By 01 Ağustos 2012 Devamı →

Londra 2012 Masa Tenisi için Google DoodleLondra 2012 masa tenisi için Google özel bir Doodle hazırladı
Google Londra 2012 Olimpiyatları için Doodle hazırlayarak ziyaretçilerine süpriz yapmaya devam ediyor. Olimpiyatların başlangıç gününden itibaren hergün yapılacak spor programına göre logo hazırlayan Google bugün de Londra 2012 masa tenisi programı için logo yaparak anasayfasından yer verdi. Google daha önce Londra 2012 için okculuk, eskrim, artistik cimlastik ve hokey dalı için bir Doodle hazırlayarak yine anasayfasında gün boyu tutmuştu.Londra 2012, Masa TenisiMasa tenisi, 2 veya 4 oyuncunun birbirlerine topu ileri geri olarak attığı ortasında ağ olan masanın üstünde oynanan bir oyundur.
TarihçesiBu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika’daki İngiliz ordusu tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı.
Türkiye’de masa tenisiTürkiye’de masa tenisinin ilk olarak 1920’lerden sonra Robert Kolej’de oynanmaya başladığı bilinmektedir. Daha sonra bu spor başta İstanbul olmak üzere tüm yurtta yayılmaya başlamıştır. Hatta İstanbul’da Altınordu Spor Kulübü’nde ilk turnuva düzenlenmiştir. 1930 yılında ilk İstanbul Şampiyonası düzenlenmiş ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nden aynı zamanda yüzücü ve boksör olan Raşit Bey İstanbulsporlu rakibi Semih Duransoy’u yenerek sarı-lacivertli kulübü bu dalda ilk şampiyon unvanını kazandırmıştır.

Bu gibi gelişmelere rağmen bir süre sonra Türkiye’de duraksamaya başlayan masa tenisi, 1966 yılında Tenis Federasyonu’ndan ayrılıp, kendi federasyonunu kurunca tekrar yükselişe geçmiştir.

1948-70 arasında Fenerbahçe ve Beyoğluspor’un üstünlüğünde geçen yıllar, 1970’lerde Çinli masa tenisi ustaları getiren Eczacıbaşı’nın da rekabete dahil olmuştur. 1983 yılında Türkiye Ligi müsabakalarının başlamasıyla bu daldaki rekabet daha renkli bir hal almıştır.

İlk Federasyon Başkanı gazeteci Ali Abalı olmuştur. Geçmişten bugüne kadar gelen Vasil Aleksandridis (1976′ da Türkiye’ ye Akdeniz Oyunlari Sampiyonlugunu getirdi), Fanis Aleksandridis, Oktay Çimen, Davit Kumru, Kadriye Poyrazoglu,Gürhan Yaldız, Gençay Menge, Peng Fei Jiang gibi sporcular Türk masa tenisini uluslararası müsabakalarda temsil etmiş, Türkiye’de masa tenisinin belli bir noktaya ulaştığını kanıtlamışlardır.

2008 Pekin Olimpiyatları’nda Türkiye’yi masa tenisinde aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nde spor yapan Melek Hu bu sporda Türkiye’ye Olimpiyatlarda elde ettiği ilk galibiyeti kazandırmıştır.

Londra 2012 Masa Tenisi Resmi Sayfası

Londra 2012’de Türkiye’yi temsil eden sporcular :

Melek Hu (K)
İlk turda Kanada’lı rakibi Zang Mo’ya 3-4 yenilerek elendi.

Bora Vang (E)
İkinci turda Nijerya’lı rakibi Quadri Aruna’yı 4-2 yenerek üst tura geçti.
Üçüncü turda Çin’li rakibi Jike Zang’a 4-0 yenilerek elendi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.