By 24 Şubat 2008 Devamı →

MEHMET ÖZ BEL ÖLÇÜSÜTemel bel ölçüsüyle başlıyor. Bir çoğumuz kilolara kafamızı takarız ama aslında önemli olan bel ölçüsüdür. Çünkü, bel ölçünüz genel sağlığınız açısından en iyi ve tek göstergedir. Bel ölçüsü kontrolü programınızın işe yaraması için, ne kadar çok yediğinizi veya yemediğinizi asla düşünmeyeceğiniz pratik bir plana ihtiyacınız var.

Nasıl bir egzersiz programı olmalı?

‘SİZ Egzersiz’in bir parçası olan, son derece Mehmet ÖZbasit ama bir o kadar da etkili egzersizimi bir deneyin. ‘Görünmez sandalye’ adını verdiğim bu egzersizi herkes yapabilir. Basit ve çok etkilidir. Bütün bacağı güçlendirir. Sırtınızı bir duvara dayayarak sandalyeye oturur gibi havada oturun (sandalye olmadan!) ve avuçlarınızı dizlerinize dayayın.

İşiniz bittiğinde kolayca ayağa kalkabilmek için bu hareketi tutunabileceğiniz bir mobilyanın yanında yapın. Topuklarınızı dizlerinizin tam altında, 90 derecelik açıyla tutun; omuzlarınız arkaya kıvrılmalı, başınız duvara dayanmalı. Bu şekilde olabildiğince uzun süre durun ve her seferinde süreyi 2 dakika artırmaya çalışın. Yüz kaslarınızı gevşetin ve yavaş nefes alıp verin.

Öğün öncesinde yağ yiyin

Eğer öğüne başlamadan önce az miktarda doğru türde yağlardan alırsanız, beyninize doyduğunuz sinyalini göndererek hormon sisteminizi kandırabilirsiniz. Öğünden 20 dakika önce bir parça yağ yerseniz,

Prensipler neler?

Diyetimin temeli bel ölçüsüyle başlıyor. Birçoğumuz kilolara kafamızı takarız ama aslında önemli olan bel ölçüsüdür. Çünkü, bel ölçünüz genel sağlığınız açısından en iyi ve tek göstergedir. Bel ölçüsü kontrolü programınızın işe yaraması için, ne kadar çok yediğinizi veya yemediğinizi asla düşünmeyeceğiniz pratik bir plana ihtiyacınız var.

Çalışanların uygulaması kolay

Yeme sisteminizi otomatikleştirirseniz kolay. İşte sizler için ailemle birlikte her sabah yediğimiz kahvaltının tarifi; 5 dakikada hazırlanabilen tipik bir tarif ki ben buna ‘sihirli kahvaltı bombası’ adını veriyorum:

– 2 kişilik, kişi başına 136 kalori

– 1 kaşık (1/3 fincan) soya proteini

– 1/2 çorba kaşığı keten tohumu yağı

– 1/n fincan donmuş çay üzümü

– 1 büyük boy muz (veya hangi meyveyi seviyorsanız)

– 1/2 çorba kaşığı elma suyu konsantresi veya bal

– 30 gram buzlu su ve eğer isterseniz, vitamin tozları

Tüm bunların hepsini bir blendere koyun ve istediğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırın.

‘SİZ Egzersiz’in bir parçası olan, son derece basit ama bir o kadar da etkili egzersizimi bir deneyin. ‘Görünmez sandalye’ adını verdiğim bu egzersizi herkes yapabilir. Basit ve çok etkilidir. Bütün bacağı güçlendirir. Sırtınızı bir duvara dayayarak sandalyeye oturur gibi havada oturun (sandalye olmadan!) ve avuçlarınızı dizlerinize dayayın.

İşiniz bittiğinde kolayca ayağa kalkabilmek için bu hareketi tutunabileceğiniz bir mobilyanın yanında yapın. Topuklarınızı dizlerinizin tam altında, 90 derecelik açıyla tutun; omuzlarınız arkaya kıvrılmalı, başınız duvara dayanmalı. Bu şekilde olabildiğince uzun süre durun ve her seferinde süreyi 2 dakika artırmaya çalışın. Yüz kaslarınızı gevşetin ve yavaş nefes alıp verin.

Neden çoğu diyet başarısızlıkla sonuçlanıyor?

