By 26 Mart 2010 Devamı →

Lourdes Doplito ÇabukDaha önce YÜZ YOGA‘ sı ile takip ettiğimiz Yoga uzmanı Lourdes Doplito Çabuk’ un kendi gibi Yoga uzmanı Adnan Çabuk ile olan evliliğine dair detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Lourdes Doplito Çabuk: Lourdes&Adnan Çabuk Çifti

* Erkeklere güvenim kalmamıştı. 20 sene hiç gülmedim. Filipinler’de mağazama bir Türk geldi. Yıllar sonra beni o güldürdü.
* Havalimanında “Seninle evleneceğim,” dedi. Evlendik ama 10 sene birlikte yaşamadık.
* En küçük çocuğum 20 yaşına gelince, “Artık benimle İstanbul’a gel. Onların sana ihtiyacı kalmadı. Ama ben seni çok bekledim,” dedi.
* Bütün zorluklar imtihandır. Hayatı bize acılar öğretir. En büyük yogi, hakaret ve zorluklara, şikâyet etmeden katlanabilendir.
* Çoğumuz az nefes alarak yaşıyoruz. Bu da beyinde karamsarlık ve korku üretiyor. Derin nefes al, depresyona girmezsin! Derin nefes alan hayatta daha mutlu olur.

“Aşk seksüel bir istektir sonuçta biter”
-Nasıl bir hayatınız var?
-A.Ç:

Normal insanlar gibi yaşamıyoruz. Herkese saygımız var, ama biz daha evrensel boyutta yaşıyoruz. Bazen Lourdes “Beni sevdiğini neden söylemiyorsun?” diyor. Benim sevgim, aşktan üstün olduğu için bu sözlere ihtiyacım yok. Yani âşık olup da evlensem bir müddet sonra kavga eder bırakırım. Aşk Sekssüeldir, kıvılcım gibidir. Sonuçta bir istektir ve biter. Yogiler senede belki bir kez sevişirler. Sevişmek kutsal bir seremonidir, çocuk yapmak içindir. Yogada enerji aşağıya doğru değil, yukarı doğru çıkar. Enerji yukarı çıkar, beyin aydınlanır.

“Cinsellik erkeği yaşlandırır kadını güzelleştirir”
-Cinselliği zararlı olarak mı görüyor yoga felsefesi?
-A.Ç:

Seks, enerji kaybıdır. Zaten bir sperm, 40 damla kandan meydana gelir. Erkeği yaşlandırır. Yogada enerji aşağıya doğru değil, yukarı doğru çıkar. Enerji yukarı çıkarsa beyin aydınlanacak. Yogi normalde cinsellik istemez ama eşini mutlu etmek için yapar. Kadın için yararlıdır, güzelleştirir.

-Niye erkeği yaşlandırıyor?
-A.Ç:
Kadına daha yararlıdır. Ama erkeğin daha az yapması lazımdır. Çünkü erkek bir defa orgazm oluyor. Kadın daha mutlu, daha güzelleşen bir hal alıyor. Cinselliğin fazlası iyi değildir. Müthiş bir enerji harcanıyor. En çok enerji sekste harcanır. Kadın yogi, erkek yogi gibi aydınlanmak istiyorsa o da az seks yapmalı. Aydınlanabilmek için cinselliğin kontrol altına alınması lazım.
-Bu nasıl bir aydınlanma?
-A.Ç:
Buda veya Yunus gibi olmak. İlâhi aşamada yaradan ile buluşma demek aydınlanma. Korku yok, korkuyu azaltıp yok edeceksiniz. Aydınlanma belirli bir yaşa gelmiş artık dünyevi işlerle ilgisi kalmamış insanlar için geçerlidir. Kişi 20 yaşında aydınlanmaz, çünkü dünyevzevklerle ilgilidir. Aydınlanma normalde 40’ından sonra başlar. Sabır önemli. Aydınlanmak için üçüncü gözün açılması lazım. Kalp gözü!

-Bunları herkes yapabilir mi?
-A.Ç:
Buda yapmış, Mevlâna yapmış. Bizi yaratanın bahçesine girmek istiyorsak, o hakiki özümüze, gerçek hürriyete kavuşmuş oluruz. Hiç kolay değil. 20 milyonda bir kişi eriyor. Yani ben aydınlanmak istiyorum diye aydınlanacağım demek değildir. Ben çalışıyorum, o yoldan gidiyorum ama nasip olursa olur, yani yaradan evet derse olur yoksa gene olmaz.

-Peki aydınlanma olmazsa bütün bu yaptıklarınız boşa mı gidiyor?
-A.Ç: Olur mu hiç? Biz birçok insandan daha kaliteli yaşıyoruz, bir kere. Daha az depresyona gireriz, daha az kızarız, kıskançlık yapmayız.

