By 28 Ekim 2011 Devamı →

MEME KANSERİNE YENİ TEDAVİMeme kanserinde düşük oksijenle yeni bir tedavi imkanı…Düşük oksijen, BRCA1 tümör baskılayıcı geni sessizleştirebiliyor .
Meme kanserinde düşük oksijenle yeni bir tedavi imkanıMolecular and Cellular Biology dergisinin yeni sayısında yayımlanan güncel bir çalışmaya göre, düşük oksijen, BRCA1 tümör baskılayıcı geni sessizleştirebilir ve kanserin ilerlemesini engelleyebilir. Genin sessizleştirilmesi, malign meme kanserine giden yolda önemli adım olarak gösteriliyor.
Çalışmanın baş yazarı, New Haven Yale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Peter Glazer, çalışmanın diğer tümör baskılayıcı genleri yeniden aktive ederek, kanser tedavisinde önemli bir gelişme sağlayabileceğini belirtti. Prof. Dr. Glazer’ın daha önce elde ettiği ve hücrelerdeki düşük oksijen düzeyinin, kimi zaman artırarak, kimi zaman azaltarak, insan genlerinin ekspresyonunda birtakım değişikliklere neden olabileceği bulgusundan yola çıkılarak yürütülen çalışmada, hipoksinin BRCA1 ekspresyonunu azalttığı ortaya kondu ve bunun nedeninin genin sessizleştirilmesi olup olmadığı araştırıldı.
Hipoksi, insanlarda görülen tümörlerde sık karşılaşılan bir durumdur ve kısmen kan damarı olmayan yeni tümörlerin oluşması sonucunda meydana gelir. Tümörler büyüdükçe, kan damarları da büyür. Buna anjiyogenez adı verilir. Ancak anjiyogenez her zaman mükemmel işleyen bir proses değildir ve tümörler farklılık gösterebilir. Bu durumda, tümör hücrelerine yeterli kan akımı sağlanamaz. Bu da, tümörlerin genetik stabilizasyonunu bozar ve onları malign hücrelere dönüştürür. Genin sessizleştirilmesi, kanserin ilk adımı olabilir, ancak Prof. Dr. Glazer bunun daha sonraki bir adım olduğu görüşünde. Prof. Dr. Glazer, tümör olmadan hipoksinin geni sessizleştiremeyeceğini belirtiyor.
Ekspresyonun azalmasının altında yatan mekanizmanın açıklığa kavuşması ile sessizleşen geni iyileştirmek için gerekli yöntemleri araştırmak üzere bu çalışma yapıldı. Bugün genin sessizleşme sürecinde sessizleştiklerinde kromozomun etrafını saran, eksprese olduklarında genin etrafından dağılan histon proteinlerinin rol oynadığı biliniyor. Prof. Dr. Glazer, BRCA1 geninin sessizleşmesi ile histonlarda birtakım değişiklikler meydana geldiğini; genellikle gen ekspresyonu azaldığında meydana gelen bu sürece metilasyon adı verildiğini açıkladı.
Prof. Dr. Peter GlazerProf. Dr. Glazer, lizin demetilaz (LSD1) adı verilen spesifik bir enzimin metilasyonu manipüle ettiğini ve bu enzimi bloke etmenin çözümü bulununca, BRCA1 geninin yeniden aktive edilebileceğini belirtti. Bunun için enzim aktivitesini baskılayan küçük bir molekül geliştirilmesi gerektiğini; yalnız bu tür ilaçlarla diğer tümör baskılayıcı genlerin yeniden aktive edilebileceğini vurguladı. Prof. Dr. Glazer, hormon ve çevresel toksinlerin neden olduğu hücre stresinin de BRCA1 genini sessizleştirebileceğini; yeni yapacağı çalışmada bu hipotezi araştıracağını açıkladı.
Kaynak: Hypoxia-Induced Epigenetic Regulation and Silencing of the BRCA1 Promoter.

 

Memeler Kontrol Edilmeli (Prof.Dr. Derin Kösebay)
Meme Kanseri Hakkında Bilmedikleriniz
Mamografi Nedir?
Kendi kendinize Meme Kanseri Testi
Kendi Meme Kanseri Kontrolünü Yap
Meme Kanserinde Yeni Yöntem
Meme Kanserine Karşı Havuç Kürü (Prof.Dr.Erkan Topuz)
Memede Şişlik Kanser Belirtisi mi? (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanseri ve Soya Tüketimi (Prof.Dr. Erdem Yeşilada)
Meme Kanserinde Artış Nedenleri
Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserine Karşı Prostat İlacı
Meme Kanserine Karşı Jel Geliştirildi
Meme Onarımı Gerekliliği
Meme Kanserinde Erken Teşhiş Önemli
İğneli Meme Biyopsisi Nasıl Yapılır?
Elle Meme Kontrolü Nasıl Yapılır?

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


Comments are closed.