By 25 Temmuz 2010 Devamı →

LOKMAN HEKİM HÜLYA LEYLA ÇABUKBu ailedeki tüm kadınlar LOKMAN HEKİM

Hülya Leyla Çabuk 80 yaşında bir herbalist. Ailesindeki tüm kadınlar lokman hekimmiş, o da 13 yaşından bu yana Karadeniz’in yaylalarından toplanan otlarla şifa dağıtıyor ve kendisinden sonra bu işi sürdürmesi için iki yeğenini yetiştiriyor.

Herbalist Hülya Leyla Çabuk, 80 yaşında ama en çok 50 gösteriyor. O ailesindeki lokman hekimlerin yedinci kuşak temsilcisi. Şu sıralar annesinden öğrendiklerini yeğenlerine öğretmekle ve yaşlılığa karşı geliştirdiği anti-aging ürünlerini piyasaya sunmakla meşgul. İşte bitkilerin gücüne inanan lokman hekim Çabuk’un hikâyesi…
Hülya Leyla ÇABUK Aile Fotoğrafı
Ailenizdeki kadınlar lokman hekimmiş…

Ordu’da doğup büyüdüm. Bitkilerin gücünü, ailemdeki kadınlardan öğrendim. Ailemizin kökleri Trabzon’a dayanıyor. Oraya da Orta Asya’dan gelmişler. Atalarım bundan 360 yıl önce de lokman hekimlik yapıyordu. Büyük büyükannem hekim Ayşe, Trabzon’un en tanınmış lokman hekimlerinden biriymiş. Bu tedavi geleneği ailenin kadınları arasında, anneden kız çocuğa geçmiş. Yani annem annesinden öğrendiklerini bana öğretti.

Bitkilerle tedavi yapılabildiğini ilk olarak ne zaman fark ettiniz?
Annem saçları yanmış 13 yaşındaki bir kızı tedavi etti. Kızın saçlı derisi üçüncü dereceden yanıktı. Bunu görünce ilgi duymaya başladım.

Dr. Ziya Konuralp destekçileriniz arasmdaymış öyle mi?

Dr. Ziya Konuralp’le 60’lı yıllarda tanıştık. O zaman çeşitli firmalar bizim formüllerimizi almak istiyordu. Ziya Bey formülleri satmamam konusunda beni uyardı. Bildiklerimi daha bilimsel yöntemlerle kullanmam için beni yurtdışındaki kongrelere götürdü. Oralarda bitkilerle çalışan bilim adamlarıyla tanıştım. Yaptığım karışımları daha dayanıklı hale getirmeyi onlardan öğrendim.

Siz kaçıncı kuşak lokman hekimsiniz, yerinize kimi yetiştiriyorsunuz?
Ben yedinci kuşak lokman hekimim. Benden sonra bu işi yapmaları için kardeşimin çocuklarını yetiştiriyorum. İkisi de üniversite mezunu. Onlar sayesinde bildiğim her şeyi gelecek kuşaklara aktarmış olacağım.
Tam olarak ne tür tedaviler yapıyorsunuz?

Mesela saçınıza bir lapa koyuyorum o tırnağınızdaki sorunu bile iyileştiriyor. Bana daha çok sedef, egzama, liken, vitiligo, saçkıran gibi rahatsızlıkları olanlar geliyor.


En çok hangi bitkileri kullanıyorsunuz?

Isırgan, karabaş, böğürtlen kökü, karaibiş otu, ayrıkotu, toflan en sık kullandığım bitkiler. Bunların yanı sıra 27 çeşit bitki daha kullanıyorum. Bitkilerin toplama yöntemi de çok önemli. Bu iş için bizim aileden 15 kişi Karadeniz yaylalarında çalışıyor. Baharda sürgünleri sonbaharda ise kökleri topluyorlar.

Kendi sağlığınızı nasıl koruyorsunuz?
Cildimi haftada bir gün mutlaka taşla yıkıyorum. Bildiğiniz kese yapar gibi kullanıyorum ponza taşını. Alttaki cilt çok güzel çıkıyor. Tahıl kesinlikle yemem, sevmem de zaten. En çok meyve ve sebze yerim.

BİTKİLER VE FAYDALARI
ISIRGAN : Isırgan çok yararlı bir bitki. Cilt sağlığı için olumlu etkileri var. Tohumu karaciğer sorunlarına iyi gelir. Öksürüğü de keser.
KARABAŞ OTU : Ciltte oluşan gözenekleri kapatır. Siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur. Sürekli kullanıldığında el ve yüzde leke kalmaz. Cilt için dopingdir.
BÖĞÜRTLEN KÖKÜ : Güneşin olumsuz etkisini yok eder. Cilt yorgunluğunu alır.
KARAYEMİŞ : Isırgan ile birlikte saçtaki tüm sorunlarda kullanılıyor.

Leyla ÇABUKHerbalist Hülya Leyla ÇABUK

Herbalist Leyla ÇABUK Kimdir?
H.Leyla ÇABUK Uygulama Merkezi
Saç Köklerini Onaran Bitki Lapası
Saç Köklerini Güçlendiren Bitki Losyonu
Tüyleri Azaltan Bitki Losyonu
Tüyleri Azaltan Bitki Lapası
Leyla ÇABUK Ürünleri
H.Leyla ÇABUK’a ait diğer ürünler
Leyla ÇABUK Saç Kremi
Hülya Leyla Çabuk TV8’e Konuk Oldu (Video)

Röportaj Füsun SAKA –HT Cumartesi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: FÜSUN SAKA

Etiketler:, , , ,


2 Yorum Var "LOKMAN HEKİM HÜLYA LEYLA ÇABUK"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. erhan özen dedi ki:

    seboroik dermatit için çözüm arıyorum

  2. nejmi dedi ki:

    sipariş verdiğinizde hemen aranıyorsunuz.üstelik yanlış yönlendirmede yapıyorlar.sonrada ulaşımıyorsunuz.