Çoğu insan doğrusal bir zihin yapısına sahiptir. Şöyle düşünürler; eğer biraz iyiyse, daha fazla daha iyidir. Ama sağlıklı beden, genellikle doğrusal değildir. Günde 100 kalori daha az alırsanız, her ay yarım kilo verirsiniz ve bir etki görmezsiniz. Ama günde 100 kalori daha az alırsanız (daha fazlası daha iyi değil mi?) muhtemelen yoyo diyetine girersiniz ve verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Bunun nedeni, açlığın metabolizmayı yavaşlatmasıdır.

Aynı zamanda karbonhidrat metabolizmanız da yavaşlar. Dolayısıyla, sonunda elinize bir şeker çubuğu geçirdiğinizde, aldığınız kalori çabucak yağa dönüşür.

Stres şişmanlatıyor mu?

Göbek yağı (omentum) özellikle stresle artar ve stres hormon alıcıları vardır; dolayısıyla bel ölçünüz, bedensel stresiniz açısından en iyi göstergedir. Stresle ve bel ölçüsüyle başa çıkmak, büyük ölçüde vücudunuzdaki iltihaplanma seviyeleriyle başa çıkmak demektir. Omega-3 yağ asidi, karaciğerlerimizde iltihaplanmaları önleyen proteinleri (PPAR denir) harekete geçirir ve böylece biyolojimiz obezlikten kaynaklanan iltihaplanmaları gidermede daha etkili olur.

Bu, fazla kilolardan kaynaklanan hastalıklardan uzak durmamızı sağlar. Aynı sağlıklı yağlar, açlık hissi uyandıran ‘grelin’ hormonu saklar. Yapay yağlar tam aksi etki yapar ve ‘nfKB’yi (hücresel seviyede iltihaplanmalar için en önemli etken) uyarır ve çok zararlı bir etki yaratır.

Tartılmak yerine belinizi ölçün

Bazı insanlar, televizyon programlarının sadece akşamları yayınlandığı günlerden beri basküle çıkmamıştır. Bu sorun değil. Bizim için kilonuzu bilmeniz önemli değil; ama yine de bu programda ilerlemek istiyorsanız hemen gidin tartılın. İhtiyacınız olan tek şey bir mezura. Göbek deliğinizin hizasından bel çevrenizi ölçün ve bulduğunuz rakamı yazın. İdeal sağlık göstergesi olarak, kadınlar için ideal bel ölçüsü 82 santimdir. Eğer 93 santimi geçerseniz, sağlık riskiniz artar. Erkekler için ideal ölçü ise 88.5 santimdir. 101 santimden yukarısı sağlık riski demektir.

* Sağlıklı Bir Hayat için
* Elma Suyunda Yüksek Arsenik Uyarısı
* Afrika MAngosu Hapı ABD’yi Karıştırdı.
* Siz Çocuğunuzu Büyütürken
* Mehmet ÖZ’ün Yeni Yaşam Reçetesi
* Mehmet ÖZ’den Beslenme Önerileri
* Enerji Depolama Zamanı
* Koruyucu ve Önleyici Güç Paketi
* Stresle Mücadelede Beş Adım
* Nelerden Uzak Durmalıyız?
* Kalbi Korumak için Vitamin Kullanmalı mı?
* Yaşlanmayı Doğal Yollarla Geciktirin
* Soya Zararlı mı Yararlı mı?
* Makyaj Malzemelerindeki Tehlike
* Yiyeceklerimizdeki Tehlikeler
* Trigliserit Tehlikesine Dikkat
* 40 Yaşından Sonra Metabolizma Hızlandırma
* Diyette 5 Altın kural
* Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?
* Neler Baş Ağrısına Yol Açar?
* Gıda Zehirlenmesi Belirtileri
* Kafein Detoksu
* Mehmet ÖZ’den Yeni Reçete
* Hamilelik Efsaneleri
* Diyet Yapma Sırları
* Gıda Takviyeleri Tehlikeli mi?
*
Toksik Şişkinlik ve Nedenleri
* Çölyak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
* Kanser Risk Faktörleri
* İki Hafta Diyeti
* Kalp Krizi ve Mide Yanması
* Yargunluk ve Halsizlik
*
ACAİ Bitkisinin Sırrı Ne?
*
Yoğurt İle Gülümseyin
*
Doğru Beslenme Önerileri
*
Genç Görünmek ve Genç Kalmak
*
Ev Yapımı Ketçap Kullanın
* Mehmet ÖZ BESLENME Önerileri
* Doğal Tatlandırıcılar ve Şeker
*
Kalp Sağlığı için 5 Öneri
*
Tiroid Hakkında Merak Edilenler
*
İnsan Ömrü Uzayacak
* Kanser Uyarıları
*
Manganın Zararları
*
Kanser Filmleri Zararlı mı?
*
Kriz ve Kilolar
*
Doymuş Yağlar Doymaya Engel Değil
*
Sağlıklı Beyin İçin
*
Şişe Mantarıyla ve Stress
*
Neti Pot ve Kullanımı
*
Gençlik Formülü
*
Genç Kalın
*
BEL Ölçüsü
*
Gençlik İksiri
*
Belinizi İnceltme Sırları