Lütfen önce bulunduğunuz yerden kalkın. Ayakta derin bir nefes alın. Akciğerlerinizi iyice temiz havayla doldurun… Şimdi oturun. Yerinize otururken bir esneme hissi geldiyse, bırakın kendinizi, ağzınızı açın, dolu dolu esneyin. Tam nefes almaya devam edin. Bir beklentiniz olmadan sadece durun! Aklınızdan geçenleri de durdurun. Sadece aldığınız her nefesin gelip gidişiyle olun. Hiçbir şey yapmadan oturun. Kendinizi rahatlamış hissediyorsanız, devam edelim. Dikkatinizi nefesinize yöneltin. Her şeyi olduğu gibi bırakın. Kontrolü bırakın. Hiçbir şey yapmamanın, her şeyi kontrol etmeye çabalamaktan daha iyi sonuçlar verebileceğini hiç düşündünüz mü? Şimdi gözünüzü bu sayfanın fotoğraflarındaki iki insanın yüzlerinde gezdirin. Ne kadar huzurlular değil mi? Yaşlarını tahmin etseniz? Adnan Çabuk 65 yaşında. Filipinli eşi Lourdes Doplito Çabuk ise 55! Üstelik Lourdes Hanım’ın tam beş torunu var. Onların pek çoğumuzdan farklı bir hayatları var. Kendilerini o anın getirdiklerine bırakarak yaşıyorlar. Ve Zen Öğretisi’ne göre, çoktan usta olmuşlar bile.. Bir kere nefreti, nefret etmeyi çıkarmışlar hayatlarından. İhtirastan, egodan, bencillikten kurtulmayı mutluluk olarak görmüşler. Hiç başağrısı çekmemiş, ilaç bile kullanmamışlar. Nasıl mı? Doğru nefesle, herşeyi kontrol etmeyi bırakarak…

-Bir Filipinli ile Türkün beraberliği nasıl olur?
-A.Ç:
Türk yogi olunca evlilik de farklı oluyor. 15 sene önce evlendik. Ama son beş senedir beraberiz! Çocukları vardı Lourdes’in. Küçüklerdi, annelerine ihtiyaçları vardı. Dedim ki; “Ben zaten yogilikten dolayı seyahat ediyorum, sen çocuklarını yetiştir, senede bir gelir, bakarım size…” Senede bir geldim, bir ay kaldım, dertlerini hallettim.

– Film gibi bir tanışma hikayeniz var…
– L.Ç:
Medikal laboranttım. Aynı zamanda Filipinler’de, Manila’da kristal taşlar sattığım bir mağazam vardı.
– A.Ç: 50 yaşıma kadar bekâr yaşadım. Şimdi 65’im ama kendimi 40 gibi hissediyorum. ABD’de kalmak için kâğıt evliliği yapmıştım. Sonra bitti. İçimdeki ses, eşimin beni Uzakdoğu’da beklediğini söylüyordu. Filipinler’e gittim. Makati’de güzel bir kristal dükkanı gördüm.Satıcı, “Patronum madam Lourdes’tir, onu çağırayım,” dedi.
– L. Ç. Mağazaya annemi gönderdim. Bir saat sonra, yabancıyı yanında görünce şaşırdım. Evdeki kristalleri de görmek istemiş.Karşımda kristalleri çok iyi tanıyan bir Türk!
– A.Ç: Madam Lourdes’i şişman, yaşlı, kalın sesli bir hanım teyze olarak bekliyorum. Çok hoş, narin bu güzel kadını karşımda görünce şaşırdım Sonra iyi arkadaş olduk telefonlaşıyorduk,
– L.Ç: Manila’da işler kötüye gitmeye başladı. Dört çocuğumla yalnızdım. Onlara iyi bir eğitim vermem gerekiyordu. Amerika’ya gitmeye karar verdim ama çalışma iznim yoktu..’Yapamıyorum, geri döneyim’ derken, Adnan aradı. “Ben havalimanındayım, geliyorum,” dedi. İnanamadım. “Seninle evleneceğim,” dedi.. Çok şaşırdım. Amerikan vatandaşlığı varmış.. ”
– A.Ç: Çocuklarını sevmiştim. Baba olsaydım, içimde ancak bu kadar sevgi olurdu. Bu kız hiç gülmemiş senelerce… Benimle gülüyor, değişik bir enerji oluştu aramızda. Bana mektup gönderince “Bu kızı ve çocukları kurtarmak lazım,” dedim. ABD vatandaşı olsun diye evlendik hemen.

Evlendiniz ve birbirinizi 10 sene görmediniz
– L.Ç: Haberleşiyorduk devamlı. Belki başta hiç erkek düşünmüyordum, sadece çocuklar ve iş. Adnan Bey 2000 yılında bana “Artık Türkiye’ye gelmek istemiyor musun?” diye sordu.
– A.Ç: Çocuklar büyümüştü.İyi bir annesin, bu güne kadar yaşamamışsın, senin de yaşamaya hakkın var. Çocukları uzaktan yönetme imkânına sahip olursun,” dedim.

