By 24 Ocak 2010 Devamı →

MEME KANSERİNDE YENİ YÖNTEMMeme kanserinde önemli adım

Bursa’da 4 doktor, yalnız küçük değil, orta büyüklükteki memeleri de almadan kanserli dokuları yok eden bir yöntem geliştirdi.
Yöntem hem kanser tedavisinde hem de meme estetiğinde önemli bir gelişme olarak nitelendirildi. Sadece kanser hastaları veya kanser riski taşıyan kadınlar değil, estetik meme ameliyatı yaptırmak isteyenler de ‘Dermal Barrier Flap’ adlı teknikten yararlanabiliyor.
Eski tedavi yöntemlerinde kanserli memenin tamamının, daha sonraki dönemlerde gelişen koruyucu cerrahi yöntemlerinde ise memenin bir bölümünün alındığını belirten Plastik Cerrahi Uzmanı Yalçın Bayram, ‘Son olarak, kanserli olan küçük bir memenin derisini koruyarak, içini alıp silikonla doldurduktan sonra görüntüyü korumak mümkün oldu’ dedi.
Bayram, orta büyüklükteki memelerde derinin korunarak içinin silikonla doldurulması ve görüntünün korunmasının mümkün olmadığını ifade ederek, bunu başarmak için genel cerrahi uzmanları Ceyhun İrgil, Murat Çalıkapan ve Osman Cem Yılmaz ile yaklaşık 3 yıl süren bir ekip çalışması yaptıklarını bildirdi.
Gerçekleştirdikleri çalışma sonunda ‘Dermal Barrier Flap’ adını verdikleri bir teknik geliştirdiklerini ifade eden Bayram, şöyle konuştu:
Geliştirdiğimiz bu teknikle orta büyüklükteki memelerde de meme cildini ve meme başını korumanın mümkün olduğunu gösterdik. Yaklaşık 3 saat süren operasyonun ardından, orta büyüklükteki memenin içini boşalttıktan sonra meme cildini ve başını koruyup yeniden silikonla dolduruyoruz. Böylelikle hasta hem kanserli dokulardan kurtulmuş oluyor hem de eskisinden daha güzel görünümlü göğüslere sahip oluyor.
DÜNYACA ÜNLÜ CERRAHİ DERGİSİNDE YAYIMLANDI
Dermal Barrier Flap tekniğine dünyaca ünlü estetik plastik cerrahi dergisi ‘Aesthetic Plastic Surgery Journal’ da geniş yer verildi. Dr Yalçın Bayram, çalışmanın dergide ‘yeni yöntem’ olarak yer aldığını ve bu alanda literatüre girdiğini söyledi. Tekniğin uygulandığı hastaların çok memnun kaldığını anlayan Bayram, bunun sadece meme kanseri olanlara değil, meme kanseri riski taşıyanlara da uygulandığını, bu kişilerin riskten korunurken görüntü olarak da farklılık yaşadığını açıkladı.

Meme Kanseriyle Mücadeleye Destek için ne yapabilirsiniz?

Memeler Kontrol Edilmeli (Prof.Dr. Derin Kösebay)
Meme Kanseri Hakkında Bilmedikleriniz
Mamografi Nedir?
Kendi kendinize Meme Kanseri Testi
Kendi Meme Kanseri Kontrolünü Yap
Meme Kanserinde Yeni Yöntem
Meme Kanserine Karşı Havuç Kürü (Prof.Dr.Erkan Topuz)
Memede Şişlik Kanser Belirtisi mi? (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanseri ve Soya Tüketimi (Prof.Dr. Erdem Yeşilada)
Meme Kanserinde Artış Nedenleri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Comments are closed.