By 17 Ocak 2013 Devamı →

MEHMET ALİ BİRAND’I KAYBETTİKKanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.   Birand’ın vefat haberini, oğlu Umur Ali Birand, Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde kamuoyuna duyurdu.   Umur Ali Birand, ameliyatın çok basit bir ameliyat olmasının beklendiğini belirterek, şunları söyledi:

Mehmet Ali Birand, tedavi gördüğü hastanede 17.01.2013 saat 18:29'da hayatını kaybetti.

Mehmet Ali Birand

”Hiç beklenmedik bir anda kaybettik. Babam 71 yaşındaydı. Vücudundaki son elektriğe kadar ben ve annem yanındaydık. Bütün arayan, telefon eden, bekleyen arkadaşları, meslektaşları, devlet büyükleri, tanıdık tanımadık herkese çok teşekkür ediyoruz. Sizi mahcup ettik ki, Mehmet Ali Bey’i yeniden karşınıza getiremedik. Hepimizin başı sağ olsun. Çok sağ olun.”   Hastane açıklama yaptı   Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamada da şöyle denildi:   ”Hastamız Mehmet Ali Birand, safra yollarına yönelik geçirdiği girişimi izleyen dönemde gelişen kardiyak yetmezlik sonrasında yapılan tüm müdahalelere cevap vermemiş ve saat 18.29’da kaybedilmiştir.”   Cenazesi Cumartesi günü defnedilecek   Kanal D Haber Koordinatörü Süleyman Sarılar, VKV Amerikan Hastanesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Mehmet Ali Birand için cumartesi günü öğle vakti Teşvikiye Camisi’nde cenaze töreni düzenleneceğini söyledi.

Sarılar, Birand’ın, kılınacak cenaze namazının ardından Anadolu Hisarı’ndaki aile kabristanına defnedileceğini kaydetti.   Sayılı gazetecilerdendi   İstanbul’da 1941’de dünyaya gelen gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand, mesleğe 1964’te Milliyet gazetesinde başladı. Abdi İpekçi’den sonra kısa bir dönem Milliyet’in genel yayın yönetmenliğini yapan Birand, Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Birand, 1985’te TRT’de başlayan ve ardından Show TV’de devam eden kariyerinin altın basamağı, 32. Gün programını sundu.

Mesleğe Milliyet gazetesinde başlayan Birand, zor ve tehlikeli şartlarda yaptığı röportajlarla dünyanın sayılı gazetecileri arasında yer aldı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumları anlatan ve Türk siyasetini içeren birçok kitap yayınlayan Birand’ın, Türk ordusunun yapısı, 12 Eylül askeri darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkarması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca’ya çevrildi.   1992-1995’te Show TV’de ana haber bültenini sunan Birand, Kanal D Grup Başkanlığı görevinin yanı sıra aynı kanalda ana haber bültenini sunuyordu.   Birand, evli ve 1 çocuk babasıydı.   Her zaman sevgiyle hatırlanacak

Birand’ın vefatı dolayısıyla siyaset ve spor camiasından taziye mesajları yağdı.   TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yayımladığı mesajda, şunları kaydetti:   ”Yazılı basında gösterdiği başarıyı, televizyonculukta da devam ettiren ve yaptığı 32. Gün programı ile haberi bütün boyutlarıyla izleyiciye aktaran basın dünyamızın duayen ismi merhum Birand’ı sevgiyle hatırlayacağımızı ifade etmek istiyorum. Çalıştığı kurumlara ufuk kazandıran merhum Birand’ın, sorgulayıcı habercilik yöntemiyle her zaman hatırlanacağını biliyorum. Yetiştirdiği gazetecilerle basın dünyamıza nitelik kazandıran merhum Birand’a Allah’tan rahmet, değerli yakınlarına ve basın dünyamıza başsağlığı diliyorum.”   Saygın bir gazeteci olarak hatırlanacak   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Mehmet Ali Birand’ın, geriye bıraktığı eserleriyle daima seçkin ve saygın bir gazeteci olarak hatırlanacağını bildirdi.   Başbakan Erdoğan, Birand’ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Mesajında, medyanın önemli simalarından Birand’ın vefatını derin bir teessürle öğrendiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

