By 03 Haziran 2008 Devamı →

MEHMET ÖZ GENÇ KALINDr.Mehmet ÖZ : Yeşil için, bol bol gülün ve öğrenci gibi yaşayın!

‘Siz: Genç Kalın’adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Mehmet Öz, uzun ve iyi yaşamanın yollarını anlattı. İlk kez Oprah Winfrey’nin TV şovunda tanıttığı ‘yeşil içecek’ adlı özel karışımının, tam bir gençlik iksiri olduğunu söyleyen Öz ekledi: Yeşil sebzelerve meyveler vücudu yeniler. Hayata pozitif bakan, yaşını gizler!

Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi’nin dünyaca ünlü Türk cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, Amerika’da en çok satanlar listesinde yer alan ‘Siz: Genç Kalın’ kitabında, yıllara meydan okuyan bir zihne ve bedene sahip olmanın yollarını anlatıyor. İşte Öz’den, yaşlandıkça sistemlerin kaçınılmaz görünen çöküşünü nasıl yenebileceğinize dair tüyolar…

Uzun yaşamanın belli bir formülü var mı?

Aldığınız kalorileri kontrol altında tutmalı, gücünüzü arttırmalı ve uykunuzu tam olarak almalısınız. Bunlar doğanın en iyi ve etkili yaşlanma karşıtı ilaçlarıdır. Bu 3 etkinlik birlikte, ne kadar iyi yaşlandığınızı yüzde 70 oranında kontrol eder. En uzun yaşayan toplumlara baktığınızda; Okinawa, Sardunya ve Kosta Rika öne çıkmaktadır. Bu toplumların hepsinin farklı yiyecekleri ve farklı kültürleri var. Bu toplumların tek bir ortak özelliği bulunuyor: Her sabah kalkıyor, dağın tepesine çıkıyor, bir kova alıp bunu suyla dolduruyor ve tekrar aşağı taşıyorlar. Bunu her gün yapıyorlar. Bu; onlar için başlı başına bir yaşam biçimi. Siz de ağırlık kaldırma gibi etkinliklerle kemiklerinizi güçlü tutabilir, uzun bir ömür elde edebilirsiniz.
Fakat bu; sağlıklı kemiklere sahip olmak için çözüm değil. Bu yüzden de vitaminlere ihtiyaç duyuyoruz.

MUTLAKA VİTAMİN ALIN

Vitaminlerin yaşlanma üzerindeki etkisi nasıl olabilir?

A, C ve E vitaminleri, hücrelerinizi sağlıklı tutabilmek açısından yüksek düzeyde öneme sahiptir. Eğer yeterli miktarlarda antitoksidana sahip değilseniz, diyetinizde doğru türde yağlar kullanmıyorsunuz demektir. Bu yüzden de hücreleriniz sağlıklı yapılarını koruyamaz. B vitaminleri, birçok lifli yeşil sebzede bulunan metabolizma hızlandırıcı vitaminlerdir. Fakat çoğumuz bu vitaminlerden kısmen ihtiyacımız olanı kadarını bile tüketmiyoruz çünkü zaman içinde beslenme şekillerimiz değişiklik gösterdi. İhtiyacınız olan B vitaminini, katkı halinde de alabilirsiniz. A, B, C, D ve E vitaminlerini ne şekilde olursa olsun, mutlaka alın. Bu arada, eğer her gün hap almaktan bıktıysanız, eksiksiz sıvı besin katkı formüllerini deneyin. Bunların alınması daha kolaydır. Ayrıca, vücudunuzun besinleri absorbe etme yeteneğini de güçlendirirler.

BALIK YAĞI TÜKETİN!
Hafıza kaybı, bir yaşlanma belirtisi olarak kabul edilebilir mi?

Eğer aile bireylerinden birinin ciddi bir hafıza sorunu olup olmadığını anlamaya çalışıyorsanız, ona akşam yemeğinde ne yediğini sorun. O gün yaşadığı olayları anlatmasını isteyin ya da kendisine 3 nesne gösterin ve 5 dakika sonra ona, bu nesnelerin ne olduğunu sorun. Eğer bu sorulardan herhangi birini yanıtlamakta zorluk çekiyorsa, bu kişinin kısa süreli de olsa hafızasıyla ilgili yolunda gitmeyen şeyler var demektir. Bu; ciddi bir bilişsel işlev bozukluğunun işareti olabilir.

Sağlıklı yaşlanmak için nasıl beslenmemiz gerekir?

Yeşil her şeyin anahtarıdır. Vücudun yeşil olan yiyeceklere gerçekten çok ihtiyacı var. Mesela; semizotu ve ıspanak gibi gıdaların mutlaka bol bol tüketilmesi gerekiyor. Semizotu; E vitamini ile hücrelerinizi kaplar. Ayrıca sağlıklı yağlar grubundan olan Omega 3 yağları bakımından son derece zengin bir sebze niteliği taşımaktadır. Ispanak ise B vitamini, demir ve daha farklı birçok iyi şeye sahiptir. Uzun ömür konusunda katkısı bulunulabilecek favori besinlerden biri de; içerisinde doğru türden D vitamini ve D3 vitamini bulunduran balık yağıdır. Balık yağı; hiç güneş almayan kuzey ülkelerinde yaşayan insanların çok uzun süre sağ kalmalarının en önemlinedeni olarak kabul edilmektedir.
Mehmet ÖZProf.Dr. Mehmet ÖZ* Yağlardan Kurtaracak Formüller
* Mehmet ÖZ’den Yedi Öneri
* B Vitamini Rehberi
* 28 Adımlık Yenilenme Planı
* İnce ve Sağlıklı Bir Beden için Sebze
* Kilo Aldıran 5 Alışkanlık
*Kolestrol İlaçlarını Bırakmayın
* Posriyon Ayarlama Rehberiniz
* Endometrioziz Nedir?
*Hızlı Yayılan Kanserden Kurunmak İçin
* Sağlıklı Bir Hayat İçin
* Elma Suyunda Yüksek Arsenik Uyarısı
* Afrika Mangosu Hapı ABD’yi Karıştırdı.
* Siz Çocuğunuzu Büyütürken
* Mehmet ÖZ’ün Yeni Yaşam Reçetesi
* Mehmet ÖZ’den Beslenme Önerileri
* Enerji Depolama Zamanı
* Koruyucu ve Önleyici Güç Paketi
* Stresle Mücadelede Beş Adım
* Nelerden Uzak Durmalıyız?
* Kalbi Korumak için Vitamin Kullanmalı mı?
* Yaşlanmayı Doğal Yollarla Geciktirin
* Soya Zararlı mı Yararlı mı?

Tüm Yazıları İçin…
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Mehmet OZ

Etiketler:, , , , ,


Yorumlar "MEHMET ÖZ GENÇ KALIN"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. ferhat dedi ki:

  en son çıkarttığı kitap bu mu? yoksa başka bir kitap daha çıkarttı mı daha sonra?

 2. mucahıt celebı dedi ki:

  guzel bılgıler saglıklı kalmanın recetesı

 3. fuki dedi ki:

  nede guzel

 4. xprodoksit dedi ki:

  Kalp Damar Cerrahisi

 5. Milli Sporcu dedi ki:

  Sayın Dr. Mehmet Öz tam olarak ne profesörü?