By 27 Aralık 2011 Devamı →

MAMOGRAFİ TARTIŞMASIKadınları en çok ürküten sağlık sorunlarından biri de meme kanseridir.
Mamografi Tartışması40’ına merdiven dayayan her kadın bir şekilde bu telaşa kapılır. Hele bir de yakın akrabalardan birinde meme kanseri saptanmışsa, konu telaş noktasının da üzerine çıkıp korkuya dönüşür. Haksız da sayılmazlar. Meme kanserine yakalanmak, bedensel ve ruhsal açıdan her kadın için ciddi bir travmadır.Meme kanserinin teşhisinde kullanılan en önemli tanı aracı mamografidir. Uzman ellerde yapıldığında ve dikkatle değerlendirildiğinde, daha başlangıç safhasındayken bile bir meme tümörünü mamografi ile yakalayabilirsiniz.Kadınların elle yaptıkları muayenelerin ve doktorların belirli aralıklarla yaptıkları fiziksel meme değerlendirmelerinin de faydası vardır ama bunların hiçbiri mamografi kadar duyarlı değildir.Zaten bu nedenle de 40’lı yaşların ortasına gelen her kadına bir mamografi incelemesinden geçmesi tavsiye edilir. Yaş 50’yi, 60’ı bulmuşsa da bu inceleme artık bir zorunluluk haline gelir.
NE SIKLIKTA YAPILMALI?

Mamografik incelemeler belirli aralıklarla tekrarlanır. Bu tekrarların hangi aralıklarla yapılması gerektiği konusunda tartışmalar sürüyor ama genel kanaat 50’li yaşlardan sonra kadınların en geç iki yıllık aralıklarla bu taramalardan geçmeleri şeklindedir. Mamografi sıklığını belirleyen birçok faktör söz konusu. Mesela daha önceden meme kanseri öykünüz varsa, anneniz, teyzeniz ya da büyük nineleriniz meme kanseri geçirmişlerse, mamografik incelemelerin sıklığının iki yılı geçmemesi gerekiyor.Ben rakamsal sınırlamalardan çok, kişiye özel planlamalar yapılması gerektiğini düşünenlerdenim. Tarama aralıklarının her kadın için ayrı ayrı planlanıp belirlenmesi daha doğru olur. Sizi izleyen doktorunuz vermeli bu kararı.
RİSKİ VAR!

Mamografi, son derece faydalı ve güvenli bir tanı yöntemi olmasına rağmen gereksiz ve sık yapılması halinde meme dokusuna yoğun radyasyon yükleme riski nedeniyle “sorun yaratabileceği” düşünülen radyolojik incelemelerden biri.Gereğinden sık yaptırmak, korku ve telaşa kapılıp sık aralıklarla mamografi incelemelerinden geçmek meme dokusunda yoğun radyasyon biriktiriyor, bu radyasyon da sağlam memede kanser gelişmesine sebep olabiliyor.

İşte bu nedenle özellikle rastgele yapılan, amaçsız, zamansız mamografi incelemelerinden uzak durmanız önemli bir ayrıntı. Bu taramaların da (pek çok şey gibi) ticari hale getirildiğini aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ederim.

BİR UYARI
Bir meme cerrahından fikir alın

40 yaşın altında bir kadının hiçbir belirti ve de işin uzmanı bir doktora muayene yaptırmadan mamografi yaptırması doğru değil.

Mamografilerin meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir hekim tarafından değerlendirilmesi, sonraki mamografi planlarının mevcut ve önceki mamografi verilerinin sonuçları dikkate alınarak yapılması tavsiye ediliyor. Teşhis merkezlerinin bir sonraki mamografi tetkikinin ne zaman yapılması gerektiğiyle ilgili uyarıları da klinisyenlerce doğru bulunmuyor. Çünkü her mamografi vücudunuza iade edemeyeceğiniz kadar yoğun bir radyasyon yüklüyor.

Promosyon check-up’larla, check-up kampanyalarıyla önerilen her türlü radyolojik incelemeden, özellikle de tomografik taramalar ve mamografilerden uzak durun.

AKLINIZDA OLSUN
Erkekler de meme kanserine yakalanabilir

Meme kanseri yalnızca kadınlara has bir sağlık sorunu değil, erkeklerde de görülebiliyor. Dahası erkeklerde görülen şekli maalesef çok daha hızlı ve ağır seyrediyor.

Özellikle genç erkeklerde görülen meme sorunlarını (büyüme, ağrı, şekil değişikliği) ciddiye almakta fayda var. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme kanserinin genetik eğilim taşıyabileceği aklınızda olsun.

Memeler Kontrol Edilmeli (Prof.Dr. Derin Kösebay)
Meme Kanseri Hakkında Bilmedikleriniz
Mamografi Nedir?
Kendi kendinize Meme Kanseri Testi
Kendi Meme Kanseri Kontrolünü Yap
Meme Kanserinde Yeni Yöntem
Meme Kanserine Karşı Havuç Kürü (Prof.Dr.Erkan Topuz)
Memede Şişlik Kanser Belirtisi mi? (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanseri ve Soya Tüketimi (Prof.Dr. Erdem Yeşilada)
Meme Kanserinde Artış Nedenleri
Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar (Prof.Dr. Erkan Topuz)
Meme Kanserine Karşı Prostat İlacı
Meme Kanserine Karşı Jel Geliştirildi
Meme Onarımı Gerekliliği
Meme Kanserinde Erken Teşhiş Önemli
İğneli Meme Biyopsisi Nasıl Yapılır?
Elle Meme Kontrolü Nasıl Yapılır?
Meme Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemi
Meme Kanserinde Sentinel Lenf Bezi Biyopsisi
Meme Kanserinde Koruyucu Mastektomi
Mamografi Tartışması
Silikonlu Memede Kanser Riski Prof.Dr. Erkan Topuz
Meme Kanserinde Koruyucu Mastektomi
Metastatik Meme Kanseri
Meme Kanserine Umut Olacak İlaç
Meme Kanserini Saptayan Kan Testi
Meme Kanserinde İlginç Sonuç

İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat! Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5
Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.