”Mesleğine tutkunluğu, çalışkanlığı ve üretkenliğiyle meslektaşlarının yanı sıra okurlarının ve izleyicilerinin de takdirine mazhar olan Sayın Birand, geriye bıraktığı eserleriyle daima seçkin ve saygın bir gazeteci olarak hatırlanacaktır. Mehmet Ali Birand’a Allah’tan rahmet, ailesine ve medya camiamıza sabır ve metanet diliyorum.”   Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da mesajında, ”Ülkemizdeki yazılı ve görsel medyanın duayen isimlerinden olan Mehmet Ali Birand, kendine has haberciliği ile marka isimlerden olmuştur. Vefatı dolayısıyla merhum Mehmet Ali Birand’a Allah’tan rahmet, ailesi, basın camiası ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.   CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da mesajında, özgür basın, özgür yayıncılık ve özgün haberciliğin önde gelen ismi Birand’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini ifade etti.   Sağlık Bakanı Recep Akdağ da mesajında, gazetecilik yaşantısına sayısız başarılar sığdıran, Türk gazeteciliği ve televizyonculuğunun gelişmesine öncülük eden Birand’ın, örnek bir gazeteci ve Türkiye için önemli bir değer olduğunu belirtti.   Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de yayımladığı mesajda, ”Değerli gazeteci ve fikir adamı Mehmet Ali Birand’ı kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz” ifadesini kullandı. Demirel, Birand’a Allah’tan rahmet, ailesine, dostlarına, sevenlerine ve Türk milletine başsağlığı diledi.   Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel de yayımladığı mesajda, ”Hastalığına rağmen, son güne kadar Kanal D ana haber bülteniyle ekranda yer alan, gazetedeki yazılarını aksatmadan devam ettiren Mehmet Ali Birand’ın gazetecilik sevdası hepimize örnek olmuştur” dedi.   Galatasaray Kulübü tarafından yayımlanan başsağlığı mesajında da ”Türk basın tarihinde unutulmaz yerini yaşarken alan Mehmet Ali Birand, pek çok gazetede ve televizyon kanalında uzun yıllar çalışmış, birçok başarılı işe imza atmıştı. Merhuma Tanrı’dan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz” ifadeleri kullanıldı.   Fenerbahçe ve Beşiktaş spor kulüpleri ile Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Basketbol Federasyonu da Birand’ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.   CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, vefat eden Mehmet Ali Birand için ”Onu hep gülümseyen yüzü, gafları, mesleğine olan aşkı ve pozitif bakış açısıyla hatırlayacağız” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de mesajında ”Anlattıklarından, bildirdiklerinden ve özellikle AB süreciyle ilgili yazdıklarından çok şey öğrendiğimiz Birand’ın kaybından duyduğumuz derin üzüntüyü belirtir, tüm ihracat camiası adına Birand ailesine, Doğan Medya Grubu’na ve basın camiasına başsağlığı dileriz” dedi.   En çok öğrenci yetiştirmiş isimlerden birisi   Mehmet Ali Birand’ın vefatının ardından CNN Türk’ün canlı yayınına bağlanan Hürriyet Gazetesi yazarı Sedat Ergin de ”Televizyon piyasasında önde gelen, parlak, başarılı genç arkadaşlarımıza baktığımızda, önemli bir bölümünün stajyer olarak Mehmet Ali Birand’ın yanında başladığını ve onun yanında yetiştiğini görüyoruz. Belki en çok öğrenci yetiştirmiş isimlerden birisidir” dedi.   Hiç rakip olmadık   Kanal D-Show TV ortak yayınında konuşan Show TV Haber Dairesi Başkanı Ali Kırca da Birand ile hiç rakip olmadıklarını ve her şeyi hep paylaştıklarını kaydederek, ”Yaptığımız, yapacağımız şeyleri, haberleri önceden haber verdik hep. O bana programların içeriğini sordu, ben ona sordum. Çünkü Türkiye’ye bir şeyler anlatmaya çalışıyorduk ta 80’lerden bu yana. Aynı maceranın içindeydik aslında aynı kaderi paylaşarak geldik” diye konuştu.

Ali Kırca, bu akşam yayımlanacak Siyaset Meydanı’nın bir köşesinde 32. Gün logosu olacağını ve Siyaset Meydanı’nı 32. Gün için de yapacağını belirterek, ”Merak etmesin Birand, emanet bendedir. Biz yolculuğa beraber başladık. Vekaleten 32. Gün’ün adını Siyaset Meydanı’nda yaşatmaya devam edeceğiz. Yaşayacak da. Bunu herkes böylece bilsin” diye konuştu.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.