By 07 Ağustos 2011 Devamı →

MEME KANSERİNE KARŞI JEL GELİŞTİRLDİABD’de geliştirilen jel ilaçlarla aynı etken maddeyi içeriyor ve yan etkileri bulunmuyor. Jelin bir önemli yanı da lokal olarak sürülüyor ve kanserli bölgeye etki ediyor.

meme kanserine karşı jelABD’li bilim insanları, göğüs kanseri tümörlerini küçülten bir jel geliştirdi. Göğüs kanseri hastası 55 kadın üzerinde yapılan deneyde, kremin en az haplar kadar işe yaradığı gözlemlendi. Northwestern Üniversitesi’nden Prof. Dr. Seema Khan öncülüğünde geliştirilen jel, hiçbir hapa ihtiyaç bırakmıyor.

YAN ETKİSİ YOK

Afimoxifene adı verilen jel, göğüs kanseri tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla aynı etken maddeyi içermesine rağmen ilaçların oluşturduğu yan etkileri içermiyor. Günde bir kere tümörün bulunduğu bölgede cildin üzerine sürülen jel, kanserli hücrelere nüfuz ediyor ve orada kalıyor. Bu yüzden haplar gibi tüm vücuda değil, sadece sürüldüğü yere etki ediyor.

TEDAVİYE TEŞVİK

Doktorlar etkilerinin az olması sayesinde jelin kadınları tedaviye daha uzun süre devam etmeye teşvik ederek yaşam sürelerini uzatacağını düşünüyor. Profesör Khan, “Bazı kadınlar yan etkilerinden ötürü göğüs kanseri ilaçlarını kullanmaya çekiniyor. Ama geliştirdiğimiz jel sadece göğse ettiği için yan etkileri minimuma indi” diye konuştu.

Memeler Kontrol Edilmeli (Prof.Dr. Derin Kösebay)
Meme Kanseri Hakkında Bilmedikleriniz
Mamografi Nedir?
Kendi kendinize Meme Kanseri Testi
Kendi Meme Kanseri Kontrolünü Yap
Meme Kanserinde Yeni Yöntem
Meme Kanserine Karşı Havuç Kürü (Prof.Dr.Erkan Topuz)
Memede Şişlik Kanser Belirtisi mi? (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanseri ve Soya Tüketimi (Prof.Dr. Erdem Yeşilada)
Meme Kanserinde Artış Nedenleri
Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserine Karşı Prostat İlacı

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.