By 20 Mart 2007 Devamı →

MEME KANSERİEn hain kanserlerden biri MEME KANSERİ

Geç kalınmış teşhislerde cerrahi müdahale zorunlu oldu mu, kadınları hem bedenen hem ruhen kötü hırpalıyor. Kaybedilen göğüs, bir yandan metastaz korkusunu, bir yandan kaybedilen kadınlığın acısını hatırlatıyor. Herkes biliyor ki, göğsü alınan bir kadın, artık kendini bir kadın gibi hissetmiyor. Aslında ne desek boş. Acısını, sadece onlar bilir!TÜMÖR KONSEYİ OLUŞTURULDU

* Hocam dün demiştiniz ki meme kanserinde önemli olan kadının memesini korumak… Peki ama nasıl?

Basit yöntemlerle… Yöntem basit ama her yerde yapılmamalı. Yani koltuk altı alınmadan, kadının kolları şişmeden…

* Kol neden şişiyor?

Meme kanseri ameliyatında lenf bezlerinin çıkartılması gerekiyor. Lenf bezleri çıkartıldığı zaman bu kolunuza herhangi birşey battığı zaman kolda koruyucu mekanizmanız olmuyor. O kadına diyoruz ki bir daha bu kolunla file taşımayacaksın, bavul taşımayacaksın… Sonra bu kolundan kan aldırmayacaksın. Kemoterapi olman gerekiyorsa hep sağlam kolunu tek kolunu kullanacaksın.

* Ya iki koltuğunun altı da alındıysa…

Hayır. O iki taraflı meme kanseri. O ayrı. O zaman onlara sport takıyoruz. Ama burada önemli olan hastayı biz tedavi bitti dediğimiz zaman göğsü yerinde, kolu şişmemiş olmalı. Bunun için ne yapmalı? Erken tanı. Yani kitle ele gelmeden önce kanseri yakalamamız gerekiyor.

* Ama meme kanserinde iki memenin de alınmasını öneren onkologlar var…

Meme kanserinde memenin tamemen alınması iyi bir yöntemdir. Ama insanı memesiz bırakır. Amaç kadın memesiyle yaşasın, koltuk altı alınmadan, kolu da şişmeden yaşasın. Erken gelir ve iyi de tedavi görürse kurtulur. Bu merkezde biz multidisipliner olarak çalıştığımız için bu mümkün. Yani bu ne demek? Hastalığın tedavisini üstlenen tüm bilim dallarının bir arada çalışması şeklinde belirleniyor. Çünkü cerrah, onkolog, radyasyon onkoloğu, patolog, radyolog, nükleer tıp uzmanı ve psikoloğun bir arada ve uyumlu çalışmasını gerektiren kanser tedavisi ancak böyle bir çalışma sistemi ile başarıya ulaşabiliyor. Bu amaçla Anadolu Sağlık Merkezi’nde kurulan Meme Kliniği’nde bir “tümör konseyi” görev alıyor. Bu konseyde, tedavi edilen hastaların tedaviye cevapları tartışılıyor. Tedavi ile ilgili bütün uzmanlar birbirlerinin tedavi planlarını biliyor ve bu tedavi planlarını birlikte yürütüyor. Klinikte yapılan meme kanseri tedavisi, multi-disipliner yaklaşım sayesinde hem daha hızlı hem de daha doğru gerçekleştiriliyor.

5 YILDAN SONRA DA RİSK VAR
* Bunun önemi ne?

Mesela radyologla, cerrahla birlikte çalışmalı. Çünkü bu meme kanseriyse ve memesi yerinde kalıyorsa mutlaka kadının radyoterapi görmesi lazım. Radyoterapinin de mutlaka etkili olması ve kadının da kozmetik bakımdan iyi olabilmesi lazım. Ondan sonra kemoterapi gerekiyor mu gerekmiyor mu buna da birlikte karar verilmesi gerekiyor.

* Hangi aşamada memeyi tümüyle alıyorsunuz?

Meme kanseri tek odaktan ya da birçok odaktan olabilir. Eğer çok odaklıysa alınması lazım. Yani diyelim ki kadının sol memesinde birbirinden farklı yerlerde iki ayrı tümör var. Mutlaka alınması gerekiyor. Memenin tamamen alınması lazım. Yani burasını biraz alayım burasını da biraz olmaz.

* Neden olmaz?

Çünkü bu demektir ki bizim görmediğimiz başka odaklar da olabilir. Nüksetme riski çok yüksektir. Eğer tümör 3 cm’in üzerindeyse alınması lazımdır. Ama herkesi alıyor muyuz? Hayır. Diyelim ki 5 cm’ken geldi kadın. Hemen alıyor muyuz? Evet, hemen almak bir çaredir. Ama biz diyoruz ki önce memeyi bir koruyalım. Nasıl koruyacağız? Kemoterapi yaparak. Kemoterapiyi yaparak bu memedeki tümörü 5 santimken 3 santime sonra 1 cm düşürürüm. Eğer diğer şartlar da uygunsa… Eğer bunu 3 santimin altına indirirsem o memeyi koruyabilirim. Bu bir ekip işidir. Yani cerrah getirecek benimle beraber filmini koyacak ortaya. Radyoterapin de iyi olacak. Diyeceğiz ki burada 5 cm’lik bir kitle var. Ben diyeceğim ki bunu ben kemoterapi ile küçülteyim. Günü geldiği zaman da cerrah ameliyat edecek. Tabii film de çok önemli. Hem kemoterapiden önce çekilenler hem de sonrasında… Küçüldüğüne karar vereceğiz cerrah ameliyat edecek sonra radyoterapi yapacağız işi bitireceğiz. Yoksa cerrah için çok kolaydır o kitleyi hemen almak. Ama kadın ömür boyu memesiz kalacaktır. Ve meme kanseri olup da memesi alınan kadınların çoğu sosyal seksüel bütün hayatları bitmiştir. Biz kadınları sağlıklı bir şekilde hayatlarına bir bütün olarak geri vermek istiyoruz. Ama bunu yapmıyorsanız hasta geç gelirse tabii ki yapacak birşey yok.

* Bir eşik var mı peki meme kanserinde? Deniyor ki 5 yılı geçtin mi rahat? Böyle birşey söylenebilir mi?

Söylenemez. Hele meme kanseri için hiç söylenemez. Meme kanseri olan bir kişide çok erken tanı konanlar hariç, bu kişi 20 sene de geçse üstünden risk altındadır.

* Peki diyelim ki memenin alınması gerekiyor? Memesi alınanlara meme yapıyor musunuz?

Tabii. Ama onu plastik cerrahlar yapıyor. İki türlü yapılabilir. Bir hemen yapılabilir. Yani aynı seansta… Memeyi alıyor bir yandan da o yapıyor. Bir de bir süre sonra. Şimdi çok erkense, yani memenin kanseri özellikleri bakımından uygunsa hemen yapılabilir. Yoksa tercih geç yapılması. Yani nedir geç? Ameliyattan sonraki bütün tedavilerinin yani kemoterapi olacaksa, radyoterapi olacaksa bütün bunları olduktan sonra ve biraz da belli bir süre geçtikten sonra.. Çünkü erken nüksler olabilir. Bunları görmemiz lazım. Yani kadının bir gelişimine bakalım şöyle…

YENİ MEME İÇİN 1 YIL BEKLENMELİ
* Kaç yıl bekliyorsunuz?

Bir yıl.

* Ondan sonra?

Sırttan bir parça kas ve deri alınıyor… Çeşitli yöntemler var.

* Çok ağrılı mıdır peki meme kanseri?

Eğer kemik metastazı yaparsa… İleri meme kanserinde kemik metastazı görülebilen bir olaydır. Kemik metastazı yapabilir.

* Ne kadar zamanda?

Bakın, meme kanserini tespit ettik. O hastanın akıbetini üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyoruz. Buna ne tip bir tedavi yapılması gerekiyor. Kemoterapiye ihtiyacı var mı, yok mu? Hormonal tedavi gerekiyor mu, gerekmiyor mu buna bakılıyor. Buna göre hastanın risklerini belirliyoruz ve bir plan yapıyoruz. Bu tedavileri uyguladığımız zaman, metastaz yani hastalığın lokal olarak yinelemesi veya uzak metastaz geliştirme riskini azaltıyoruz. Ömrünü uzatıyoruz. Çünkü lenf bezine atlamak, hormona duyarsız olmak kötü belirtilerdir. Bunları çok yoğun tedavi etmeniz gerekir. Ama yoğun tedaviden kemoterapiden falan korkmamak lazım. Çünkü hayat kurtarır.

Meme kanserinin belirtileri neler?

Erken evre meme kanserinde hastanın hiç şikayeti olmayabilir ya da aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı görülebilir.

* Memede ele kitle gelmesi (En sık görülen belirtidir.)
* Memeden akıntı gelmesi… (Bulanık ya da kanlı)
* Meme başında çekilme
* Meme derisi üzerinde çekilme
* Memede büyüme, ödem, kızarıklık…
* Meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması
* Meme başında iyileşmeyen yara
* Memede daha önceden olmayan, gözle farkedilebilen herhangi bir değişiklik.

Kanserde önemli adım

Amerika’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nin uzmanları, göğüs ve bağırsak kanserine neden olan hücrelerin genetik kodunu çözdü. Daha önce kansere yol açan 10-15 gen olduğunu tahmin eden bilim adamları, aslında mutasyona uğradığında kansere enden olabilen 200 değişik gen olduğunu tespit etti. Uzmanlar, bu saptamanın ilaç firmalarının, kanseri daha iyi analiz ederek, etkili ilaçlar geliştirebilmesini sağlayacağını söylüyor. Araştırmacıların bir sonraki hedefi ise, beyin ve pankreas kanseri hücrelerinin şifresini çözmek. Dünyada her yıl yaklaşık 2.2 milyon insana göğüs ve bağırsak kanseri teşhisi konuyor. Kaynak: smh.com

Hayat 100 yaşından sonra başlayacak..
Tabii ki, iki kuşak sonrası, yani 40 yıl sonra doğanlar için… Endonezya’da bir araya gelen anti-ageing uzmanları gelecek konusunda ilginç öngörülerini kamuoyuyla paylaştı. Amerikan Anti-Ageing Akademisi Başkanı Robert M. Goldman, tıpta her geçen gün yaşanan gelişmelerle 2 nesil sonra insanların kolaylıkla 100 yılı aşacağını söyleyerek, “40 yıl sonra hayat, artık 40’nda değil 100’ünde başlayacak” dedi. Alman Michael Klentze de, uzmanların kök hücre tedavisiyle dökülen saçların yeniden çıkmasını, cildin yenilenmesiyle kırışıkların tarihe karışmasını ve yeni sinir hücrelerinin elde edilmesiyle felcin ortadan kaldırılmasını sağlayacağı görüşünde. Klentze önemli olanın uzun yaşam değil, sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın olduğunu söyleyerek, “Amerikalılar yaşam süresini uzatma peşinde. Ancak biz Avrupalılar’a göre iyi yaşamın tanımının sağlıklı ve zinde bir yaşamdır” dedi.

