By 06 Mayıs 2011 Devamı →

LİPOSUCTİON’UN ZARARLARIABD’de yapılan bir araştırmaya göre, vücut yağlarını ”liposuction” yöntemiyle aldıranlarda bu yağlar bir yıl sonra geri dönüyor.LİPOSUCTİON'UN ZARARLARI
Yağlardan kurtulmanın en hızlı yolu olarak görülen liposuction yöntemi, 30 yıldan fazla zamandır uygulanıyor. Ancak göbek, kalça ve bacaklardan alınan yağın uzun dönemde yeniden oluşup oluşmadığı konusunda bir araştırma bulunmuyordu.
Independent gazetesinde yer alan ve ABD’deki Colorado Üniversitesinin yaptırdığı araştırmadan beklenmedik bir sonuç çıktı. Liposuction yöntemiyle aldırılan yağların tamamı bir yıl içinde geri dönüyor ancak bu yağlar vücudun başka bir bölgesinde ortaya çıkıyor.
Liposuction, deri altına yerleştirilen bir tüp ve güçlü bir vakum aracılığıyla yağların emilmesi esasına dayanıyor.
En çok liposuction yaptırılan bölgelerin başında bacaklar ve karın bölgesi geliyor. Aylar sürecek bir rejimle verilebilecek yağlar, bir gecede istenilen bölgeden temizleniyor.
Independent gazetesi, İngiltere Plastik Cerrahi Birliğinin üyeleri, geçen yıl ülkede 3 bin 300’den fazla liposuction prosedürü uygulandığını yazdı. Ancak Colorado Üniversitesi araştırmasına göre, liposuction yaptırdıktan bir yıl sonra, karın, bacaklar ve kalçadan alınan yağlar, vücudun üst bölgesinde, omuzlar, kollar ve midede yeniden ortaya çıkıyor.
Columbia Üniversitesi obezite araştırmacılarından Rudolph Leibel da, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, vücudun, yağ hücrelerinin sayısını ve yağ oranını muhafaza etme çabasında olduğunu söyledi. Buna göre vücut, bir yağ hücresi öldüğü zaman, onun yerine yeni bir yağ hücresi üretiyor. Liposuction yöntemi, derinin altındaki yapıyı bozduğu için, yağ alınan bölgede yeniden yağ hücreleri üretilmiyor. Bunun yerine yağ hücreleri, vücudun başka bölgelerinde çıkıyor. Dr. Leibel, ”doğa anayı kandıramazsınız” diyerek, bu durumu özetliyor.
Obezite dergisinde yayımlanan araştırma, 30’lu yaşların ortasında 32 kadın arasında yapıldı. Bu kadınlardan 14’ünün kalça, bacak ve karın bölgesinden yağ alındı. Diğer 18’ine bir yıl beklemeleri ve 14 kadındaki araştırma sonucuna göre liposuction yaptırıp yaptırmama kararını almaları istendi. Liposuction uygulanan 14 kadında, sorunlu bölgelerde yağlar yeniden ortaya çıkmadı ancak bir yıl sonra, aynı miktarda yağ, vücudun üst bölgelerinde oluştu. Bu sonuca rağmen, yağ aldıran kadınlar, sorunlu bölgelerindeki yağlardan kurtuldukları için memnun olduklarını ifade etti.
Kontrol grubundaki 18 kadına, araştırma sonuçlarını gördükten sonra, liposuction yaptırıp yaptırmak istemedikleri soruldu. Yarısından fazlası, yağların bir yıl sonra başka bölgede ortaya çıkacağını görmelerine rağmen, sorunlu bölgelerden yağ aldırmak istediklerini bildirdi.
Ancak liposuction, riski yüksek olan bir operasyon. Independent gazetesi, eski futbolcu Colin Hendry’nin eşi Denise Hendry’nin, 2002 yılında karnından yağ aldırma işlemi sırasında bağırsağının delindiğini ve bunun da kan zehirlenmesine yol açtığını, uzun bir yaşam mücadelesinden sonra Hendry’nin 2009 yılında öldüğünü de yazdı.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Guzellik

Etiketler:,


Comments are closed.