin yanında vücut anatomisi düzeliyor

Meme küçültme ameliyatının kozmetik bir iyileştirmenin yanısıra fiziksel bir rahatlama da sağladığını belirten Yücel, “Ameliyat için başvuran hastaları üç gruba ayırabilliriz: Büyük memelerden dolayı psikolojik rahatsızlık duyan gençler, doğumlar sonrası memeleri deforme olmuş orta yaşlılar ve iri ve sarkık memeler nedeni ile omuz-sırt ağrıları çeken orta-ileri yaş gurubu hastalar. Meme küçültme ameliyatları her yaşta yapılabilir. Kullandığımız yöntem genelde süt vermeyi engellemez. O nedenle fiziksel ve psikolojik sıkıntılara neden oluyorsa genç hastalarda da bu ameliyatları uyguluyoruz.” dedi.

Minimal iz, minimal sıkıntı
Meme küçültme ameliyatının estetik bir ameliyat olmasının yanı sıra büyük memenin neden olduğu sırt ve boyun ağrıları, meme altı pişikleri, kamburluk, kol ağrıları gibi şikayetlerin ameliyat sonrası tamamen geçmesi nedeniyle sağlık amaçlı yapılması gerektiğine dikkat çeken Yücel, “Meme küçültme ameliyatı ailevi ya da hormonal nedenlerle büyümüş olan memelerin küçültülme ve dikleştirilme işlemidir. Meme küçültme ameliyatlarında son yıllardaki en büyük gelişme ‘vertikal mamoplasti’ adı verilen bir tekniktir. Bu tekniğin avantajı, meme altı kıvrımında iz bırakmaz; ancak sadece meme başında ve meme başından aşağı dikine bir iz oluşur. Bu iz zamanla oldukça silikleşir. Vertikal mamaplasti yönteminin sonuçları diğer tekniklere göre daha kalıcıdır. Ayrıca süt verme ve duyu fonksionları en az bu yöntemle etkilenir.” dedi.

“Bu kadar kolay olduğunu bilseydim çok daha önce yaptırırdım” deniliyor

Toplumda meme küçültme ameliyatlarının son derece zahmetli olduğu kanısının yaygın olduğunu söyleyen Yücel “Sanılanın aksine, meme küçültme ameliyatları, ameliyat sonrası dönemi belki de en rahat olan girişimler. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürmekte. Hastalar ameliyattan 3 saat sonra ayağa kalkıp yemeklerini yerler ve ameliyattan 6-8 saat sonra evlerine gidebilirler. Ertesi gün banyolarını yapıp gündelik hayatlarına dönebilirler. Çoğu hasta Cuma ya da Cumartesi günü ameliyat olup Pazartesi günü işbaşı yapabilmekte” dedi. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığını ve dikiş alınması gerekmediğini de söyleyen Prof. Dr. Yücel kendisine meme küçültme ameliyatı yaptıran hastalarının tümünün “Bu kadar rahat olduğunu bilseydim çok daha önce yaptırırdım” dediklerine dikkat çekiyor.

* Meme Onarımı ve Gerekliliği

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


2 Yorum Var "MEME KÜÇÜLTME AMELİYATINDA KORKMAYIN"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. hatice berber dedi ki:

    çok güzel gibi görüyor gerçekçiliği ile ilgili haberi olan varsa lütfen yorum yapabilir mi bir de benim sgk dan yararlanabilir olduğuma dair raporum var acacba akın bey bu tarz ameliyaları yapıyormu veya ne kadara yapıyo lütfen cevap bekliyorum

  2. Fatma aygün dedi ki:

    Estetik Cerrah Dr.Alper TUNCEL hakkında bilgisi olan var mı? Araştırdığım kadarıyla kendisi iyi bir cerrah şimdi burada da Dr. Akın Yücel i gördüm. Başka fikri olan var mı? Bir de laserlipo düşünüyorum kendisi İstanbul da bu konudaki 2 estetik cerrahtan biri ama kararsız kaldım.