RİSK AZALTILABİLİR Mİ?

Elbette bunun bazı yolları vardır.

Örneğin yoğun egzersiz ve jimnastik yapan kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı gözlenmiştir. Bu nedenle hafif de olsa egzersiz (haftada 4 saat tempolu yürüyüş) tüm kadınlara salık verilir.

Meme kanseri ile beslenme arasında da önemli bir ilişki vardır. Sebze ve meyve yönünden zengin bir beslenme rejimi tercih edilmeli, ağır yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Günlük gıda alımına C vitamini, betakaroten gibi antioksidanların eklenmesinin koruyucu etkisi olduğu ileri sürülmektedir.

Tarama testleri

Meme kanserine bağlı ölümleri azaltmada etkili faktörler; risk faktörlerinin tanısı, saptanması, erken tanı, tedavi ve tedavinin iyileştirilmesi şeklindedir. Tüm bunlar arasında en önemlisi erken tanıdır ve bu da tarama programlarıyla olur.

Hiçbir yakınması olmayan kadınlarda meme kanseri saptanmasına yönelik çalışmalara “tarama” denir. Taramaya aday hastalıklar; önemli ve tedavi edilebilir olmalı, çok nadir görülmemeli, hastalık saptanana kadar bir preklinik faza sahip olmalı ve bu preklinik faz sırasında yapılacak tedavi, semptomlar ortaya çıktıktan sonra başlanacak tedaviden daha üstün sonuçlara sahip olmalıdır. Tarama yöntemleri tekrar uygulandıklarında hastaya zarar vermemeli ve test hassas olmalıdır. Meme kanseri, tarama gerektiren hastalıklara iyi bir örnektir.

Meme kanserinin tanısında kullanılan tarama testlerinin başlıcaları, tarama mamografisi (MG), kendi kendine meme muayenesi (KKMM) ve klinik meme muayenesidir (KMM).

Tarama mamografisi (MG)

Mamografi, tarama yöntemleri içinde en çok tercih edilen ve önemli olanıdır. Memede 1 cm’lik kitlenin elimize gelebilmesi için malign hücre sayısının 300 milyara ulaşması gerekir. Bu nedenle mamografinin yaygın kullanımıyla meme kanseri, klinik bulgu vermeden (kitle olarak ele gelmeden) 1 ilâ 2 yıl önce saptanabilir. Tarama mamografisi ile 50 yaş üstü kadınlarda ölüm oranının yüzde 30 oranında azaldığı da farklı çalışmalarda saptanmıştır. Ancak 40-49 yaş ve 40 yaş altında istenen mortalite azalması saptanması daha az bir oranda kalmıştır. Tarama mamografisine gençlerde duyarlılığın az olmasının bir nedeni memenin yoğun (dens) olmasıdır. Bu yaş grubundaki bir kadın, yüksek riskli gruba dahil değilse (erken menarş, nulliparite, ilk gebeliğin geç yaşta olması, herhangi bir doğumun geç olması, doğum yapmamış olan kadınlarda düşük doğum sayısı, geç menapoz gibi…) yarar-zarar oranı kendisi ile tartışıldıktan sonra “kanser taramasına” alınacaksa, her yıl bir kez mamografi çektirerek devamlı takibe alınması salık verilir.

KADINLAR KENDİLERİNİ NASIL MUAYENE ETMELİDİR ?
Erken teşhis için her kadının ayın belirli bir günü kendisini muayene etmesi gerekir. Her ay düzenli olarak kendisini muayene eden bir kadın, memesinde ortaya çıkan bir kitleyi çok daha erken fark eder.
Kadınlara kendilerini muayene etmesini öğreten çeşitli kitap ve broşürler var. Fakat bu çoğunlukla yetersiz kalmaktadır. Meme muayenesini öğreten silikon meme kiti ve video filmleri bulunmaktadır. Vakfımızda meme muayenesi eğitimi, bu araçlar ile seminerler şeklinde verilmektedir. www.xprodoksit.com

23 yaşında meme kanserini atlattı şimdi anneannesine cesaret veriyor

Karşımdaki muzip muzip bakan kızın kısa bir süre önce meme kanseri badiresi atlattığına inanmak zor. Melek Tuncel, sol memesindeki büyükçe kitleyi fark ettiğinde henüz 23 yaşında, üniversite öğrencisiydi. Sadece kendisi değil, doktorları bile şaşırdı bu işe.

Bedeni ve ruhuyla savaşarak hastalığın üstesinden geldi. Genç yaşta kazandığı deneyimi, ondan sonra meme kanseri olan 74 yaşındaki anneannesi Şehri Karakuz için kullanıyor şimdi Melek Tuncel Bursa’dan İstanbul’a üniversite eğitimi için gelmişti. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde halkla ilişkiler okuyordu. Bir sabah memesindeki kitleyi farketti. İlk çekilen ultrasonografiyi değerlendiren cerrah rahattı, “Her genç kızda olabilecek bir şey bu. Önemli değil” dedi. Meme kanseri olabileceğini aklının ucuna bile getirmiyordu. Zaten çok gençti, ailede kimsede yoktu. Bir yıl kadar rahat rahat dolaştı. Gündemine memesindeki kitleyi almadı!

Memesindeki kitleden kime söz ettiyse, “Senin yaşında meme kanseri olmaz” diyordu. Neyse ki erkek arkadaşının ailesi titizlendi, onların ısrarıyla doktora gitti. Her ihtimale karşı biyopsi yaptı. Sonuçları veren laboratuvar çalışanı “Lütfen hemen doktorunuzu görün” dediğinde yumruk yemiş gibi oldu. Kadın doktor da bir süre yüzüne bakamadı. Sonra, “Meme kanserisin” deyiverdi. “İkinci evrede” diye devam etti. Tuncel; “Tek başına gitmiştim doktora. Öylece kaldım… Ben evre diye bir şey bilmiyordum. “Üç gün içinde ameliyat olmalısın’ denince ilk kez o zaman ağladım” diye anlatıyor.

EN KORKTUĞU ŞEY MEMESİZ KALMAKTI

Muayeneden çıktığında annesine dahi haber veremedi. Tuncel, “En kötü senaryoları düşünmeye başladım. ‘Öleceğim’ diyordum sürekli.” Erkek arkadaşının ailesi apar topar Bursa’ya götürdü onu. Annesine yüz yüze geldiklerinde söyleyebildi hastalığını. “Annem ve babam ayrı. Babamla görüşmüyorum. Annemse ne yapacağını bilemedi, böyle bir şey olamaz deyip duyuyordu.”

Bu kez doktora annesiyle gitti. Annesine çok kötü şeyler söylendi: Memesinin tamamını alacaklarını ve kurtulmasının büyük bir şans sayılacağını… Bir de kanser üzerine uzmanlaşmış bir hastaneye götürüldü. Bu doktor daha iyimserdi. “Önemli olduğunu düşünmüyorum. Kitle düzgün hatlarda, kansere benzemiyor. Ama çok büyük, kanser olmasa da alalım” dedi. Kitle, doktorun düşündüğünden kötü huyluydu. Üstelik lenflere de sıçramıştı. “Memem alınır diye çok korkuyordum. Ameliyattan sonra hemen mememe baktım. Yerinde görünce çok sevindim” diyor.

DÖKÜLEN SAÇLARINDAN ÇITÇIT YAPTIRTI

Hastalıkla ilgili hiçbir şey bilmiyordu. İnternetten araştırmaya başlayınca da pişman oldu. Okuduklarından ve fotoğraflardan korkmuştu. Ameliyattan üç hafta sonra kendine bir hafta tatil verdi, Kuşadası’na yollandı. Artık kemoterapi alması gerekiyordu ama korkuyordu. Doktoru; “Ciddiye almıyorsun. Bu kadar da laylaylom yapılacak bir şey değil” diye azarladı üstelik. Memenin tümü alınmadığı için kuvvetli ilaçlar verilecekti. Saçları uzun ve sarıydı. “Bu saçların gidecek” dedi doktoru. Her sabah ilk işi elini saçlarına atıp, kontrol etmek oldu. 15’inci gün avucu saçıyla dolmuştu. Kaşlar ve kirpikler de gidiyordu. Annesiyle kuaföre koşturdu. Saçlarını kestirdi ve ekletmek için çıtçıt yaptırdı. Kemoterapinin kendine özgü güçlüklerini de birer birer atlattı.

Tedavinin son aşamasına kadar iyiydi. Sonra dağıldı. ‘Öleceğim’ diye düşünmeye başladı: “Her gece yatağa, sabah öleceğim diye giriyordum. Herkesin gözünün içine bakıp, adeta vedalaşarak yatıyordum. Dört yıllık erkek arkadaşımdan da ayrıldım. Hastalığım boyunca hep yanımdaydı, hiç bırakmadı. Ama o zorlu süreçte, küçük bir tartışma sonrası ben istedim ayrılığı. Nedense her şeyden vazgeçmek daha kolay geliyordu” diye anlatıyor.

MELEK BEŞ AYDIR DENİZCİLİK YAPIYOR

Kemoterapiyi, radyoterapi izledi. Tedaviler tamamlanınca okulunu bitirdi. Mezun olabilmek için tez hazırlaması gerekiyordu. Kadınları 20’li yaşların başından itibaren meme kanseri konusunda bilgilendirme kampanyasını tez konusu yaptı. Arkadaşı Seniha Şan’la hazırladığı tezi çok beğenen hocaları geçen yıl onu Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması’na yönlendirdi. İkinci oldu. Sıra iş bulmaya geldi. Kontroller sırasında doktoru onu eşi meme kanseri bir yat kaptanıyla tanıştırdı. Kaptan yatta çalışacak hostes arıyordu. “Hayatımın işiyle hastalığım sayesinde tanıştım. Beş aydır, İngiliz bandıralı bir yatta hostesim. Çok keyifli. Bir gün bu hastalıktan ölsem bile hayatı en güzel şekilde yaşamak istiyorum. İleriyi çok düşünmüyorum. Çünkü insanın başına hiç beklenmedik şeyler gelip bir anda bütün planları alt üst edebiliyor” diyor.

