By 15 Haziran 2009 Devamı →

MALİN MELANOM DOĞAL TEDAVİ ÖNERİLERİBabam cilt kanseri. Ameliyat oldu. Başka tedaviye ihtiyacı var mı?
Babam 3 yıl önce malin melanom teşhisiyle ameliyat oldu. Verilen raporda tümörün 2x1x0.2 santim boyutlarında olduğu yazıyordu. Babam ikinci kez ameliyat oldu, cerrahi sınırlar temiz çıktı. Tedavi konusunda önerileriniz nelerdir? U.N.
CEVAP : Malin melanom son dönemlerde en hızlı artan kanser türlerinden biri. En önemli sebebi, ozon tabakasındaki incelemeye bağlı zararlı güneş ışınlarının süzülmeden dünyaya ulaşması. İkinci önemli sebebi, bağışıklık sistemi zayıflığıdır.
Malin melanom eski ya da yeni benlerin renk değiştirmesi, büyümesi, kanaması gibi belirtilerle seyredebilir. [Detay] Renksiz melanomlar da vardır. Malin melanom genellikle beyaz tenlilerde, açık ortamda çalışanlarda, güneş yanığı olanlarda daha fazla görülür. Benler birden ortaya çıkarsa, hızla büyür ve kabarıklaşırsa, renk değiştirirse, kaşınırsa mutlaka bir deri hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurmak gerekir. 11.00-16.00 arasında güneşlenmek, açık ten rengi, çocukluğunda güneş yanığı geçirmek, ailede cilt kanseri öyküsü olması, vücutta çok sayıda ben bulunması benler üzerinden kanser gelişme riskini artırır. Malin melanonum en önemli özelliği, diğer organlara hızla yayılmasıdır. Beyin karaciğer, akciğer, kemik en sevdiği organlardır. Malin melanom tespit edildiği anda cerrahi olarak çıkartılır ve en yakın lenf bezleri temizlenir. Lenf bezlerinde tutulum varsa mutlaka kemoterapi başlar. Tümörün kalınlığı ve evresi de tedavide rol oynar. Tümör belli kalınlığın üzerindeyse aşı tedavisi (interferon) 1 yıl yüksek doz uygulanır. Tedavi bittikten sonra hastalar 3 yü boyunca 3 ayda bir kontrolden geçmeli. Beyin, kemikler, akciğer, karaciğer ve tümörün çıktığı yer belli aralıklarla kontrol edilmeli. Kan tahlilleri fazla değer taşımaz ama NSE gibi bazı tümör markerları yapılabilir. Ancak biyokimya tahlillerinin 3 ayda bir yapılması şart.
Malin melanomlu hastalarda immün sistemini güçlü tutmak gerekir.
Babanıza önerilerim şunlar:
–  Aşırı kilolu değilseniz her gün 1-2 bardak havuç, 1-2 bardak da domates suyu için.
–  Her gün kabuklarıyla sıkılmış 1 bardak elma suyu tüketin.
–  Bol bol avokado, ananas yiyin.
–  C vitamininden zengin portakal, turunç, limon, mandalina gibi meyveleri bol tüketin.
–  Karahindiba, kuzukulağı, tere ve biberiyeyi taze ya da kuru şekilde tüketin.
–  Haftada 3-4 avuç arpa tüketin.
–  Yağ tercihiniz zeytinyağından yana olsun.
–  Gribal enfeksiyonlardan korunmaya çalışın. Bunun için gripli kişilerle temastan kaçının, kalabalık ortamlardan uzak durun, sık grip oluyorsanız 6 ayda 1 kutu ekinezya bitirin.
–  Gece yatmadan yarım saat önce 18-21 miligram arasında melatonin kullanm.
–  Selenyum, E vitamini, C vitamini, milk thistle (devedikeni sütü kapsülü), omega 3, cordyceps mantarı hapı ve reishi mantarı hapı sizin için faydalı besin destekleridir. Bunları doktorunuza danışarak belli aralıklarla dönüşümlü kullanın.
Prof.Dr. Mehmet Erkan TOPUZErkan TopuzSorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
Faks: 0212 505 65 20

