By 07 Aralık 2010 Devamı →

MAKYAJ MALZEMELERİNDEKİ TEHLİKE“Güzel ve sağlıklı görünmeye çalışırken olmasını isteyeceğiniz en son şey sağlığınızın bozulması veya kötü görünmektir. Bugün size; ecza dolabınız, cüzdanlarınız ve makyaj çantalarınıza bakarak kaçınmanız gereken gizli tehlikeleri anlatacağım.” Prof.Dr. Mehmet ÖZ
Hepimiz her gün güzellik arayışı içinde onlarca ürün kullanıyoruz. (Veya şöyle diyelim; uykusuz görünmemek için!) Doğrusu, iyi dinlenmiş, güzel veya daha genç görünme çabalarımız 30 milyar dolarlık dev bir endüstri. Ancak güzel görünme yolunda gizlenmiş bazı tehlikeler var. İşte bu 3 tehlikeden kaçınmanız için gereken yol haritası.
Risk 1: Bakteri deposu makyaj reyonlarıÇok az şey, genç ve güzel, temiz yüzlü, şık kıyafetler içindeki satış elemanlarıyla dolu büyük bir alışveriş merkezindeki ışıltılı kozmetik bölümü kadar göz alıcı olabilir. Ancak görünüşe aldanmayın. Denenmek için sizi çağıran tüpler, kutular ve şişeler sizden önce gelen müşterilerin bakterileriyle dolu. O test ürünlerinin, göz nezlesi, grip ya da nezleden mustarip veya tuvaletten sonra ellerini yıkamamış yüzlerce kadın tarafından ellendiğini unutmayın.Bilmeniz Gerekenler
Makyaj reyonlarında yapılan 2 yıllık bir araştırma, test ürünlerinin tamamına staphylococcus aureus, streptokok ve koli basili gibi bakteriler bulaşmış olduğunu ortaya çıkardı. Mağazalar, şık ve pahalı dükkanların bulunduğu işlek ve ünlü alışveriş caddelerinin irinde olsa bile sonuç değişmiyordu.

Ne yapabilirsiniz?
Tek kullanımlık aplikatör edinin: Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza değecek olan her şey için kullanın. Ruj denerken çubuğu veya aplikatörü, herkesin dudağına değdiği yerden değil, yan tarafından sürün. Dudak parlatıcılarında ise birazını boşa sıkın, daha sonra gelen ürünü aplikatörle uygulayın.

Rujları, kalem ve fırçaları dezenfekte edin: Sprey alkol kullanın. Far, allık ve pudraları kullanmadan önce üstlerini kağıt mendille sıyırın ve pamukla uygulayın.

Kendi rimelinizi götürün: Orada makyaj yaptıracaksanız kendi rimelinizi taşıyın.

Haftasonları denemeyin: Araştırmaya göre en yüksek bakteri seviyeleri haftasonları görülüyor. En az perşembe öğleden sonraları.

Risk 2. Kirpik uzatma ürünleri
Eczane raflarındaki, daha uzun kirpiklere kavuşmayı vaat eden o ürünleri hiç gördünüz mü? Evet, bu bir saçmalık. Doğanın yapamadığı hiçbir şeyi tezgah üstü ürünler yapamaz. Yani bu ürünlerle aldığınız en büyük risk bir cüzdan dolusu para kaybetmek. Ama hipotrikozis (kirpik azlığı) için kullanılan ve gerçekten işe yarayan Latisse adında reçeteli bir ürün bulunuyor. Bir göz doktoru glokom hastaları için ilacı kullanırken ilacın yan etkilerinden birinin kirpikleri gürleştirerek uzatmak olduğunu fark etmiş.

Bilmeniz gerekenler
Bu ilacın tek yan etkisi daha dolgun ve uzun kirpiklere kavuşturmak değil. Gözlerde kızarıklık, gözdeki damarların kabarması, göz çevresinin morarması, irisin renk değiştirmesi, yanma ve iltihaplanmaya da neden olabilir (üstelik bunlar tehlikeli olabilir).

Ne yapabilirsiniz?
Her ilaçta olduğu gibi bunda da güvendiğiniz bir doktorla konuşmalısınız. Bu ürünü yalnızca doktorunuzun verdiği reçeteyle ve onun kontrolünde kullanın. İnternetten veya SPA’lardan almayın.

Risk 3: Derinizin rengini açan ürünler

Birçok kadın, genellikle hamilelik, menopoz veya akne izlerinin neden olduğu koyu lekelere çözüm arıyor. İşe yaradığı iddia edilen birçok ürün de var ancak bu ürünler çözdükleri problemlerden daha ciddilerine yol açabilirler.

Bilmeniz gerekenler

Deriyi pürüzsüzleştiren çok etkili bir reçeteli ilaç bulunuyor; cildinizde koyu lekelerin oluşmasını sağlayan melanini durduran madde ‘hidrokinon’. Ancak fazla kullanımı veya beraberinde düzensiz ürünler kullanılması cildin mavi-gri renge dönmesine neden olabilir. Doktorlar hidrokinon yüzünden cilt rengi değişme şikayetlerinin arttığını belirtiyor. Klobetazol gibi yüzeysel kullanımlı steroidlerin de cilt tonunun dengelenmesine yardımcı olduğu bilinir ancak cildin aşırı derecede incelmesi, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve bağışıklık problemlerini tetikleyebilecek ciddi yan etkileri vardır.

Ne yapabilirsiniz?

Etiketi okuyun: Yüzde 2’den fazla hidrokinon içeren bir ürün doktor tarafından verilmedikçe kullanılmamalı. Ve de doktor gözetiminde kullanılmalı.

Kaçak ürünlerden kaçının: Tehlikeli miktarlarda hidrokinon, cıva ve arsenik gibi zararlı kimyasallar içerebilirler. Şüphe çekecek kadar düşük fiyatlı veya etiketinde içeriklerini yazmayan ürünlerden kaçının.

Lazer tedaviler: Kullanacağı aletler, cildiniz hakkında tecrübesi ve bilgisi olan sertifikalı doktor tarafından yapıldığı sürece pürüzlü ciltleri tedavi etmede güvenli ve etkili bir yoldur.

Prof.Dr. Mehmet ÖZMEhmet ÖZ

* Yiyeceklerimizdeki Tehlikeler
* Trigliserit Tehlikesine Dikkat
* 40 Yaşından Sonra Metabolizma Hızlandırma
* Diyette 5 Altın kural
* Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?
* Neler Baş Ağrısına Yol Açar?
* Gıda Zehirlenmesi Belirtileri
* Kafein Detoksu
* Mehmet ÖZ’den Yeni Reçete
* Hamilelik Efsaneleri
* Diyet Yapma Sırları
* Gıda Takviyeleri Tehlikeli mi?
* Toksik Şişkinlik ve Nedenleri
* Çölyak Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
* Kanser Risk Faktörleri
* İki Hafta Diyeti

* Kalp Krizi ve Mide Yanması
* Yorgunluk ve Halsizlik Aynı mı?
* ACAİ Bitkisin Sırrı Ne?
* Yoğurt ile Gülümseyin
* Doğru Beslenme Önerileri Mehmet ÖZ
* Genç Görünme ve Genç Kalmak
* Ev Yapımı Ketçap Kullanın
* Doğal Tatlandırıcışar ve Şeker
* Kalp Sağlığı için 5 Öneri

Tüm yazılar için…….

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Mehmet OZ

Etiketler:, , ,


Comments are closed.