ÖNCE ONDA SONRA NİNELERİNDE

Dr. Güven Atasoy (Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı): Melek, meme kanseri tanısı aldığında çok gençti. Literatürde 14 yaşında bile bildirilen meme kanseri vakası var ama biz yine konduramadık. Anneanne ve babaannesinde çıkması genetik yatkınlığı düşündürüyor. Ailede varsa genellikle önce anneler, sonra kızlarında meme kanseri çıkar. Burada torunda çıktı. Düzenli kontrolleri sürecek. Meme kanserinin östrojenle ilgisi var. Bu nedenle beş yıllığına erken menopoza soktuk. Sonrasında kademeli olarak menopozdan çıkaracağız. (Hurriyet)

ÜNLÜLERİN TAVSİYESİ

YAŞAM SEVİNCİNİZ KAYBOLMAMALI…
Hepimizin yakından tanıdığı ünlü isimler de kanserle savaşmak zorunda kaldı. Verdikleri savaştan zaferle çıkan ünlüler, iyileşmek için önce yaşama sevinci gerektiğini söylüyor.

OYA BAŞAR
Oya Başar, meme kanseri tedavisi sırasında çalışma hayatından hiç uzaklaşmamış. Şimdi aynı durumu yaşayan sanatçılara da çalışmayı bırakmamalarını tavsiye ediyor: “Bu süreci herkes farklı yaşıyor. Ben hastalığın adını söyleyip kötü şeyleri hatırlamak istemedim; ‘Ağır bir gribim ve bu ge ecek’ diyerek kendimi telkin ettim. O dönemi çalışarak atlattım. Kemoterapiden çıkıp, iki gün dinlenip işe gidiyordum. Zaten mesele hayatı en iyi şekilde yaşamak.”

DEFNE SAMYELİ
Tüm hastalıklarda erken teşhis tedavi sürecini hızlandırıp kolaylaştırıyor. Bundan 11 yıl önce, çok genç yaşta rahim kanseriyle yüzleşen Defne Samyeli de, erken teşhis sayesinde hastalığını yenmişti.

SERRA YILMAZ

Yılmaz, hastalığı sürecinde önemli fiziksel zorluklar yaşadığını söylüyor ve ekliyor: “Ama beni en olumsuz etkileyen şey; insanların kanser hastalarına bakışı oldu.”
ARZUM ONAN
Önce lenf, sonra tiroid kanseri olan Onan iki ayrı ameliyat geçirip tedavi gördü. Onan, “Sevgi her şeyin ilacı oldu. Eşim Mehmet (Aslantuğ) her zaman yanımdaydı” diyor.

FİLİZ AKIN

Filiz Akın da kanserle savaşta morali yüksek tutmak gerektiğini söylüyor: “Çok zor bir hastalık ama iyi göğüsledim. ‘Atlatmak zorundayım. Kanseri yeneceğim’ dedim. Her tetkikten neşeli çıkmayı başardım.”

 

Memeler Kontrol Edilmeli (Prof.Dr. Derin Kösebay)
Meme Kanseri Hakkında Bilmedikleriniz
Mamografi Nedir?
Kendi kendinize Meme Kanseri Testi
Kendi Meme Kanseri Kontrolünü Yap
Meme Kanserinde Yeni Yöntem
Meme Kanserine Karşı Havuç Kürü (Prof.Dr.Erkan Topuz)
Memede Şişlik Kanser Belirtisi mi? (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanseri ve Soya Tüketimi (Prof.Dr. Erdem Yeşilada)
Meme Kanserinde Artış Nedenleri
Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserine Karşı Prostat İlacı
Meme Kanserine Karşı Jel Geliştirildi
Meme Onarımı Gerekliliği
Meme Kanserinde Erken Teşhiş Önemli
İğneli Meme Biyopsisi Nasıl Yapılır?
Elle Meme Kontrolü Nasıl Yapılır?
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanserinde Sentinel Lenf Bezi Biyopsisi
Meme Kanserinde Koruyucu Mastektomi
Mamografi Tartışması
Silikonlu Memede Kanser Riski Prof.Dr. Erkan Topuz
Meme Kanserinde Koruyucu Mastektomi
Metastatik Meme Kanseri
Meme Kanserine Umut Olacak İlaç
Meme Kanserini Saptayan Kan Testi
Meme Kanserinde İlginç Sonuç

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , , ,


76 Yorum Var "MEME KANSERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

Inbound Links

 1. Meme Hayati | Kumpulan Cara dan Pengetahuan | 25 Şubat 2015
 1. Ercument dedi ki:

  Hepinize gecmis olsun ,Sizlere tavsiyem kanser hastalari kati suretle seker yememeleri lazim.Hatta sekerli meyveleride yememeleri lazim.Kanser hucreleri sekerle buyuyor.Almanyada
  bir klinikte kanser hucresi olan organa seker injekte ediyorla ve kanser hucreleri sekeri yemege geldiklerinde oraya kimo ilaci verrek kanser hucrelerini olduruyorlar.Seker bu bakimdan cok zararli.Herseyde seker var bu yuzden yedikleriniz yiyeceklerin seker oranlarini inceleyin.Kanser hucreleri bir organda kalabilir. baska bir organa gidebilir.Yerlestigi organda buyuye bilir buyumeye bilir.Ne olacagini Dr larda bilmiyor.Bazi ilac birisine iyi gelir bazisina iyi gelmez.Deneyerek tespit ediliyor.Hastaya verildi hucre buyudu baska ilac deneniyor.Yani bazi konularda Dr larimizda caresiz kaliyor. Saygilarimla

 2. Zeynep Nilüfer dedi ki:

  Yorumları baştan aşağıya okuduğumda çok üzüldüm ve bu umutsuzluk dolu yere biraz umut vermek istedim. Annem son kemoterapisini alırken yanımızdaki hastanın tekrarlayan meme kanseri hastası olduğunu öğrenmiştik. Biz tamam bitti derken, onca hasta arasından yanımıza düşe düşe annem gibi bir meme kanseri hastası bir hanım düşmüştü, üstelik akciğerinde metastazı vardı. Kardeşimle telefonla konuştuğumda bana "Saçmalama, orası hastane, tabi ki orada hastalarla karşılaşacaksınız, sağlığına kavuşanlar şimdi kim bilir nerede geziyorlardır, orada işleri ne?" demişti. Bu yazıları okuduğumda aklıma bu konuşmamız geldi. Sahi, sağlığına kavuşanlar, kalkıp da böyle sitelere giriyor, yazı yazıyor mudur sizce? Bir komşumuz 15 yıl önce meme kanserine yakalanmış, biz bunu 15 yıl sonra tesadüfen öğrenmiştik. Hastalığı atlatan, konuyu kapatıyor ve bir daha hatırlamak istemiyor.
  Ne yazık ki Türkiye’deki kanser forumlarını okumak insanı hasta ediyor. Yurtdışındaki örneklerine baktığınızda, insanların umut dolu ve bizden çok daha tevekkül sahibi olduklarını görüyorsunuz. Üstelik Müslüman toplum olan, tevekkülü en iyi bilmesi gereken insanlar biziz. Meme kanseri, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna, koltuk altı lenf bezlerinde tutulan metastaz sayısına, hormon reseptör durumuna, her2neu ajanına, aldığı kemoterapi türüne, tümörün histolojik grade’ine göre farklı seyir izliyor. Üstelik bunlar sadece doktorların bildikleri. “29 harfli bir hastalıksa biz sadece 4 harfini biliyoruz” diyen doktorların ta kendisi. O nedenle hangi hasta sağ kalır, hangisi ölür kimse bilmiyor. Buradaki yazıları okuyup üzülmek bu nedenle son derece hatalı olur.
  Yapılması gereken kanser hastalarını monotonluktan çıkarıp, daha önce yapmadıkları şekilde hayatı dolu dolu yaşamalarına destek olmak. Ülkemizde kadınlar ev işleriyle ve çocuklarla uğraşmaktan kendi hayatlarını yaşayamıyor, aynı günü yıllarca tekrar edip duruyor. Onları doğaya çıkarın, yemedikleri yemekleri tatmalarını sağlayan, giymedikleri elbiseleri giysinler, gitmedikleri kurslara gidip, tanımadıkları insanlarla tanışsınlar. O zaman bir gün onlara 10 gün gibi gelecek. Allah’a dua etmeyi de unutmayın. Eskiden insanlar veremden, sıtmadan, yüksek ateşten ölüyordu. Çok eski değil, 1900’lerin başından bahsediyorum. 1800’lerde ortalama ölüm yaşı 35 olan bir dünyada bu gün 70’ten aşağısını ömürden saymıyoruz. Vebaya, suçiçeğine, sıtmaya, vereme çare bulmamızı nasip eden Allah, bir gün kanseri yenmemiz için de yolumuzu aydınlatacak.
  Ne dün var, ne yarın, sonsuz bir şimdi var. Bu hastalığı atlatan, nüks etse bile tokat patlatıp tekrar geri gönderen çok hasta tanıdım. Bu yazıyı okuyan okumayan herkesin hastasının da aynı şekilde atlatmasını bütün kalbimle diliyorum. Kötü örnekleri okuyup üzülmek yerine güzel örnekleri bakıp, “Allahım ben de böyle olsun istiyorum, nasip et inşallah” diye dua edelim. Kanser hastası yakınları da kendilerine çok dikkat etmeliler. Hastadan çok üzülüyor, perişan oluyoruz. Bizim de toparlanmamız ve hayatı ıskalamamız gerek.
  Eşimin çok üzgün olduğum bir gün bana yaptığı bir açıklama vardı: “Hastalık kaza da olabilir kader de” demişti. Bu hastalığı yaşayıp atlatanlar için hastalık bir kazadır, yaşarsın, geçer ve gider. Yaşayıp vefat edenler için de bu kaderdir. Ve sen yaşadığının kaza mı yoksa kader mi olacağını bilemezsin.
  Allahım hepinize ve benim anneme de şifa versin inşallah. Bu yazıyı okuyan herkesin hayatı o kadar güzel gitsin ki, bir daha böyle yazıları okuma ihtiyacı bile duymasınlar. Böyle sitelerde, hastanelerde değil; parklarda, köylerde, otellerde, gezmelerde, güzel yemek sofralarında karşılaşalım inşallah.

  • nur dedi ki:

   @ZEYNEP NILUFER….
   ÖYLE UMUT DOLU ÖYLE İNANCLI ÖYLE MANALI YAZMIŞSINIZKİ YÜREĞİME SERİN SULAR SERPTİNİZ….RABBİM TÜM HASTALARA ACİL ŞİFALAR VERSİN..

 3. ahmet eğmezel dedi ki:

  Eşim meme kanseri olduğunu öğrendiğinde elliyedi yaşında idi.Göğsü alındı.Moral bozukluğunu hiçbir evrede yaşamadı.İstanbul Bartın arası seyahatlerden tutunda aktif olan her şey.Tabiatı seven insan,oksijeni ağaçlı bölgeleri sever.Piknik en vazgeçilmezi.Seyahat sohbet hayvanlara sempati.Kısaca yaşamak isteyen kanser lede yaşıyor.En güzel ilaç elma havuç kırmızı pancar muz.Hamur işi yok.Biber dolmasına biraz kıyma koyun.Kırmızı et ve yağın her türü yok. Kendinizi dinlemeyin.Hayatı fazla ciddiye almayın derim.Bakın nasıl iyiye gideceksiniz.