– Çocuklar kaç yaşındaydı o zaman?
– A.Ç:
En küçüğü 20 olmuştu.. Annelerine yapışmışlardı adeta. “Ben seni yaşatacağım,” dedim. Hiç uyumamış belki hayatı boyunca, hep ailesine hizmetçilik yapmış. “Senden hiçbir şey istemiyorum,” dedim. Ona hizmet etmek istedim. Çocuklar, annesi, babası, kardeşi, hepsi bana karşı çıktı.
– L.Ç: “Doğrusu budur. İstersen gel, istersen gelme, ama gelmezsen ben yoluma gidiyorum, beklemem,” dedi. Çok sabretmişti. Çocuklar bayağı sıkıntı yarattı ama “Geleceğim,” dedim. İlk geldiğimde üç ay İstanbul’da kaldım, üç ay Amerika’da…

– Şimdi beraber yaşıyorsunuz…
– L.Ç:
Tam beş senedir beraber yaşıyoruz. Adnan olmayınca ben yaşamıyorum sanki.

Tuluhan Tekelioğlu(Sabah)
Lourdes ÇABUK ile Yüz Yogası
Lourdes ÇABUK’dan MASKE

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


2 Yorum Var "Lourdes Doplito Çabuk"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. XprodoksiT dedi ki:

    Sevgili beytullah tedavi olduğunuz kişinin ismi sizinde yazdığınız gibi Leyla Hülya ÇABUK, fakat yorum yazdığınız yazıda bahsedilen kişi Yoga uzmanı Lourdes Dopliyo ÇABUK sadece soyadı benzerliği var, Yorumunuz Leyla ÇABUK hakkında olan yazıya taşınmıştır. (http://www.xprodoksit.com/yazi/leyla-cabuk-ve-urunleri )

  2. beytullah erdem dedi ki:

    merhabalar ismim beytullah erdem 1980 sivasdoğumluyum .anlatacağım konu geçirdiğim rahatsızlık nedeni ve tedavi şeklidir 2003 yılında beheçet senduromu teşisi kondu bana istanbul ünivertesi tarafından yaklaşık 3 yıl tedavi gördüm ama pek olumlu netice alamadım sadece intihaplanmayı önleyci ilaçlar veriliyodu colşisın dispert kulandım bu ilaçların yan etkilerinin olumsuz neticelendiğini iyi bildiğim için bitkisel tedavi yapmaya karar verdim tabi buarada vucudum bayağı kötü durumdaydı eklem tutulmaları intihaplı sivilceler ve sıklaşan ataklar saçlarımda yoğun bi saç kaybı gibi 2007 yılda tv8 kanalında saç dökülmesi hakkında konuşan leyla hülya çabuğu dinleyince tedevi olmaya karar verdim ve adresi alarak yerine gitim ilk önce saç için geldiğimi saçlarımın çok döküldüğünü söyledim leyla hanımda bana sende büyük ihdimalle bi rahatsızlık vardedi tabi ben behçet olduğumu söylemedim korktum beni geri çevirirdiye neyse tedaviye başladım resimlerim çekildi başıma bir bitki lapası sürüldü ve diğer ilaçlar ısırgan gibi şeyler ben herhafta gidip bu peryodik tedaviyi uygulamaya başladım 4 hafta sonra başımdan garip sıvılar akmaya başladı korktum tel sarılıp leyla hanıma durumu anlatım o bunun çok normal olduğunu ve tedavinin olumlu sonuç verdiğini söyledi yaklaşık 5 ay boyunca saçdiplerimden intihaplar aktı gecelerri hiç uyuduğumu hatırlamıyorum yastık değiştirmekten yapışkan pis kokulu bi sıvı sürekli akıyodu kafamdan tabi bu 5 aylık akmalar süresinde bende olan behçet hastalığı önemli şekilde gerileme göstermişti intihaplanmalar sivilceler kaybolmuş artık elim yüzüm tertemiz hale gelmişti bende ialacı kolşisını bırakmıştım yinede herhangi bir rahatsızlık belirtisi yoktu vucudumda 5 aysonra akma kesildi ve ben kendimi okadar iyi hisediyodumki sanki yeniden doğdum diyebilirim behçet tamamen gitmiş saçlarım gürleşmeye başlamıştı şuanda yaklaşık 10 ay olmasına rağmen hala ilaç kullanmıyorum ve sağlığım çok iyi behçet sendiromundan kendimi işte leylahanımın bitkilri sayesinde kurtardım ona çok minnet borçluyum iyiki varsın behçet hastalarına duyuru belki sizde olumlu sonuç alabilirsiniz lütfen deneyin sizin neler çektiğiniz bende başkası anlayamaz