By 11 Haziran 2012 Devamı →

MEME KANSERİNİ SAPTAYAN KAN TESTİTekrarlayan meme kanserini saptayan yeni kan testi

Amerikan Kimya Derneği’nin 243. Ulusal Toplantısı’nda sunulan bir çalışmaya göre, mevcut kan testlerine kıyasla, yeni geliştirilen hassas bir kan testi ile tekrarlayan meme kanseri 1 yıl önceden tespit edilebiliyor. Çalışmanın araştırmacılarından Dr. Daniel Raftery, yalnızca Amerika’da 2.5 milyonu bulan sağ kalan meme kanseri hastası olduğunu ve bu kişilerde kanserin nüks etme riski olduğunu belirtti.
Yapılan araştırmalar, bu nükslerin erken teşhis ve tedavisinin hayat kurtarıcı olduğunu gösteriyor. Ancak, günümüzde mevcut olan kan testleri yeterince hassas değil. Kanserin biyolojik belirteci olarak en iyi bilnen test CA 27.29 ile bile, birçok nüksü gözden kaçırmak ya da geç, yani nefes almada güçlük veya kemik ağrısı gibi semptomlar geliştikten sonra, teşhis etmek mümkün. Tekrarlayan meme kanserinin sinyalini veren 9 biyobelirteçten oluşan bir dizi oluşturduklarını söyleyen Dr. Raftery, şu bilgileri verdi: “Bu belirteçlerin, CA belirteci ile aynı duyarlılıkta, hastalık nükslerini 2 kat daha fazla saptayabilme yeteneğine sahip. Bu belirteçler tekrarlayan kanseri 11-12 ay önceden yani erken evrede haber veriyor. Bu test, biyopsi gibi değil, yalnızca kana bakılarak yapılıyor; böylece hastalar rahatsızlık duymuyor.”

Bu belirteçleri bulmak için Dr. Raftery ve Purdue Üniversitesi ve Matrix-Bio Inc.’teki ekibi, sağ kalan meme kanseri hastalarının kanlarındaki yüzlerce metabolitin analizini yaptı. Metabolitler, vücut hücreleri dolaşıma katıldıkta biyolojik yanürün olan küçük moleküllerdir. Bazıları kan akışına ve idrara geçer. Metabolit profilleme adı verilen son yıllarda gelişmekte olan bilimsel alanda da bu metabolitlerin insan sağlığını ve hastalıkları nasıl etkilediği anlaşılmaya çalışılmaktadır. Metabolit gruplarının şimdiden birçok hastalık ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Dr. Raftery’nin de incelediği biyobelirteçlerin kanser ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Ancak, daha önce kimse bu metabolitlerin tekrarlayan meme kanserinin belirteci olarak kullanılabileceğini göstermemişti.

Belirteçler, klinik laboratuarlar sıkça kullanılan kitle spektrometresi ile saptanır. Dr. Raftery, şu bilgileri verdi: “Bu belirteçler CA 27.29 kan test sonuçları ile birlikte de kullanılabilecek. Bu sonuçları birlikte kullanıyor ve hastalık profiline uyarlıyoruz. Böylece elde ettiğimiz skor, hem CA değerin hem de 9 metabolitin bir sonucu oluyor. Skor kanserin geri döndüğünü gösteriyorsa, tümörün yerini saptamak için hastaya görüntüleme testi yapılıyor.”

Yeni testin önümüzdeki yıl piyasaya çıkacağını söyleyen Dr. Raftery, “Bu süre zarfında, testin daha da geliştirilmesi için yeni klinik çalışmalar yapacağız. Ayrıca ileride test yalnızca nükslerde değil, meme kanserinin erken teşhisinde de kullanılabilmesi için ek çalışmalar yapmayı planlıyoruz” dedi. (medikal akademi)

Memeler Kontrol Edilmeli (Prof.Dr. Derin Kösebay)
Meme Kanseri Hakkında Bilmedikleriniz
Mamografi Nedir?
Kendi kendinize Meme Kanseri Testi
Kendi Meme Kanseri Kontrolünü Yap
Meme Kanserinde Yeni Yöntem
Meme Kanserine Karşı Havuç Kürü (Prof.Dr.Erkan Topuz)
Memede Şişlik Kanser Belirtisi mi? (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanseri ve Soya Tüketimi (Prof.Dr. Erdem Yeşilada)
Meme Kanserinde Artış Nedenleri
Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserine Karşı Prostat İlacı
Meme Kanserine Karşı Jel Geliştirildi
Meme Onarımı Gerekliliği
Meme Kanserinde Erken Teşhiş Önemli
İğneli Meme Biyopsisi Nasıl Yapılır?
Elle Meme Kontrolü Nasıl Yapılır?
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanserinde Sentinel Lenf Bezi Biyopsisi
Meme Kanserinde Koruyucu Mastektomi
Mamografi Tartışması
Silikonlu Memede Kanser Riski Prof.Dr. Erkan Topuz
Meme Kanserinde Koruyucu Mastektomi
Metastatik Meme Kanseri
Meme Kanserine Umut Olacak İlaç
Meme Kanserini Saptayan Kan Testi
Meme Kanserinde İlginç Sonuç

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.