By 27 Haziran 2009 Devamı →

MEME ESTETİĞİNDE YENİ YÖNTEMMeme estetiğinde ‘doğal sütyen’ etkisi

Meme estetiğinde yeni bir yöntem geliştiren Doç. Dr. Erdem Tezel, ‘Meme sütyenle desteklenmiş gibi dik, sıkı ve toparlanmış oluyor, adeta memeye kendi dokusundan bir sütyen yapıyoruz’ dedi.

Yöntemi Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Erdem Tezel geliştirdi.
MEME ESTETİĞİNDE YENİ YÖNTEMJournal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery dergisinde yayınlanan yöntemi anlatan Doç Dr. Erdem Tezel tekniği, “Koltuk altına doğru yayılan kısımdan yararlanılarak, meme dokusu hem yukarıya hem de içe doğru itiliyor; kendi üzerine katlanarak sıkılaştırılıyor ve dikleştiriliyor” şeklinde özetledi.
Doç. Tezel, meme dokusunda gevşeme, sıkılığında azalma ve bu azalmayla birlikte sarkma olanlarda uygulanan yöntemin, kanser veya başka nedenlerle meme dokusu cerrahi müdahaleyle alınan hastalar için uygun olmadığını söyledi.
MEME DİKLEŞTİRİLİP DOLGUNLAŞTIRILIYOR
“Daha çok emzirme, kilo verme ve yaşa bağlı olarak gelişen doku kayıplarında uyguluyoruz. Ancak her yaşta uygulanabilir. Yani 18-20 yaşında, hiç emzirmemiş, ancak meme dokusu gevşek, memesi çok yayvan ve meme tabanı çok geniş olan ve bu yüzden de memesi yapısal olarak dik olmayan kadınlarda da memeyi dikleştirip dolgunlaştırmak için uyguluyoruz.”
Yalnız meme büyültme için değil, küçültme için de kullanılan yöntemin avantajlarını Doç. Erdem Tezel şöyle anlattı:
EN BÜYÜK AVANTAJI KALICI OLMASI
“Memenin tabanını daraltarak yaptığımız için özellikle geniş tabanlı memelerde daha toparlayıcı bir yöntem. Sanki bir sütyenle desteklenmiş şekilde dik, sıkı ve toparlanmış olarak görülür , adeta biz memeyi kendi dokusundan sütyen yapmış oluruz. Sanki protez koymuşcasına sık ve dolgun bir meme dokusu meydana gelebiliyor.”
HEM KADINLARIN HEM ERKEKLERİN TERCİHİ
“Burada yabancı madde kullanılmadığı için komplikasyon açısından da daha avantajlı. Eski yöntemlere göre yapılan işin geri dönmesi ve memenin tekrardan sarkması daha zordur yani daha kalıcıdır. En büyük avantajı kalıcı olması. Dolgunluğu koltuk altına bakan kısma değil, iç bölgeye, dekolte kısmına veriyoruz. Bu hem kadınların hem de erkeklerin tercih ettiği bir durumdur.
Memeyi dik tutan kendi dokusu olduğundan ve memenin ağırlığını taşıyan kısım derinin altında kaldığından çok daha az iz kalıyor. Özellikle yatar pozisyondayken memenin yanlara, koltuk altına doğru yayılması ve ayrık gözükmesi sorununa çok etkili bir çözüm getiriyor.”
HASTA İKİ HAFTA SONRA YÜZEBİLİYOR
Hastaya göre değişmekle birlikte ortalama iki saat süren ameliyatın sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmadığını ve hastanın bir gece hastanede kaldığını söyleyen Doç. Dr. Erdem Tezel, “Doğal bir sütyen etkisi yaratan yöntemle hastalar, iki hafta gibi kısa sürede günlük yaşantılarına dönebiliyor, hatta yüzebiliyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Erdem Tezel


A’dan Z’ye meme estetiği

Meme hem estetik hem doğurganlık hem cinsellik anlamlarını içermesi açısından kadını ‘kadın’ yapan en önemli göstergelerden biri

Meme hem estetik hem doğurganlık hem cinsellik anlamlarını içermesi açısından kadını ‘kadın’ yapan en önemli göstergelerden biri. Ne var ki çoğu kadın memelerinden yana mutlu değil. Kimi için çok küçüktür, kimi için çok büyük, kimi için de sarkık… Kimi de küçüklüğü ya da sarkıklığından değil, büyüklüğünden ve bu yüzden oluşan sırt ağrılarından şikayetçidir.