Önceki Yazılar :
* Erkan Topuz Saba Tümer ile Bugün
* Pet Şişe Sular Kanserojen mi?
* Sigara Hakkında Uyarılar
* Doğum Kontrol Hapları Ne Kadar Kullanılmalı?
* Erkan Topuz’dan ŞOK Açıklamalar Video
* Kaktüs Radyasyonu Emer mi? Video
* Kanserden Korunma Önerileri
* Pankreas Kanseri Uyarıları Video
* Meme Kanserine Karşı Altın Gıdalar
*
Bebeğinize İkinci El Yatak Alın
* Pankreas Kanserine Alternetif Tedavi
* Karaciğer Metastazında Tedavi Önerileri
* Karaciğer Yağlanmasına Karşı
* Kanser Hastaları Kobay mı?
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz

Etiketler:, ,


6 Yorum Var "MALİN MELANOM DOĞAL TEDAVİ ÖNERİLERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Abdurrahim SEZGİN dedi ki:

  sayın hocam benim yüzde aşırı derecede var askerde pataloji için bi parça aldılar ve melanom tanısı koydular bunun bir tedavis varmı varsa nerde olabilirim gaziantep te yaşıyorum gaziantep araştırma fakültesinde 10-15 yıl kadar üzerimizde durdular ama onlar raporlarda hep piğmentozum gibi bi şeyler yazıyorlardı ve herhangi bir sonuç ta çıkmıyordu sürekli güneş kremi öneriyorlardı sadece askeri hastanedede patoloji sonuölarına göre heyete gönderildim ve askerliğe elveişli değildir denilip eve gönderdiler saygılarımı sunar cevabınızı beklerim tşk…

 2. huseyin dedi ki:

  sayin hocam benim cok yakin melanoma tomuru cikti kolunda aldilar ondan sonra her 3 ayda kontorule gitti birdaha koltuk aldinda cikti onuda aldilar 3 aylik konturul 6 aya attilar 6 ay sonra gidince konturule ak ciyerinde 5 carpi 6 cm buyuklugunde oltugunu tespit ettiler beyninde olup olmadigini arastiriyollar simdi ne onerirsiniz kurtulma sanci % kac tesekkur ederim

 3. gelincik dedi ki:

  Merhaba; Nişanlım sağ kasığındaki şişlik sebebiyle ameliyat oldu.kasıktan alınan 5.00 cm çapında ki bezeye matastasis of epithelioid amelanotic melanoma tanısı konuldu. bunun sonucunda pet mr ve kan tahlilleri yapıldı,pet temiz çıktı fakat,beyin mr ında 3mm lik bir kitle belirlendi.Doktorlar 4 hafta bekleyip bu kitlenin büyüyüp büyümeyeceğini kontrol etmek istiyor.Fakat biz çok endişeleniyoruz.Sonuçta çok hızla yayılan bir hastalık bu.Nasıl bi yol izlemeliyiz.Bu hastalıktan kurtuluş oranı yüzde kaç?Bilgilendirirseniz sevinirim.

 4. ebrar dedi ki:

  hocam 2008 yılı 9 ayda sol baldırımda ben büyümesi ile doktora gittim sonuçcumda timör tehşisi kondu.bunun üzerine lenf bezlerim alındı.interferom tedavisi uygulandı bunun sonucunu tedavi sonuç vermedi.2.kez interferomun aşı tedavisi uygulandı.bununda sonucu iyi gelmedi.radyoterapi uygulandı.doktorlarilaç tedavisini kesip, 5 ay sonrasına ped aldık.pedde sağ bacağın lenf modlarına sıçramış, boyun tiroit bezlerine ve gögüs ucuna sıçramış.bunun sonuncu ne gösteriyor.sizce neler yapmalıyım…

 5. Okan Pravadalı dedi ki:

  Merhaba,

  Sn.Erkan Bey cevap vermemiş,benim haddim değil ama ben cevap vereyim.Rahatsızlığınız ile ilgili bir dermatoloji bölümüne gitmelisiniz.Hastalığınız ciddi bir hastalık gibi gözükmese de mutlak suretle bir tedavinizi yaptırmalısınız.3 sene uzun zaman bir zaman ve artık kesinlikle ertelemeyin.

  Acil şifalar dilerim.Geçmiş olsun.

 6. eda ateş dedi ki:

  hocam burnumun sol yanında koyu kahverengi bir ben çıktı üç sene oldu iz kalır düşüncesiyle aldırmaya korkuyorum ama ama bu sıra benimde kanama oluyor korkuyorum doktora gitmeye kötü bir şey diyecek diye sizce derdim için hangi bölüme gitmeliyim teşekkürler