 4. Neriman dedi ki:

  Böyle faydalı ve kullanıcı gerçe kkullanıcı yorumlarının yeraldığı sitelerle uğraşacağınıza gidn de sahte ilaç yapıp milletin umutlarıyla oynayanların sitelerini sikayet edin.

 5. Cihangir TOKLU dedi ki:

  Ahmet DOĞAN kardeşime canı gönülden katılıyorum…Bu kadar saçma bir sitemi dersiniz,sayfamı dersiniz,OLAMAZ yahu…Bende sağlık bakanlığına şikayette bulunacağım…Bu tür illet bir hastalıkla savaşan onca insanın moralleri ile kimsenin oynamaya hakkı yok…Zaten bu sayfanın başlığından bir çok şey belli değilmi….!Saygılar…

 6. yasemin ayaz dedi ki:

  mehaba ben 23 yaşındayım ama gögüs kanseriyim gögsümdeki kitlenin 3 tanesini amaliyatla aldırdım am şu an dahada kitleler çogalıyor doktorlar ilaçta vermedi biraz bilgi istiyorum…

 7. Ragibe suren dedi ki:

  genim annem 3sene once memesini aldilar suan tekrar nuksetti ayni yerden ve yarik olustu 3gundurde diger saglam olan gogusu sisti ve kizardi cok hafifte sertlilvar ne yapmaliyim

 8. başak Erbulak dedi ki:

  MERHABA BENİM TEYZEM MEME KANSERİ İLE BAŞLAYAN TEŞHİSİN ARDINDAN 4 YIL SONRA HAYATINI KAYBETTİ. AMA BAŞKA KANSERLERDE ORTAYA ÇIKTI ONDAN VEFAT ETTİ VE ŞUAN ONUN BURADA YORUMU VAR O KADAR ÜZGÜNÜM Kİ ANLATAMAM YORUMUNA DENK GELİNCE DAHA HASTALIĞININ BAŞINDA KI YORUMU 🙁 CANIM TEYZECİM NUR İÇİNDE YAT…

 9. murat öztürk dedi ki:

  Annem IV EVRE MEME KANSERİ OLDU KEMİK VE KARACİĞERE SIÇRAMIŞ DEDİLER AMELİYAT BİLE EDEMEYİZ DEDİLER NE YAPMAMIZ GEREKİYOR ÖRNEK VAKA VARMI ?

 10. Yasemin Can dedi ki:

  Merhaba, II. Evre B meme kanseriyim ikinci evre meme kanseri olupta metaztas yapan hasta varmı aranızda teşekkür ederim. Şimdiden.

 11. nil aydemir dedi ki:

  yukarıda yazılanları okudum ve cevaplarını gerçekten merak ediyorum. benim annem de kanser tedavisi görüyor. 5 yıl önce sol memesi alınmıştı. şimdi kemiklere metastaz yapmış durumda. ciddi ağrıalrı var. radyoterapiden önce daha iyiydi ama radyoterapi gerçekten sağlığını iyice bozdu. yukarıda benzer durumlar yaşayan kişilerin hikayeleri var. soruların cevaplarını kişisel mail adreisne mi yolluyorsunuz? lütfen bundan sonrası için bizi neelr beklediğini açıklayabilir msiiniz?

 12. elif dereli dedi ki:

  …merhaba ,benim anneme 2000de meme ca teşhisi konuldu35 yaşındaydı,ve sağ memesinin bir kısmı alındı,kemoterapi ve radyoterapi aldı,2003te beyne metastaz yaptı ameliyat oldu ve yine tedavi gördü,2006da rahmime metaztas yaptı hemde 20 cmlik bir kitle olarak,rahmini aldılar tekrar tedavi gördü ,şuandada 2011de tekrar rahimde bikaç tane metaztasik bulgular çıktı ameliyat oldu tedavi görücek:(şuanda 46 yaşında,yani 11 senedir kurtulamadı. o kadar üzülüyorum ki onun böyle olmasına,çaresizlikten başka bişi hissetmiyo insan,ama allahtan gelmiş deyip yinede şükrediyoruz halimize…yakınlarınıza her zaman sevgi ve moral verin,ilgilenin,yalnız bırakmayın özetle, 2000 meme ca 2003 beyin metaztası 2006 rahim metaztası 2011 rahim metaztası Allah herkeseşifa versin

 13. burcu gaia dedi ki:

  lütfen moralinizi yüksek tutun,artık herşeyin tedavisi var..ne safhada olursa olsun..

 14. nadire dedi ki:

  benim annemede 2005 yılında gögüs kanseri teşhisi konuldu tedavi sonraı iyi oldu çok şükür şimdi ise şöyle bi sıkıntımız var annemin iğneyle adeti kesilmişti tedaviler sırasında ama annem 5 aydır adet görüyo rajimden parça aldırdık bişey çıkmadı doktor bi ilaç tedavisi verdi fakat yine hastalandı şu an femara kullanıyo bana biraz bilgi verin ne olur

 15. özlem mrğn dedi ki:

  Merhaba, 7 ay önce anneme meme kanseri teşhisi koyuldu, çok ilerlemiş geç kalmişsiniz dedi dr , sonra hemen kemoterapiye başladik, dün 8. kürü aldi, şu an çok iyi, kemoterapiler çok iyi geldi, şimdi ameliyat günü alacağiz, hiç bir skinti yok, sağlikli beslenip ve mutlu olursaniz aşilmayacak bir skinti değil, herkese acil şifalar.

 16. önder özcan dedi ki:

  meme kanseri tedavisi hakkında yazılarımı yazdım bloğumu okuyunuz http://memekanserindebioenerji.blogspot.com

 17. meme kanseri tedavisi rahim kanseri tedavisi için alternatif tıp bioenerjiden faydalanabilirsiniz http://www.parapsikolog.com

 18. esen gökkus dedi ki:

  nuran hanım çok tesekkür edıyorum sıze ıçımı rahatlattınız

 19. mel dedi ki:

  degerlı arkadaslar. sızlerden oncelıkle turkcem ıcın ozr dılerım bıraz noksan olabılır. yazılanları okudum ve onlara yonelık bırseyler yazmak ıstedım ıcımden geldı. ıster bu konuda rahatsız olanlar olsun ıster olmasın. yasım 37. bır cocuk annesıyım. 2007 hazırdanda gogus kanserı amelıyat( gogus alınmadı lemfler alındı) 12 lemfde yayılma cıktı. temmuz ve agustos ayında 6 hafta ısın tedavısı gogus boyuz kaburga arası kemık koltuk altı bunlar radyo terapı sınırları. ondan sonra eylul 2007 de baslılyan kemoterapıler. ılk basta 4 defa uc ayda bır kemoterapı. sonra ocak 2008 de baslıyan herceptın ve taxol haftalık. ondan sonrada subat 2009a kadar uc haftada bır sadece herceptın. zor muydu zordu evet elbette. ama allahtan umut kesılmez. ozamlar daha gucluydum dıye dusunuyorum. su an tekra hazıran 2010da bulunan metastazlar akcıgerde yogun ve yaygındı kemıklerde sayılmıyacak kadar metastazlar karacıgerde bırtane( barı bırısınde az olsun ha)) ) ve son kemıklerde multıple metastaz.
  yınede bu yorumlarda okumakta kendım ıcın fayda buluyorum. ıster kotu ıster ıyı. bana hayatın sondu dedıler hazıranda ve bunu soylıyen dooktorlar avrupadaydı. kusuruma bakmayın ben daha halen burdayım. onların kotu yorumlarını ıstatıstıklerı okudum duydum dıye ben olmedım.
  ve arkadaslar bazılarına bu kemoterapı yalnız fayda eder bazılarınıda belırlı bıtkıler ama belkı ben bu bıtkıyı kullandım bana fayda etmez her ınsanda aynı etkıyı verır dıye bır sart yok ılacların ( ıster bıtkısel ıster tıbbı). sonucta kendımıze ınanmak onemlı.
  ben su son ıkı ay bıoenerjıde alıyorum. hocaya da gıttım kemoterapıde aldım. canım neyı denemek ıstıyorsa edıyorum. tabı ılk hazırdan tekrar kanserle yuzyuze geldıgımı duydugumda dunyam sarsıldı. tr ye geldım ve bırı daha bu yorumu yapmıstı allah bızı turk hekımlerını basımızdan eksık etmesın. ve su an dedıgım gıbı ıcımden ne gelıyrosa yapıyorum tabıkı tıbbı onkolojı bolumuyle bunları gorusuyoruz. arkadaslar bırseyler okudugunuzda ben de oyle olacagım dıye korkmayın oyle bırsey yok. sız kendınıze neye sartlandırırsanız o olur. ben eft reconnectıon reıkı ve tachyon gordum ve gercekten tavsıye ederım. sırf tumormarkerlerın dustugu ıcın degıl kafa rahatlıgınız ıcınde cok ıyı. bende su an delı dıvane gıbı duydum beyınde var yakında radyo terapı var. tabıkı sorularım cok ısterım bır doktor cıksın karsıma dogruları konussun desınkı kızm kurtuldun tertemızsın yada desın kızım ama harbıden bu defa omrun bıttı. ınanıp ınanmamak yıne benım elımde fakat dogruları bılmek hakkımdır. ve butun bu dusuncelerıme ragmen sunu soylemek ıstıyorum bana olececksın dedıler ben gecen horon teptım. olulerde horon tepmez benım bıldıgım kadarıyla.
  hepınıze acıl sıfalar dılıyorum allahta umudunuzu kesmeyın. pozıtıf dusunun ve kendınızı herseye ragmen sevın ve gurur duyun.

  tekrar trccem ıcın ozur dılerım umarım ne demek ıstedıgımı anlamıssınızdır

 20. nuran öz dedi ki:

  Ahmet Bey haklı. Ablama ağustos 2010 da meme kanseri teşhisi kondu her şe y iyi gidiyor . doktor 100 de100 iyileşecek dyor. Yukarıdaki yorumlar moral bozuyor.