Neyse ki ilerleyen tıp sayesinde hepimiz düşlediğimiz memelere sahip olabiliriz. İstanbul Haydarpaşa Numune Hastanesi’ndan ayrılan, Altunizade’de yeni açılan bir estetik merkezinde çalışmaya başlayan Op. Dr. Elif Eren Aydın’a (Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı) meme ameliyatları hakkında merak edilen her şeyi sorduk.
Memeler neden zamanla sarkar?
Ne yazık ki emzirme ve yerçekimi, memeyi dik tutan, asıcı bağları zamanla zayıflatıyor. Bunun sonucunda memede sarkmalar oluyor. Ama artık kimse sarkık memelerle yaşamına devam etmek zorunda değil. Kişilerin kıyafetlerinin üstünde iyi durması ve dekolte giydiklerinde hoş görünmesi artık mümkün.
Bu durumlarda nasıl bir ameliyat yöntemi uygulanmalı?
Memelerin küçüklüğüne, sarkıklığına göre farklı ameliyatlar uyguluyoruz. Eğer memeler küçükse, dolgunluk kaybı varsa ve orta derecede sarkık ise silikon protezle ameliyatı yapıyoruz.
Meme küçültme ve meme dikleştirme operasyonu aynı teknikle mi yapılıyor?
Sarkıklığın derecesine göre değişiyor. Memeleri hafif derecede sarkmış ve küçük olan, cilt kalitesi iyi olan kişilerde, silikon protez kullanarak da memeleri dikleştirmek mümkün. Ancak memeler orta ve ileri derecede sarkıksa, meme küçültme operasyonunda olduğu gibi, meme başı renkli kısım çevresinde ve dik bir çizgi şeklinde iz oluşturarak dikleştirmek mümkün. Bazı kişilerde her iki ameliyat tekniğini (silikon protez ve dikleştirme ameliyatı) bir arada kullanmak gerekebilir. Meme küçültme operasyonunda da yine meme başı renkli kısım çevresinde ve dik bir çizgi olacak şekilde, büyük meme dokusunun bir kısmı çıkarılarak şekillendirilir.
Meme küçültme ameliyatı sonrası doğum yapıldığında emzirmede değişiklik olur mu?
Ameliyat sırasında süt bezlerinin bir kısmı da alınıyor. Bu yüzden emzirmede yüzde 30 oranında azalma olabilir. Şunu da unutmamak gerekir ki emzirme ile meme büyüklüğü arasında doğru orantı yok. Çok küçük memeli olan kadınlar aylarca emzirebilirken büyük fakat yağlı memeye sahip olan bazı kadınlarda süt yeteri kadar gelmeyebilir.
Operasyon kesin çözüm
Büyük memenin sırt ağrısı yaptığı doğru mu?
Kesinlikle doğru. Büyük meme vücudun ağırlık merkezinde yaptığı değişiklikle omurgada öne doğru eğilmeye ve sırtta hafif de olsa kamburlaşmaya, omuzlarda içe ve öne doğru dönmeye, boyunda bazı deformitelere yol açmakta. Zaman içinde sutyen askı izlerinde çökmeler oluşması, istense de vücudu dik pozisyonda tutamama, sırt ve boyun ağrısı, ameliyata en sık başvuru nedenleri arasında. Hastalarım meme küçültme ameliyatının ertesi günü çok rahatladıklarını ve artık dik durabildiklerini ifade ediyorlar.
Ameliyattan sonra, kilo alan kadının memeleri tekrar büyür mü? Büyürse ne yapmak gerekir?
Kilo alındığında memedeki yağ oranı da artar. Bu sayede memelerde de büyüme olur. Ama aşırı kilo alımı söz konusu olmadığı sürece memeler hiçbir zaman ameliyat öncesi dönemdeki kadar rahatsız edici boyuta ulaşmaz. Fakat yine de uygun olan, ameliyat sonrası sağlıklı bir yaşam felsefesi benimsemek ve kilo kontrolünü bırakmamaktır.
Kimler meme büyütmek için başvuruyor?
En çok, giydiği bikini ve bluzun üzerinde hoş durmamasından şikayet eden, sürekli silikon destekli sutyen giymekten bıkan, çıplakken de kendini kadınsı hissetmek isteyenler başvuruyor. Ameliyat sonrası, dekolte giydiklerindeki görüntüden duydukları memnuniyet, hastalarımın yüzüne hemen yansıyor.
