By 06 Ağustos 2012 Devamı →

Londra 2012 cirit atmaLondra 2012 cirit atma Yaz Olimpiyatları için hergün harika tasarımları ana sayfasına tasıyan Google, cirit atma için mükemmel bir logo çıkardı. Londra 2012 cirit atma nedir? Londra 2012 cirit atma hakkında bilgi.
Londra 2012 cirit atmaCirit atma, atletizm dallarından olan bir spordur. Atletizmdeki atma sporlarından olan cirit atma, uzun ok / mızrak şeklindeki cirit diye anılan aletin belli kurallar çerçevesinde en uzağa atma amaçlı spordur. Cirit; metal, fiberglas veya bazı durumlarda karbon fiber’den yapılır. Seyirciler ve görevliler için tehlikeli olabileceği için şartların sağlanmadığı turnuvalarda diğer atletizm dallarının aksine dışında yapılmadığı olmaktadır.Cirit atma Kurallarİlk sekizdekilerin üç hakkı daha olur. Bu atışların en uzağa olan yarışmacının bireysel derecesi olarak kaydedilir. Atışın geçerli olması için atletin belirli çizgiyi geçmemesi ve ciritin yerde ilk olarak ucunun temas etmesi şartı vardır. Ciritin ucunun değdiği ilk nokta ile atış yapılan yerin arasındaki ölçü o atışın derecesi olur.Cirit atmanın Disk atma, çekiç atma gibi diğer atma sporlarından en büyük farklarından biri atletin koşarak son noktaya gelip atmasına izin verilmesidir.

Cirit atma Tarihi

Matti Järvinen

Cirit atma sporu’na ilk kez 1908 yılında girilmiştir. Cirit atma bugün spor için kullanılsa da tarihte cirit, avlanma ve savaş amaçlı kullanılmıştır. Antik Olimpiyatlar’da bu sporun olduğuna dair bilgiler vardır. Aynı şekilde amaç maddeyi olabildiği kadar uzağa atmadır.

Dünya rekorları

Erkeklerde cirit atma dünya rekoru, 98.48 metre ile Çek Jan ş½elezný’e aittir. Sporcu rekoru Jena, Almanya’da 25 Mayıs 1996’da kırmıştır.

Bayanlar için rekor ise, 71.70 metre ile Küba’lı atlet Osleidys Menéndez’e aittir. Menéndez rekoru 14 Ağustos 2005 tarihinde Helsinki, Finlandiya’da kırmıştır.

Londra 2012’de yüzme dalından senkronize yüzme branşını ana sayfasına taşıyan Google , harika bir tasarımla bu zarif sporu milyarlara tanıttı.
Olimpiyat oyunlarının başından itibaren hergün ayrı bir spor dalını onurlandıran Google’nin onuncu doodle’si senkronize yüzme oldu.
Farklı renklerdeki 8 kadın sporcunun mükemmel bir gösteri anını alttaki Google yazısıyla birliştiren Google tasarımcıları, yüzücülerin ortasındaki O şeklini Google’nin boşluğuna yerleştirdiler.
Google Londra 2012 Olimpiyatları için açılış seremonisiyle başladığı doodle serisine; Okçuluk, Dalış, Eskrim, Artistik Cimnastik Erkekler halka, Hokey, Masa Tenisi ve Sırıkla Yüksek Atlama Doodle ile sürdürdü.
Pazar gününün doodle’si ise senkronize yüzme oldu.
Londra 2012’de senkronize yüzme yarışmaları 5 Ağustosta başlayıp 10 Ağustas’ta tamamlanacak.
Google Londra 2012 senkronize yüzme , Londra 2012 Olimpiyatları için hazırladığı doodle’lara devam ediyor. Bugünkü yarışılacak branş için Google Londra 2012 senkronize yüzme logosu hazırladı.Google ardı ardına Londra 2012 senkronize yüzme Olimpiyatları için logolar yapmaya devam ediyor.
Londra Olimpiyatları’nın açılış gününden itibaren hazırladığı logoları her gün yapılacak yarış dallarına göre değiştiren Google bugün anasayfadan Londra 2012 senkronize yüzme sporu için yer verdi.

Google dün Londra 2012 sırıkla atlama logosu yaparak atlama sporu için anasayfasında yer ayırmıştı.

2012 Yaz Olimpiyatları’nda yüzme yarışmaları 28 Temmuz – 4 Ağustos 2012 tarihleri arasında Londra Su Sporları Merkezi’nde yapılmıştır. Açık hava su yarışmaları ise 9-10 Ağustos tarihlerinde Hyde Park’ta yer alan Serpetine Gölü’nde yapılmıştır.

Yüzmede 34 farklı (17 erkek, 17 bayan) müsabaka yapılmıştır. Açık hava 10 km yüzme müsabakaları dışındaki 32 müsabaka olimpik yüzme havuzunda gerçekleştirilmiştir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.