 21. Ahmet DOĞAN dedi ki:

  Sanırım başlığı değiştirmeniz daha iyi olacak Çünki burası GELEN YORUMLAR'dan çok BAŞINIZA GELENLER olmalıydı çünkü herkez bu mendebur illete yakalandıktan sonraki ruh hallerini yazmış bir nebzede olsun ilgi ve alaka hatta yanıt beklemeye çalışmış ama maalesef hiçbir yanıt yok, üstelik ilk safhada olan insanlar daha sonraki zamanlarda başka insanların daha ileri safhalara çıktığını okuyarak dahada morallerinin bozulduğunu yazmışlar son derece haklılar.
  Bana sorarsanız bu gelen yorumlar linkini kaldırmanız gerekir, çünkü bu hastalığa yakalanan insanların tedaviye cevap vermelerine en büyük etkenleri MORALDİR ama burada yazanları okuyup cevap bulamamaları sonucu morallerinin dahada bozulduğuna adım gibi eminim,gerekiyorsa bu konuda SAĞLIK BAKANLIĞI'nada şikayette bulunacağım.
  Kendi eşimden biliyorum onunda göğsü alındı oda kemoterapi ve radyoterapi gördü evde boş kaldıkça bu gibi sitelerde derdinin çaresini aramaya çalışıyor ama böyle saçma açılmış forumları okudukça daha çok içine kapanıp daha çok vesvese yapıyor dolayısıyla morali bozuluyor .Lütfen başınızdan geçenleri burada yazmayın çünkü derdinizi anlıyorlar ama herhangi bir cevap yazamazlar, çünkü her insanın vücud kişiliği farklıdır ve farklı tedavi uygulanır ona şöyle olmuş bunu denemiş bende deniyeyim diye düşünmeyin ona iyi gelen size kötü gelebilir sadece sizinle ilgili raporlara göre ilaç tayini yapılabilir.
  LÜTFEN AMA LÜTFEN buralarda başkalarının başından geçenleri okuyup kendinizle eşleştirmeyin ve morallerinizi bozmayın herkesin kimliği farklıdır onda kötü olan sizde iyi side iyi olan onda kötü olabilir.

 22. bengi su dedi ki:

  öncelikle bütün KANSER hastalarına Allah bir an önce şifa versin benim babam mide kanseri kemoterapi alacak fakat hap şeklinde xeloda roche nin bi tabletini kullanıcak fakat biraz kafada takılan sorularım var çevreden duyduklarıma göre bu xeloda öldürüyormuş ne kadar doğru ne kadar yanlış bilimiyorum bira bana yardım edebilir mi acilllllll !!!!!!!

 23. satı yuce dedi ki:

  1998 yıl da ankara ankoloji hastanesin de ameliyat oldum sag gösüm alın dı bunun sonucu 1.5 yıl sonunda sağ kolum şişti bn bunun doktoruma sordugum da bana çp vermedin sürekli hastaye gitigim de soruyorum çp alamıyorum kolum çok şiş hiş çalışamıyorum kolum tutmuyor bana yardımcı olurmusunuz napmalıyım tedavisin varmı çp bekliyorum

 24. FILIZ CIFTCI dedi ki:

  Sanırım yazılanlara yanıt gelmiyor, herkesin fikrini beyan ettigi bir ortam bu… Teyzem metastatik meme kanseri evre 4… su an çapa onkolojide tedavi görüyor. kemoterapinin yan etkilerinin hastalıktan daha yıkıcı oldugunu dusunuyorum. iyilesme ümidi var mıdır onu da bilemiyorum, zira burada okuduklarım biraz daha moralimi bozdu. özellikle son evrede olup da kurtulan var mı? alternatif tıp yöntemleri hakkında bilgisi olan ve özellikle herbalistler hakkında bilgisi olan var ise paylaşırsa çok sevinirim. herkese ve sevdiklerine acil şifalar diliyorum cenabı Allahtan…

 25. havva öztürk dedi ki:

  merhaba ben havva yaklaşık 6ay önce annemin meme kanseri oldugunu ögrendik.kitlesi 9 cm di.amaliyattan önce kemoterapi uygulandı.önce 7cm sonra3.5 cm kadar küçüldü.şimdi 10 gün içinde amaliyat olacak.doktoru onun yüzüne yüzde 50 şansın var demiş yani yaşlı oldugu için 57 yaşında tansiyonu oldugu için daha riskliymiş.bunu duyunca yıkıldık herkezemi söylüyorlar yoksa benim annememi sölediler anlamış deyiliz.ALLAH"ım herkeze acil şifalar versin içlerindede benim canım anneme bu mubaret günlerde herkerden 2 saniyesini ayırıp annem için dua etmesini rica ediyorum herkeze çok teşekkür edrim şimdiden.

 26. önder özcan dedi ki:

  arkadaşlar meme kanseri tedavisinde şiddetle bioenerjiyi tavsiye ediyorum

 27. HUSEYN dedi ki:

  Merhaba,ben Huseyn Azerbaycandanim. Bakude yasiyorum. Allahin izni ile her turlu kanserin tedavisini yaparim. (Saqalma sureci 8 aydan tutmus 2 yila qadar sure bilir) Kanser tedavisinde esasen bitkisel yaqlardan istifade olunur. Birinci bolumun tedavisi 40 gun suruyor.Ve hec bir para filan lazim degildir. Haste iyilesdigini bildikde davamina raziliq verir. Alternatif tipden yararlananlari alqislayiram.Cunki Allah dert verib-dermanin da verib.Sadece olaraq biz tenbellikden doktorlarin goruslerine can atiriq. Kanserin tedavisini ana tebietde arayib bulmaq lazimdir. Ve bir allaha iman getirib ,onun bizlere oyretdiyi dualardan yararlanmaq lazimdir. Qurani-Kerimde bele bir ayet vardir: "Men su ayetleri hem de sefahet olaraq size gonderdim". Insan Allaha doqru addim atarsa, allah da onu her turlu kotuluklerden,hastaliklardan qorur ve sefahet eder. Su isleri yapmaqla maqsedimiz coxlu para qazanmaq deyil. Sadece olaraq Allah hatiresi ucun yapilan islerde yaxindan istirak etmek, boynumuza dusen Islami vezifeleri yerine yetirmekdir.Hic bir imkani olmayana da kendi hesabimiza yardim edirik ve insaallah bundan sonra da ederiz.Telefon numralarimi burakiyorum: Turkiyeden—–0099-450-417-59-20. Baku:050-417-59-20U.Yalniz Turkiyedeki masraflarimi qarsilayan olsa Ramazandan sonra Turkiyeye gele bilirim.Kanserin en umutsuz halinde olanlar Allahin izni ile saqala bilir.

 28. Melek İzci dedi ki:

  Merhabalar Hocam,
  Bundan 1.5 ay önce teyzemde meme kanseri teshisi konuldu.Kendisinin sağ gögüsü alındı.Pataloji raporuna göre metastaz olabileceği ve BT taraması istendi.Alınan sonuçlar doğrultusunda L4 kemik iliğinde metastaz olduğunu söylediler. Şuanda 2 ilaç tedavisi görüyor.1. ilaç ömür boyu kullanılması gerektiği diğeri ise ayakta kemoterapi verildi.Bu durum karşısında internetten araştırma yaptım.Radyoterapi Rt veriliyormuş ama dr vermedi.Ayrıcada alternatif tıp yöntemlerini hakkında ne önerirsiniz.Ağrıları olacağını söylüyorlar bunları en aza indirmek için ne yapılabilir.Şimdiden çok teşekkür ederim.Bizi aydınlatırsanız çok seviniriz.

 29. nurten çule dedi ki:

  bende meme.ca yım.sağ göğsüm koltuk altı lenf beziyle birlikte alındı.6 kür kemoterapi ve 25 seans radyoterapi aldım.2 ağustosta 6 yıl doluyor.Allaha şükür çok iyiyim.Tek sorunum var kolda şişme oldu nedenide ben bir kez ağır yük taşıdım.koldaki şişmeyi rahatlatan tek çözüm kiraz sapı .kolunda şişlik olan aradaşlara duyurmak istedim.Allahım herkese şifa versin.

 30. ayşe yılmaz dedi ki:

  4 ay önce ameliyatla sağ göğsüm alındı ve aynı anda karın yağından yeni meme yapıldı 8 kür kemoterapi aldım 3 tane kitle toplamda 6cm i buluyo ve dağınık halde lezyonlar vardı tüm memede radyo terapi almam gerekirmi bu arada sağ koltuk altımda temizlendi ve azda olsa şişme var bu düzeltile bilirmi estetik cerahlar tarafından bilgilendiriseniz sevinirim.

 31. nazlı can dedi ki:

  2yıl önce memekanseri oldum mememi aldırmadım.4kürkemoterapi gördüm obez olduğum için radyo terapi göremedim henüz tedavim başlanmadı menepoza sokaçaklar .kendi kendine girmemi bekliyorlar nezaman olacaksa boşuna vakit kaybediyormuyum diye sık sık soruyorum neyapıcağımı bilmiyorum hiç öğrenmesem dahamı iyi olurdu acaba hasta olup da atlatmış arkadaşlardan moral ve yardım yazıları bekliyorum lütfen yazınlütfen

 32. nevin yilmaz dedi ki:

  hayirli aksamlar.ben almanyadan nevin
  bende 2006 da meme kanseri oldum.1 senede kac defer doktora gitttim.göhsümün ucunda yara olusmustu ve cok aciyordu.sorsan hane diyorlar ya almanyadaki doktorlar cok iyiler.doktor bana her seferinde birsey yok deyip durdu.meyersem meme kanseri olmusum.onuda kendim özel mamagrafiye gidince orda ögrendim.doktorum sok gecirdi kanser sonucu cikmasina.ama burda doktoru mahkemeye versen birsey alamazsin.2007 de göhsümü aldilar ,cünkü göhsümü kanser hepten sarmisti.ama ondan sonra herceptin veya kemoterapiyi kesinlikle red ettim yani yaptirmadim,cünkü yaptirip ölenleri cok gördüm.allahima binlerce sükürler olsun.su anda COK IYIYIM ELHAMDÜLILLAH:bir problemim varsa oda üc sene de 20 kilo almam.herkese allah dan sifalar diliyorum.son olarak diyecegim ,eyer göhüs ucunda yara varsa mutlaka mamografi yaptiri.yara deyip gecmeyin.

 33. Betül Kızılaslan dedi ki:

  bende bir kanser hastasıyım.Çocuk emzirirkrn başıma geldi.Göğüs kanseri olduğumu söylediler.Ama benim belim çok ağrıyordu.Göğüsüm alındı.Kimse benim belimle ilgilenmedi.İlnanılmaz ağrılar çekiyordum.Sonunda omuriliğin orada 2 kemiğin kırıldığını anladılar.Gögüs amelyatından 1 ay sonra omirilik ameliyatı oldum.24 gün radyo terapi aldım.4 kür kemoterapi aldım.Kan sayım düştüğü için kemoterapi kestiler.1 yıl kadar yürüyemedim.2 ay oluyor ayağa kalkalı.Bel bölgemde tekrar kırıklar başladı.Bu ancak yaşayan bilir.Allah herkeze acil şifalar versin

 34. ümran.barış dedi ki:

  memede fuluyt salkom ak ciyerde met meme alındı suan tumur vucutun belirli bölgelirine dağılmiş 4 evre bana yolgösterin yardımcı olun M.kemalı ataturk dediyigibi beni türk hekimlerine teslimedin .duyarlı hekimlerimizden.arzediyorum.GSM.05389565063

 35. ercument semih albay dedi ki:

  Sayin vefakar arkadaslar binim haniminda gogus kanseri 17 sene sonra kemiklere karacigere geldi.Bizde yukarida Menekse Keskin hanimin uyguladigi vitamin ve miks vererek hastaligi ve agrilari durdurmus durumdayiz.Ama sizlere bu bilgileri nasil verebilirim bilmiyorum.Gunde 38 vitamin hapi ve karisim.Allah kolaylik versin.