Tüm Yazılar İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Mehmet OZ

Etiketler:, , ,


13 Yorum Var "MEHMET ÖZ BEL ÖLÇÜSÜ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. özge dedi ki:

  merhaba.19 yaşındayım 49 kiloyum,1.63 boyundayım,belim 59-60 cm sanırm.göğüslerim küçük ve belimin inceliğinden rahatsızlık duyuyorm.herkes beli incelsin diye uğraşır ama ben kalınlaşmasını istiyorum 🙂 bunun için ne egzersiz yapabilirim ya da başka bir şey ?

 2. pınar gül dedi ki:

  merhaba 75 kilo ile diyetisyene başladım şuan 60 kiloyum ama göbeğimi bir türlü veremiyorum bel çevrem 92 cm sanırım yağdan veremiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 3. sema öztürk dedi ki:

  ben iki sene önce sezaryenle doğum yaptım yaşım 22 kilom 53 boyum 165 cm bel çevrem 74 cm sizce ideal mi

 4. hasan işleyici dedi ki:

  bel kalınlığını ölçerken nefesimizi içeri çekerekmi yoksa nefesimizi verdikten sonramı ölçeceğiz?

 5. kaan yılmaz dedi ki:

  belin 94 dört santimi geçerse ne olur? ne gibi sorular karşımıza çıkar

 6. cansu sağlam dedi ki:

  sizce 65 cm bel zayıf biri için kalınmıı ?

 7. Nergis dedi ki:

  Bel ölçüsü göbek deliği hizasından ölçülür ki en doğrusuda budurç

 8. Mehpare Karakuş dedi ki:

  Bel ölçüsü nasıl alınır acaba?Çünkü bazı uzmanlar bel ölçüsü olarak göbek deliğini 4 cm alt kısmından evet 4 cm ALTTAN ölçülmesini söylüyor.Bu doğrumu?

 9. KAAN ile ZAYIFLAMA dedi ki:

  aslında bel kalınlığı
  damar tıkanıklığına işaret ediyor olabilir
  dikkatli olmak lazım…

  .

 10. cemile pamuk dedi ki:

  mehmet bey merhabalar verdiğiniz bilgiler muhteşem ….ben bir herbalife distiribitörüyüm, yaptığım iş dolayısıyla halkımızın beslenme konusundaki eksikliğini farkedyorum iki yıldır.Aslında yapılan televizyon programlarındakı diyet listeleri de karıştırıyor karışık olan kafaları…..keşke insanlar sağlıklı beslenmeği öğrenebilseler ,bukadar kilo sorunuda olmazdı belki…sizin yazılarınızı takip eddiyorum ve hatta yakıınlarımı sitenize yönlendiriyorum bilinçlenmeleri adına türkiye olarak sizingibi bir bilginimizin ülkemiz dışında yaptığınız işlerden ve attığınız imzalardan dolayı kutluyorum ve gurur duyuyorum.sevgiler

 11. sevinç akgül dedi ki:

  sizi beğenerek takip ediyorum ve önerilerinizi uygulamaya gayret ediyorum ama göbek şikayetimden kurtulamıyorum bu göbek bana genetik miras sanırım

 12. havva çankaya dedi ki:

  sayın mehmet bey benm belim kalın deil ama basenlerim var ve kiloyuda basen ve bacaklardan alıyorum kilom 64

 13. mesure yıldız dedi ki:

  benım bel çevrem öok kalın adeta mıdem büyümüşde arkama doğru gıdıyor gıbı.nasıl bır program uygulamam gerkıyor.yaşım 47.kılom 80.kol altlarımda srkma var.teşekkürler.