Meme büyütme operasyonu zor mudur?
Her ameliyatta incelik gerektiren teknik ayrıntılar ve doğru hamlelerin yapılması gerektiği anlar vardır. Doğru hareket edildiğinde, öncesinde değerlendirme doğru yapıldığında, hiç bir ameliyat zor değildir. Hasta açısından ise, silikon protez ameliyatı sonrası ilk gün biraz ağrılı ve gerginlik verici olabilir. 24 saatten sonra her şey yoluna girer.
Silikon protez zararlı mı?
Kullandığımız silikon protezler dünya standartlarında FDA (US Food & Drug Administration- Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) onaylı, vücuda zararı olmadığı kanıtlanmış, tonlarca ağırlıkla dayanıklılığı test edilmiş malzemelerdir. Kullandığım protezin seri numarasını ve cinsini belirten kartı hastalarıma mutlaka veriyorum. Diğerinin de hasta dosyasında saklanması gerekir.
“Ameliyattan 10 gün sonra denize girilir”
Yeni ameliyat teknikleri var mı ve bunun hastaya sağladığı avantajlar ne?
Her geçen gün plastik cerrahi ilerlemekte, yeni gelişmeler olmakta. Kişileri gülümsetmek için bu ilerlemeleri yakından takip etmekteyiz. Şunu gururla söyleyebilirim ki Türkiye estetik cerrahi ameliyatların başarıyla uygulandığı belli başlı ülkeler arasında. Yurt dışından pek çok hasta, ameliyat olmak için ya da yurt dışında ameliyat olup memnun kalmayarak ikinci bir operasyon için başvuruyor. Yeni teknikler gelişip deneyim arttıkça ameliyat süresi ve hastanede kalış süresi kısalıyor. Sonuçta kişiler çok kısa sürede sosyal hayatına dönebiliyor. Dolayısıyla ameliyat fikrinin yarattığı tedirginlik artık kalktı.
Ameliyat sonrası bakım nasıldır? Hastalar sosyal hayata ne zaman döner?
Biz hastalarımıza ameliyathaneden çıkarken destekleyici (özel üretilmiş) sutyen giydiriyoruz. Ortalama 3 hafta süreyle bu sutyene devam etmeleri gerekiyor. Ameliyat sonrası, başlangıçta memeler çok dik konumdayken ortalama 2 ayda kendi şekline ve formuna ulaşıyor. Bu sürede hastalarımıza ağır eşya kaldırmamalarını öneriyoruz. 10’uncu günde yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanarak denize girebilirler. İlk haftada araba kullanabilir, işlerine rahatlıkla dönebilirler.- Meme Estetiğinde ALTIN Formül
Moufarrege Meme Küçültme Tekniği
Memesiz Kalma Psikolojisi
Hayalinizdeki Memeye Kavuşun
Doğal Göğüs Sıkılaştırma ve Büyütme
Çok Küçük Göğüsleri Büyütmek İçin.
Protezle Doğal Göğüs Görünümü.
Göğüs Şekilendirici Ürünler.
Emziren Annelerde Göğüs Sarkması.
Dolgun ve Dik Göğüsler için Öneriler.
Küçük Göğüsler İçin Bitkisel Öneriler.
Göğüs Büyüten Bitkiler.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "MEME ESTETİĞİNDE YENİ YÖNTEM"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. ilknur tevkir dedi ki:

    merhaba . haberinizi yeni okudum.cok ilgimi cekti.dogumdan sonra emzirmeden goguslerimde kuculme oldu.ve estetik ameliyatlarda acikcasi beni cok korkutuyor. ama bu durumumdanda cok rahatsizim.neredeyse ruh durumum bozuluyor diyebilirim.benim sorum bu ameliyati bu zamana kadar yaptiran oldumu ve bunun bir zamani varmi yani yazinda yapilabiliyormu? nerede?maliyeti nedir.ve bu konuda bana daha genis bir bilgi verebilirseniz sevinirim. simdiden tesekkurler.