 36. ramazan cagatay dedi ki:

  benim kardeşimin sol göğüsünde kitle görüldü amaliyata girdi sol göğüsü alındı doktorlar heyet raporuyla kemoterapiye girmesi gerektiğini söylediler kurban bayramın 2 gün önçe kemoterapiye girdi tabiri caizse o zehiri vucuduna enjekte ettiler kurban bayramı bitimi 12 çi ayın 4 de sabaha karşı vefat etti allahım tüm meme kanseri hastalara acil şifa versin ben kardeşimi kurtaramadım

 37. sevinç dedi ki:

  öncelikle emel hanım ..allah razı olsun hep birlikte beraberce bildiyimiz faydasını gördüyümüz şeyleri tavsiye etmek haberdar etmek çok ama çok güzel ..burada herkes bir yerlerden yazıyo kimse kimseyi tanımıyo ama bildikleri tekşey kanser hastalıgının ne kadar kötü bir illet oldugudur..size çok teşekkür ederim yazınızda verdiyiniz tf aradık annem yumurtalık kanseriydi belki bir önerileri olur düşüncesiyle .bizede bir bitkisel karışım yapıp gönderdiler sagolsunlar ..hastalık evresi baya ilerlediyi halde şimdi ki kullandıgımız ilaç bitdi ve dr görünmek için gitdiyimizde biz telaşlandıgımızdan gitmek zorunda kaldık annemden parça parça etler düşmeye başlamıştı ..bize tümörün parçalanıp düşrüyünü falan gibi şeyler söyledi ama o kadar güzel şeyler duyuyordum ki ..herneyse bizim yine kontrollerimiz olucak yanlız şuan kemoterapiyi durdurdu dr ..bu kadar güzel şeyden sonra anneme gerisi senin elinde iyi güzel beslenirsen bir daha nüksetmez ve bagışıklık sistemin tamamen düzelir direnci artarsa tamamen kurtulursun dedi ..size teşekkür ederim çok sagolun .allah tüm hastalara şifa versin .

 38. DAMLA ÖZTÜRK dedi ki:

  BENİM ANNEM ŞUAN 41 YAŞINDA MEME CA 08/11/2006 DA SAĞ MEMESİ ALINDI.SONRA AKCİĞER DAHA SONRA BEYİNE METAZTAZ YAPTI.EN SON DRLARIN GEÇ KALMASI YÜZÜNDEN SOL TARAFINA FELÇ GELDİ ŞUURUNU KAYBEDİYORDU,ŞİMDİ BİRAZ DAHA İYİ YÜRÜYO ELİNİ OYNATABİLİYO AMA EĞER GEÇ KALINMASAYDI DAHADA İYİ OLUCAKTI.GAMENİFE 3 KERE GİRDİ DR LAR YAŞAMASIYLA İLGİLİ HERHANGİ BİŞEY DEMİYO.SONUMUZ NE OLUCAK BİLMİYORUM AMA HASTAYADA YAKINLARINIDA ÇOK ZOR. ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN.

 39. neslihan orun öztürk dedi ki:

  merhabalar öncelikle herkese acil şifalar diliyorum.annem 6 yıl önce meme kanserine yakalandı erken teşhis edildi ve yendi.1 seneyi aşkın bir süredir sternum kemiğinde ağrı vardı doktorumuz metastaz yaptığını sadece bir yerde olduğunu ve radyoterapi alacağını söyledi.tedaviye başladık.hastalık 4.evredeymiş acaba radyoterapi fayda edermi başka organlara geçme ihtimali yüksekmi..

 40. emel boyer dedi ki:

  iyi akşamlar .allah yar ve yardımcınız olsun hastalara şifa versin inşallah ..
  benim halam meme kanserini yendi.teşhis konuldugunda ikinci evresindeydi
  4 kür kemoterapi gördü.ve bitkiler le yapılan bir ilaç şifa oldu inşallah bir daha nüksetmez temennimiz bu dr bize dışarıdan destekle hastalıgını yenmeyi başarabiliriz demişti arkadaşlar aslında kanser korkunç bir hastalık ama yenmek için moral savaşmak dua ve yenileceyine inanmak lazım .allaha şükür hastalıgın üstesinden gelmeyi başardı halam inşallah sizin de hastalarınız bunu başarır allah onlara da şifa verir.arkadaşlar alternatif tıbtan korkmayın çekinmeyin üstelik onlar kimyasal deyil yani bu hastalıgın sevdiyi kimyasallar yok bitkilerde .evet ününü
  duydugumuz bir kişinin yaptıgı ilaç bize şifa oldu ögrenmek isteyen bilgi almak isteyene ben tf yazmak istedim 0537 597 15 07 bizler şifa bulduk sizlerde bulursunuz ümidiyle ki allah büyüktür ümit var olunuz olurya şifa bulursunuz sizde bir allah razı olsun demeniz yeter .allaha emanet olun.

 41. perihan özdoğan dedi ki:

  merhabalar.öncelikle aynı dertten muzdarip olanlara acil şifalar diliyorum.lütfen daha dirençli olalım.bu illet hastalık üzüntüye gelmiyor.ben 5 aydır savaşıyorum. 4 seans kemoterapi aldım. diğer tedavilerde ayın dokuzunda. çok zor ama çaresi var mı… savaşmaktan başka .1.10.2009

 42. ismetturk dedi ki:

  tümünüze gecmişler olsun cok zor bir durum

 43. sultan tamer dedi ki:

  merhaba hocam,annem 48 yaşnda 4.evre meme kanseri tshisi konuldu kemiklerle ve kafa tasıyla metastaz yapmıs,beyine tam geçmemiş ama bazı yapılarda alınlasma var dediler.4 gün önce kemoterapiye basladık.bize %15 kurtulma sansı var eger beyine geçtiyse hiç şans yok dediler.çok zor bi durum ne yapacagımızı bilmiyoruz.alternatif tıp yöntemlerini önerirmisiniz.yardımcı olursanız çok seviniriz tesekkürler

 44. ESRA ÖZER dedi ki:

  merhaba hocam ben 11 2008 de meme koruyucu ameliyatı oldum 8 kür kemoterapi 40 gün deışın aldım yaşım 40 şimdi yeni iki böbreyimde taş çıktı mesanede kalınlaşmada artış var mememden ödem hala gitmedi hergün ilacımı alıyomhocam benim size sorum tedavime başlarken adetimi kestiler daha sonra bidaha olmadım şimdi oldum dr aradım söyledim bidaha keseceyiz dedi kesilmesi mi lazım ben çok rahatsız oluyom kesilmezese olmazmı birde ödem niye gitmiyo ilacı yokmu hocam pataloji sonucum dr üçte biri çıktı dedi HOCAM BENİ AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM TEŞEKÜRLER

 45. gönül şengüll dedi ki:

  iyi akşamlar bem gönül şengül 2008 de meme kanseri oldum sağ mememin hepsi alındı 6kemoterapi 25gün ışın aldım şimdi ilaçkullanıyorum 10 sene önce annemi bu hastalıktan kaybettim başka yerlere sıçramaması için neler yapmalıyım neler yemeliyim 38 yaşındayım bu hastalığı yenmek istiyorum bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim

 46. semih Akbay dedi ki:

  Maalesef bu melun hastalik icin binlerce labaratuar ilac bulmak icin calisiyor.Insallah bu hastaliginda caresi bulunacak.Ayni sekilde benim hanimim 18 sene once meme kanserine yakalandi.Gogusu alindi kimo yapildi, sonra tamoxsifen hapi aldi 5 sene 13 sene hic bir sey yok.18 sonra kemiklerde cikti kemikten karaciger e gecti.(tamoxsifen hapini 5 sene sonra durdurmayiniz devam ediniz).Hastaligin geri gelmemesi icin.Yan etkilerine dayanacaksiniz.Simdi kimo veriliyor.Biz bu arada gunde 38 adet vitamin hapi ve gunde iki bardak bir karisim yapip iciriyoruz.Kilo kaybini durdurduk kan degeri dusuktu kan degeri yukseldi.Cocuklarla beraber isi gucu biraktik bu hastaligi yenmek icin savastayiz.Okumadigimiz kitap kalmadi.Insallah basaracagiz.Allah hepinize yardimci olsun hakikatten cok zor.Aman dikkat edin akliniza gelen her negatif dusuncede beyninizde asit cikiyor.Bu asit bir cok hastalik getirir.Gecmis olsun

 47. menekşe keskin dedi ki:

  slm ben 8 yıl oluyo göğüs amaliyatı oldum ve kolum şiş kaldı ne yapmalıyım lütfen caresini söylein

 48. arzu sezgin dedi ki:

  annemi 24 kasım 2009 da akciğr kanserinden kaybettim bende hep kendimce sorarım neden biz neden annem canım benim çok acı çekti tam mutlu olcağı sırada on kaybettik anlatılması çok zor duygu allahım tüm hastalara şifa versin her zaman yanınızdayım ..biz hastalıkla sadece onbuçuk ay mücadele ettik zaman yetmedi onu kurtarmaya onu çok özlüyorum ………………

 49. nermin göksel dedi ki:

  En hain hastalık meme kanseri başlığınız çok moral bozucu.Bu hastalıkla mücadele edenlerin 1 kelime ile yıkılıp 1 kelime ile mutlu olduklarını bilemezsiniz. Pembe bir tablo çizmesenizde sade bir başlık atabilirsiniz.Bazen pamuk ipliği bile bize umut oluyor.Buyoldaki herkeze acil şifalar diliyorum.Sevgi ve sağlıkla kalın.

 50. R.BEKİR TOKGÖZ dedi ki:

  HERKESE ACİL ŞİFALAR ,

  ÖNCELİKLE 5 SENE ÖNCE ANNEMİN GÖĞSÜ ALINDI SONRA KEMO TERAPİ VE DAHA SONRA RADYO TERAPİ GÖRDÜ 9 AY ÖNCE LENF BEZLERİNİN ALINDIĞI KOLUNUN KEMİĞİ KIRILDI 9 AY GEÇTİ HALA KOLU KAYNAMADI İYİ BİR DOKTORA GİTTİK VE ADAM BİR OLUŞUMUN OLDUĞUNU VE BUYÜZDEN KEMİĞİN KIRILDIĞINI SÖYLEDİ BÜTÜN TESTLERİ TEMİZ ÇIKTI KEMİK SİNTİGRAFİSİ İSTEDİLER O OLMADAN ANLAYAMIYORLARMIŞ ACABA KEMİK METASTASI OLMASI MÜMKÜNMÜDÜR ?

