By 28 Haziran 2011 Devamı →

MEME KANSERİNE KARŞI PROSTAT İLACIİngiltere’de yapılan araştırma, erkeklerde prostat kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçların, bazı kadınlarda tedavisi zor olan meme kanserinde faydalı olabileceğini ortaya çıkardı.
Kadınlarda sık rastlanan meme kanserine prostat ilacı umut oldu… İngiltere Kanser Araştırmaları Kurumu, erkeklerde prostat kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçların, bazı kadınlarda tedavisi zor olan meme kanserinde faydalı olabileceğini bildirildi. Tamoxifen ve aromatase gibi hormon tedavilerinin meme kanserlerinin yüzde 30’una karşı etkili olmadığını belirtilerek, Cambridge Araştırma Laboratuvarı raporunun, bu tümörlerin bazılarının erkek kanserlerinde kullanılan ilaçlara cevap verebildiğini gösterdiğini vurgulandı.

BÜYÜK SÜRPRİZ

Kurum, bulguların büyük bir sürpriz olduğuna işaret ederek hormonların tümörün gelişmesine ve hücrelere bölünmesinin kontrol edilmemesine neden olan genleri devreye sokabileceğini belirtti. Haberde, şimdiye kadar meme kanserinin tedavisinde ostrojen hormonuna karşı geliştirilen ilaçlarda önemli adımlar atıldığı ifade edilerek, hormonların neden olmadığını meme kanserlerinde tedavinin daha zor olduğunu ve araştırmaların bu ilaçların meme kanserinin yüzde 5’inde uygulanabileceğini gösterdiğini vurguladı. Testeron normalde erkeklik hormonu olarak biliniyor ancak kadınlarda da bulunuyor. Araştırmanın başkanı Dr. Ian Mills bunun önemli bir keşif olduğunu ve tedavi edilemeyen meme kanserlerinin yüzde 5’i için çok etkili olduğunu söylüyor. Dr. Caitlin Palframan ise bu ilginç araştırmanın meme kanseri olanların önemli bir kısmı için yeni kapılar araladığını vurguluyor.

Tüm kanser türlerine, göğüs kanseri ilacı

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma da, göğüs kanseri tedavisinde başarılı olan bir ilacın diğer kanser türlerinde de kullanılabileceğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerini yok eden “PARP inhibitörü” sınıfındaki ilacın diğer kanser türlerinde de etkili olmasını sağlamanın bir yolunu buldu. Akciğer kanserli fareler üzerinde yapılan deneylerde “Cdk1” isimli molekülü bloke etmenin ilacı etkili kıldığı ve tümörleri küçülttüğü gözlemlendi. Araştırma ekibinden Profesör Nicola Curtin, “Şimdi tek yapmamız gereken tüm kanser hastalarının yararlanmasını sağlamak için daha uygun bir ilaç geliştirmek” dedi.

Prof. Dr. Aykan Canberk (İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Bölümü Başkanı)
‘Rastlantısal da olsa bazı ilaçların başka kanserlere etkisi görülebilir’

“Umut verici ve önemli araştırma. Ancak bu araştırmanın klasik tedavi olarak kullanılabilmesi için daha çok veriye ihtiyacımız var. Ben pozitif bir gelişme olarak yorumluyorum. Kimi zaman rastlantısal da olsa bazı ilaçların başka bir kanser türü için de yararlı olduğu ortaya çıkabiliyor. Daha önce de bu tip örnekleri gördük. Ancak ilaçlar her kanser türü için ayrı ayrı ruhsat alırlar. Prostat kanseri için ruhsatı bulunan bu ilacın meme kanseri tedavisinde kullanılması için tekrar ruhsat alması gerekecek.”

Memeler Kontrol Edilmeli (Prof.Dr. Derin Kösebay)
Meme Kanseri Hakkında Bilmedikleriniz
Mamografi Nedir?
Kendi kendinize Meme Kanseri Testi
Kendi Meme Kanseri Kontrolünü Yap
Meme Kanserinde Yeni Yöntem
Meme Kanserine Karşı Havuç Kürü (Prof.Dr.Erkan Topuz)
Memede Şişlik Kanser Belirtisi mi? (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanseri ve Soya Tüketimi (Prof.Dr. Erdem Yeşilada)
Meme Kanserinde Artış Nedenleri
Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar (Prof.Dr. Erkan Topuz)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, ,


Comments are closed.