By 03 Ağustos 2012 Devamı →

Londra 2012 gülle atma için Google DoodleLondra Olimpiyatlarına özel doodle’larla kullanıcılarına sürprizler yapan Google, bugün “Londra 2012 gülle atma” doodle’ı ile hizmet verecek…
Londra 2012 gülle atma
Londra 2012 Olimpiyatları için hazırladığı doodle’lara devam ediyor. Bugünkü yarışılacak branş için Google Londra 2012 gülle atma logosu hazırladı. Google ardı ardına Londra 2012 gülle atma Olimpiyatları için logolar yapmaya devam ediyor. Londra Olimpiyatları’nın açılış gününden itibaren hazırladığı logoları her gün yapılacak yarış dallarına göre değiştiren Google bugün anasayfadan Londra 2012 gülle atma sporu için yer verdi. Google dün Londra 2012 masa tenisi logosu yaparak atlama sporu için anasayfasında yer ayırmıştı.
Gülle atma nedir?
Gülle atma, atletizm içinde yer alan bir spor branşıdır.
Tarihi
Metalden yapılmış, küre biçimindeki güllenin, erkekler ve bayanlar tarafından omuz hizasından en uzak mesafeye atılmasını içeren, hafif bir atletizm spor dalıdır. Eski Yunanlılar’da ve Antik Olimpiyat Oyunları’nda gülle yerine 6.5 kg ağırlığında taş veya metal parçalar ile atış yarışmaları yapıldı. Taş yerine gülle ilk kez İngilizler tarafından kullanıldı. Gülle, 1896’dan itibaren modern Olimpiyat Oyunları’nda yer aldı.Atma stilleriGünümüzde gülle atma, yalnız bir el ile ve omuz üzerinden 2.135m çapındaki daireden yararlanılarak yapılır. Gülleyi savurarak atmak yerine, adeta iter gibi atmak gerekir.

Bu branş dalında başarılı olmak için eskiden iri cüsseli olmak büyük bir avantajdı. Ancak günümüzde, çevik ve kuvvetli olmak, atletik bir yapıya sahip bulunmak ve kurallara uygun beden hareketi çalışmaları ile büyük bir bilek eforu istemektedir.

Güllede atma alanı beton olup; etrafında çember bulunmaktadır. Çemberin ön kenarında, atış sırasında atletin içeride kalmasını sağlayan çarpma tahtası bulunur. Çarpma tahtası ağaçtan imal edilir. İçten uzunluğu 1.22m, genişliği 114mm olup üstü beyaza boyanır.

Gülle düzgün ve yuvarlak olup, demir, pirinç gibi yumuşak olmayan bir metalden yapılır. İçi kurşun veya benzeri bir madde ile doldurulur. Erkekler için en az 7.257 kg, bayanlar için en az 4 kg ağırlığındadır. Atış yapılan daire beton olduğundan ayakkabılarda çivi yoktur. Yarışmacı atış hareketine sabit duruşla başlar. Gülle tek elle çeneye yakın tutulmalı, atış süresince bu el başlangıç durumundan aşağıya düşmemelidir. Gülle hiçbir zaman omuz çizgisini geçmemelidir. Süzülüş ile gülle atışına geçilmesi arasındaki hareketler tempolu ve kesintisiz yapılır. Yarışmacı, gülle yere düştükten sonra yarışma alanının çemberin arka yarısından ve ayakta terk eder.

Günümüzde gülle atmada güç, teknik ve zihinsel hazırlık gerektiren Amerikalı atlet Parry O’Brien’ın kendi adıyla anılan tekniği kullanılmaktadır. Burada atlet sırtı dönük bir duruşla başlayarak, 180 derece bir dönüş yaparak gülleyi daha uzağa atma olanağını bulmuştur. Dünya rekoru 23m’yi aşarken, yurdumuzda dereceler erkeklerde 18.73’de, bayanlarda 16.96’dadır.

Google daha önce Londra 2012 için okculuk, eskrim, artistik cimlastik, hokey ve masa tenisi için bir Doodle hazırlayarak yine anasayfasında gün boyu tutmuştu.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.