 51. gülden aygün dedi ki:

  hocam öncelikle size teşekkür ediyorum,benmim annem yaklaşık 2 yıl önce meme ca oldu suan durumu iiyi sayılılır,kendisi 78 kilo ve bu kilolardan şikayet ediyo ve diet uyglamak istiyor kendine bana yardımcı olurmusunuz bu konuda?saygılar..

 52. özge yıldız dedi ki:

  öncelikle bütün hastalara acil şifalar dilerim bende meme kanseri hastasıyım iki yıl önce amalıyat oldum kemoterapi gördüm vs vs ire buğün kemik metestası şüphesiyle sintiğrafi cekildim sonuç çıkana kadar yaşadığım duyguyu ancak benim gibi yaşayanlar anlar allah kimsenin başına vermesin hasta eşleri yakınları ne olursunuz bizlere yardımcı olun kader arkadaşlarıma sesleniyorum meil adresimi yazıyorum ğörüşerek yardımcı olalım.duygumersin@windowslive.com

 53. abdullah cengiz dedi ki:

  hocam saygılar babam rektum ca mesaneye invaze doktorlar inop olduğuna karar verdi 4 kür kemo ve radyoterapi aldı ne tavsiye edersiniz

 54. Gülcan Çetin dedi ki:

  Ne yazacağımı bilmiyorum.Kafam karışık.Üzgünüm.Yakın bir arkadaşımı 10 gün önce kaybettim kanserden.daha 31 yaşındaydı.meme kanseri değildi.Ama rahim ağızı kanseriydi.Tedavileri yapıldı.Ne yazık ki akciğere sıçradı.Alternatif tıpa yöneldik.Netten ATABAY GÜVELOĞLU bulun ve bitki ilaçlarını temin edin.Arkadaşıma faydası oldu.Ama ne yazık ki 2 ci kürde ilaçlarını kesti.Kanser bu defa çok şiddetli bir şekilde vurdu.İç organlarının her yerinde metastaz vardı.Karın bölgesinde en az 12 cm tümör oluştu.Bunu öğrendiğinde morali bozuldu ve yatağa düştü.1 hafta sonra da vefat etti.ATABAY GÜVELOĞLU kanserin belirli evrelerinde yardım ediyor.Sitesinde onlarca teşekkür mektupları var.Denemenizi tavsiye ederim.Umutlarınızı kaybetmeyin.Hastalarınızın bağışıklılık sistemini güçlü tutun.Arı sütü, polen, şifalı mantarlar vs..her şeyi deneyin.
  azmira@mynet.com

 55. önder özcan dedi ki:

  kanser alternatif tıp yöntemleriyle çözülebilen bi hastalıktır insanların bu kadar kendini çaresiz hissetmesine gerek yok bizi yaratan YÜCE ALLAH her türlü derdin çaresinide vermiş yeterki arayalım inanalım ben alternatif tıp yöntemlerinden bioenerji kullanımını bilen uygulayan bi insanım ve biliyorumki özellikle metastaz yapmamış kanserin tedavisi gercekten çok kolay metastaz yapmışsa biraz daha ugraştırıyo tabiki ALLAH'IN izni ile her şeyin çaresi var.

 56. gülnur dedi ki:

  canan hanıma katılıyorum,
  benim de teşhisim kısa bir süre önce konuldu ve sağ göğsüm alındı.doktorum 1. evre olduğumu söyledi,tedavim henüz başlamadı.
  ben de umutluyum ama okuduğum yorumlar beni de endişelendirdi.

 57. seda dedi ki:

  Bence okudum guzeldı cok beyendım ve cok guzel anlatılmıs.

 58. canan çetin dedi ki:

  BU KADAR OLMAMALI
  Annem bu yaz meme kanseri teşhisiyle ameliyat olsu ve sağ göğsü alındı. 1. evre kanser olduğunu öğrendik ve doktorumuz 4 kür kemoterapi verdi sadece. bu hafta son kemoterapisini aldı ve biz artık umutla artık iyi olacak diyorduk. fakat bu yorumlar beni yıktı.

 59. MELEK YÜKSEL dedi ki:

  merhaba hocam geçtiğimiz kış hep sizin kanserle ilgili uyarılarınızı takip ettik tesadüf daha önce kanserle ilgili hiç bilgili degilken şimdi tam ortasına düştük iki aydır eşimin babası için mücadele ediyoruz.kanser akciğerde başlamış karaciğere mataztas yapmiş doktoru ameliyat önermedi kemoterapi alıyor şu an üçüncü seansta biz nasıl bir yol izlemeliyiz bilmiyoruz kemoterapiden sonra köpekbalığı yagı,mantar hapı kullandı ama doktoru kullanmasın diyor su anda ne yapmamız gerektiği konusunda çok çaresisiz bizim nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda yardımcı olabilirmisiniz

 60. müge ekmen dedi ki:

  merhaba hocam.bizim hastamız önce göğüs kanseri oldu.bu tedavi edildi sonra akciğere ve sonra kemiğe sıçradı radyoterapi gördük daha sonra tekrar kemoterapiye döndük bi müddet iyi gibiydi ama daha sonrasında nefesinde sorun yaşandı şimdi hastanede yatıyor oksijen ve kan takviyesi alıyor kemoterapiden dolayı vücut kan üretmiyormuş ameliyatta riskli diyorlar açıkçası yapılacak biley yok diyorlar ama hala ümidimiz var yapabileceğimiz bişey varsa söyleyin hocam çaresiz kaldık. saygılar…

 61. xprodoksit dedi ki:

  ‘Cenaze hazırlıklarını düşündün mü?’ diyorlardı ‘Annemle Biz Kanseri Yeneriz’ kampanyasına poz verince ortaya çıktı Serra Yılmaz’ın eski bir kanser hastası olduğu… Ünlü oyuncu 17 yıl önce yakalanmış meme kanserine ve dalga geçerek atlatmış. Kızı Ayşe ise biraz daha zorlanmış: “Annen ne zaman ölecek?” diyenlerle çok uğraştım! Ünlü ilaç firması Novartis’in ‘Annemle Biz Kanseri Yeneriz’ kampanyasının ilanlarını gördüğümde gerçekten çok etkilendim. Biz bu hastalığın bir benzerini 3 yıl önce aniden kan kanseri teşhisi konan babamla yaşamış ve onun kanseri atlatmasını sağlamıştık. ‘Kanser’le savaşan bir hasta yakını olarak bu hastalıkla mücadele eden birinin neler hissedebileceğini bildiğim için durumu hemen kişiselleştirdim. Söz konusu ilanda; Ferzan Özpetek’in ilham perisi olarak anılan oyuncu Serra Yılmaz’a 17 yıl önce meme kanseri teşhisi konduğu yazıyor, ünlü sanatçı kızı Ayşe Yılmaz’la birlikte bu hastalığa inat objektiflere gülümseyerek poz veriyordu. Yakınları tabii ki biliyordu ama birçokları Yılmaz’ın yıllar önce atlattığı meme kanserini bu ilandan öğrendi. Ben de bu müthiş ikili ile ‘meme kanseri’ni konuşmak için çabaladım. Ancak Serra Yılmaz atv’deki ‘Parmaklıklar Ardında’ dizisinin çekimleri için Sinop’ta olduğundan kızı Ayşe Yılmaz da Fransa’da yaşadığından soruları onlara e-maille gönderebildim. İşte Serra Yılmaz’ın kızı Ayşe Yılmaz’ın yaşadıkları… Önce Ayşe Yılmaz anlatıyor… HALAM DA KANSERE YAKALANDI! * Annenizin meme kanseri olduğunu duyduğunuzdaki ilk tepkiniz ne oldu? Onun meme kanseri olduğunu öğrendiğimde, kendisi çoktan ameliyat olmuştu. Önce çok korktuğumu hatırlıyorum. Bu sadece ‘Annemi kaybedersem ne yaparım?’ korkusu değildi. Annemin acı çekmesinden, kemoterapiden, radyoterapiden de korktum. O zamanlar 12 yaşındaydım. Kanser nedir, üç aşağı beş yukarı biliyordum ama her zaman güçlü ve dimdik ayakta gördüğüm annemin yataklara düşmesinden, saçlarının dökülmesinden de korktuğumu hatırlıyorum. İNSAN DOKTOR OLMAK İSTİYOR * Hiç aklınıza ‘Niye biz?’ sorusu geldi mi? Elbette geldi. Ama bunun aslında ne kadar saçma bir soru olduğunu çabuk anladım. Neden biz olmayalım ki? Herkes olabilir. Benim çok sevdiğim bir halam var. Kendisi ailemizde en çok doğal gıdayı tüketen, sigara, içki içmeyen, ormanda uzun yürüyüşlere çıkan biridir. Ama annemden sonra halama da bağırsak kanseri teşhisi kondu. Herkes, ama herkes bu hastalığa yakalanabilir. Ve ‘Neden biz?’ sorusu çok gereksiz bir soru… Cevabını bulsanız da bulmasanız da netice aynı; hastasınız ve iyileşmek için uğraşacaksınız. * Kampanyanın adı: ‘Annemle Biz Kanseri Yeneriz’… Peki siz annenizle birlikte kanseri nasıl yendiniz? İnsanın bir yakını hastalandığında, eğer doktor değilseniz, kendinizi çok çaresiz ve işe yaramaz hissediyorsunuz. Sevdiğiniz o kişi için her şeyi yapmaya hazırsınız, ama elinizden hiçbir şey gelmiyor. Korkunç bir duygu… Anneme kemoterapi uygulanırken, ki nispeten ağır bir tedavi görmüştü, sıvı ile karıştırılması gereken toz bir ilaç vardı. Annemle ilgilenen hemşire hanım benim ne kadar merak ve titizlikle, hatta belki koruma içgüdüsüyle yaptıklarını izlediğimi fark edince, o ilacı sıvı ile karıştırma görevini bana vermişti. Bu son derece önemli bir sorumluluktu, çünkü iyi karışmazsa toz kalırsa hem serumu tıkayabilir hem de annemin canını yakabilirdi. O hemşire hanıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Onun sayesinde, kendi çapımda, annemin tedavisinde bir rol üstlendim ve ona yardımcı oldum. LÜZUMSUZ İNSANLAR VAR * Bu süreçte annenize dikkat ederken onu dış etmenlerden de korumanız gerekti mi? Tabii. Onu çevresindeki olası patavatsız insanlardan korumak da önemliydi. İnsanlar ölümden o kadar korkuyorlar ve kanser olan birinin öleceğinden o kadar eminler ki… İnanmayacaksınız ama o dönemde bana ‘Ee, annen ne zaman ölüyor? Cenaze hazırlıklarını düşündünüz mü?’ diyen lüzumsuz insanlar bile oldu. Tüm bu olumsuzluktan hastayı uzak tutmakta yarar olduğunu düşünüyorum

 62. mevlüt alibaş dedi ki:

  benim eşimde gülseren türkyılmaz ın ablası gibi lütfen gülseren hanım mail adresimi yazıyorum bilgi almak istiyorum sizden
  eşimdede belinde ve sırtında ağrısı vardı ve kalsiyumu yüksek çıkmıştı ilk sonuç 11,4 10,7 ve enson 10,4 akabinde sintiğrafi istendi kemiklerde tutulum görüldü ve doktorumuz pet ct istedi 6 mayıs 2008 çekilecek inşallah iyi gelir sonuçlar
  MEVLÜT ALİBAŞ alibassigorta@ttmail.com malibasgs@hotmail.com

 63. DİDEM KARADUMAN dedi ki:

  Merhabalar Erkan Bey,
  6 ay kadar önce kulağımın önünde bir şişlik çıktı. Hemen doktora gittim. Kan tahlili yapıldı mikrop bulunmadı. kan değerlerim çok iyi çıktı. Ultrasun çekildi. Boynumda lenflerimde nodüller bulundu. Fakat birşey yok denildi. İçim rahat etmedi ve başka doktorlara da gittim. Hepsi ilgilenme dedi.Fakat bir ay kadar sonra tekrar ultrason çektirdim. Bu nodül kitle her neyse bunlardan göğsümde boynumda kasığımda var ve de rahmimde de miyom var simir yaptırdım. Temiz çıktı. Doktorların söylediği görünümleri ve büyüklükleri açısından kanser olma ihtimalleri yok. Senede 1 kontrol ettir dediler. Ne yapmalıyım tetkiklere devam edeyim mi? Biyopsi falan yaptırayım mı? Yoksa hiçbir şey yapmayayım mı?
  Cevap verirseniz sevinirim. Kafama bu durumu çok takıyorum.

 64. semra konuklu dedi ki:

  sayın hocam ben mammografi cektirdim sonuc olarak her iki memede ileri derecede dens görünümündedir cıktı . bu sonucu bana acıklarsanız sevınırın saygılar.

 65. gülseren türkyılmaz dedi ki:

  sevgili hocam ablamda 37 yaşında meme kanseri teşhis edildi sağ meme alındı sonra 8 seans kemoterapi ve 25 gün radyoterapi verildi, aradan1 yıl geçtikten sonra kemikte metastaz görüldü şimdi omurilik, kalça leğen kemiği ve kafada metastaz görülüyo anlatılmayacak kadar şiddetli ağrıları oluyor şu an radyoterapi devam ediyor. kemoterapi ve radyoterapi dışında ilaç verilmedi yukarıda okuduğum kadarıyla hastalara çeşitli ilaçlar veriliyormuş ayrıca sormak istediğim altarnatif tıpla ilgili sağlıklı bilgilere nasıl ulaşabiliriz. bu hastalığı yaşayan herkese şifalar diliyorum ayrıca yakınlarınada sabır insanın sevdiğinin avuçlarının arasında kaydığını görmenin acısının derinliğini çok iyi biliyorum saygılar.

 66. sevilay özden dedi ki:

  mrb.ben 3 yıl önce zehirli guatrdan ameliyat oldum ayrıca 2 tane nodül alındı.va troit hormon ilacı kullanıyorum.ailamde ablam meme kanseri ve yapılacak bir şey kalmadı.hastalık son safhada.sizi sürekli takip ediyorum ve kanserden korunmak için verdiğiniz önerilerde kesinlikle hormon ilaçları kullanmayın diyorsunuz.benim kullandığım troit hormonu bu hastalığı tetiklermi.aydınlatırsanız çok sevinirim teşekkürler.

 67. slmlar ben hüseyin Demirkundak size denizliden mail atıyorum babam akciğer kanseri lütfen bize yardımcı olun ne yapacağımı bilmiyorum o daha 40 yaşında ben ise 14 onun yaşaması için herşeyi veririm bize nasıl bitkiler önerebilirsiniz bana ulaşın 0539 226 02 73—0534 422 64 83 —-lütfen yardımcı olun

 68. Kısmet POYRAZ dedi ki:

  merhabalar ben 2005te meme ca teşhisiyle ameliyat oldum.sağ mastektomi yapıldı ve 8 kür kemoterapi gördüm radyoterapi görmedm ilk yıl.2006 da kemik metastazı dendi ve tekrar 8 kür kemoterapi gördüm ve bu süre zarflarında aralıksz tamoksifen aldım.2007de metastatik meme ca teşhisiyle boynumda kitleler çıktı ve bunun üzerine radyoterapi aldm.Radyoterapi güzel sonuç verdi.şimdide sol koltuk altmda şiddetli ağrılı kitle çıktı biyopsi sonucu malign geldi ve şimdi tekrar 8 kür kemoterapiye başlandı.sadece Herceptn ve xeloda alıyorum şu anda.Ağrm çok fazla kendmde sağlkçı olmama rağmen hemşireym malign durumlarnda ağrı olmaz diye okudum.Açıkcası kendmden korkar oldum erken teşhisle başladm ve şimdi evre 4 olmuşum.Sol göğsümüde kaybetmekten korkuyorum ve durumum sizce nedr.Bana denilene göre ilk Dr.umun hataları olmuş bunlardan 1.si radyoterapi almakta gecikmişim 2.si kemoterapili iken tamoksifene devam ettirilmem ve hormon tedavisine başlanmaması ile zoladex 10,8lik iğnesini mens olduğum zaman vurdurmam söylendi.ŞİMDİKİ dRUM İSE BUNLARIN YANLŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİ ZOLADEXİ GÜNÜ GELDİĞİNDE MENS OLMAYI BEKLEMEDEN vurdurmamı söylüyor.Sizce durumum nedr ve denildiği gibi Dr hatası kurbanımı oldum.Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirm.Koltuk altındaki ağrılı kitlem normalmi sizce ağrısı*Teşekkrler.yaş 35

 69. meltem çoşkun dedi ki:

  hayırlı geceler hocam… benim sorum şu? sol göğsümde ağrı ve akıntı var, doktora gitdim tahlil yapıldı tahlil sonuçuda ploraktinim yüksek çıkdı 26.36 çıkdı ultrasona girdim, meme us incelemede,sonuç bilateral fibrokistik hastalık… ilaç verdi parlodel sro 2.5mg kullandım halen ağrı devam ediyor, beni bu konu üzerinde aydınlatırsanız çok memnun olucam, yaşım 33 doğum yapdım… hayatda başarılar diliyorum… saygılarımla

 70. Nevzat KARA dedi ki:

  Merhabalar..
  Öncelikle tüm kanser hastalarımıza Allahdan acil şifalar diliyorum.
  Eşim 2002 yılında meme kanserine yakalandı. Operasyon geçirdi ve 4 kür kemoterapi den sonra radyoterapi aldı. 13 ay sonra aynı yerden nüksle karılaştık.bu defada 6 kür değişik kemoterapi kullandık. herşey iyi gibi giderken 2005 yılı eylül ayında göz metastazı ile karşılaştık. acilen radyoterapi aldık ve aradan 3 ay kadar geçtiki beyin metastazı ile karşılaştık. yine radyoterapi aldık ve akabinde kemoterapiye başladık. bunun yanında da herseptin kullanmaya başladık.8 kür kemoterapi aldıkdan sonra beyinde metastazın gittiğini gözlemledik.
  aradan 10 ay kadar geçtiki beyinin farklı lobunda yeniden metastaz gördük. bu defa ne kemoterapi ne radyoterapi aldık. sadece herseptin kullandık 10 kür. bu süreçler devam ederken alternatif tıp ilaçları kullanmaya karar verdik. bu ilaçları kullandıkdan sonra beyinde 4 tane tümör oluşumunun 2 tanesinin kaybolduğunu ve hatta diğer tümörlerinde büyümesi durduğunu gözlemledik. sürecin iyiye doğru gittiğini düşünürken yine 13 ay gibi bir süre sonrasında 2008 başında kemik sindiğrafisi sonrası kemiklere metastaz yaptığını gördük.
  Bu hastalık sadece bizim hastamızdamı böyle seyir ediyor yoksa benim hastam gibi olan hastalarda varmı bunu çok merak ediyorum. doktorumda bu konu hakkında bana bişey diyemiyor. hastalığın neden önüne geçemediğimizi merak ediyorum. bu kadar sık diğer bölgelere sürekli metaztas yapması ne düşüneceğimi şaşırttı. bu hastalıkla mücadele etmek istiyorum ve ettiğimide düşünüyorum. son bu kemik metastazından sonra benim bile artık direncim kalmadı. umudumun bittiği kanısındayım.beyindeki metaztas devam ederken birde kemik metaztazı hastamın yaşam riskini nasıl etkiliyor.
  Bu konuda beni aydınlatmanızı istiyorum. hotmailime bu konuda yazarsanız inanın çok sevineceğim. hotmailimi yazıyorum. lütfen bu konu hakkında bilgisi olanlar benimle bu bilgilerini paylaşırlarsa çok sevineceğim. saygılar.
  demeole@hotmail.com

 71. ELİF ODUNKESEN dedi ki:

  SAYIN NÜKHET HANIM BENİM 6 AYDIR SAÇLARIM DÖKÜLÜYOR VE YAPMADIĞIM KALMADI NERDEYSE.PROGRAMINIZA BU KONUYLA İLGİLİ DEFALARCA BİR BAYAN DAVET ETMENİZE KARŞIN BEN HER SEFERİNDE NE ÜRÜNÜN ADI NEDE NASIL SAHİP OLABİLECEĞİM HAKKINDA BİLGİ ALAMADIM.BANA LÜTFEN YARDIMCI OLUN BEN ORDU'DAN YAZIYORUM.ÜRÜNÜN ADINI VE NASIL TEMİN EDEBİLECEĞİMİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.SEVGİLER…

 72. kaübra yasemin meme amam

 73. kübra yasemin memr amam

 74. Gözde dedi ki:

  Merhaba hocam.Benim halam meme kanseriydi ve tedavi için Erkan Topuzu tercih etti.Ama Erkan Topuz halama bir ilaç vererek onun hayatını kararttı ve öldü.Bilmiyorum ama o ilaç herneyse halamın ayakları şişti ve ayaklarında kemikleri gözükecek kadar yaralar açıldı kapanmadı dahası çenesinin altında bir delik açıldı ve ordan iğrenç bir kokusu olan su gelmeye başladı. Daha sayamadığım birçok şey.Sizce bunların hepsi normalmi.Bana cevap verirseniz sevinirim.